Univerza na Primorskem Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije
-->
SI | EN

Zasnova ekonomsko-vzdržnega poslovnega modela za Botanični vrt Sežana

natisni

Univerza na Primorskem je uspešno pridobila sredstva za izvajanje 26 projektov v okviru Javnega razpisa Po kreativni poti do znanja 2016/17 Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS.  Naložbo financirata Evropska unija, in sicer iz Evropskega socialnega sklada ter Republika Slovenija, in sicer Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.

O projektu

Botanični vrt Sežana ima status naravne vrednote državnega pomena, naravnega spomenika lokalnega pomena in vrtnoarhitekturne dediščine. To pomeni, da je pomemben na lokalni, regionalni in državni ravni, saj s prepletom zgodovinskega, kulturnega, arhitekturnega, hortikulturnega in krajinskega bogastva sodi med neprecenljive naravne in kulturne vrednote slovenskega prostora. Njegova lastnica je Občina Sežana, upravljavec pa Komunalno stanovanjsko podjetje d.d. Sežana.

Vrt predstavlja velik in vsebinsko širok tržni potencial, trenutno pa ni izkoriščen v tolikšni meri, da bi njegovo upravljanje omogočalo zadostne in redne prihodke. Namen projekta je zato s pomočjo podjetja in udeležencev iz izobraževalne sfere izdelati ter implementirati dolgoročno ekonomsko vzdržni poslovni model, ki bo vključeval ciljno usmerjene kreativne in inovativne rešitve za razvoj omenjenega prostora.

Gospodarjenje z vrtom združuje naravoslovne in družboslovne vidike, zato realizacija projekta terja izvedbo številnih interdisciplinarnih aktivnosti (preučitve narave prostora s ciljem njegove nosilne sposobnosti, domačih in tujih vsebinsko sorodnih primerov dobrih praks, obstoječega stanja na področju upravljanja vrta, razpoložljivosti in izkoriščenosti potrebnih resursov, izdelavo terenske analize trga v segmentu medorganizacijskega in potrošniškega trga ter oblikovanje tržno-vzdržnega poslovnega modela), kar ponuja odlično priložnost za medsebojno sodelovanje visokošolskega sistema, gospodarstva in družbenega okolja.

S pomočjo projekta bodo pedagoški mentorji podjetju prispevali s prenosom znanj, izkušenj, dobrih praks, podjetje bo z vključevanjem v pedagoški proces prispevalo k okrepitvi akademskega s strokovnim znanjem, študenti pa bodo pridobili konkretne, praktične izkušnje že med izobraževanjem. Snovanje novih rešitev za tržno-vzdržno upravljanje z vrtom bo posredno vplivalo na lokalne prebivalce, ponudnike in druga podjetja ter upravljalce naravne in kulturne dediščine.

Projektne aktivnostina vrh

Projekt vključuje naslednje aktivnosti:

  • analiza obstoječega stanja na področju upravljanja vrta ter razpoložljivost in izkoriščenost potrebnih resursov za implementacijo sprememb, ki dvigujejo zaznano vrednost vrta,
  • preučitev narave prostora s ciljem njegove nosilne sposobnosti ter primerov dobrih praks koriščenja tovrstnega družbenega prostora,
  • analiza medorganizacijskega (npr. vinarji, gostinci) in analiza potrošniškega trga,
  • oblikovanje kreativnih predlogov izkoriščenosti prostora za zadovoljitev prihodkovnega dela poslovnega modela,
  • izdelava tržno vzdržnega poslovnega modela ter identifikacijo ciljnih skupin.

Partnerji na projektuna vrh

8 študentov:

  • 2 študenta dodiplomskega študijskega programa Biodiverziteta (UP FAMNIT),
  • 1 študent podiplomskega študijskega programa Varstvo narave (UP FAMNIT),
  • 3 študenti dodiplomskega študijskega programa Management (UP FM),
  • 2 študenta podiplomskega študijskega programa Management trajnostnega razvoja (UP FM).

2 delovna mentorja:

2 pedagoška mentorja: