Univerza na Primorskem Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije
SI | EN

četrtek, 3. julij 2025 Mednarodno povezovanje

Doktorski študent Yuki Shimizu, ki se je v sklopu Erasmus izmenjave mudil pri izr. Prof. Dr. Matjažu Kljunu in izr. Prof. Dr. Klenu Čopiču Puciharju z Oddelka za informacijske znanosti in tehnologije UP FAMNIT, je v kratki izjavi povzel svoje raziskovalno področje in sodelovanjeLaboratoriem za interakcijo človek-računalnik na Univerzi na Primorskem.  

“Sem Yuki in prihajam iz Japonske. Trenutno študiram na Inštitutu za znanost in tehnologijo Nara – NAIST. Raziskovalno se ukvarjam z interakcijo med človekom in računalnikom, s posebnim poudarkom na tem, kako izboljšati izkušnjo potnikov v avtonomnih vozilih. Trenutno raziskujem, kakšen sistem bi lahko uvedli za zmanjšanje občutka gibanja potnikov med vožnjo. Da dosežem svoj cilj si ob koncu želim združiti dva pristopa iz HICUP laboratorija in z Japonske,”dodaja 

    


Prof. Shlomo Prof. Shlomo Berkovsky z univerze Macquarie v Avstraliji se je konec maja v sklopu raziskovalnega obiska mudil pri prof. dr. Marku Tkalčiču.

Prof. Sholmo je strokovnjak na področju sistemov za modeliranje uporabnikov in interakcije človek-računalnik. Njegovo delo se je v zadnjem času osredotočalo na uporabo metod umetne inteligence za personalizirano zdravstveno oskrbo. 

    

V ponedeljek, 26. maja 2025 je v okviru Ponedeljkovega seminarja iz računalništva in informatikeimel predavanje z naslovom "Opažanje osebnosti: zaznavanje osebnostnih lastnosti s pomočjo fizioloških odzivov na slikovne in video dražljaje". Med obiskom so mu predstavili raziskovalne dejavnosti laboratorija HICUP. 

Pri profesorju Russu Woodroofe pa je proti koncu maja gostoval tudi Shareshian John z Univerze v Washingtonu v St. Louisu.


četrtek, 3. julij 2025 Festival košnje na Ćićariji

Istrska županija v okviru EU projekta transPlant, financiranega v okviru Programa Interreg Slovenija – Hrvaška 2021–2027,organizira Festival košnje na Ćićariji, ki bo potekal v soboto, 5. julija 2025, na Raspadalici (naslov: Slum 55, 52420 Buzet – LOKACIJA) s pričetkom ob 15. uri.

      

Cilji dogodka so promocija tradicionalnega upravljanja s travniki, prikaz ročne košnje (s koso) na tradicionalen način ter ozaveščanje o pomenu ohranjanja travnikov na čezmejnem območju. Poleg sodelovanja ali spremljanja tekmovanja v ročni košnji bodo obiskovalci lahko izvedeli zanimivosti o bogastvu travnikov Ćićarije in številnih vrstah, ki tam živijo. Prav tako bo govora o zaraščanju travnikov, do katerega prihaja zaradi pomanjkanja košnje in paše.

Udeležba je brezplačna za vse obiskovalce. Za sodelovanje v košnji se lahko prijavijo vsi, ki v tem vidijo izziv, ostali pa so vabljeni, da se zabavajo, navijajo in sodelujejo v spremljevalnih dejavnostih.

PROGRAM

15:00 Otvoritev Festivala košnje

  • Prihod in registracija udeležencev
  • Predstavitev rastlinskih vrst, ki živijo na območju Ćićarije (sprehod po okoliških travnikih z vodenjem strokovnjakov)
  • Prikaz ročne košnje s koso
  • Izobraževalna delavnica za otroke v organizaciji Prirodoslovnega muzeja Rijeka
  • Predstavitev proizvajalcev lokalnih izdelkov

17:00 Tekmovanje v ročni košnji

  • Tekmovanje bo potekalo v moški in ženski kategoriji pod budnim očesom strokovne žirije
  • Prijave se sprejemajo ob registraciji udeležencev
  • Udeleženci lahko prinesejo svojo koso, če je nimajo, jim jo bo za potrebe tekmovanja priskrbel organizator
  • Najboljši kosci bodo nagrajeni

19:00 Razglasitev zmagovalcev tekmovanja v ročni košnji in večerja za udeležence

20:00 Zabavni program z glasbeno skupino Trio Anima


sreda, 2. julij 2025 Prof. dr. Elena Bužan vodilna prva avtorica v novi publikaciji v prestižni reviji Molecular Ecology

V novi publikaciji v prestižni reviji Molecular Ecology člani Evropskega konzorcija ERGA (European Reference Genome Atlas) pozivajo raziskovalno skupnost za genomiko biotske raznovrstnosti, naj uskladi prakse pri ocenjevanju genetske variabilnosti na ravni celotnega genoma s pomočjo različnih genetskih metod. Standardizacija je namreč nujna za učinkovitejše vključevanje genomskih spoznanj v naravovarstvena prizadevanja ter za boljše zadovoljevanje potreb različnih deležnikov, kot so oblikovalci politik, naravovarstveni strokovnjaki in lokalne skupnosti.

    

Članek, ki obravnava raziskovalne prakse na področju genetske variabilnosti – ene od ravni biotske raznovrstnosti – poudarja potrebo po usklajevanju interpretacije genetskih podatkov med raziskovalci in deležniki, da bi zagotovili znanju temelječe upravljanje in ohranjanje populacij, vrst ter ekosistemov.

Glavno sporočilo članka je, da mora znanstvena skupnost – če želi v celoti izkoristiti potencial genomike pri varstvu biotske raznovrstnosti – razviti in sprejeti usklajene standarde, oblikovane ob upoštevanju potreb deležnikov, je kot vodilna prva avtorica  sodelovala prof. dr. Elena Bužan iz Skupine za molekularno ekologijo z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT. 

Avtorji pozivajo k sodelovalnemu, vključujočemu in praktičnemu pristopu za vključevanje genomskih orodij v politike in prakse varstva narave po vsem svetu ter izpostavlja nenehna prizadevanja skupnosti ERGA za dosego tega cilja. 

Objavo je omogočilo financiranje v okviru projekta Biodiversity Genomics Europe, katerega cilj je spodbuditi uporabo genomike pri varstvu narave in oblikovanju politik.Univerza na Primorskem je partnerska institucija v projektu.

Celoten članek > TUKAJ


torek, 1. julij 2025 VABILO na predavanje: Naravne populacije laškega smilja in izzivi pri gojenju v agroekosistemu

V okviru projekta »Razvoj naravnega terapevtskega izdelka iz laškega smilja za nego kože pri starostnikih« (PUŠ v delovno okolje 2024–2027)

vas vabimo na predavanje

Naravne populacije laškega smilja in izzivi pri gojenju v agroekosistemu

v četrtek, 3. julija 2025, ob 8. uri na posesti BONISTRA (Krkavče 131B, 6274 Šmarje).

Vabljeni vsi, ki vas zanima gojenje in predelava zdravilnih in aromatičnih rastlin.

Veselimo se vaše udeležbe!

   

»Operacijo sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo znanost in inovacije in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus.« 


torek, 1. julij 2025 ASISTENT – ASISTENT s področja bioloških, bioinformatičnih ali naravoslovnih ved

Članica univerze: UP FAMNIT     

Univerza na Primorskem vabi zainteresirane kandidate, da oddate prijavo na razpisano delovno mesto D019005 ASISTENT s področja bioloških, bioinformatičnih ali naravoslovnih ved. Delovno razmerje bo sklenjeno s polnim delovnim časom za 40 ur na teden (100 %), za določen čas 12 mesecev, s trimesečno poskusno dobo. 

   

Pogoji za opravljanje dela:

  • Specializacija po visokošolski izobrazbi (prejšnja) ali visokošolska univerzitetna izobrazba (prejšnja) ali magistrska izobrazba s področja  bioloških/ekoloških, bioinformatičnih ali naravoslovnih (biokemijskih/kemijskih) znanosti (in sorodno),
  • aktivno znanje svetovnega (angleškega) jezika.

Zahtevana dodatna funkcionalna znanja:

  • izkušnje  terenskega in laboratorijskega dela,
  • računalniška znanja,
  • veščine ravnanja z avdiovizualno opremo,
  • sposobnost timskega dela,
  • organizacijske sposobnosti,
  • komunikativnost in
  • praktične spretnosti.

Druga zaželena znanja:

  • izvolitev v naziv visokošolski sodelavec – asistent ali izpolnjevanje pogojev za izvolitev v navedeni naziv,
  • izkušnje in veselje do projektnega in pedagoškega dela.

Splošen opis del in nalog:

  • sodelovanje pri izvajanju izobraževalnega, znanstveno-raziskovalnega in umetniškega dela ter opravljanje drugih nalog določenih  v aktih UP in članic,
  • vodenje različnih oblik vaj oz. usposabljanje študentov pri predmetu po navodilih nosilca predmeta, sodelovanje z učiteljem pri pripravi in izvedbi preizkusov znanja študentov in pri drugih pedagoških aktivnostih,
  • pripravljanje učnega gradiva, opreme in pripomočkov za izvedbo vaj,
  • izvajanje konzultacij s študenti in mentoriranje in/ali somentoriranje študentom skladno z akti UP in članic,
  • sodelovanje pri terenskem delu in laboratorijskem delu
  • udejstvovanje na znanstveno-raziskovalnem področju, prenašanje rezultatov znanstveno raziskovalnega dela v študijski proces ter sodelovanje pri aktivnostih vezanih na pedagoško in znanstveno–raziskovalno delo na področju stroke,
  • opravljanje drugega strokovnega in razvojnega dela s katerim se uresničuje poslanstvo univerze in dviguje ugled univerze, njene članice, stroke,
  • sodelovanje pri delu organov, delovnih teles in komisij članice oz. univerze,
  • opravljanje drugih nalog po nalogu nadrejenih.

Podroben opis nalog, ki jih bo javni uslužbenec opravljal:

  • sodelovanje pri izvajanju domačih in mednarodnih raziskovalnih projektov in programov ter zahtevnih nalog,
  • vzpostavljanje in vzdrževanje strokovnih stikov z uporabniki raziskovalnega dela ter z domačimi in tujimi znanstvenimi ustanovami,
  • sodelovanje pri znanstvenih in strokovnih posvetovanjih s prispevki z raziskovalnega področja,
  • sodelovanje in vodenje strokovnih organov ter občasnih skupnih projektov in nalog po dogovoru z vodstvom,
  • opravljanje drugih nalog po nalogu vodstva in nadrejenih,
  • znanje iz področja bioloških/ekoloških, bioiformatičnih ali naravoslovnih (biokemijskih/kemijskih) znanosti,
  • izkušnje z delom s študenti,
  • udeležba na konferencah ter sodelovanje pri realizaciji projekta.

Kandidatke oziroma kandidati lahko pisne ponudbe z življenjepisom in dokazili o izpolnjevanju pogojev pošljejo:  na interni razpis do 30. 7. 2025 na e-naslov razpisi@famnit.upr.si,

Celoten razpis je objavljen > TUKAJ.


torek, 1. julij 2025 ASISTENT Z DOKTORATOM s področja bioloških, bioinformatičnih ali naravoslovnih ved

Univerza na Primorskem vabi zainteresirane kandidate, da oddate prijavo na razpisano delovno mesto D019003 ASISTENT Z DOKTORATOM s področja bioloških, bioinformatičnih ali naravoslovnih ved. Delovno razmerje bo sklenjeno s polnim delovnim časom za 40 ur na teden (100 %), za določen čas 12 mesecev, s trimesečno poskusno dobo. 

   

Pogoji za opravljanje dela:

  • doktorat znanosti (prejšnji) oziroma doktorat znanosti s področja  bioloških/ekoloških, bioinformatičnih ali naravoslovnih (biokemijskih/kemijskih) znanosti (in sorodno),
  • aktivno znanje svetovnega (angleškega) jezika.

Zahtevana dodatna funkcionalna znanja:

  • izkušnje s terenskega in laboratorijskega dela,
  • veščine dela z računalnikom,
  • veščine ravnanja z avdiovizualno opremo,
  • sposobnost timskega dela,
  • organizacijske sposobnosti in proaktivnost,
  • sposobnost svetovanja,
  • samostojnost,
  • komunikativnost,
  • praktične spretnosti.

Druga zaželena znanja:

  •  izpolnjevanje pogojev za izvolitev v naziv,
  • izkušnje in veselje do projektnega, raziskovalnega in pedagoškega dela.

Splošen opis del in nalog:

  • sodelovanje pri izvajanju izobraževalnega in znanstveno-raziskovalnega dela  ter opravljanje drugih nalog določenih  v aktih UP in članic,
  • vodenje različnih oblik vaj oz. usposabljanje študentov pri predmetu po navodilih nosilca predmeta, sodelovanje pri pripravi in izvedbi preizkusov znanja študentov in pri drugih pedagoških aktivnostih,
  • pripravljanje učnega gradiva, opreme in pripomočkov za izvedbo vaj,
  • izvajanje konzultacij s študenti in mentoriranje in/ali somentoriranje študentom skladno z akti UP in članic,
  • udejstvovanje na znanstveno-raziskovalnem področju, prenašanje rezultatov znanstveno raziskovalnega dela v študijski proces ter sodelovanje pri aktivnostih vezanih na pedagoško in znanstveno–raziskovalno delo na področju stroke,
  • opravljanje drugega strokovnega in razvojnega dela s katerim se uresničuje poslanstvo univerze in dviguje ugled univerze, njene članice in stroke,
  • sodelovanje pri delu organov, delovnih teles in komisij članice oz. univerze,
  • opravljanje drugih nalog po nalogu nadrejenih.

Podroben opis nalog, ki jih bo javni uslužbenec opravljal:

  • sodelovanje pri izvajanju domačih in mednarodnih raziskovalnih projektov in programov ter zahtevnih nalog,
  • vzpostavljanje in vzdrževanje strokovnih stikov z uporabniki raziskovalnega dela ter z domačimi in tujimi znanstvenimi ustanovami,
  • sodelovanje pri znanstvenih in strokovnih posvetovanjih s prispevki z raziskovalnega področja,
  • sodelovanje in vodenje strokovnih organov ter občasnih skupnih projektov in nalog po dogovoru z vodstvom,
  • opravljanje drugih nalog po nalogu vodstva in nadrejenih,
  • znanje iz področja bioloških/ekoloških, bioinformatičnih ali naravoslovnih (biokemijskih/kemijskih) znanosti,
  • izkušnje z delom s študenti,
  • udeležba na konferencah ter sodelovanje pri realizaciji projekta.

Rok prijave je 30. 7. 2025.

Celoten razpis > TUKAJ.