Univerza na Primorskem Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije
-->
SI | EN

sreda, 29. avgust 2012 Nobelovec prof. dr. Sir Harold Kroto na Univerzi na Primorskem

Koper, 28. avgust 2012 – Konec preteklega tedna je Univerzo na Primorskem v okviru konference »Computers in Scientific Discovery 6 - CSD 6«, ki jo je organiziral Inštitut Andrej Marušič UP  v sodelovanju s članicama UP – Fakulteto za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije in Fakulteto za turistične študije, ter z zunanjimi soizvajalci – Fakulteto za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani in Inštitutom za matematiko, fiziko in mehaniko Ljubljana, obiskal izjemen znanstvenik in predavatelj prof. dr. Sir Harold Kroto. Leta 1996 je, skupaj z Robertom Curlom in Richardom Smalleyem, prejel Nobelovo nagrado za kemijo.

V petek dopoldan se je v Portorožu, kjer je potekala mednarodna znanstvena konferenca, ki povezuje kemike, biologe, računalničarje in matematike,  odvilo njegovo plenarno predavanje z naslovom  'Science, Lost in Translation?', ki mu  je prisluhnila širša javnost. Popoldan istega dne pa je nobelovca, skupaj s soprogo, sprejel rektor prof. dr. Dragan Marušič, ki je povedal: »V teh težkih časih, ko moramo razmišljati, katero pot ubrati, naša univerza, korak za korakom, stopa naproti odličnosti tudi s tovrstnimi gostovanji ekskluzivnih predavateljev, znanstvenikov, raziskovalcev in tudi študentov. V veliko čast nam je, da lahko danes gostimo uglednega znanstvenika, nobelovca prof. dr. Sira Harolda Krota, zato čestitke organizatorjem mednarodne konference CSD6, ki so odlično izvedli 6. gostovanje in Univerzo na Primorskem predstavili v najboljši luči.«

Prof. dr. Tomaž Pisanski, predsednik organizacijskega odbora, je dodal: »Tema letošnje konference CSD 6 je bila, za razliko od prejšnjih, vezanih na kemijo, vpliv računalništva v raziskovanju. Tokrat je torej zastavljena širše in globlje ter vključuje  tudi lingvistiko. Vsekakor je dogodek tako za našo univerzo in Koper, kot tudi za celotno Slovenijo izjemno priznanje.« 

Prvo srečanje je bilo organizirano novembra 2001 v okviru Workshop of the DIMACS Working group on Computer-Generated Conjectures from Graph Theoretic and Chemical Databases na univerzi Rutgers. Drugo srečanje je bilo organizirano junija 2004 v Montrealu. Tretje srečanje je bilo prvič organizirano v Evropi, in sicer leta 2006 v Ghentu v Belgiji. Četrto je potekalo leta 2008 v Shanghaiu in peto v Sheffieldu julija 2010. Organizacija šestega srečanja je bila zaupana Univerzi na Primorskem. V Portorož je tako prispelo 70 udeležencev – predavateljev in znanstvenikov iz več držav po svetu.

Med udeleženci pa je bil nedvomno najvidnejši gost konference nobelovec prof. dr. Sir Harold Kroto, ki ni skrival navdušenja: »Počaščen sem, da sem danes tukaj, predvsem pa me veseli, da je bila na mojem predavanju večina poslušalcev mladih. Prihodnost je v njihovih rokah. Na predavanju sem govoril o tem, kako razširiti priljubljeno znanost med širšo javnostjo. Kajti znanost ni le znanje o tem, kako narediti eksperiment, ni le aplikacija znanstvenih dognanj v prakso, temveč je predvsem način razmišljanja. Bistveno pri tem je, da se sami vprašamo, kaj je za nas resnica. To je tudi temeljna drža, ki jo moramo kot znanstveniki zavzeti. Zaposleni na univerzi morate dobro premisliti, kako prenašati znanstvena spoznanja naprej. Pomembno pa je tudi, da razumemo kulturo države, zato morate razumeti njen jezik, pisatelje, zgodovino. V znanosti je globoka lepota, ki je običajni ljudje ne bodo videli, tako kot slepi človek ne more občudovati Picassove slike.«

(Preko povezave na spletnih straneh UP lahko prisluhnete celotnemu nagovoru prof. dr. Krota. )

Zbrane udeležence konference sta ob njenem slavnostnem zaključku nagovorila tudi prof. dr. Franci Demšar, direktor Javne Agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS) in prof. dr. Dušan Lesjak, predstavnik Ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, ki je poudaril, da so konference, kakršna je CSD6, »lep primer aktivnosti, ki jih ministrstvo s prihodnjimi ukrepi želi podpirati

Povzetka njunih nagovorov si lahko preberete na spletni strani Univerze na Primorskem, več >>

Ob zaključku dogodka je rektor UP nobelovcu predal posebno darilo – grafike  akademskega slikarja in tudi sodelavca Univerze na Primorskem, doc. dr. Tilna Žbone, ki jih je poimenoval 'Neskončnost', in ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre z zaščiteno označbo porekla, ki je nedavno prejelo prvo nagrado na svetovnem ocenjevanju 'Sol' v italijanski Veroni. Izdelovalec sodeluje pri raziskavah v okviru laboratorija za preizkušanje oljčnega olja Univerze na Primorskem. Dekanja UP FAMNIT, doc. dr. Klavdija Kutnar, pa je gostu v imenu organizacijskega odbora CSD 6 podarila posebno stilizirano 'matematično' uro.

Več si lahko ogledate na posnetkih Alena Ježovnika, objavljenih na spletni strani Univerze na Primorskem in na FB strani UP, več >>

V avli palače Armerija Univerze na Primorskem pa je še vedno na ogled razstava dr. Boštjana Kuzmana z Univerze v Ljubljani in Inštituta za matematiko, fiziko in mehaniko z naslovom 'Mejniki: Oris razvoja teorije grafov v Sloveniji', ki je bila postavljena v sklopu konference.

Avtor o razstavi:

Po svojih skromnih začetkih v 70-tih letih dvajsetega stoletja je postala teorija grafov danes ena mednarodno najbolj prodornih vej slovenske matematike. Ob mednarodni konferenci junija 2011 na Bledu sem pripravil razstavo plakatov, ki sem jih poimenoval mejniki. Na njih so prikazani majhni in večji koraki, ki so jih na področju teorije grafov prehodili slovenski raziskovalci in raziskovalne ustanove: od prvih strokovnih in raziskovalnih člankov do prvih doktorskih disertacij, znanstvenih sestankov, uglednih mednarodnih publikacij in položajev v mednarodnih strokovnih telesih, do novih fakultet, znanstvenih revij in drugih projektov. 

O avtorju razstave: Boštjan Kuzman je doktoriral iz matematike na Fakulteti za matematiko in fiziko UL. Zaposlen je kot asistent na Pedagoški fakulteti UL, raziskovalno pa deluje na področju teorije grafov. Aktiven je tudi na področju promocije znanosti kot soizvajalec in soorganizator poljudnih predavanj, strokovnih seminarjev ter poletnega tabora MARS za srednješolce, pa tudi kot občasni strokovni sodelavec poljudnoznanstvenih oddaj na RTV Slovenija. 

Razstava je pripravljena v sodelovanju z Društvom matematikov, fizikov in astronomov Slovenije (DMFA). Pripravo razstave je sofinanciralo Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije, program Promocija znanosti 2010/11. 

Prilagamo nekaj fotografij iz dogodka.

Foto: Alen Ježovnik


torek, 28. avgust 2012 Pričel se je Famnitov poletni tabor Matematika je kul!

Pričel se je Famnitov poletni tabor Matematika je kul!

Koper, 26. avgust - 1. september 2012

V nedeljo 26. avgusta 2012 se je pričel FAMNITov poletni tabor Matematika je kul, ki je namenjen učencem 7., 8. in 9. razreda osnovnih šol (v letu 2011/12) in dijakom srednjih šol. Udeleženci tabora bodo lahko v prihajajočem tednu poslušali predavanja o raznovrstnih zanimivih matematičnih temah in se udeležili matematičnih delavnic ter številnih športnih in družabnih aktivnosti. Predavali jim bodo prof. dr. Aleksander Malnič, doc. dr. Barbara Boldin, dr. Simona Klemenčič, izr. prof. dr. Štefko Miklavič, izr. prof. dr. Bojan Kuzma, doc. dr. Aljaž Ule ter doc. dr. Klavdija Kutnar delavnice bodo izvajali Olga Kaliada, Ademir Hujdurović in Nataša Kristan.

Urnik predavanj je dostopen tukaj >>.

Več informacij o letošnjem taboru lahko dobite na spletni povezavi: http://tabor.famnit.upr.si/?doma, ter na elektronskem naslovu: tabor@famnit.upr.si.

Organizacijski odbor: Bojan Kuzma, Martin Milanič, Vito Vitrih


petek, 24. avgust 2012 prof. dr. Sir Harold Kroto je v petek 24. avgusta 2012 predaval na Primorskem

Science, lost in translation? je naslov predavanja, ki ga je imel prof. dr. Sir Harold Kroto, Nobelovec, ki je nagrado za področje kemije prejel leta 1996. Predavanje je potekalo dopoldan, ob 9.00 uri v prostorih UP Turistice, v skopu mednarodne znanstvene konference Computers in Scientific Discovery 6 (CSD6), ki jo organizira Inštitut Andrej Marušič, Univerza na Primorskem (UP IAM) v sodelovanju z UP FAMNIT, UP FTŠ Turistica, IMFM in UL FMF.

Na voljo so že prve fotografije iz predavanja.


sreda, 22. avgust 2012 Nobelov nagrajenec prof. dr. Sir Harold Kroto bo obiskal konferenco CSD 6

Šesto interdisciplinarno mednarodno znanstveno srečanje Computers in Scientific Discovery (CSD 6), ki bo od 21. do 25. avgusta 2012 v Portorožu, bo tudi letos gostilo najuglednejše tuje raziskovalce s področij kemije, biologije, računalništva in matematike. Med njimi bo tudi britanski nobelov nagrajenec za kemijo prof. dr. Sir Harold Kroto.

Vljudno vabljeni na njegovo predavanje z naslovom Science, Lost in Translation? {C}{C}{C}{C}, ki bo v petek, 24. avgusta 2012 ob 9.00 uri v prostorih UP Turistice (Obala 11a, 6320 Portorož).

Vir:http://www.sciencemediacentre.

Srečanje organizira Inštitut Andrej Marušič UP s sodelovanjem s Fakulteto za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT) in Fakulteto za turistične študije UP ter z zunanjimi soizvajalci – Fakulteto za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani in Inštitutom za matematiko, fiziko in mehaniko Ljubljana.


sreda, 22. avgust 2012 Pričetek mednarodne znanstvene konfrence Computers in Scientific Discovery 6 (CSD6)

V torek, 21. avgusta 2012 se je v Portorožu v prostorih UP Turistice pričela šesta mednarodna znanstvena konferenca Computers in Scientific Discovery 6 (CSD6), ki jo organizira Inštitut Andrej Marušič, Univerza na Primorskem (UP IAM) v sodelovanju z UP FAMNIT, UP FTŠ Turistica, IMFM in UL FMF.

 

Več informacij o konferenci je dostopnih na povezavi:

Computers in Scientific Discovery 6 (CSD6)

Urnik predavanj

 

Prisrčno vabljeni.


torek, 21. avgust 2012 Prosta mesta za drugi prijavni rok

Univerza na Primorskem, Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT) razpisuje v drugem prijavnem roku, ki traja od 22. 8. 2012 do 29. 8. 2012, vpisna mesta na naslednjih univerzitetnih študijskih programih 1. stopnje:

  • 38 vpisnih mest za 1. letnik rednega študija na programu Matematika,
  • 26 vpisnih mest za 1. letnik rednega študija na programu Matematika v ekonomiji in financah,
  • 34 vpisnih mest za 1. letnik rednega študija na programu Računalništvo in informatika,
  • 28 vpisnih mest za 1. letnik rednega študija na programu Bioinformatika,
  • 24 vpisnih mest za 1. letnik rednega študija na programu Biodiverziteta,
  • 28 vpisnih mest za 1. letnik rednega študija na programu Sredozemsko kmetijstvo,
  • 4 vpisna mesta za 1. letnik rednega študija na programu Biopsihologija.

 

Vpisna mesta za študijski program Aplikativna kineziologija so bila zapolnjena v prvem prijavnem roku.

Kandidati za vpis morajo izpolnjevati pogoje za vpis, skladno z Razpisom za vpis v študijskem letu 2012/2013.

Kandidati pošljejo obrazec Druga prijava za vpis v 1. letnik v študijskem letu 2012/13 s priporočeno pošiljko (najkasneje do 29.8.2012) Visokošolsko prijavno-informacijski službi Univerze v Ljubljani, p.p. 524, 1001 Ljubljana. Obrazec je dostopen v papirnicah in na spletnih straneh: http://www.vpis.uni-lj.si/