Univerza na Primorskem Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije
SI | EN

četrtek, 10. julij 2025 Nova raziskava z Oddelka za biodiverziteto v soavtorstvu Žive Fišer in Andrea Pieronija z Univerze za gastronomske znanosti v Pollenzu (Italija)

Raziskovalca sta proučevala trenutno stanje nabiralništva v Sloveniji in odkrivala, kako se danes prenaša znanje o uporabnih divjih rastlinah. Preko intervjujev z izkušenimi učitelji, ki prenašajo nabiralniško znanje, sta skušala razumeti njihove motive, pristope k izobraževanju in njihovo vlogo pri preprečevanju škodljivih praks.

     

Rezultati kažejo, da se nabiralniška skupnost hitro širi, izobraževalne metode pa postajajo vse bolj digitalne. Prenos znanja ne poteka več znotraj družinskega kroga, temveč zunaj njega, pri čemer družbena omrežja predstavljajo pomemben, a včasih dvoumen vir informacij. Hkrati se učitelji nabiralništva izkazujejo kot pomembni akterji pri ozaveščanju svoje publike o pomenu biotske raznovrstnosti, etiki nabiralništva in varstvu narave na splošno. Izsledke raziskave sta junija predstavila tudi na letnem srečanju Society of Ethnobotany v Pragi.