Univerza na Primorskem Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije
-->
SI | EN

Nadzor dostopa do Interneta preko WiFi omrežja

natisni

Univerza na Primorskem je uspešno kandidirala na Javni razpis za sofinanciranje projektov po kreativni poti do praktičnega znanja, ki ga je objavil Javni sklad Republike Slovenije za razvoj kadrov in štipendijeProjekt "Po kreativni poti do praktičnega znanja" delno financira Evropka unija, in sicer iz Evropskega socialnega sklada ter Republika Slovenija, in sicer Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.

     

O projektu

Brezžična okolja postajajo vse pogostejša infrastruktura vseprisotnih sistemov in oblačnih sistemov ter ponujanje dostopa do Interneta preko njih ena pomembnih storitev. Slednja storitev je dejansko skoraj neobhodna dodatna storitev pri ponudnikih povsem drugačnih storitev (npr. restavracije, hoteli, čakalnice ipd.), kjer stranke čakajo daljši čas na osnovno storitev.

Čeprav morda želimo ponujati brezplačen in prost dostop do Interneta, moramo pri tem vseeno zadovoljiti osnovnim zakonskim zahtevam. Prav slednje vnaša v projekt interdisciplinarnost. Poleg tega moramo kot ponudnik storitve dostopa ponujati strankam določeno stopnjo kakovosti dostopa.

Za zagotavljanje zahtev iz zadnjega odstavka moramo vzpostaviti okolje, ki nadzorovano a za uporabnika čim preprosteje omogoča dostop do Interneta. Poleg tega je potrebno vzpostaviti uporabniški vmesnik, ki omogoča preprost a učinkovit nadzor storitve. Slednje pomeni ne samo nadzor in upravljanje, ampak tudi dodajanje strojne opreme, spreminjanje opreme, nadgrajevanje okolja in podobno. Okolje mora biti čim bolj neodvisno od nameščene strojne opreme in zasnovano na mednarodnih standardih. Ta sklop zahtev predstavlja osnovni okvir funkcionalnih zahtev.

Poleg tega je osnovni okvir smiselno nadgraditi s programi zvestobe, s poenostavitvami nadzora dostopa na zahtevo končnega uporabnika (npr. uporaba raznih avtentikacijskih protokolov proti ponudnikom avtentikacij) in podobno. Namen projekta je zasnovati in prototipno izdelati opisano okolje.

Cilj projekta je izdelati okolje v partnerstvu med podjetjem in univerzitetnim okoljem s študenti tako, da po eni strani študenti pridobijo potrebna teoretična znanja za izvedbo projekta in po drugi strani uporabijo ta znanja v praksi do te ravni, da izdelajo prototipni izdelek s potencialom trženja. Ne nazadnje študenti s tako pridobljenimi znanji bodo brez dvoma veliko lažje in uspešneje zaposljivi.

Projektne aktivnostina vrh

V okviru projekta potekajo naslednje aktivnosti:

  • Poročilo in predlog arhitekture ter tehnološke rešitve
  • Poročilo in opredelitev poslovnih modelov
  • Poročilo o namestitici okolja in storitevenih strežnikov
  • Poročilo o pregledu zakonodaje z vplivom na predlagane poslovne modele
  • Poročilo in dokumentacija o postavitvi sistema
  • Predlog gradiv in osnutek poslovnega načrta
  • Poročilo o testiranju in predlogi izboljšanja
  • Poročilo in predlog konfiguriranja prototipnega sistema
  • Poročilo in predlog načina sodelovanja
  • Poročilo o testiranju

Partnerji na projektuna vrh

5 študentov:

  • 2 študenta dodiplomskega študijskega programa Računalništvo in informatika (UP FAMNIT),
  • 3 študenti dodiplomskega študijskega programa Management (UP FM).

1 delovni mentor:

  • mag. Leo Zornada (Talpas d.o.o.).

1 pedagoški mentor:

Kratka predstavitev rezultatov projektana vrh

Kratka predstavitev projekta in rezultatov projekta je dostopna tukaj.