Univerza na Primorskem Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije
SI | EN

ponedeljek, 14. julij 2025 VABILO: VODENA EKSKURZIJA NA SNEŽNIK

V okviru projekta transPlant (Integralna čezmejna zaščita Natura 2000 rastlinskih vrst in habitatov, program Interreg Slovenija – Hrvaška 2021-2027) bo v soboto, 19. 7. 2025 organizirana celodnevna mednarodna strokovna vodena ekskurzija na Snežnik.

Cilj je seznaniti zainteresirano in strokovno javnost (društva, komunalna podjetja, ustanove, povezane z varstvom narave in okolja, ljudi, ki se ukvarjajo s prostorskim načrtovanjem in vse zainteresirane) z naravnimi vrednotami in živim svetom tega območja.

Udeležba na ekskurzijo je brezplačna in odprta za vse, vendar je obvezna predhodna prijava preko povezave (PRIJAVA) do srede, 16. 7. 2025 do 15.00. Število udeležencev je omejeno. V primeru slabega vremena bo ekskurzija prestavljena.

Celotno vabilo najdeš TUKAJ


četrtek, 10. julij 2025 Sodelovanje v raziskovalnem projektu ''Campus International 2025''

Dragi študenti,

nacionalne agencije v okviru programa Erasmus+ izvajajo študijo o osebnem razvoju, veščinah za trg dela in mednarodnosti v visokošolskem izobraževanju v letih 2025/2026. V ta namen smo pred kratkim v sodelovanju s slovensko nacionalno agencijo CMEPIUS in FernUniversität v Hagnu začeli izvajati evropski raziskovalni projekt Campus International 2025, h kateremu vas vabimo.

 Kakšen je cilj te študije?

S to študijo želimo raziskati, kako se mladi odrasli osebnostno razvijajo prek izkušenj, ki jih pridobijo tekom študijem. Poseben poudarek je na izkušnjah z mednarodnostjo tekom študija - med bivanjem v tujini ali tekom študija v Sloveniji.

Kdo lahko sodeluje v študiji?

Sodelujejo lahko vsi študenti, ki v času prejema tega e-poštnega sporočila živijo in študirajo v Sloveniji. Načrtovano bivanje v tujini (virtualno ali fizično) ni pogoj za sodelovanje. K študiji  vabimo tudi udeležence, ki v času študija ne načrtujejo bivanja v tujini ali so glede tega še neodločeni.

Kako lahko sodelujem v študiji?

Sodelujete lahko tako, da kliknete na spodnjo povezavo in se prijavite z izpolnitvijo kratkega prijavnega obrazca. Po elektronski pošti vam bomo kmalu poslali povezavo do prilagojenega vprašalnika, čez nekaj mesecev pa boste ponovno prejeli povabilo k izpolnjevanju drugega dela vprašalnika. Vprašalniki so na voljo v slovenskem jeziku.

Študija se izvaja izključno iz znanstvenih razlogov in ne zasleduje nobenih komercialnih interesov. Sodelovanje v študiji je prostovoljno in ga lahko kadar koli prekličete. Informacije in podatki, ki nam jih boste posredovali, bodo obravnavani strogo zaupno v skladu z veljavnimi predpisi o varstvu podatkov. Elektronski naslovi so shranjeni ločeno od podatkov iz vprašalnikov, tako da je pri analizi podatkov iz vprašalnikov zagotovljena anonimnost.

Kliknite tukaj za prijavo: https://survey.uzbonn.de/CI25-SI 

Če imate dodatna vprašanja o študiji, rezultatih, postopku itd., nam pišite po elektronski pošti (info@cmepius.si).

Za vaš čas in podporo se vam že vnaprej iskreno zahvaljujemo!

Študijska ekipa Campus International 2025


četrtek, 10. julij 2025 Vabimo vas na že drugi Hackathon v sodelovanju z HTW Dresden (Mechlab)//We invite you to the second Hackathon in collaboration with HTW Dresden (Mechlab)

Vabljeni, da se nam pridužite na že drugem hackathonu na UP FAMNIT v sodelovanju z Univerzo v Dresdnu - HTW Dresden (Mechlab), kjer boste skupaj z izkušenim prof. dr. Toralfom Trautmannom iz laboratorija za avtomobilsko mehatroniko, razvijali nove funkcije, ki služijo tako vozniku kot tudi avtomatizaciji vozil.  

  

Kdaj? Hackathon bo potekal 15.–19. Septembra 2025

Kje? V prostorih UP FAMNIT.

Program:

  • 15. 09 ob 10:00 – Otvoritev, uvod in razdelitev v skupine
  • 15. 09 ob 13:00 – Začetek programiranja
  • 16. 09 – Programiranje
  • 17. 09 – Programiranje in vmesne predstavitve
  • 18. 09 – Programiranje
  • 19. 09 – Končne predstavitve, Zbrani šutdenti, se boste potegovali za vstopnice v Dresden 2026.

Prijave se zbirajo na trautmann@htw-dresden.de

Rok prijave: 8. september, 2025.

Vse informacije najdete na povezavi TUKAJ.

***

You are warmly invited to join us for the second Hackathon at UP FAMNIT, organized in collaboration with the HTW Dresden (Mechlab). Together with the experienced Prof. Dr. Toralf Trautmann from the Laboratory for Automotive Mechatronics, you will develop new functionalities that serve both the driver and vehicle automation.

   

When? The hackathon will take place from September 15–19, 2025

Where? At UP FAMNIT, Koper

Programme:

  • September 15 at 10:00 – Opening, Introduction and Group Assignment
  • September 15 at 13:00 – Start of Programming
  • September 16 – Programming
  • September 17 – Programming and Interim Presentations
  • September 18 – Programming
  • September 19 – Final Presentations.
    Participating students will compete for a spot in Dresden 2026.

Application deadline: September 8, 2025.

To register, send an email to: trautmann@htw-dresden.de

All information can be found at the following link: HERE.


torek, 8. julij 2025 Delavnica za mlade matematike z naslovom "Kombinatorika"// XXVI Workshop for Young Mathematicians "Combinatorics"

Vabljeni na 26. delavnico za mlade matematike z naslovom "Kombinatorika", ki bo potekala v Krakovu na Poljskem, na Fakulteti za matematiko in računalništvo Jagelonske univerze (Kraków, ul. Łojasiewicza 6) , od 15. do 20. septembra 2025.

Čeprav je osnovno razumevanje kombinatorike precej razširjeno, bodo predstavljene naprednejše teme, kot so naključna, strukturna in ekstremna teorija grafov, aditivna kombinatorika ter polinomske metode v barvanju grafov. Obravnavane teme segajo od bolj teoretično usmerjene matematike do praktičnih raziskav, povezanih z računalništvom in modeliranjem. Zaradi širokega spektra obravnavanih problemov in teorij ter splošne zasnove delavnice je ta dogodek primeren za vse matematike – od dodiplomskih, magistrskih in doktorskih študentov do izkušenih raziskovalcev – saj vsak lahko odkrije nova področja matematike in se vključi v razprave z drugimi udeleženci in gosti.

Udeleženci imajo možnost predstaviti svoje raziskave bodisi z 25-minutnim predavanjem bodisi s posterjem.

Glavni tečji:

  • Polinomske metode v barvanju grafov, Xuding Zhu, Zhejiang Normal University,

  • Naključni grafi, Andrzej Ruciński, Univerza Adama Mickiewicza,

  • Aditivna kombinatorika, Sean Prendiville, Univerza v Lancastru,

  • Strukturna teorija grafov, Michał Seweryn, Karlova univerza v Pragi.

Gostujoča predavanja bodo imeli:

  • Jon Chapman, Univerza v Oxfordu,

  • Maciej Dołęga, Poljska akademija znanosti,

  • Jarosław Grytczuk, Jagelonska univerza v Krakovu / Tehniška univerza v Varšavi,

  • Štefko Miklavič, Univerza na Primorskem,

  • Michał Pilipczuk, Univerza v Varšavi,

  • Nika Salia, King Fahd University of Petroleum & Minerals

Organizacijsko: delavnica bo potekala v živo. Julija bo sledilo še eno obvestilo z več informacijami glede registracije, možnosti predstavitev in drugih organizacijskih podrobnosti.

Če želite prejeti e-pošto z drugim obvestilom, izpolnite ta zelo kratek obrazec TUKAJ. 
Če se želite prijaviti na delavnico, izpolnite naslednji obrazec TUKAJ
Več informacij lahko najdete tudi na spletni strani delavnice TUKAJ (spletna stran je trenutno v pripravi).
Za vsa vprašanja v zvezi z delavnico pišite na: kmsuj@uj.edu.pl.


You are invited to participate in the XXVI Workshop for Young Mathematicians "Combinatorics", which will take place in Kraków, Poland, at the Faculty of Mathematics and Computer Science of the Jagiellonian University (Kraków, ul. Łojasiewicza 6), during the period 15 - 20 September 2025

While the basic understanding of combinatorics is quite common, more advanced topics such as random, structural and extreme graph theory, additive combinatorics and polynomial methods in graph colorings. The topics covered range from more pure mathematics-oriented to more practical research related to various computer science and modelling problems. Moreover, the range of covered problems and theories as well as the overall form of the workshop makes it perfect for all mathematicians, from undergrad, masters and PhD students to more seasoned researchers, who can all learn new areas of mathematics and engage in discussions with other participants and guests. There is a possibility of presenting your own findings either by giving a 25-minute talk or presenting a poster. 

The main courses are:

  • Polynomial methods in graph coloring, Xuding Zhu, Zhejiang Normal University,
  • Random graphs, Andrzej Ruciński, Adam Mickiewicz University,
  • Additive combinatorics, Sean Prendiville, Lancaster University,
  • Structural graph theory, Michał Seweryn, Charles University Prague.

Moreover, there will be lectures by:

  • Jon Chapman, University of Oxford,
  • Maciej Dołęga, Polish Academy of Sciences,
  • Jarosław Grytczuk, Jagiellonian University in Kraków/Warsaw University of Technology,
  • Štefko Miklavič, University of Primorska,
  • Michał Pilipczuk, University of Warsaw,
  • Nika Salia, King Fahd University of Petroleum & Minerals.

Regarding logistics, the Workshop will be conducted in person. There will be another announcement in July with more information about registration, the possibility of giving a talk or showing a poster and other organizational issues. 

In order to receive an email with the second announcement, please fill in this really short form > HERE .

If you wish to register, please fill out this form: HERE.

You can find current information at the website of the Workshop: HERE (currently under construction). If you have any questions concerning the Workshop, please contact kmsuj@uj.edu.pl.


ponedeljek, 7. julij 2025 Odprte prijave na Erasmus+ BIP kratkoročno mobilnost: 22.–26. september 2025, Vytautas Magnus University (Kaunas, Litva) // Open Call for Erasmus+ BIP Short-Term Mobility: September 22–26, 2025, Vytautas Magnus University (Kaunas, Lithuania)

Raziskuj učenje jezikov z umetno inteligenco in spoznaj nove kulture

Te zanima, kako lahko umetna inteligenca pomaga pri učenju in poučevanju jezikov? Bi rad/a sodeloval/a v živahni večjezični in večkulturni ekipi, se učil/a od sovrstnikov ter delil/a svoj jezik in kulturo?

Pridruži se temu zanimivemu programu Blended Intensive Programme (BIP), kjer se jeziki, kulture in predvsem ljudje srečajo za resnično bogato izkušnjo.

Kaj te čaka

  • Predavanja in delavnice o uporabi umetne inteligence pri učenju in poučevanju jezikov
  • Delo v večjezičnih in večkulturnih skupinah
  • Izmenjava jezika in kulture
  • Vrstniško učenje
  • Sodelovanje na praznovanju Evropskega dneva jezikov
  • Pridobi ECTS kreditne točke in okrepi svoj akademski ter karierni profil

Kdo se lahko prijavi

Prijave so odprte za vse študijske smeri. Največ pa bodo od programa imeli študentje jezikoslovja, kulturnih študij, poučevanja jezikov ali komunikacije.

Zakaj sodelovati

  • Izboljšaj svoje večjezične, digitalne in medkulturne kompetence
  • Poveži se s študenti in predavatelji podobnih interesov
  • Sodeluj pri inovativnem učnem in poučevalnem projektu
  • Pridobi 3 ECTS kreditne točke, ki jih morda lahko uveljavljaš pri predmetih s področja jezikoslovja, medkulturnih študij ali poučevanja jezikov

Pomembni datumi

Prijavi se do četrtka, 10. julija, tako da pošlješ e-sporočilo na international@famnit.upr.si in navedeš svoj interes za udeležbo na BIP. Več informacij sledi naknadno.

Virtualni del: 8. in 10. september 2025
Fizični del: 22.–26. september 2025, na Vytautas Magnus University, Kaunas, Litva


Explore language learning with AI & meet new cultures!

Are you curious about how AI can be used in language learning and teaching? Would you like to work in a vibrant, multilingual and multicultural team, learn from peers and share your own language and culture?

Join this exciting Blended Intensive Programme (BIP), where languages, cultures, and above all, people come together for a truly enriching experience!

What’s in store for you

  • Inspiring lectures and workshops on AI in language learning and teaching
  • Teamwork in multilingual and multicultural groups
  • Language and culture exchange
  • Peer learning opportunities
  • Participation in the European Day of Languages celebration
  • Gain ECTS credits and strengthen your academic and career profile

Who can apply

All study fields are welcome. However, students in linguistics, cultural studies, language teaching or communication may find the programme especially beneficial.

Why join

  • Build your multilingual, digital and intercultural skills
  • Connect with like-minded students and lecturers
  • Be part of an innovative learning and teaching initiative
  • Earn 3 ECTS credits that may count toward linguistics, intercultural or language teaching subjects

Important dates

Apply by Thursday, 10 July, by emailing international@famnit.upr.si and briefly stating your interest. More details will follow.
Virtual part: 8 and 10 September 2025
Physical part: 22–26 September 2025, at Vytautas Magnus University, Kaunas, Lithuania


petek, 4. julij 2025 Park Škocjanske jame vabi k sodelovanju pri nabiranju, čiščenju in shranjevanju rastlinskih semen na širšem območju Parka

V Parku Škocjanske jame (PŠJ) bodo za potrebe projekta transPlant nabirali rastlinska semena izbranih rastlinskih vrst za namen trajnega shranjevanja semen v rastlinski semenski banki.

Glavne projektne aktivnosti Parka Škocjanske jame so vzpostavitev semenske banke za rastline suhih kraških travnikov, izvajanje ukrepov za izboljšanje stanja suhih kraških travnikov in vzpostavitev interpretacijskega poligona. Za potrebe izvajanja aktivnosti iščejo osebe za terensko delo za NABIRANJE IN ČIŠČENJE SEMEN IZBRANIH RASTLINSKIH VRST

Za potrebe izvajanja aktivnosti iščejo osebe za terensko delo in laboratorijsko delo, ki bo obsegalo:

  • pregled rastišč in nabiranje semen vnaprej določenih rastlinskih vrst po točno določenem protokolu;
  • natančno beleženje podatkov o nabranih semenih (izpolnjevanje evidenčnega lista ali vpis v mobilno aplikacijo): ime nabiralca, datum, podatki o najdbi (vrsta, število rastlin, število nabranih semen,…) in natančne koordinate, ki so bile pridobljene z uporabo GPS-a (GARMIN),…
  • fotografiranje lokacij in rastlin iz katerih so bila nabrana semena,
  • natančno sprotno shranjevanje nabranih semen v zato primerno embalažo, sprotno natančno označevanje vrečk z nabranimi vzorci semen;
  • pomoč pri transportu nabranih semen do lokacije predvidene za sušenje, pomoč pri sušenju (shramba nabranega semenskega materiala v za to namenjen sušilni prostor, razgrnitev nabranega rastlinskega materiala, preverjanje suhosti in po potrebi menjava sušilnega sredstva, beleženje količine vlage,…)
  • pomoč pri čiščenju nabranih semen s pomočjo sit, prepihovalnika, lupe, pincete,…(odstranitev umazanije, ločevanje semen in ostalega rastlinskega materiala,…)
  • pomoč pri trajnem shranjevanju nabranih in primerno posušenih rastlinskih semen
  • rokovanje z laboratorijsko tehtnico, stereolupo in drugo laboratorijsko opremo;
  • vodenje evidenc o nabranih rastlinskih semenih (tako v fizični kot spletni verziji);
  • računalniška znanja (delo s preglednicami (osnovno), delo z bazami podatkov,…)
  • pomoč pri izdelavi digitalnega herbarija/slikovne zbirke nabranih semen.

Interesenti se lahko na razpisano delovno mesto prijavite do vključno petka, 4. 7. 2025, na e-naslov anja.fekonja@psj.si. V prijavi navedite vaše pretekle izkušnje s podobnim delom, terminsko razpoložljivost za delo in izpolnjevanje pogojev.

Vse informacije najdeš tukaj.


četrtek, 3. julij 2025 Festival košnje na Ćićariji

Istrska županija v okviru EU projekta transPlant, financiranega v okviru Programa Interreg Slovenija – Hrvaška 2021–2027,organizira Festival košnje na Ćićariji, ki bo potekal v soboto, 5. julija 2025, na Raspadalici (naslov: Slum 55, 52420 Buzet – LOKACIJA) s pričetkom ob 15. uri.

      

Cilji dogodka so promocija tradicionalnega upravljanja s travniki, prikaz ročne košnje (s koso) na tradicionalen način ter ozaveščanje o pomenu ohranjanja travnikov na čezmejnem območju. Poleg sodelovanja ali spremljanja tekmovanja v ročni košnji bodo obiskovalci lahko izvedeli zanimivosti o bogastvu travnikov Ćićarije in številnih vrstah, ki tam živijo. Prav tako bo govora o zaraščanju travnikov, do katerega prihaja zaradi pomanjkanja košnje in paše.

Udeležba je brezplačna za vse obiskovalce. Za sodelovanje v košnji se lahko prijavijo vsi, ki v tem vidijo izziv, ostali pa so vabljeni, da se zabavajo, navijajo in sodelujejo v spremljevalnih dejavnostih.

PROGRAM

15:00 Otvoritev Festivala košnje

  • Prihod in registracija udeležencev
  • Predstavitev rastlinskih vrst, ki živijo na območju Ćićarije (sprehod po okoliških travnikih z vodenjem strokovnjakov)
  • Prikaz ročne košnje s koso
  • Izobraževalna delavnica za otroke v organizaciji Prirodoslovnega muzeja Rijeka
  • Predstavitev proizvajalcev lokalnih izdelkov

17:00 Tekmovanje v ročni košnji

  • Tekmovanje bo potekalo v moški in ženski kategoriji pod budnim očesom strokovne žirije
  • Prijave se sprejemajo ob registraciji udeležencev
  • Udeleženci lahko prinesejo svojo koso, če je nimajo, jim jo bo za potrebe tekmovanja priskrbel organizator
  • Najboljši kosci bodo nagrajeni

19:00 Razglasitev zmagovalcev tekmovanja v ročni košnji in večerja za udeležence

20:00 Zabavni program z glasbeno skupino Trio Anima


četrtek, 3. julij 2025 Razpis o dodelitvi štipendij za doktorski študij matematike in naravoslovnih ved za šol. leto 2025/26

Fundacija akademika Ivana Vidava, ustanova za štipendiranje študentov matematike in naravoslovnih ved doktorskega študijskega programa bo za študijsko leto 2025/2026 podelila eno štipendijo , največ v znesku 5.000,00 EUR, s katerim bo prispevala k pokrivanju stroškov doktorskega študija (3. bolonjska stopnja) mladih slovenskih matematikov in naravoslovcev.

Pričakujejo prijave kandidatov, ki niso redno zaposleni, ne prejemajo dohodkov iz naslova dejavnosti in niso vpisani v evidenco brezposelnih oseb, niso starejši od dopolnjenih 28 let in imajo povprečno oceno študija najmanj 8.

 Vse informacije najdete > TUKAJ