Univerza na Primorskem Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije
-->
SI | EN

ponedeljek, 30. julij 2018 Tradicionalno uspešni na tekmovanju v Bolgariji

Od 22. do 28. julija se je v bolgarskem Blagoevgradu zvrstilo 25. mednarodno matematično tekmovanje IMC (International Mathematics Competition for University Students 2018), katerega se Famnitovi študenti že tradicionalno udeležujejo.

Barve fakultete in Univerze na Primorskem so letos zastopali: Đorđe Mitrović, Daniil Baldouski in Arbër Avdulahu. Domov so se vrnili z dvema bronastima kolajnama (Avdullahu – 28 točk, Baldouski 23 – točk), medtem ko je Mitrović prejel častno pohvalo tekmovanja.

Rezultate, probleme in njihove rešitve bodo kmalu objavljene na spletni strani tekmovanja.

Iskrene čestitke za še en uspeh naših mladih matematikov!


sreda, 18. julij 2018 Na Rogli uspešno izpeljali 8. mednarodno doktorsko šolo iz diskretne matematike

Prvi teden julija je na Rogli potekala 8. Mednarodna doktorska šola iz diskretne matematike, ki jo skupaj organizirata UP FAMNIT in UP IAM.

Na tradicionalno znanstveno srečanje matematikov so se tudi letos prijavili udeleženci z vsega sveta. Glavna predavatelja šole sta bila Colva Roney-Dougal (University of St. Andrews, Združeno kraljestvo) in Gabriel Verret (The University of Auckland, Nova Zelandija), ostali vabljeni predavatelji pa so bili Francesco Belardo (University of Naples Federico II, Italija), Shaofei Du (Capital Normal University, Kitajska), Wilfried Imrich (Montanuniversität Leoben, Avstrija), Arnold Neumaier (University of Vienna, Avstrija), Sanja Rukavina (Univerza na Reki, Hrvaška), Primož Šparl (Univerza v Ljubljani) in Paul Terwilliger (University of Wisconsin–Madison, ZDA).

Udeleženci, med katerimi so bili tako univerzitetni profesorji in raziskovalci kot študenti, so se v idiličnem scenariju Pohorja od 1. do 7. julija udeleževali tako večdnevnih kot tudi posameznih predavanj in vsak je imel tudi možnost spregovoriti o svojem raziskovalnem delu.


Na fotografiji: udeleženci poletne doktorske šole.

Med 55 udeleženci iz 17 držav je bilo tudi letos veliko takih, ki so se poletne šole udeležili že večkrat. »Trudimo se, da se udeleženci počutijo čim boljše. Sproščeno vzdušje je otipljivo v predavalnicah in tudi v različnih družabnih in športnih aktivnostih, katerih cilj je ta, da poglobimo poznanstva.« razloži doc. dr. Ademir Hujdurović, član tako znanstvenega kot organizacijskega odbora, ki si prizadeva za visoko kakovost poletne šole. »Predavatelje skrbno izbiramo, zato so dovolj zanimiva tudi za študente. V teh letih smo gostili predavatelje od vsepovsod, z njimi imamo vzpostavljene stike in mnogi se vračajo na UP FAMNIT – bodisi na obisk bodisi v predavalnico. Na Roglo oziroma v Slovenijo se radi vrnejo čisto vsi. Novi študenti oziroma raziskovalci pa nas sami poiščejo, navadno potem, ko jih navduši kdo od udeležencev… «

Da je renome šole in njenih udeležencev že svetovne razsežnosti je potrdila tudi glavna predavateljica prof. dr. Colva Roney-Dougal z University of S. Andrews: »Ko so me povabili, sem najprej preverila, kdo se je šole udeležil v prejšnjih letih. Zelo sem bila presenečena nad imeni uglednih znanstvenikov, ki so tu predavali, in tudi nad kakovostjo predavanj. Rekla sem si: sem pa nujno moram!«

Tovrstna znanstvena srečanja so zelo pomembna tako za stroko kot za same udeležence, nadaljuje prof. dr. Colva Roney-Dougal:»Gre za pomembne trenutke, ko se sprožijo pogovori in debate znotraj matematične skupnosti ter med študenti in raziskovalci s celega sveta. Utrjujejo se stara poznanstva in nastanejo novi stiki, ki so zelo pomembni za nadaljnja sodelovanja.«

(na fotografiji: prof. dr. Colva Roney-Dougal)

Kot rečeno so udeleženci šole tako raziskovalci kot doktorski študenti, kar predstavlja pomemben trenutek povezovanja med mladimi in bolj izkušenimi matematiki. »Letos je bilo študentov polovica udeležencev. Veliko je tudi takih, ki so še na začetku svoje akademske kariere in zato spodbujamo mlajše, da brez strahu vzpostavijo stike s svojimi starejšimi kolegi.« še dodaja dr. Hujdurović.

V ta namen so se letos študenti prvič potegovali za nagrado za najboljšo predstavitev, katere avtor je bil José Antonio Montero Aguilar z univerze National Autonomous University of Mexico (naslov: Chiral extensions of regular toroids.)

Več o poletni šoli, predavateljih in njihovih posegih lahko preberete tukaj.


torek, 17. julij 2018 Podaljšanje roka oddaje prijav: Mladi raziskovalec s področja kriptografije v letu 2018 (MR+)

Univerza na Primorskem podaljšuje rok za oddajo prijav na razpisu za izbor kandidata za mladega raziskovalca s področja kriptografije, ki se bo usposabljal na UP Inštitutu Andrej Marušič za pridobitev doktorata znanosti. Študentov mentor bo prof. dr. Enes Pasalic, ki sodi med vodilne znanstvenike na področju kriptografije simetričnih ključev. Štiriletno doktorsko izobraževanje se bo pričelo v študijskem letu 2018/19.

Novi rok za oddajo prijav je 9. 8. 2018.

Celotno besedilo Javnega razpisa z navodili ter obrazci za prijavo so dostopni na spletni strani UP IAM.

Kandidati, ki še niso vpisani na doktorski študij in bodo izbrani na tem razpisu, se morajo posebej prijaviti tudi na Razpis za vpis v doktorske študijske programe v študijskem letu 2018/19 UP Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije.

 


ponedeljek, 16. julij 2018 Drugi prijavni rok za vpis v 1. letnik podiplomskega študija za Slov. brez slov. državljanstva in tujce izven EU: 16.7. - 31.8.2018

Danes, 16. 7. 2018 se pričenja 2. prijavni rok za vpis v 1. letnik podiplomskega študija za Slovence brez slovenskega državljanstva in tujce izven EU, ki bo potekal do petka, 31.8. 2018.

Razpis in informacije za kandidate v zvezi s prijavo so dostopni tukaj:
https://www.famnit.upr.si/sl/bodoci-studenti/prijava-18-19#heading2.

Vse informacije lahko kandidati dobijo v Referatu za študente (e-naslov: referat@famnit.upr.si, tel. št. 05 611 75 75).


sreda, 4. julij 2018 Uspešen zaključek Mednarodne šole morskih varstvenih znanosti (isMCS)

V soboto, 30.6., se je uspešno zaključila Mednarodna šola morskih varstvenih znanosti (International School of Marine Conservation Science), ki so jo organizirali Univerza na Primorskem (UP FAMNIT, Oddelek za biodiverziteto), Oregon State University (OSU) iz ZDA in Blue World Institute s Hrvaške pod okriljem mednarodnega Društva za varstveno biologijo (Society for Conservation Biology).

V letošnji izvedbi mednarodne šole je sodelovalo 20 podiplomskih študentov iz 11 držav (Hrvaška, Estonija, Finska, Nemčija, Madžarska, Indija, Indonezija, Črna Gora, Španija, Švedska in Združene države Amerike).

10-dnevni program je zaobjel tako predavanja kot tudi terensko delo v zavarovanih območjih Strunjan, Sečovlje in Miramar pri Trstu, laboratorijsko delo ter računalniško obdelavo prostorskih podatkov. Zaključni del mednarodne študijsko-raziskovalne izkušnje je potekal na Hrvaškem, in sicer v Pulju in na Lošinju, kjer so študenti dodobra spoznali pomen akvarijev za varstvo in rehabilitacijo morskih želv, delovanje nevladne organizacije Institut Plavi Svet, ki je aktiven na področju preučevanja in ohranjanja velikih morskih vretenčarjev ter izobraževanja različnih ciljnih skupin.
Za konec so študenti predstavili tudi svoje projektne naloge, s katerimi so zasluženo prejeli certifikate o uspešno opravljeni šoli.

Vsem udeležencem se zahvaljujemo za vložen trud in jim želimo veliko uspehov pri spreminjanju sveta z novo pridobljenim znanjem!

O poletni šoli in njenih vsebinah je občirno poročala Primorska kronika (od 3:37 dalje), več fotografij pa je objavljenih v fotoalbumu.

 

 

 


torek, 3. julij 2018 Nov raziskovalni uspeh UP IAM in UP FAMNIT

Raziskovalci UP IAM in UP FAMNIT so ponovno zabeležili pomemben uspeh: pridobili so pet novih temeljnih raziskovalnih projektov na Javnem razpisu za (so)financiranje raziskovalnih projektov za leto 2018 Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS).

Znotraj novih projektov bosta raziskovalni skupini UP IAM in UP FAMNIT opravljali raziskovalno delo na področju matematike, računsko intenzivne metode in aplikacije ter psihiatrije. Pri štirih je vodja projekta UP IAM, UP FAMNIT pa je vodja pri enem in sodelujoča organizacija pri dveh. V raziskovalnih dejavnostih bodo v manjši meri sodelovale tudi druge slovenske raziskovalne ustanove.

Temeljni raziskovalni projekti predvidevajo eksperimentalno oziroma teoretično delo, s katerim želimo pridobiti predvsem novo znanje o osnovah pojavov in zaznavnih dejstvih. Glede na to, da so med kriteriji za ocenjevanje projektov znanstvena odličnost raziskovalcev ter znanstvena, tehnološka in inovacijska odličnost samega projekta, je nov uspeh še ena potrditev kakovostnega dela raziskovalcev Univerze na Primorskem.

Vodje omenjenih projektov so: prof. dr. Dragan Marušič, prof. dr. Klavdija Kutnar, prof. dr. Dušanka Janežič, prof. dr. Tomaž Pisanski in prof. dr. Diego De Leo, Dsc.

Izpostaviti gre še en dosežek: prof. dr. Klavdija Kutnar je z uspešno prijavo postala prva ženska, ki je pridobila temeljni projekt na področju matematike.

Rezultati razpisa so objavljeni na tej povezavi.

Našim raziskovalcem čestitamo in jim želimo uspešno delo!

 

Več o projektih:

Naslov: Polregularni elementi v 2-zaprtjih rešljivih grup
Področje: matematika
Vodilna raziskovalna organizacija: UP IAM
Vodja: prof. dr. Dragan Marušič

Cilj projekta je narediti nove korake k popolni rešitvi policirkulantne domneve s posebnim poudarkom na rešljivih tranzitivnih grupah. Ob tem bo z uporabo polregularnih avtomorfizmov ponujen prispevek k drugim aktivnim temam raziskovanja na področju algebraične teorije grafov, kot so problem hamiltonskosti, problem obstoja lihih avtomorfizmov, strukturne lastnosti različnih družin grafov z določeno stopnjo simetrije (npr. ločno tranzitivni grafi, Cayleyevi grafi, pol-ločno tranzitivni grafi, (kvazi) m-Cayleyevi grafi, …).

Naslov: Prehodnost v točkovno tranzitivnih grafih
Področje: matematika
Vodilna raziskovalna organizacija: UP IAM
Vodja: prof. dr. Klavdija Kutnar

V projektu bo problem obstoja hamiltonskih poti in ciklov v povezanih točkovno tranzitivnih grafih (TTG) poimenovan HPC problem. Ta problem je bil oziroma je eden izmed glavnih katalizatorjev razvoja algebraične teorije grafov, ki je ena od najhitreje rastočih raziskovalnih področij v diskretni matematiki.
Kubični TTG imajo osrednji položaj v trenutnih raziskavah tega problema, in sicer zaradi očitnega razloga: pomanjkanje povezav intuitivno otežuje iskanje poti ali ciklov, kar podpira dejstvo, da so vsi znani TTG brez hamiltonskih ciklov kubični. Cilj projekta je narediti pomemben prispevek v smeri popolne rešitve HPC problema, s posebnim poudarkom na Cayleyevih grafih.

Naslov: Razvoj novih računskih orodij na PDB ravni za odkrivanje zdravil
Področje: računsko intenzivne metode in aplikacije
Vodilna raziskovalna organizacija: UP FAMNIT
Vodja: prof. dr. Dušanka Janežič

Cilj raziskovalnega projekta je razvoj novih metodoloških in računskih rešitev, ki se izvajajo kot prosto dostopni spletni strežnik za napovedovanje odziva na zdravila z napovedovanjem vezavnih mest in njihovih ligandov ter napovedovanje učinkov variant zaporedja na afiniteto vezave za molekule za zdravila. Medtem ko je bilo predstavljenih več metod za upoštevanje fleksibilnosti proteinov, se je MD pri vseh atomih doslej uporabljal le za specifične beljakovine, ki so v interesu, in je premalo učinkovit za uporabo v celotni podatkovni zbirki PDB. Dostop do dolge časovne lestvice z MD se ne more uresničiti z zgolj povečanjem računskih virov. Namesto tega je treba voditi metodološke izboljšave. Razvoj metod na tem področju je izredno zahteven, saj je ta raziskava na prečni poti bioinformatike, matematičnih algoritmov, biokemije in statističnih ansamblov. Razvili bomo nov pristop za sistematizacijo učinkov različnih zaporednih variant genov, ki kodirajo ciljne beljakovine znanih aktivnih snovi in bo še posebej koristen v okviru natančne medicine.

Naslov: Akcijski grafi in tehnike krovnih grafov
Področje: računsko intenzivne metode in aplikacije
Vodilna raziskovalna organizacija: UP IAM
Vodja: prof. dr. Tomaž Pisanski

Projekt bo razvil in uporabljal nabor močnih, novih metod diskretne matematike in teoretičnega računalništva v povezavi s teorijo grup, diskretno geometrijo in algebraično topologijo v naskoku na številne pomembne odprte probleme. Med pomembnejšimi problemi sta razvoj teorije grafov delovanj in nadaljnji napredki pri tehnikah krovnih grafov. Graf delovanj je končna množica praporjev, opremljenih z zbirko permutacij R1; ... ;Rm in zbirko involucij r1; ... ; rn na množici praporjev. Takšno strukturo lahko vizualiziramo kot barvni graf na povezavah, katerega vozlišča so praporji in kjer involucija ri porodi barvni razred neusmerjenih povezav, ki povezujejo pare vozlišč, ki jih zamenja ri, medtem ko permutacija Rj porodi barvni razred usmerjenih povezav, ki kažejo od praporja do svoje Rj-slike. Posplošeni grafi delovanj posplošujejo številne pomembne matematične koncepte, kot so Cayleyjevi barvni grafi grup, monodromne grupe zemljevidov in hiper-zemljevidov na ploskvah, permutacijsko-involucijski opis orientabilnih zemljevidov na ploskvah, abstraktni politopi in manipleksi.

Naslov: Novi pristopi k prepoznavi in preprečevanju samomorilnega vedenja in drugih dejavnikov tveganja na področju duševnega zdravja mladostnikov
Področje: psihiatrija
Vodilna raziskovalna organizacija: UP IAM
Vodja: prof. dr. Diego De Leo

V projektu se bomo osredotočili na mladostnike, kot ranljivo skupino za razvoj samomorilnega vedenja. Naš namen je, s pomočjo prepoznavanja in aplikacije naučinkovitejših strategij in intervencij, izboljšati duševno zdravje mladostnikov ter preprečevanje samomorilnega vedenja. V projektu bomo zajeli tudi strokovnjake na področju duševnega zdravja, sodelovali bomo s šolskimi svetovalnimi delavci, kliničnimi psihologi in pedopsihiatri. Prav tako bomo v raziskavo vključili šole in psihiatrične institucije kot sisteme, saj bodo strategije in smernice za soočanje s kriznimi primeri usmerjenje na šolski sistem ter dalje na klinično obravnavo ogroženih mladostnikov.
Raziskovalni načrt nam bo pomagal razumeti specifike obravnave mladostnikov na različnih ravneh (od prepoznave ogroženih mladostnikov s pomočjo presejalnih pristopov na šolah, do ocenjevanja tveganja in obravnave s strani svetovalnih delavcev, psihologov, do kliničnega dela pedopsihiatrov). Zbrani podatki bodo omogočili preverjanje teoretičnih konstruktov raziskovane tematike, kar bo imelo velik pomen za razvoj suicidološke znanosti na tem področju.


ponedeljek, 2. julij 2018 Uradne ure knjižnice TeMeNa v juliju in avgustu 2018

Uporabnike obveščamo, da bo knjižnica TeMeNa od 9. julija do 16. avgusta 2018 odprta ob ponedeljkihsredah in petkih od 13:00 do 15:00.

Izposoja in vračilo gradiva bosta v tem času omogočena tudi izven navedenih uradnih ur, in sicer:

  • izposoja gradiva: po predhodnem dogovoru vsak delavnik med 8:00 in 15:00. Datum in uro obiska vsaj dan prej napovejte na e-naslov temena@upr.si;
  • vračilo gradiva: v Referatu za študente UP FAMNIT (Glagoljaška 8, Koper) v času uradnih ur Referata, in sicer od 9. 7. 2018 do 10. 8. 2018:
    - ponedeljek in sreda: 9:00 – 11:00,
    - torek in četrtek: 13:00 – 15:00
  • in od 13. 8. 2018:
  • - od ponedeljka do petka od 8h do 11h
    - torek in četrtek tudi popoldne od 13.30 do 15.30.

Hvala za razumevanje.