sreda, 21. maj 2025 Senat UP sprejel vlogo za akreditacijo visokošolskega strokovnega študijskega programa Inovacije v lesarstvu za trajnostni razvoj
V okviru projekta GDI UP – Zelena, digitalna in vključujoča Univerza na Primorskem je UP pripravila nov visokošolski študijski program Inovacije v lesarstvu za trajnostni razvoj. Senat UP je na 20. redni seji (21. 5. 2025) sprejel vlogo za akreditacijo študijskega programa, ki bo posredovana v nadaljnjo obravnavo in odločanje Svetu Nacionalne agencije RS za kakovost v visokem šolstvu (NAKVIS).
Študijski program vključuje šest sklopov, in sicer predmete temeljnih znanj, bazične predmete stroke, digitalne veščine za rokovanje z lesom, poslovno-ekonomske veščine in trajnost, lesena grajena okolja, praktično usposabljanje ter mobilnostno okno (pridobitev izkušenj v mednarodnem okolju).
Foto: Miran Kambič)
Pri pripravi študijskega programa smo zasledovali:
- Interdisciplinarnost, saj smo identificirali potrebo po povezovanju znanj iz različnih disciplin za reševanje kompleksnih vprašanj v lesni industriji.
- Inovativne metode poučevanja (npr. metoda viharjenja možganov, študije primerov, sodelovalno učenje, diskusije, skupinsko raziskovanje, problensko učenje, projektno delo), ki zagotavljajo atraktivnost predmetov in pripravijo študente na reševanje izzivov v industriji po zaključku študija.
Praktičnemu usposabljanju namenjamo 24 od 180 kreditnih točk študijskega programa oziroma 13 % vseh študijskih obveznosti. S tem želimo nasloviti vrzel med naučeno teorijo in praktičnimi izkušnjami. Neposredno delo v podjetjih s področja lesnopredelovalne industrije bo omogočal študentom vstop v neposredni delovni proces, kjer lahko uporabijo in reflektirajo pridobljeno strokovno znanje.
Visokošolski strokovni študijski program »Inovacije v lesarstvu za trajnostni razvoj« vključuje obvezno mobilnostno okno, s čemer UP uresničuje tudi cilj 12.1 – »Povečan bo obseg mednarodnih in medkulturnih vsebin v študijskih programih UP, in sicer z implementacijo mobilnostnih oken in drugih elementov koncepta »internacionalizacija doma« iz Srednjeročne razvojne strategije Univerze na Primorskem 2025–2030 (https://www.hippocampus.si/ISBN/978-961-293-406-4.pdf). Mobilnostno okno bodo študenti lahko opravljali na partnerskih univerzah oziroma v obliki praktičnega usposabljanja v številnih vodilnih evropskih organizacijah oziroma podjetjih v Evropi.
Študijski program je bil pripravljen ob upoštevanju usmeritev, ki so opredeljene v Dokumentu politik 2024 Evropske platforme za politike o lesarstvu WoodPoP »Lesno krožno biogospodarstvo za trajnostno Evropo« (https://woodpop.eu/wp-content/uploads/2025/03/WoodPoP-Position-Paper_slo.pdf).
Projekt Zelena, digitalna in vključujoča Univerza na Primorskem (GDI UP) sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije in Evropska unija – NextGenerationEU. Projekt se izvaja skladno z načrtom v okviru razvojnega področja Pametna, trajnostna in vključujoča rast, komponente Krepitev kompetenc, zlasti digitalnih in tistih, ki jih zahtevajo novi poklici in zeleni prehod (C3 K5), za ukrep investicija F. Izvajanje pilotnih projektov, katerih rezultati bodo podlaga za pripravo izhodišč za reformo visokega šolstva za zelen in odporen prehod v Družbo 5.0: projekt Pilotni projekti za prenovo visokega šolstva za zelen in odporen prehod.