Univerza na Primorskem Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije
-->
SI | EN

Oživeli kamni

natisni

Univerza na Primorskem je uspešno kandidirala na Javni razpis za sofinanciranje projektov po kreativni poti do praktičnega znanja, ki ga je objavil Javni sklad Republike Slovenije za razvoj kadrov in štipendijeProjekt "Po kreativni poti do praktičnega znanja" delno financira Evropka unija, in sicer iz Evropskega socialnega sklada ter Republika Slovenija, in sicer Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.

     

O projektu

Projekt Oživeli kamni je eden izmed devetih projektov, ki jih UP FAMNIT izvaja v okviru projekta "Po kreativni poti do praktičnega znanja". Projekt se izvaja s sodelovanju s podjetjem Biro Obala d.o.o.

Slovenska obala ima zaradi dolgoletnega direktnega ter indirektnega onesnaževanja malo ohranjenih obalnih in morskih habitatov, vendar teh skromnih 20% naravnih in polnaravnih habitatov prispeva velik del k biotski raznovrstnosti na državni ravni. Zaradi velikega pritiska urbanizacije, turizma in drugih gospodarskih panog revitalizacija in renaturacija teh območji predstavlja zahteven proces. Eden od ciljev občin Slovenske Istre je revitalizacija degradiranih ekosistemov, pri čemer je potrebno upoštevati tako okoljske kot ekološke parametre predlaganih ukrepov za njihovo obnovo. Po ocenah naravovarstvene stroke je to mogoče le s celostnim reševanjem problematike. Tako občine kot nosilke in regulatorji prostorskega razvoja, kot podjetja, ki se ukvarjajo s prostorskim planiranjem, morajo podati jasne in celostne usmeritve razvoja prostora.

Slovensko morje predstavlja pomembno transnacionalno vprašanje s številnimi okoljskimi posledicami. Za to območje je značilna visoka stopnja pomorskih in industrijskih dejavnosti, ki po eni strani predstavljajo pomemben potencial za gospodarski razvoj, a hkrati tudi vir onesnaževanja in drugih okoljskih tveganj.

Že vrsto let prihaja do navzkrižja interesov stroke in skupin, katerih dejavnosti so neposredno ali posredno povezane z morjem v povezavi s problematiko postavitve umetnih oblik (grebenov), kot enega od načinov reševanje ekoloških in okoljskih problemov severnega Jadrana. Oblike umetnih habitatov so razširjene tako v nekaterih državah Sredozemlja kot tudi drugje po svetu. Njihova vloga v Sredozemskem morju je odvisna od samega namena; lahko npr. predstavljajo zatočišče in nov habitat rastlinskim in živalskim vrstam, ali pa služijo kot usmerjevalci tokov v primeru močnih neviht, ko se dotok vode in usedlin v zalivih poveča.

Trajanje projekta: 1. 4. 2014 - 30. 9. 2014.

Projektne aktivnostina vrh

V okviru projekta bodo potekale naslednje aktivnosti:

  • analiza interesa skupin, katerih dejavnosti so neposredno ali posredno povezane z morjem, o postavitvi umetnih oblik,
  • spoznavanje ekoloških in okoljskih parametrov ter populacijske dinamike vrst, prisotnih na potopljenih objektih,
  • uporaba računalniške simulacije za določitev ustreznih lokacij postavitve,
  • določitev ustreznih lokacij za umestitev umetnih morskih grebenov,
  • izdelava načrta za pridobitev potrebnih dovoljenj,
  • raziskava možnosti dodatne turistične ponudbe na obnovljenih območjih.

Partnerji na projektuna vrh

5 študentov:

  • 1 študent dodiplomskega študijskega programa Biodiverziteta (UP FAMNIT),
  • 1 študent podiplomskega študijskega programa Varstvo narave (UP FAMNIT),
  • 1 študent dodiplomskega študijskega programa Matematika (UP FAMNIT),
  • 1 študent podiplomskega študijskega programa Dediščinski turizem (UP FTŠ),
  • 1 študent dodiplomskega študijskega programa Gradbeništvo (UL FGG). 

1 delovni mentor:

  • Ana Petelin (Biro Obala d.o.o.).

2 pedagoška mentorja:

Kratka predstavitev rezultatov projektana vrh

Kratka predstavitev projekta in rezultatov projekta je dostopna tukaj.

Fb stranna vrh

Oglejte si Facebook stran projekta!