Univerza na Primorskem Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije
SI | EN

sreda, 21. maj 2025 Drugo srečanje mentorjev doktorskih študentov na UP

V sredo, 21. 5. 2025, je na Univerzi na Primorskem (UP) potekalo Drugo Srečanje mentorjev doktorskih študentov UP v organizaciji Sektorja za raziskovalno, razvojno in umetniško dejavnost. Na dogodku so bile prisotne mentorice in mentorji (pa tudi somentorice in somentorji) doktorskih študentov, ki svoj študij opravljajo na UP.

       

Osrednji temi današnjega dogodka sta bili dve pomembni področji, in sicer vrednotenje raziskovalnega dela in stanje na področju nepoštenih praks znanstvenega publiciranja. Uvodnem nagovoru rektorice UPprof. dr. Klavdije Kutnar sta sledili dve predstavitvi. Najprej je rektor Univerze v Ljubljani, prof. dr. Gregor Majdič predstavil proces uvajanja kvalitativnega vrednotenja znanstvenoraziskovalnega dela na Univerzi v Ljubljani (UL), ki so ga pričeli izvajati v letu 2023. Omenjen pristop daje prednost kvalitativni oceni raziskovalnih dosežkov raziskovalcev in raziskovalnih skupin ter njihovega družbenega učinka, s čimer se postopoma oddaljuje od trenutno prevladujočih kvantitativnih meril. Kvalitativno vrednotenje bo postopoma postalo enoten okvir za evalvacijo tako obstoječih kot tudi novih raziskovalnih programov na UL. Prof. dr. Tomaž Pisanski (UP FAMNIT) je v svoji predstavitvi "Ali se objavljanje v predatorskih publikacijah splača?" predstavil področje nepoštenih praks publiciranja in navedel razloge za in proti objavljanju v predatorskih medijih. Poudaril je, da se število predatorskih založb, revij in konferenc še vedno povečuje in da objavljanje rezultatov v njih postaja vedno bolj sprejemljivo. Predstavitvam je sledila razprava.

Dogodek je bil organiziran v sklopu aktivnosti HRS4R (Kadrovske strategije za raziskovalce) z namenom podpore mentorjem na UP. Vabljeni tudi k ogledu prvega srečanja tukaj na temo "Kaj pomeni biti dober mentor?", ki sta ga v mesecu novembru 2024 predstavila izr. prof. dr. Klen Čopič Pucihar in prof. dr. Štefan Bojnec. Prav tako vabljeni k ogledu intranetnega spletnega mesta »Mentorstva«, ki je namenjeno podpori razvoja kakovostnih mentorskih praks na UP. Ponuja veliko ključnih in relevantnih informacij s področja mentorskih praks in gradiva o različnih vidikih mentorskega dela (npr. zbirni postopek kandidatov, vlogo različnih deležnikov in njihove medsebojne odnose, upravljanje s pričakovanji ter pomembnost raziskovalnega okolja in kulture, komuniciranje znanosti, akademsko pisanje ipd).


sreda, 21. maj 2025 Senat UP sprejel vlogo za akreditacijo visokošolskega strokovnega študijskega programa Inovacije v lesarstvu za trajnostni razvoj

V okviru projekta GDI UP – Zelena, digitalna in vključujoča Univerza na Primorskem je UP pripravila nov visokošolski študijski program Inovacije v lesarstvu za trajnostni razvoj. Senat UP je na 20. redni seji (21. 5. 2025) sprejel vlogo za akreditacijo študijskega programa, ki bo posredovana v nadaljnjo obravnavo in odločanje Svetu Nacionalne agencije RS za kakovost v visokem šolstvu (NAKVIS).

Študijski program vključuje šest sklopov, in sicer predmete temeljnih znanj, bazične predmete stroke, digitalne veščine za rokovanje z lesom, poslovno-ekonomske veščine in trajnost, lesena grajena okolja, praktično usposabljanje ter mobilnostno okno (pridobitev izkušenj v mednarodnem okolju).

                              

Foto: Miran Kambič)

Pri pripravi študijskega programa smo zasledovali:

  • Interdisciplinarnost, saj smo identificirali potrebo po povezovanju znanj iz različnih disciplin za reševanje kompleksnih vprašanj v lesni industriji.
  • Inovativne metode poučevanja (npr. metoda viharjenja možganov, študije primerov, sodelovalno učenje, diskusije, skupinsko raziskovanje, problensko učenje, projektno delo), ki zagotavljajo atraktivnost predmetov in pripravijo študente na reševanje izzivov v industriji po zaključku študija.

Praktičnemu usposabljanju namenjamo 24 od 180 kreditnih točk študijskega programa oziroma 13 % vseh študijskih obveznosti. S tem želimo nasloviti vrzel med naučeno teorijo in praktičnimi izkušnjami. Neposredno delo v podjetjih s področja lesnopredelovalne industrije bo omogočal študentom vstop v neposredni delovni proces, kjer lahko uporabijo in reflektirajo pridobljeno strokovno znanje.

                                   

Visokošolski strokovni študijski program »Inovacije v lesarstvu za trajnostni razvoj« vključuje obvezno mobilnostno okno, s čemer UP uresničuje tudi cilj 12.1 – »Povečan bo obseg mednarodnih in medkulturnih vsebin v študijskih programih UP, in sicer z implementacijo mobilnostnih oken in drugih elementov koncepta »internacionalizacija doma« iz Srednjeročne razvojne strategije Univerze na Primorskem 2025–2030 (https://www.hippocampus.si/ISBN/978-961-293-406-4.pdf). Mobilnostno okno bodo študenti lahko opravljali na partnerskih univerzah oziroma v obliki praktičnega usposabljanja v številnih vodilnih evropskih organizacijah oziroma podjetjih v Evropi.

                             

Študijski program je bil pripravljen ob upoštevanju usmeritev, ki so opredeljene v Dokumentu politik 2024 Evropske platforme za politike o lesarstvu WoodPoP »Lesno krožno biogospodarstvo za trajnostno Evropo« (https://woodpop.eu/wp-content/uploads/2025/03/WoodPoP-Position-Paper_slo.pdf).

Projekt Zelena, digitalna in vključujoča Univerza na Primorskem (GDI UP) sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije in Evropska unija – NextGenerationEU. Projekt se izvaja skladno z načrtom v okviru razvojnega področja Pametna, trajnostna in vključujoča rast, komponente Krepitev kompetenc, zlasti digitalnih in tistih, ki jih zahtevajo novi poklici in zeleni prehod (C3 K5), za ukrep investicija F. Izvajanje pilotnih projektov, katerih rezultati bodo podlaga za pripravo izhodišč za reformo visokega šolstva za zelen in odporen prehod v Družbo 5.0: projekt Pilotni projekti za prenovo visokega šolstva za zelen in odporen prehod.


petek, 16. maj 2025 Uspešen zaključek konference o upravljanju vretenčarjev – EVMC 2025

Več kot 230 raziskovalcev iz 28 držav predstavilo najnovejše ugotovitve s področja upravljanja vretenčarjev

Ankaran, 16. maj 2025 – V Ankaranu se je danes uspešno zaključila 14. Evropska konferenca o upravljanju vretenčarjev (EVMC 2025), ki je med 12. in 16. majem 2025 gostila več kot 230 raziskovalcev iz 28 držav. V okviru bogatega znanstvenega programa je bilo predstavljenih kar 167 prispevkov, ki so jih pripravili avtorji iz 45 držav sveta.

           

V okviru konference je bilo izvedenih 7 plenarnih predavanj, 88 ustnih predstavitev in 72 predstavitev v obliki posterjev. Dogodek je združil kar 806 avtorjev z vseh celin.

Dogodek je organiziral širok konzorcij partnerjev: Fakultete za varstvo okolja, Univerze na Primorskem (Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije), Univerze v Ljubljani (Biotehniška fakulteta), Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Julius Kühn Instituta, Lovske zveze Slovenije, Lovske zveze Koper in Gozdarskega inštituta Slovenije.

Raziskovalci so na konferenci predstavili znanstvena dognanja s širokega področja upravljanja vretenčarjev. Posebna pozornost je bila namenjena ekologiji, genetiki, zdravju prostoživečih živali, konfliktom med človekom in živaljo, invazivnim vrstam ter sodobnim pristopom k upravljanju populacij. Raziskave so vključevale vse skupine vretenčarjev – od rib, dvoživk in plazilcev do ptic ter malih in velikih sesalcev.

Poleg znanstvenega dogajanja so udeleženci konference spoznavali tudi naravne, kulturne in gastronomske posebnosti Slovenije.

Konferenca predstavlja pomemben mejnik za slovensko znanstveno skupnost, saj poudarja njen prispevek k razvoju upravljanja z naravnimi viri ter krepi sodelovanje med raziskovalci, upravljavci in oblikovalci politik. Ob sprejemanju ključnih evropskih ukrepov za ohranjanje narave, kot sta Uredba EU o obnovi narave in strategija za biotsko raznovrstnost do leta 2030, tovrstni dogodki igrajo ključno vlogo pri prenosu znanstvenih spoznanj v prakso.

Iskreno se zahvaljujemo sponzorjem in podpornikom EVMC 2025, ki so s svojo podporo omogočili izvedbo ter prispevali k uspehu in razvoju naše skupnosti.

Z veseljem napovedujemo, da bo 15. Evropska konferenca o upravljanju vretenčarjev leta 2027 potekala na Hrvaškem.

Za več informacij o konferenci EVMC2025 obiščite: www.evmc.online  


torek, 13. maj 2025 Raziskovalki UP FAMNIT predstavili raziskave o laškem smilju na mednarodnem simpoziju MESMAP v Riminiju

Raziskovalki Oddelka za aplikativno naravoslovje UP FAMNIT sta se med 6. in 8. majem 2025 udeležili 11. mednarodnega mediteranskega simpozija o zdravilnih in aromatičnih rastlinah (MESMAP), ki je potekal v sklopu mednarodnega sejma za sadje in zelenjavo MACFRUT 2025, v Riminiju, Italija. Sejem združuje proizvajalce, distributerje, strokovnjake in raziskovalce kmetijsko-živilske industrije. Letos je bila izvedena tudi posebna razstava posvečena začimbam, zdravilnim in aromatičnim rastlinam ter mednarodni simpozij MESMAP, na katerem sta raziskave mediteranske rastline laški smilj s plakatom predstavili doc. dr. Alenka Baruca Arbeiter in Petra Gabrovšek.

Glavni organizator MESMAP-a je prof. dr. Nazım Şekeroğlu z Univerze Gaziantep (Turčija), ki je hkrati predsednik AMAPMED (Združenje zdravilnih in aromatičnih rastlin Sredozemlja) in koordinator GOFMAP (Globalna organizacija za zdravilne in aromatične rastline), s sodelujočimi organizatorji in sponzorji iz industrije.


torek, 13. maj 2025 Odprt je razpis za oddajo prispevkov MATCOS-25

Srednjeevropska konferenca o uporabnem teoretičnem računalništvu (MATCOS-25 - The Middle-European Conference on Applied Theoretical Computer Science) bo potekala od 9. do 10. oktobra 2025 v Kopru. Konferenco organizirajo Univerza na Primorskem, Inštitut Andrej Marušič (UP IAM) in Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP Famnit) v sodelovanju z inštitutom InnoRenew CoE.

   

MATCOS-25 bo organiziran skupaj z 28. multikonferenco o informacijski družbi (28th Multi-Conference on Information Society), ki bo potekala od 6. do 10. oktobra 2025 v Ljubljani.

V zadnjih letih so tudi druga področja uporabila več vsebin, metod in pristopov teoretičnega računalništva, številni rezultati pa so bili vključeni v praktične namene. Rešitve za NP-težke probleme, algoritmično usmerjena umetna inteligenca in podatkovna znanost, novi modeli in metode v sistemski biologiji in bioinformatiki, pristopi teorije avtomatov pri preverjanju programske in strojne opreme, praktične rešitve kvantnega računalništva in razvoj drugih perspektivnih novih modelov računanja so dobri primeri, ki podpirajo navedeno.

Slavnostni govorec: Michel Bierlaire, École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL), Švica

Konferenca ima dva cilja: pridobiti ideje in rešitve s področja teoretičnega računalništva, ki so bile neposredno uporabljene v resničnih aplikacijah ter zbrati teoretične rezultate, ki temeljijo na plodovitih idejah in bi jih bilo mogoče uporabiti pri praktičnih problemih.

Predlagane (a ne izključne) teme vključujejo:

  • avtomati in formalni jeziki, izračunljivost,
  • algoritmi in podatkovne strukture,
  • računska zahtevnost,
  • umetna inteligenca, strojno učenje,
  • optimizacija, aproksimacijske metode, NP-težki problemi,
  • teorija grafov,
  • računalniška geometría.

Poseben poudarek je tudi na uporabi pristopov umetne inteligence ter na aplikacijah, kot so simulacija, bioinformatika, obdelava digitalnih signalov in slik, podatkovne vede, digitalna forenzika, logistika, pametni domovi/mesta, internet stvari (IoT), računalniške družbene vede ipd.


Pomembni datumi

Oddaja rednih prispevkov: 17. avgust 2025
Oddaja kratkih prispevkov: 24. avgust 2025
Obvestilo o sprejetju: 7. september 2025

Prispeveki morajo biti spisani v angleščini in vsebovati dovolj podrobnosti, da lahko programski odbor oceni njihovo kakovst. Dolžina oddanih prispevkov in njihovih končnih različic je omejena na 4 strani. Vsi znanstveni prispevki bodo objavljeni v večkonferenčnem zborniku o informacijski družbi.

Sprejete bodo le prijave v PDF formatu, ki bodo poslane prek programa EasyChair (v prijavi navedite tip prispevka). Povezava je na voljo Log in to EasyChair for MATCOS-25.

Za podrobnejše informacije o oddaji prispevkov, informacijah o potovanju in nastanitvi ter splošnih informacijah o konferenci obiščite spletno stran konference: http://matcos.iam.upr.si.

Za vsa dodatna vprašanja so organizatorji na voljo tudi na naslovu: matcos@iam.upr.si.

   



ponedeljek, 12. maj 2025 Prof. dr. Maria Chudnovsky (Univerza Princeton) predstavila nove raziskave s področja teorije grafov

Danes, 12. maja 2025, je prof. dr. Maria Chudnovsky z Univerze Princeton, svetovno priznana strokovnjakinja za teorijo grafov, predavala na Raziskovalnem matematičnem seminarju UP FAMNIT. Med predavanjem z naslovom "Induced Subgraphs and Pathwidth" je predstavila nedavne napredke pri razumevanju teorije grafov. Predstavila je skupno delo s Sepehrjem Hajebijem in Sophie Spirkl, ki je del širše raziskovalne serije z naslovom "Induced Subgraphs and Tree Decompositions", ki trenutno obsega 18 člankov.

Posebej ponosni smo, da smo prof. dr. Chudnovsky gostili prav 12. maja, ko po vsem svetu praznujemo Mednarodni dan žensk v matematiki. Ta datum obeležuje rojstni dan Maryam Mirzakhani, prve ženske, ki je prejela Fieldsovo medaljo. Cilj praznovanja je navduševati ženske in dekleta za področje matematike. Univerze in ostale organizacije po vsem svetu ta dan obeležujejo s predavanji, razstavami in dogodki, ki izpostavljajo dosežke in prispevke žensk v matematiki.


ponedeljek, 12. maj 2025 Uspešen začetek konference o upravljanju vretenčarjev – EVMC 2025

Med 12. in 16. majem 2025 v Ankaranu poteka 14. Evropska konferenca o upravljanju vretenčarjev – (EVMC 2025), v organizaciji Fakultete za varstvo okolja  v sodelovanju s partnerskimi organizacijami, UP FAMNITUL Biotehniške fakulteteJulius Kühn InstitutLovsko zvezo  Slovenije, Lovsko zvezo Koper in Gozdarskim inštitututom Slovenije.

Konferenca je nadaljevanje prejšnjih srečanj z dodatnim poudarkom na vključenosti vseh vrst vretenčarjev in različnih načinov upravljanja, vključno z ekologijo, monitoringom ter ohranjanjem vrst. Hkrati je EVMC 2025 platforma za predstavitev najnovejših znanstvenih dognanj o ekologiji vretenčarjev, ekosistemski vlogi in vrednosti različnih vrst, lovu, vedenju, medvrstnih in znotrajvrstnih interakcijah, sobivanju ljudi in živali, konfliktih ter upravljanju populacij. 

Konferenca se osredotoča na najnovejše in najzanimivejše teme širokega spektra disciplin in taksonov, vključno z ribami, dvoživkami, plazilci, pticami, malimi sesalci, lagomorfi, parkljarji, malimi ter velikimi zvermi.

230 udeležencev iz 28 držav (vse celine, razen Južna Amerika), je z nagovorom in poudarkom na pomenu tovrstnih dogodkov, pozdravila tudi Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS, Mateja Čalušić.


četrtek, 8. maj 2025 UP FAMNIT gostil srečanje v okviru LILY COST projekta

Med 8. in 9. majem je v prostorih objekta Livade potekalo srečanje v okviru projekta LILY COST, pri katerem sodeluje Skupina za molekularno ekologijo z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT. Projekt stremi k izboljšanju metod vključevanja t. i. na naravi temelječih rešitev (angl. NBS – Nature-Based Solutions) ter k izboljšavi različnih sistemov, ogrodij, modelov in pristopov za blaženje učinkov podnebnih sprememb. 

   

S pomočjo participativnih pristopov bo LILY v obdobju štirih let soustvaril konceptualni okvir, smernice za dobre prakse, priporočila za spremljanje ter platformo za izmenjavo podatkov. Prav tako bo podpiral mlade znanstvenike in spodbujal odličnost prek transdisciplinarnosti ter koncepta »Eno zdravje«. 

Spletna stran projekta: https://hei-planet.com/cost-lily/  

   


torek, 6. maj 2025 Napovedujemo: Famnitov Hackathon 4.0

Ekipa kluba Googlovih razvijalcev Univerze na Primorskem (GDG Primorska) bo že četrto leto zapored združila ljubitelje programiranja in kodiranja na Famnitovem Hackathonu 4.0!

       

Tridnevni dogodek, ki bo potekal med 16. in 18. majem 2025 v prostorih UP FAMNIT bo povezal študente UP FAMNIT ter druge navdušence nad programiranjem in kodiranjem, ki se bodo združili v ekipe, reševali izzive iz realnega okolja ter se potegovali za nagrade.

Dogodek vključuje:

  •  Izzive z realnega okolja tehnoloških podjetij
  •  Delavnice in mentorske ure
  •  Obroke skozi vse dni
  •  Nagrade za zmagovalce
  •  Srečanje s predstavnikom podjetja Google
  •  Posebnega gosta z univerze HTW Dresden

Prijave so odprte – število mest je omejeno.

PRIJAVI SE TUKAJ.

***

Študentski klubi Googlovih razvijalcev so skupine študentov dodiplomskih ali podiplomskih programov na posameznih univerzah v mednarodnem okolju, ki delujejo na področju Googlovih tehnologij.   

Vabimo vas tudi k ogledu GDG Primorska  Instagram profila in spletne strani


ponedeljek, 5. maj 2025 Posnetek 6. predavanja cikla: Po sledeh prstnih odtisov s teorijo grafov

Šesto predavanje Famnitovih izletov v matematično vesolje z naslovom "Po sledeh prstnih odtisov s teorijo grafovje izvedel Dr. Kenny Bešter Štorgel, FIŠ in UP FAMNIT. Predavanje je potekalo v živo in prek zoom povezave. 

           

O predavanju: Uporabo prstnih odtisov za identifikacijo oseb je začel Henry Faulds leta 1880. Le 8 let kasneje je bilo ugotovljeno, da je verjetnost, da sta dva prstna odtisa različnih oseb enaka le 1 proti 64 milijard. Posledično je uporaba prstnih odtisov zelo razširjena še danes, predvsem v forenzični znanosti. Moderno prepoznavanje prstnih odtisov sloni na računalniških algoritmih in vzorcih v podatkovnih bazah, kjer nam je pride v veliko pomoč znanje iz teorije grafov, s poudarkom na izomorfizmu grafov. Na predavanju je predavatelj na kratko predstavil nekaj osnov teorije grafov in nato še določene značilne vzorce prstnih odtisov. Na koncu pa dodal še enostaven algoritem za prepoznavanje prstnih odtisov.

O predavatelju: Kenny Štorgel je pridobil doktorat iz matematičnih znanosti leta 2023 na področju teorije grafov. Trenutno je zaposlen na Fakulteti za informacijske študije v Novem mestu in na Univerzi na primorskem, Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije. Raziskovalno se ukvarja pretežno s teorijo grafov, predvsem z algoritmično, kromatično in strukturno teorijo grafov. V okviru svojega dela pa deluje tudi na drugih področjih povezanih z računalništvom.