Univerza na Primorskem Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije
SI | EN

sreda, 21. maj 2025 Drugo srečanje mentorjev doktorskih študentov na UP

V sredo, 21. 5. 2025, je na Univerzi na Primorskem (UP) potekalo Drugo Srečanje mentorjev doktorskih študentov UP v organizaciji Sektorja za raziskovalno, razvojno in umetniško dejavnost. Na dogodku so bile prisotne mentorice in mentorji (pa tudi somentorice in somentorji) doktorskih študentov, ki svoj študij opravljajo na UP.

       

Osrednji temi današnjega dogodka sta bili dve pomembni področji, in sicer vrednotenje raziskovalnega dela in stanje na področju nepoštenih praks znanstvenega publiciranja. Uvodnem nagovoru rektorice UPprof. dr. Klavdije Kutnar sta sledili dve predstavitvi. Najprej je rektor Univerze v Ljubljani, prof. dr. Gregor Majdič predstavil proces uvajanja kvalitativnega vrednotenja znanstvenoraziskovalnega dela na Univerzi v Ljubljani (UL), ki so ga pričeli izvajati v letu 2023. Omenjen pristop daje prednost kvalitativni oceni raziskovalnih dosežkov raziskovalcev in raziskovalnih skupin ter njihovega družbenega učinka, s čimer se postopoma oddaljuje od trenutno prevladujočih kvantitativnih meril. Kvalitativno vrednotenje bo postopoma postalo enoten okvir za evalvacijo tako obstoječih kot tudi novih raziskovalnih programov na UL. Prof. dr. Tomaž Pisanski (UP FAMNIT) je v svoji predstavitvi "Ali se objavljanje v predatorskih publikacijah splača?" predstavil področje nepoštenih praks publiciranja in navedel razloge za in proti objavljanju v predatorskih medijih. Poudaril je, da se število predatorskih založb, revij in konferenc še vedno povečuje in da objavljanje rezultatov v njih postaja vedno bolj sprejemljivo. Predstavitvam je sledila razprava.

Dogodek je bil organiziran v sklopu aktivnosti HRS4R (Kadrovske strategije za raziskovalce) z namenom podpore mentorjem na UP. Vabljeni tudi k ogledu prvega srečanja tukaj na temo "Kaj pomeni biti dober mentor?", ki sta ga v mesecu novembru 2024 predstavila izr. prof. dr. Klen Čopič Pucihar in prof. dr. Štefan Bojnec. Prav tako vabljeni k ogledu intranetnega spletnega mesta »Mentorstva«, ki je namenjeno podpori razvoja kakovostnih mentorskih praks na UP. Ponuja veliko ključnih in relevantnih informacij s področja mentorskih praks in gradiva o različnih vidikih mentorskega dela (npr. zbirni postopek kandidatov, vlogo različnih deležnikov in njihove medsebojne odnose, upravljanje s pričakovanji ter pomembnost raziskovalnega okolja in kulture, komuniciranje znanosti, akademsko pisanje ipd).