sreda, 2. julij 2025 Prof. dr. Elena Bužan vodilna prva avtorica v novi publikaciji v prestižni reviji Molecular Ecology
V novi publikaciji v prestižni reviji Molecular Ecology člani Evropskega konzorcija ERGA (European Reference Genome Atlas) pozivajo raziskovalno skupnost za genomiko biotske raznovrstnosti, naj uskladi prakse pri ocenjevanju genetske variabilnosti na ravni celotnega genoma s pomočjo različnih genetskih metod. Standardizacija je namreč nujna za učinkovitejše vključevanje genomskih spoznanj v naravovarstvena prizadevanja ter za boljše zadovoljevanje potreb različnih deležnikov, kot so oblikovalci politik, naravovarstveni strokovnjaki in lokalne skupnosti.
Članek, ki obravnava raziskovalne prakse na področju genetske variabilnosti – ene od ravni biotske raznovrstnosti – poudarja potrebo po usklajevanju interpretacije genetskih podatkov med raziskovalci in deležniki, da bi zagotovili znanju temelječe upravljanje in ohranjanje populacij, vrst ter ekosistemov.
Glavno sporočilo članka je, da mora znanstvena skupnost – če želi v celoti izkoristiti potencial genomike pri varstvu biotske raznovrstnosti – razviti in sprejeti usklajene standarde, oblikovane ob upoštevanju potreb deležnikov, je kot vodilna prva avtorica sodelovala prof. dr. Elena Bužan iz Skupine za molekularno ekologijo z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT.
Avtorji pozivajo k sodelovalnemu, vključujočemu in praktičnemu pristopu za vključevanje genomskih orodij v politike in prakse varstva narave po vsem svetu ter izpostavlja nenehna prizadevanja skupnosti ERGA za dosego tega cilja.
Objavo je omogočilo financiranje v okviru projekta Biodiversity Genomics Europe, katerega cilj je spodbuditi uporabo genomike pri varstvu narave in oblikovanju politik.Univerza na Primorskem je partnerska institucija v projektu.
Celoten članek > TUKAJ