sreda, 18. september 2024 ŠtartUP – ZA POPOLN ZAČETEK ŠTUDIJSKEGA LETA
ŠtartUP je športno & družabni dogodek Univerze na Primorskem, s katerim zakorakamo v novo študijsko leto. Vidimo se prvo soboto v oktobru, 5. oktobra 2024, od 10. ure dalje, v Obmorskem parku Žusterna.
Spoznavni dogodek je namenjen vsem študentom UP, torej tako brucem kot obstoječim študentom vseh stopenj in letnikov. Na dogodku se bruci in brucke povežejo med seboj in spoznajo s starejšimi študenti. Poseben pečat medsebojnega povezovanja je mreženje s strokovnimi in pedagoškimi sodelavci univerze.
Lokacija omogoča neizmerne možnosti poležavanja na soncu zato imejte s sabo kakšno piknik odejo ali kopalno brisačo. Za kosilo je poskrbljeno. Ker podpiramo Zero Waste management spodbujamo, da prinesete s sabo steklenice za vodo ali "bidon" (saj bodo na voljo pitniki Rižanskega vodovoda za hidracijo) in posodo za kosilo.
KAJ LAHKO OD DOGODKA PRIČAKUJETE?
Predstavile se bodo vse fakultete Univerze na Primorskem in njene enote, kjer je možnost obštudijskega vključevanja za študente UP. Na dogodku se bo predstavilo tudi več kot 40 lokalnih organizacij, društev, zavodov, podjetij, ki so pripravili zabavne aktivnosti skozi katere bodo obiskovalcem bližje predstavili svoje delovanje in možnosti vključevanja ter sodelovanja tekom študijskega leta. ŠportUP (uradna rekreacija študentov UP) bo poskrbel za športne aktivnosti - badminton, "štrbunk", zorbing.
Obiskovalci boste lahko na stojnicah zbirali žige na kartončku, ki ga prejmete ob registraciji na dogodku. Zadostno število žigov vam prinese praktično promocijsko darilo.
PRIJAVA NA DOGODEK
Prehodna prijava za študente Univerze na Primorskem poteka tukaj.
REGISTRACIJA NA DAN DOGODKA
- Na dogodka se vsi prijavljeni oglasite na registracijskem pultu, kjer boste prejeli:
- zapestnico #OdpriUP| #OpenUP (barve zapestnic so ločene po fakultet);
- novovpisani študentje UP majico OpenUP (prejmete jo samo na dogodku ŠtartUP, ob registraciji);
- kartonček za zbiranje žigov
sreda, 18. september 2024 Vabimo vas na delavnico: Ekonomska učinkovitost hotelskih podjetij
Z veseljem vas vabimo, da se nam v petek,20. 9. 2024 ob 10.30, pridružite na delavnici Ekonomska učinkovitost hotelskih podjetij, pod vodstvom prof. dr. Štefana Bojneca. Predavanje bo izvedeno v okviru projekta Zelena, digitalna in vključujoča Univerza na Primorskem (GDI UP).
Kdaj? V petek, 20. 9. 2024 ob 10.30 do 12.00.
Kje? Fakulteta za management Univerze na Primorskem, Izolska vrata 2, 6000 Koper (FM-Predavalnica 3).
Prijava na dogodek na povezavi TUKAJ.
Delavnica je brezplačna.
Vabimo vse zainteresirane, splošna javnost, podjetja, organizacije.
Potekal bo v slovenskem jeziku.
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, in Evropska unija – NextGenerationEU. Projekt se izvaja skladno z načrtom v okviru razvojnega področja Pametna, trajnostna in vključujoča rast, komponente Krepitev kompetenc, zlasti digitalnih in tistih, ki jih zahtevajo novi poklici in zeleni prehod (C3 K5), za ukrep investicija F. Izvajanje pilotnih projektov, katerih rezultati bodo podlaga za pripravo izhodišč za reformo visokega šolstva za zelen in odporen prehod v Družbo 5.0: projekt Pilotni projekti za prenovo visokega šolstva za zelen in odporen prehod.
sreda, 18. september 2024 Preizkusno predavanje dr. Simona Gomboc
Dr. Simona Gomboc bo imela v sredo, 25. 9. 2024 ob 11:00, preizkusno predavanje za prvo izvolitev v naziv visokošolska učiteljica – docentka za področje »Psihologija«.
Predavanje z naslovom »Možnosti nekonfliktne dinamike socialnih odnosov: pomen varne navezanosti in visokega samospoštovanja« bo potekalo na daljavo preko aplikacije ZOOM; Zoom Meeting: https://upr-si.zoom.us/j/97280444214
Meeting ID: 972 8044 4214
Vljudno vabljeni k udeležbi.
torek, 17. september 2024 Študenti računalništva osvajali nova znanja in ideje na FAMNIT/ HTW DRESDEN HACKATHON
Med 11. in 17. septembrom je v objektu Livade 1.0 potekal prvi hekaton v sodelovanju z Univerzo v Dresdnu - HTW Dresden (Mechlab). V sklopu hekatona so mladi računalniški entuziasti skupaj z izkušenim prof. dr. Toralfom Trautmannom iz Laboratorija za avtomobilsko mehatroniko in izr. prof. dr. Brankom Kavškom z Oddelka za informacijske znanosti in tehnologije (UP FAMNIT) razvijali nove funkcije, ki služijo tako vozniku kot tudi avtomatizaciji vozil.
Dr. Trautmann je svoje znanje o razvoju avtomobilske programske opreme in tehnologije predal študentom, ki so se kasneje razdelili v skupine ter se poglobili v zastavljene projekte, ki so jih zadnji dan tudi testirali in predstavili.
Ob koncu je svojo izkušnjo z nami delil tudi študent Računalništva in informatike, ki je skozi dogodek spoznal in se naučil novih tehnik, s katerimi se prej še ni srečal: "Moram reči, da je bila to odlična priložnost za eksperimentiranje in ustvarjanje nečesa povsem novega. Sam sem med izvedbo naredil LED trak, ki je deloval s približevanjem in zaznavanjem predmetov. Prav tako si v prihodnje želim razvijati in še izboljšati ta sistem," dodaja.
Nad uspešno izvedbo in končnimi izdelki naših študentov je bil zelo navdušen tudi dr. Trautmann, ki verjame, da je dogodek odprl možnosti za nadaljnje sodelovanje.
“Bil sem zelo navdušen nad rezultati, prav tako pa so bili študenti zelo motivirani. Kot sem omenil, niso imeli izkušenj s t. i. pametnim laboratorijem, vendar so kljub temu uspeli pripraviti lastno kodo in sisteme. Upam, da bomo takšne sisteme ponovno razvijali tudi naslednje leto v Dresdnu. Takšni dogodki pa predstavljajo tudi odlično priložnost za študente, saj pridobljeno znanje prepoznajo številna podjetja,” dodaja.
ponedeljek, 16. september 2024 Raziskovalni obisk na Univerzi za gastronomske znanosti v Pollenzu, Italija
Doc. dr. Živa Fišer z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT je med 3-mesečnim raziskovalnim obiskom na Univerzi gastronomskih znanosti v Pollenzu v Italiji obiskala in sodelovala z Prof. Andreo Pieroni.
Dr. Fišer se je v sklopu obiska raziskovalno usmerila v znanost etnobotanike – s poudarkom na nabiralniških skupnostih v Sloveniji ter vplivu socialnih omrežij na prenos znanja med nabiralci. Po zaključku intervjujev s 31 slovenskimi nabiralci z različno stopnjo njihovega znanja so rezultati potrdili, da družbena omrežja in druge spletne platforme igrajo pomembno vlogo pri širjenju znanja o nabiralništvu. Raziskava kaže na visoko stopnjo povezanosti med skupnostjo skozi različne dogodke, kot sta festival nabiralništva in FesDivjal. Ena izmed glavnih ugotovitev raziskave se je nanašala na potencial divjih živilskih rastlin in nabiralništva za prispevanje k diverzifikaciji virov hrane ter spodbujanju okoljske trajnosti v času podnebnih sprememb in degradacije okolja na vseh področjih.
Ta veja znanosti je v Sloveniji še v povojih, zato bodo nadaljnja sodelovanja z izkušenimi italijanskimi kolegi pri raziskovanju vloge divjih rastlin pri prehranski varnosti ter njihovega pomena v sodobnih in tradicionalnih nabiralniških praksah v prihodnje še kako ključna.
Raziskovalni obisk je bil podprt z nepovratnimi sredstvi DIVERSICROP COST akcije.
ponedeljek, 16. september 2024 Raziskovalni inštitut InnoRenew CoE in Univerza na Primorskem uspešno organizirala Mednarodno konferenco InnoRenew CoE 2024
Raziskovalni inštitut InnoRenew CoE in Univerza na Primorskem uspešno organizirala Mednarodno konferenco InnoRenew CoE 2024
Raziskovalni inštitut InnoRenew CoE in Univerza na Primorskem sta 11. in 12. septembra 2024 organizirala mednarodno konferenco InnoRenew CoE 2024 (IRIC2024). V Izoli so se zbrali mednarodni strokovnjaki, ki so si izmenjali znanje ter izkušnje s področja uporabe materialov iz obnovljivih virov pri ustvarjanju zdravih in trajnostnih zgradb.
Konferenca se je pričela z uvodnim pozdravom dr. Andreje Kutnar, direktorice InnoRenew CoE: »Na dvodnevni konferenci bomo prisluhnili mednarodnim strokovnjakom, ki bodo z nami delili najnovejša spoznanja s področja napredne proizvodne tehnologije, trajnosti, trajnostnosti in energetske učinkovitosti stavb, stavbnega ovoja in oblikovanja za dobro počutje ljudi.«
Na konferenci so še posebej poudarili uspehe pri rezultatih raziskav s področja inženirskih živih materialov, ki vse bolj pridobiva na pomembnosti. Pred kratkim je tudi dr. Anna Sandak iz InnoRenew CoE pridobila projekt Evropskega sveta za inovacije za projekt Iskalec (Pathfinder), kjer bodo razvijali bio-navdahnjen živi mikrobni "tattoo" za zgradbe, katerega glavni cilj je izboljšanja kakovosti življenja.
Osrednji nagovor udeležencev je podal Pablo van der Lugt, ki je strasten zagovornik visoko zmogljivih materialov na biotski osnovi in je prepričan, da bo naša prihodnost temeljila prav na njih. Udeležencem je predstavil svojo vizijo gradbene revolucije in prehoda v bolj krožno gospodarstvo. Pablo Van der Lugt namreč zagovarja uporabo naravnih materialov, kot na primer inženirski bambus, ki lahko nadomestijo okolju neprijazne materiale, kot so kovine in plastika.
Poleg štirih tematskih sklopov predstavitev raziskav so udeleženci prisluhnili tudi diskusiji o Vozlišču Akademije Novega evropskega Bauhausa (NEBA) v Ukrajini in konzorciju NEBA samem. Dr. Andreja Kutnar in Pablo van der Lugt sta razpravljala o pomembnosti vključevanja relevantnih deležnikov v nadaljnji razvoj akademije in vozlišč NEB širom Evrope.
Mednarodna konferenca InnoRenew CoE 2024 (IRIC2024) je že šesto leto zapored pripravila prostor za razpravo o in izmenjavo novih znanstvenih dosežkov in inovacij s področja obnovljivih materialov, ki jih je mogoče uporabiti v grajenem okolju za izboljšanje blaginje ljudi in okolja.
petek, 13. september 2024 Simpozij o flebotomskih muhah ISOPS XI združil raziskovalce iz 27 držav
Oddelek za biodiverziteto UP Famnit je v sodelovanju z Društvom varstvenih biologov (BIODIVA) in podporo projekta CLIMOS uspešno zaključil 11. mednarodni simpozij o flebotomskih muhah (ISOPS XI), v sklopu katerega so se raziskovalci posvečali najnovejšim dosežkom na področju parazitologije, mikrobiologije in medicinske entomologije.
V petdnevnem dogajanju, med 9. in 13. septembrom, se je na Fakulteti za turistične študije Univerze na Primorskem v Portorožu združilo 111 udeležencev iz 27 držav: Avstrije, Belgije, Bolivije, Brazilije, Bolgarije, Cipra, Češke republike, Ekvadorja, Francije, Indije, Irana, Irske, Izraela, Italije, Japonske, Laosa, Portugalske, Srbije, Singapurja, Slovenije, Španije, Tajske, Tunizije, Turčije, Urugvaja, Združenih držav Amerike in Združenega kraljestva. Med njimi so bili vodilni biologi, farmacevti, zdravniki in veterinarji z vsega sveta, ki so se zbrali z namenom izmenjave znanja, inovacij in izkušenj, kar je izjemnega pomena za napredek v humani in veterinarski medicini.
V uvodnem pozdravu je predsednik organizacijskega odbora, izr. prof. dr. Vladimir Ivović z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT, nagovoril vse udeležence in jih spodbudil k nadaljnjemu raziskovanju te na videz prikupne peščene muhe.
V sklopu simpozija se je odvilo kar 68 predavanj, ki so jih izvedli udeleženci. Organizatorji so pripravili tudi ekskurzijo, med katero so obiskali eno najlepših jam v Evropi, Škocjanske jame, ki so na seznamu svetovne naravne dediščine UNESCO. Poleg tega so se udeleženci sprehodili po slikoviti prestolnici Ljubljani in obiskali še Bled.
Ob koncu je uspeh simpozija v kratki izjavi poudaril tudi dr. Ivović, ki opaža, da podnebne spremembe, milejše zime in potovanja vedno bolj vplivajo na razširjenost peščenih muh in bolezni, ki jih prenašajo. Zato so takšni dogodki in združevanje znanja z vsega sveta ključni.
»Danes imamo še zadnji dan simpozija, ki ga organiziramo vsaka štiri leta. Z letošnjo udeležbo smo nadvse zadovoljni, saj smo imeli več kot sto udeležencev, ki so delili nove dosežke, rezultate in vizije, povezane z raziskavami peščenih hroščev iz rodu Phlebotomine. Opažamo, da podnebne spremembe nedvomno vplivajo na njihovo razširjenost. Prav verjetno je, da bomo primere lišmanioze in drugih bolezni, ki jih prenašajo te žuželke, beležili tudi v Sloveniji.«
Kot nam je priznal, so zaradi širjenja teh žuželk rezultati različnih raziskav zelo pomembni, vendar se bolezeni, kljub naprednim raziskavam, predvsem zaradi dnevnih migracij težko nadzirajo. »Raziskovalci lahko vplivamo predvsem na razširjenost njihove populacije in tako posredno vplivamo na pojav bolezni, vendar se problem pojavi predvsem pri vsakodnevnih migracijah, zlasti iz azijskih držav, od koder se prenašajo bolezni.«
Skupne rešitve za preprečevanje teh bolezni, kot pravi Ivović, še ni, saj so politično neustrezne ali imajo negativne vplive na okolje. Vendar pa spoznavanje muh vsekakor pripomore k boljšemu razumevanju prenašanja bolezni.
Svoje vtise o simpoziju nam je zaupal tudi eden izmed udeležencev, ki ga je navdušila organizacija dogodka: »Celotna izkušnja je bila zelo pozitivna in dobro organizirana. Če povzamem, menim, da je to zagotovo eden najboljših kongresov ISOPS doslej,« dodaja.
ISOPS se izmenično odvija v Evropi, Aziji ter eni od držav Južne ali Severne Amerike. Tokratno štafetno palico so prejeli biologi Univerze na Primorskem.
Knjiga povzetkov, ki zajema tako objave kot posterje je dostopna na naslednji povezavi.
četrtek, 12. september 2024 Famnitovi matematični izzivi za dijake
Famnitovi matematični izzivi so namenjeni vsem dijakom, da se preizkusijo v reševanju matematičnih nalog. Sodelujoči bodo razdeljeni v dve kategoriji: 1. in 2. letnik ter 3. in 4. letnik.
Vsak mesec bomo najboljše ocenjeno rešitev v vsaki kategoriji nagradili. Dijaki bodo lahko izbrali med praktično nagrado ali obiskom Matematičnega dneva na Famnit-u.
S Famnitovimi matematičnimi ugankami se dijaki zabavajo od septembra 2024 do januarja 2025.
Vabimo vas, da plakat na spodnji povezavi delite med svojimi dijaki po vaših komunikacijiskih kanalih ter ga natisnete in izobesite na vaših oglasnih deskah.
Septembrski IZZIV JE DOSTOPEN > TUKAJ
Prenos plakata > TUKAJ
četrtek, 12. september 2024 Pri Založbi Univerze na Primorskem izšel nov učbenik Od genov do vedenja in naprej
V začetku septembra je pri Založbi Univerze na Primorskem izšel nov učbenik Od genov do vedenja in naprej, ki ga je pripravila prof. dr. Simona Kralj-Fišer z Oddelka za psihologijo.
Učbenik je namenjen študentom Psihologije in Biopsihologije z namenom, da jim bo zbrano gradivo v pomoč pri študiju in delu. Učbenik vključuje poglavja, ki opišejo elementarna, a temeljna področja genetike in osnove dedovanja. Nadaljna poglavja obravnavajo biološko podlago nekaterih poglavitnih vedenj človeka, osebnost ter biologijo najpomembnejših čustvenih, duševnih in kognitivnih motenj. V zadnjem poglavju vas z namenom poznavanja širše perspektive človekovega vedenja na kratko popelje še skozi evolucijo človeka.
Celoten učbenik pa je dostopen tudi v elektronski obliki na naslednji POVEZAVI.
torek, 10. september 2024 PROSTA MESTA ZA VPIS NA MAGISTRSKI ŠTUDIJ
Državljani držav EU in Slovenci brez slovenskega državljanstva ter državljani držav Zahodnega Balkana se lahko do četrtka, 12. 9. 2024, prijavijo za študij na magistrskih študijskih programih UP FAMNIT.
Prosta mesta za državljane držav EU in Slovence brez slovenskega državljanstva so na magistrskih študijskih programih: Biopsihologija, Matematične znanosti v slovenskem in angleškem jeziku, Podatkovna znanost v slovenskem jeziku, Računalništvo in informatika, Trajnostno grajeno okolje v slovenskem in angleškem jeziku, Varstvo narave.
Prosta mesta za državljane držav Zahodnega Balkana (BIH, Črne gore, Kosova, Srbije, Severne Makedonije) so na magistrskih študijskih programih: Biopsihologija, Matematične znanosti v slovenskem in angleškem jeziku, Podatkovna znanost v slovenskem jeziku, Računalništvo in informatika, Trajnostno grajeno okolje v slovenskem in angleškem jeziku, Varstvo narave.
Prijavo za vpis kandidati oddajo preko elektronske vloge na spletnem portalu eVŠ (https://portal.evs.gov.si/prijava/) do vključno četrtka, 12. septembra 2024.
Podrobnejše informacije lahko kandidati pridobijo pri Referatu za študente UP FAMNIT: referat@famnit.upr.si.
torek, 10. september 2024 V Portorožu se odvija simpozij o flebotomskih muhah ISOPS XI
Med 9. in 13. septembrom 2024 se v Portorožu odvija 11. mednarodni simpozij o flebotomskih muhah (ISOPS XI), v organizaciji Oddelka za biodiverziteto UP Famnit. Oddelek je namreč v sodelovanju z Društvom varstvenih biologov (BIODIVA) in podporo projekta CLIMOS prevzel in organiziral simpozij, posvečen najnovejšim dosežkom na področju parazitologije, mikrobiologije in medicinske entomologije.
Simpozij združuje 111 udeležencev iz 27 držav: Avstrija, Belgija, Bolivija, Brazilija, Bolgarija, Ciper, Češka republika, Ekvador, Francija, Indija, Iran, Irska, Izrael, Italija, Japonska, Laos, Portugalska, Srbija, Singapur, Slovenija, Španija, Tajska, Tunizija, Turčija, Urugvaj, Združene države Amerike, Združeno kraljestvo. Med njimi so vodilni biologi, farmacevti, zdravniki ter veterinarji iz celega sveta, z namenom izmenjave znanja, inovacij in izkušenj, ki so izjemnega pomena za napredek v humani in veterinarski medicini.
V vabilu kolegom je predsedujoči simpoziju, dr. Vladimir Ivović, zapisal: »Po petih letih se bomo ponovno srečali, da bi delili svoje nove dosežke, rezultate in vizije, povezane z raziskavami peščenih hroščev iz rodu Phlebotomine, nam tako ljubih malih dlakavih hroščev. Naši kolegi, strokovnjaki z dolgoletnimi izkušnjami na področju medicinske entomologije, nas bodo vodili skozi bogat in zanimiv program, v katerega bomo vključili vse vidike raziskav o peščenih mušicah Phlebotomine in patogenih organizmih, ki jih prenašajo.«
ponedeljek, 9. september 2024 Dr. Anna Sandak prva znanstvenica v Sloveniji s projektom Pathfinder Evropskega sveta za inovacije
Namestnica direktorice InnoRenew CoE, profesorica na Univerzi na Primorskem na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije in prva prejemnica projekta Pathfinder Evropskega sveta za inovacije (EIC) v Sloveniji. Pridobitev izr. prof. dr. Anne Sandak predstavlja pomemben dosežek, saj je to prvi Pathfinder projekt v državi, ki ga vodi ženska znanstvenica.
Evropski svet za inovacije je v okviru razpisa Pathfinder 2024 izbral 45 projektov izmed 1110 prijav, ki se osredotočajo na razvoj naprednih tehnologij v različnih sektorjih, vključno z zdravjem, umetno inteligenco, okoljem in energijo. Skupna vrednost financiranja znaša 138 milijonov evrov.
Med izbranimi je tudi projekt dr. Sandak z naslovom REMEDY – Archibiome Tattoo for Resistant, Responsive, and Resilient Cities. Archibiome Tattoo for Resistant, Responsive, and Resilient Cities. Gre za tretji Pathfinder projekt, ki ga koordinira slovenska inštitucija, konzorcij pa združuje šest partnerjev iz Slovenije, Avstrije, Nizozemske in Slovaške. Poleg raziskovalnega inštituta InnoRenew CoE sodelujejo še Univerza v Ljubljani, Tehnična univerza v Gradcu, TIGER Coatings, Xylotrade B.V. in Qres Technologies. Podporo projektu je izkazala tudi Univerza na Primorskem.
Cilj projekta REMEDY je doseči preboj na področju temeljnih raziskav v mikrobiologiji in sintezi, prenesti znanje in izkušnje v znanost o materialih v obliki inženirskih živih materialov ter razviti združljive postopke biofabrikacije, ki omogočajo personalizirano oblikovanje v arhitekturnem kontekstu. Prilagojeni in izdelani mikrobni konzorciji bodo ustvarili mikrobiom, ki bo zagotavljal odpornost proti patogenim mikroorganizmom, omogočal sekvestracijo ogljika, proizvodnjo kisika in bioremediacijo. Z dekoracijo po meri in funkcionalnostjo različnih površin stavb bo REMEDY spodbudil probiotično arhitekturo in uvedel metabolično razmišljanje v krožno gradbeništvo.
»Zelo sem ponosna in počaščena, da je Evropski svet za inovacije potrdil pomembnost naše raziskovalne ideje. Veselimo se začetka dela na projektu in razvijanja novega izdelka in nove prelomne tehnologije za gradbeni sektor,“ je dejala izr. prof. dr. Anna Sandak.
Programi EIC Pathfinder so namenjeni podpori najbolj prodornih inovacij oz. inovacijskih projektov z namenom zagotovitve ustreznih oblik financiranja in podpornih storitev za učinkovito pretvorbo teh inovacij v tržne produkte.
InnoRenew CoE in Univerza na Primorskem bosta s tem prestižnim projektom EIC lahko še naprej premikala meje najsodobnejših raziskav, povezanih z inženirskimi živimi materiali, kar bo Slovenijo postavilo v ospredje tehničnih inovacij in trajnostne arhitekture.
četrtek, 5. september 2024 Uspešen zaključek Poletne šole Oddelka za biodiverziteto
Uspešno se je zaključila poletna šola v stilu bioloških taborov, ki jo je organiziral Oddelek za biodiverziteto UP FAMNIT v sodelovanju s Parkom Škocjanske jame ter Krajinskim parkom Beka. Dogodek je bil namenjen študentom in ostalim navdušencem nad biodiverziteto, potekal pa je od 2. do 6. septembra 2024. 18 udeležencev iz Slovenije in Italije je raziskovalo dvoživke, hrošče, plazilce, ptice ter rastline, nekaj pozornosti pa je bilo namenjene tudi ekosistemskim storitvam območja. Program je vključeval tudi obisk Naravnega rezervata doline Glinščice v Italiji, ki meji na Krajinski park Beka in obisk Škocjanskih jam.
Izvedbo poletne šole sta omogočila projekta E-Nat2care (Krepitev čezmejnih vezi za ohranjanje in obnavljanje območij Natura 2000 v širšem obmejnem prostoru / Strengthening cross-border links for the conservation and restoration of Natura 2000 sites in the wider border area) in EnGreen 2 (Krepitev zelene infrastrukture v čezmejni kulturni krajini IT-SI / Enhancement of Green Infrastructure in IT-SI Cross-border Landscape), ki ju sofinancira Evropska unija v okviru Programa Interreg VI-A Italija-Slovenija 2021-2027.
četrtek, 5. september 2024 Študentka UP FAMNIT skupaj s svojo ekipo na paraolimpijskih igrah v Parizu osvojila 6. mesto
Tija Vrhovnik, študentka 2. letnika magistrskega študija psihologije na UP FAMNIT, je skupaj s svojo ekipo v odbojki sede na paraolimpijskih igrah v Parizu osvojila šesto mesto.
Vir: RTV SLO
Svoje vtise o igri je v kratki izjavi za prispevek RTV SLO povzela tudi Tija, ki je priznala, da so bile sanje višje: “Tudi Italijanke danes niso igrale najbolje, a nam se enostavno ni uspelo zbrati. Ni nam uspelo dvigniti žoge in odigrati, vsaka stvar, ki nam je uspela, se je končala z napako. Žal mi je, da se je tekma odvila na tak način, ampak to je šport,” je dejala Tija Vrhovnik in dodala: “Sanje so bile seveda višje, ampak na žalost se je zgodilo, kar se je. Žal mi je, da nam na koncu ni uspelo narediti preobrata.”
Kljub izzivom, s katerimi so se soočile, verjamemo, da imajo neizmerno moč, kar so že dokazale. Naj spomnimo, da je preteklo leto ekipa osvojila odlično drugo mesto na evropskem prvenstvu članic v odbojki sede, decembra pa so v sklopu Športnika leta 2023 prejele nagrado za najboljšega športnika invalida in si kasneje prisvojile vstopnico za Pariz.
Njihov dosežek je dokaz njihovega trdega dela in predanosti, kar jim bo zagotovo prineslo še mnoge zmage v prihodnosti.
Tiji in njeni ekipi iskreno čestitamo in jim želimo še veliko športnih uspehov!
Celoten prispevek: Slovenske odbojkarice končale na šestem mestu - RTV SLO
Vir: RTV SLO
torek, 3. september 2024 Vabilo razstavljalcem na Izobraževalno-karierni festival "Plac priložnosti"
Vabimo vas k sodelovanju na izobraževalno-kariernem festivalu PLAC PRILOŽNOSTI, ki ga organizira Univerza na Primorskem, Kulturno izobraževalno društvo PiNA, Zavod za zaposlovanje RS (Območna služba Koper) in Svetovalni center Istre.
Festival bo potekal v četrtek, 17. oktobra 2024, v Dvorani Bonifika v Kopru, med 10. in 18. uro.
Plac priložnosti bo prvi tovrsten dogodek v Obalno-kraški regiji in enkratna priložnost, da se mladim predstavite različne izobraževalne ustanove in vaši programi.
Organizatorji si želimo osnovnošolcem, srednješolcem in njihovim staršem ponuditi kar se da pester in bogat program, zato vabimo k sodelovanju vse:
• srednje šole,
• visoke šole,
• fakultete vseh slovenskih univerz,
• samostojne visokošolske zavode,
• (nevladne) organizacije,
• druge izobraževalne in poklicne institucije,
da predstavite svoje izobraževalne/študijske programe, programe usposabljanj in druge izobraževalne možnosti.
Vse razstavljavce vabimo, da se prek SPLETNE PRIJAVNICE prijavite na Izobraževalno-karierni festival Plac priložnosti.
Spletna stran PLAC PRILOŽNOSTI: https://www.plac-priloznosti.si/
*Prijave zbiramo do zapolnitv razstavnih mest oz. najkasneje do 6. septembra 2024. Najmanjši tipski razstavni prostor, ki ga razstavljalci lahko najamete je v velikosti 6 m2 in vključuje sejemske predelne stene, pult, dva barska stola ter napisno tablo s potiskom. Znesek najema tipskega prostora je 250 € (+ DDV). Lahko se odločite tudi za povezan tipski razstavni prostor. Znesek najema dveh enot je 500 € + DDV, treh enot pa 750 € + DDV.
Vljudno vabljeni k prijavi!
ponedeljek, 2. september 2024 Napovedujemo: Mednarodno matematično tekmovanje Náboj na UP FAMNIT
O tekmovanju Náboj
Náboj je mednarodno matematično tekmovanje, namenjeno ekipam do pet dijakov, ki zastopajo svoje šole. Tekmovanje traja 120 minut. V tem času poskušajo ekipe rešiti čim več podanih nalog. Na začetku tekmovanja prejme vsaka ekipa sklop šestih nalog. Takoj ko ekipa pravilno reši katerokoli nalogo, prejme novo nalogo. Rešitve nalog so običajno numerične. Zmaga ekipa, ki v danem časovnem okviru pravilno reši največ nalog. Sodelovanje na tekmovanju je brezplačno.
Naloge
Težavnost nalog je primerna tako za dijake, ki nimajo izkušenj z matematičnimi tekmovanji, kot tudi za dijake, ki so že tekmovali na Matematičnih olimpijadah. To dosežemo s tem, da so naloge razvrščene glede na njihovo težavnost. Naloge na tekmovanju Náboj se precej razlikujejo od rutinskih šolskih vaj, ki običajno zahtevajo le neposredno uporabo določene metode - naloge na tekmovanju Náboj zahtevajo določeno mero iznajdljivosti in ustvarjalnosti. Uspeh na tekmovanju ni odvisen samo od individualnih sposobnosti članov ekipe, temveč tudi od njihove učinkovitosti sodelovanja. Poleg spodbujanja domišljije in logičnega razmišljanja je naš cilj tudi promocija vse lepote in čarobnosti, ki se skriva v matematiki. Naloge s prejšnjih tekmovanj Náboj iz drugih držav lahko najdete v arhivu.
Kategoriji: mlajši in starejši.
- Dijaki, ki sodelujejo v kategoriji mlajši morajo biti v 1. ali 2. letniku srednje šole.
- Kategorija starejši je odprta za vse ekipe sestavljene iz srednješolcev, priporočljivo 3. in 4. letnik.
Náboj po svetu
Od leta 2005 poteka matematično tekmovanje Náboj hkrati v več državah. To predstavlja za dijake edinstveno priložnost, da primerjajo svoje sposobnosti in znanje s sovrstniki iz drugih držav. Čeprav se rezultati primarno ocenjujejo na lokalni ravni, predstavlja mednarodna primerjava dodatno motivacijo in tekmovalnost.
Nagrade
Najboljše ekipe bodo glede na svojo uvrstitev prejele priznanja in denarno nagrado v vrednosti 500 eur.
Pomembni datumi
- Začetek registracije: 10. februar 2025 , 12:00
- Začetek drugega prijavnega kroga: 24. februar 2025 , 12:00
- Konec registracije: 05. marec 2025 , 12:00
- Tekmovalni dan: 14. marec 2025
Podrobnejši opis tekmovanja najdete na spletni strani tekmovanja > TUKAJ.
petek, 30. avgust 2024 Poletna šola Les za trajnostno grajeno okolje uspešno zaključena!
Preobrazba gradbeništva v bolj trajnostno in krožno industrijo je en poglavitnih izzivov moderne družbe, saj je povezan z dvema peročima izzivoma 21. stoletja, okoljsko in stanovanjsko krizo. Izobraževanje bodoče generacije strokovnjakov, ki bodo s svojimi inovacijami in delom krojili boljšo prihodnost, je tukaj prvi korak h gradnji trajnostne, digitalne in vključujoče družbe.
Poletna šola Les za trajnostno grajeno okolje je združila strokovnjake raziskovalnega inštituta InnoRenew CoE in Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem, ki so svoje obsežno znanje delili s 16 udeleženci iz kar 10 držav. Mnogi od njih so v Izolo prispeli iz zelo oddaljenih držav južne Amerike. Pomen in odličnost poletne šole je prepoznala tudi prestižna nemška fundacija DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst / German Academic Exchange Service) in jo vključila v svojo iniciativo »Go-East Summer- and winter School 2024«, s katero podpira udeležbo nemških študentov na poletnih šolah južne in vzhodne Evrope.
Vodja poletne šole prof. dr. Andreja Kutnar, tudi vodja Začetnega vozlišča Akademije Novega evropskega Bauhausa za trajnostno grajeno okolje z obnovljivimi materiali (NEBAP HUB) in direktorica InnoRenew CoE, je skupaj zbrala pestro ekipo in pripravila še pestrejši program. Udeleženci so na poletni šoli pridobili vrsto novih znanj, s katerimi bodo bolje opremljeni za svojo nadaljnjo karierno pot. Pod mentorstvom priznanih strokovnjakov in raziskovalcev so spoznali lastnosti in uporabo inženirskih lesnih izdelkov v gradbeništvu, značilnosti in tipe lesenih gradenj, akustične lastnosti lesenih stavb, osnove uporabe digitalnih orodij pri načrtovanju in preučevanju grajenih okolji ter ergonomsko oblikovana in restorativna okolja. Slednja so posebej pomembna, saj poleg skrbi za okolje, prispevajo tudi k izkušnji in dobrobitu uporabnikom grajenih okolji.
Predavanja so ves čas spremljale tudi delavnice, kjer so udeleženci imeli priložnost z lastnimi rokami preveriti svoje znanje. V treh skupinah so ustvarili shematičen model hiš, ki naj bi bile kos vsem izzivom podnebja slovenske Istre. Vsaka izmed skupin se je osredotočila na eno lastnost in svojo pozornost posvetila tej. Skupina pod vodstvom Lee Primožič in je izdelala model v skladu z načeli ergonomsko oblikovanih restorativnih okolji (REED). Akustiki se je posvetila skupina Urbana Kavke in vsebnost vlage v lesu in lesenih stavbah je bila v ospredju skupine Richarda Acquaha. Pregled nad delom vseh skupin je imel priznani strokovnjak s področja preučevanja lastnosti lesa in proizvodnega procesa izr. prof. dr. Jakub Sandak.
Organizatorji so v okviru šole pripravili tudi ekskurzije, kjer so udeleženci obiskali Škocjanski zatok, Servitski samostan v Kopru ter podjetji Jelovica in IQ-Wood. Z gospodarstvom so se srečali tudi na predavanjih, kjer sta Uroš Gruden iz podjetja URSA in Bogdan Božac iz podjetja Lumar predstavila zgodbi podjetij in pot do uspeha.
Poletna šola bo imela tudi dolgotrajne vplive, saj bodo izkušnje in znanje, ki so ga pridobili predavatelji, pripomogle k pripravi novega študijskega pograma prve stopnje na UP FAMNIT, imenovanega Inovacije v lesarstvu za trajnostni razvoj in razvoju NEBAP Huba. Nov študijski program se razvija kot del projekta Zelena, Digitalna in Vključujoča Univerza na Primorskem (GDI UP).
Naslednje osebe so najbolj zaslužene za uspeh poletne šole:
- Prof. dr. Andreja Kutnar,
- Prof. dr. Miklós Krész,
- Izr. prof. dr. Anna Sandak,
- Izr. prof. dr. Jakub Sandak,
- Izr. prof. dr. Matthew Schwarzkopf,
- Izr. prof. dr. Rok Prislan,
- Izr. prof. dr. Michael Burnard,
- Izr. prof. dr. Mohammed Derikvand,
- Mag. Eva Prelovšek Niemelä,
- Lea Primožič,
- Richard Acquah,
- Urban Kavka.
torek, 20. avgust 2024 Začetek poletne šole Les za trajnostno grajeno okolje
InooRenew Center odličnosti v Izoli bo v prihodnjih dveh tednih prizorišče prve mednarodne šole o lesu in njegovi uporabi v trajnostnem gradbeništvu. Poletna šola z naslovom Les za trajnostno grajeno okolje je rezultat skupnih prizadevanj raziskovalnega inštituta InnoRenew CoE in UP FAMNIT.
Poletna šola je pritegnila uveljavljene strokovnjake in nadobudne študente iz kar desetih držav. Med poletno šolo bodo prisluhnili številnim strokovnjakom in raziskovalcem iz UP FAMNIT in InnoRenew CoE, ki jih bodo seznanili z modernimi pristopi do trajnostnih in krožnih gradbenih materialov z lesom v ospredju, tako v teoriji kot v praksi.
Deževno jutro je udeležence spremljalo ob njihovem prihodu v prostore največje lesene stavbe v Sloveniji. Dobrodošlico jim je izrekla programska vodja poletne šole, direktorica InnoRenew CoE in vodja Začetnega vozlišča Novega evropskega Bauhausa, prof. dr. Andreja Kutnar. Vse je navdušila z naštevanjem vsega poučnega in zanimivega, kar jih čaka v naslednjih dneh.
Predstavitev stavbe, v kateri so se nahajali udeleženci, je bila naslednja na sporedu. Eva Prelovšek Niemelä, projektantka stavbe InnoRenew CoE, je predstavila vrsto zanimivosti in inovativnih pristopov svojega dela. Izpustila ni niti izzivov s katerimi so se srečevali tekom dela na takšnem pionirskem projektu in kako so jih prebrodili. Mnogi od udeležencev so se v preteklosti že srečali s podobnimi težavami, zaradi tega vprašanj ni primanjkovalo.
Tekom poletne šole bodo udeleženci svoja nova in stara znanja tudi preverili v praksi. Ker je varnost na prvem mestu nismo izpustili predavanja in preverjanja znanja, kjer so se udeleženci spoznali z varnim delom z orodjem v delavnicah. Tekom poletne šole bodo udeleženci pod vodstvom in nasveti raziskovalcev InnoRenew CoE izdelali shematične hiše, ki naj bi bile kos vsem okolijskim vplivom slovenske Istre. Svoje delo bodo tudi preverili z vrsto meritev, ki bodo pokazale na kakovost končnih izdelkov.
Dan se je zaključil s predstavitvijo prostorov in raziskovalne opreme v InnoRenew CoE. Po prostorih je udeležence vodil izr. prof. dr. Jakub Sandak, ki je tudi eden izmed članov začetnega vozlišča Akademije Novega evropskega Bauhausa. Posvetil se je tudi predstavitvi nekaterih dosedanjih dosežkov slednjega. Pomemben mejnik vozlišča NEBAP bo ravno ta poletna šola, saj bodo strokovnjaki na področju trajnostne gradnje v delu z udeleženci pridobili dragocene informacije kako lahko svoje poučne vsebine o trajnostnem gradbeništvu še izboljšajo.
torek, 13. avgust 2024 Preizkusno predavanje dr. Laetitia Sarah Marrot
Dr. Laetitia Sarah Marrot bo imela v četrtek, 22. 8. 2024 ob 14:00, preizkusno predavanje za prvo izvolitev v naziv visokošolska učiteljica – docentka za področje »Grajeno okolje«.
Predavanje z naslovom »Challenges linked to the use of biobased materials in construction« bo potekalo v na daljavo preko aplikacije Teams: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_M2U1YTg0MjktNjUxNy00MzExLWIyMTItYTMxNTQxZmUyMjBk%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%227702a561-ff73-4a52-8a99-96051d52f6ed%22%2c%22Oid%22%3a%22f2c08fab-5dfa-4943-be7c-ed91727d234a%22%7d
Meeting ID: 310 539 201 389
Passcode: hLGm78
torek, 13. avgust 2024 Nina Krohne je prva doktorandka programa Suicidologija in duševno zdravje
Nina Krohne je danes, 13. avgusta, uspešno zagovarjala doktorsko disertacijo z naslovom Samomorilno vedenje žensk: Vloga intimnopartnerskega nasilja in rezilientnosti do samomorilnosti (Suicidal Behavior in Women: The Role of Intimate Partner Violence and Resilience to Suicidality), pod mentorstvom izr. prof. dr. Vite Poštuvan in somentorstvom prof. dr. Diega De Lea.
Dr. Nina Krohne je prva doktorandka programa Suicidologija in duševno zdravje, ki se od leta 2021 izvaja na UP Fakuletati za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije v sodelovanju z UP IAM Slovenskim centrom za raziskovanje samomora.
Gre za specializiran študijski program, ki študente usposobi za samostojno in mednarodno konkurenčno znanstveno raziskovalno delo na področjih suicidologije in duševnega zdravja. Hkrati je to prvi doktorski študijski program s področja suicidologije v Sloveniji, ki zaradi problematike samomorilnega vedenja in potreb po razvijanju visoko kakovostne raziskovalne dejavnosti na področju predstavlja pomembno pridobitev na državni ravni.
Dr. Krohne se v nalogi ukvarja z dvema pomembnima javnozdravstvenima problematikama – samomorilnim vedenjem žensk in intimnopartnerskim nasiljem. Samomorilno vedenje žensk je zaradi nižjega količnika samomora med ženskami, v primerjavi z moškimi, slabše raziskano, intimnopartnersko nasilje pa je del večjega družbenega problema – nasilja na podlagi spola, ki izhaja iz patriralnih družbenih struktur. Z nalogo je spoznala epidemiološke in psihološke razsežnosti omenjenih problematik, predvsem pa v ospredje postavila doživljanje žensk ter pripravila teoretično osnovo za intervencije na tem področju.
Mentorica dr. Vita Poštuvan je o doktorski nalogi povedala: “Delo predstavlja znanstveno-raziskovalni presežek tudi v uporabi naprednejših načinov analize podatkov, npr. s kompleksno analizo mrež oz. odnosov med preučevanimi koncepti in z natančnim segmentiranjem populacije žensk, ki se soočajo z intimnopartnerskim nasiljem: torej, kako se med seboj razlikujejo v soočanju s tem, kaj jim pomaga v kriznih situacijah in tudi v tem, da iz nefunkcionalnega odnosa izstopijo. S tem to znanstveno delo dobiva tudi aplikativni klinično-psihološki pomen, saj bo pomagalo pri psiholoških intervencijah, ki so namenjeni tej ranljivi populaciji.”
Novi doktorici znanosti iskreno čestitamo in ji želimo uspešno nadaljevanje raziskovalne poti!
ponedeljek, 12. avgust 2024 Tretja nagrada za Diarja Gashija na Mednarodnem matematičnem tekmovanju za študente 2024
Od 5. do 11. avgusta 2024 so trije študenti naše fakultete, vsi z dodiplomslega študijskega programa Matematika, sodelovali na Mednarodnem matematičnem tekmovanju za študente (IMC), ki ga je gostila Ameriška univerza v Bolgariji. Na dogodku se je več kot 300 študentov pomerilo v reševanju nalog s področij algebre, analize, geometrije in kombinatorike.
Diar Gashi je pokazal odlične matematične spretnosti pri reševanju zahtevnih nalog in si s tem prislužil tretjo nagrado. Esmir Zoletić je prejel pohvalo in Dmytro Tupkalenko potrdilo o udeležbi.
Našo ekipo je uspešno vodil Gregory Robson (Oddelek za matematiko na FAMNIT). Med najuspešnejšimi vodji ekip na tekmovanju je bil tudi Besfort Shala, alumni naše fakultete, ki je vodil ekipo Univerze v Bristolu.
IMC nudi študentom matematike na univerzah edinstveno izkušnjo. Spodbuja vključujoče, varno in spodbudno okolje, ki udeležencem omogoča sodelovanje v zahtevnih tekmovanjih, vzpostavljanje stikov z matematiki z vsega sveta ter razmišljanje o mednarodnih kariernih priložnostih za tiste, ki so vešči matematike.
Letošnja izvedba je bila že 31. po vrsti, v vseh dosedanjih tekmovanjih pa so sodelovali udeleženci iz več kot 200 institucij iz več kot 50 držav.
Našim študentom za uspeh iskreno čestitamo!
Dmytro Tupkalenko, Diar Gashi, Esmir Zoletić in Gregory Robson (z leve proti desni)
četrtek, 8. avgust 2024 Preizkusno predavanje dr. Anuradhi Maheshye W. Weerasinghe Arachchillage
Dr. Anuradhi Maheshye W. Weerasinghe Arachchillage bo imela v torek, 13. 8. 2024 ob 10:00, preizkusno predavanje za prvo izvolitev v naziv visokošolska učiteljica – docentka za področje »Računalništvo in informatika«.
Predavanje z naslovom »Development of Extended Reality (XR) Environments« bo potekalo v na daljavo preko aplikacije ZOOM; Zoom Meeting: https://upr-si.zoom.us/j/297328207?pwd=S3Zpdk1VR3pjckNtWkQwKzlvcDR5UT09
četrtek, 8. avgust 2024 Sodelovanje z UNESCO za podporo študentom UP na področju STEM
V sredo, 7. avgusta 2024, se je delegacija Regionalnega urada UNESCO za znanost in kulturo v Evropi s posebnim poudarkom na Jugovzhodni Evropi in Mediteranu (s sedežem v Benetkah, Italija) sestala z vodstvom UP in UP FAMNIT, da bi razpravljali o možnem sodelovanju za podporo študentom na področju STEM (znanost, tehnologija, inženirstvo in matematika).
Srečanje s predstavnicama UNESCO, Megumi Watanabe in Lauro Bortolutti, se je osredotočalo na podporo UNESCO Štipendijskemu skladu UP, ki je namenjen nagrajevanju in spodbujanju najboljših študentov na UP.
Med obiskom se je delegacija srečala tudi z mednarodnimi študenti, prejemniki štipendij in raziskovalci, ki aktivno delujejo na področju STEM. Raznolika in perspektivna akademska skupnost na UP je obiskovalcem omogočila vpogled v izzive in priložnosti, s katerimi se soočajo študenti in raziskovalci na teh področjih. Obisk je vključeval tudi ogled knjižnice UP in nekdanjega Servitskega samostana, edinega spomenika državnega pomena v historičnim mestnem jedru Kopra, ki je zdaj pod okriljem UP.
Na srečanju so bila zastavljena izhodišča za prihodnje sodelovanje, ki bo izboljšalo izobraževalne in karierne možnosti za študente.
sreda, 7. avgust 2024 Vabilo na javno predstavitev teme doktorske disertacije študenta Nika Rusa
Vabimo vas na javno predstavitev teme doktorske disertacije z naslovom Fire safety optimization of PV assemblies on roofs študenta doktorskega študijskega programa 3. stopnje Obnovljivi materiali za zdrava grajena okolja Nika Rusa.
Predstavitev bo potekala v četrtek, 29. 8. 2024 ob 11.00 preko MS Teams na povezavi:
Vljudno vabljeni!
torek, 6. avgust 2024 Zagovor doktorske disertacije študentke Nine Krohne
Nina Krohne, študentka doktorskega študijskega programa Suicidologija in duševno zdravje na UP Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT), bo zagovarjala doktorsko disertacijo z naslovom Suicidal behavior in women: The role of intimate partner violence and resilience to suicidality, pod mentorstvom izr. prof. dr. Vite Poštuvan in somentorstvom prof. dr. Diega de Lea.
Zagovor bo potekal v torek, 13. 8. 2024 ob 14.30 uri v predavalnici Famnit-VP2.
Doktorska disertacija je javnosti na vpogled v knjižnici UP.
Vljudno vabljeni!
četrtek, 1. avgust 2024 Javni poziv za pridobitev štipendije iz Štipendijskega sklada UP 2024/2025
Univerza na Primorskem vabi vse, ki se vpisujejo v študijske programe fakultet: UP Fakultete za humanistične študije, UP Fakultete za management, UP Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije, UP Pedagoške fakultete, UP Fakultete za turistične študije - Turistica, UP Fakultete za vede o zdravju in izpolnjujejo pogoje, k prijavi na Javni poziv za pridobitev štipendije iz Štipendijskega sklada Univerze na Primorskemv študijskem letu 2024/2025.
Štipendijski sklad Univerze na Primorskem (v nadaljevanju sklad) temelji na partnerstvu med Univerzo na Primorskem (v nadaljevanju UP), občinami in gospodarstvom. Namenjen je nagrajevanju in spodbujanju najboljših študentov UP, navezovanju stikov študentov z delodajalci že v času študija in zagotavljanju večjih možnosti za zaposlitev študentov takoj, ko zaključijo študij. Cilj sklada je obenem spodbuda vseh študentov UP k čim boljšim študijskim uspehom.
Na javni poziv se lahko prijavijo:
- kandidati za vpis v študijske programe 1., 2. ali 3. stopnje UP in
- študenti, ki bodo v študijskem letu 2024/2025 vpisani v študijske programe 1., 2. ali 3. stopnje UP,
- višina štipendije za študijsko leto 2024/2025 znaša najmanj 2.200,00 EUR!
V primeru, da štipendije podeli UP, znaša štipendija 2.200,00 EUR na študijsko leto. V kolikor obstaja interes, se lahko podelijo tudi višje štipendije, in sicer:
- za študente 1. in 2. stopnje, ki pri točkovanju dosežejo od 80 do 89 točk, lahko štipendija znaša do 330,00 EUR/mesec oziroma do 3.300,00 EUR na študijsko leto;
- za študente 1. in 2. stopnje, ki pri točkovanju dosežejo od 90 do 100 točk, lahko štipendija znaša do 550,00 EUR/mesec oziroma do 5.500,00 EUR na študijsko leto;
- za doktorske študente lahko štipendija znaša do 1.200,00 EUR/mesec oziroma do 12.000,00 EUR na študijsko leto.
Pogodbe o štipendiranju so običajno tripartitne, sklenjene med UP, partnerji sklada (delodajalci) ter študenti. V primeru, da partner sklada (vlagatelj) ponuja študentu (prejemniku štipendije) tudi zaposlitev, ima študent s podpisom pogodbe možnost, da se po zaključenem izobraževanju zaposli pri vlagatelju vsaj za toliko časa, kot je prejemal štipendijo.
Rok za oddajo: 15. september 2024. E-vloga je oddana pravočasno, če je oddana od 15. februarja 2024 do vključno 15. septembra 2024.
Na spletni strani Kariernega centra Univerze na Primorskem (KC UP), najdete vse podrobnosti in besedilo razpisa: Štipendijski sklad UP 2024/2025 - JAVNI POZIV!
Za več informacij: Karierni center Univerze na Primorskem, center za vseživljenjsko učenje in karierno orientacijo
Titov trg 4, 6000 Koper, Slovenija
Tel.: +386 5 611 76 36
E-pošta: kariernicenter@upr.si.
Besedilo poziva
JP za pridobitev stipendije na UP za leto 2024-2025.pdf (233kb)
Public call UP Scholarship Find 2024-2025.pdf (199kb)
četrtek, 1. avgust 2024 [Rok prijave podaljšanj do 16. 8. 2024] ASISTENT – ASISTENT s področja biološkh, bioinformatičnih ali naroslovnih ved
Članica univerze: UP FAMNIT
Univerza na Primorskem vabi zainteresirane kandidate, da oddate prijavo na razpisano delovno mesto D010001 ASISTENT – ASISTENT s področja biološkh, bioinformatičnih ali naroslovnih ved, pri prof. dr. Eleni Bužan z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT. Delovno razmerje bo sklenjeno s polnim delovnim časom za 40 ur na teden (100 %), za določen čas 12 mesecev, s trimesečno poskusno dobo.
Pogoji za opravljanje dela:
- Specializacija po visokošolski izobrazbi (prejšnja) ali visokošolska univerzitetna izobrazba (prejšnja) ali magistrska izobrazba s področja bioloških/ekoloških, bioinformatičnih ali naravoslovnih (biokemijskih/kemijskih) znanosti (in sorodno),
- aktivno znanje svetovnega jezika.
Zahtevana dodatna funkcionalna znanja:
- izkušnje terenskega in laboratorijskega dela,
- računalniška znanja,
- pripravljenost za mentoriranje diplomskih/magistrskih del,
- velika sposobnost samostojnega opravljanja nalog
- sposobnost timskega dela,
- organizacijske sposobnosti,
- komunikativnost in
- praktične spretnosti.
Druga zaželena znanja:
- izvolitev v naziv visokošolski sodelavec – asistent ali izpolnjevanje pogojev za izvolitev v navedeni naziv,
- izkušnje in veselje do projektnega in pedagoškega dela.
Splošen opis del in nalog:
- sodelovanje pri izvajanju izobraževalnega, znanstveno-raziskovalnega in umetniškega dela ter opravljanje drugih nalog določenih v aktih UP in članic,
- vodenje različnih oblik vaj oz. usposabljanje študentov pri predmetu po navodilih nosilca predmeta, sodelovanje z učiteljem pri pripravi in izvedbi preizkusov znanja študentov in pri drugih pedagoških aktivnostih,
- pripravljanje učnega gradiva, opreme in pripomočkov za izvedbo vaj,
- izvajanje konzultacij s študenti in mentoriranje in/ali somentoriranje študentom skladno z akti UP in članic,
- sodelovanje pri terenskem delu in laboratorijskem delu
- udejstvovanje na znanstveno-raziskovalnem področju, prenašanje rezultatov znanstveno raziskovalnega dela v študijski proces ter sodelovanje pri aktivnostih vezanih na pedagoško in znanstveno–raziskovalno delo na področju stroke,
- opravljanje drugega strokovnega in razvojnega dela s katerim se uresničuje poslanstvo univerze in dviguje ugled univerze, njene članice, stroke,
- sodelovanje pri delu organov, delovnih teles in komisij članice oz. univerze,
- opravljanje drugih nalog po nalogu nadrejenih.
Podroben opis nalog, ki jih bo javni uslužbenec opravljal:
- sodelovanje pri izvajanju domačih in mednarodnih raziskovalnih projektov in programov ter zahtevnih nalog,
- vzpostavljanje in vzdrževanje strokovnih stikov z uporabniki raziskovalnega dela ter z domačimi in tujimi znanstvenimi ustanovami,
- sodelovanje pri znanstvenih in strokovnih posvetovanjih s prispevki z raziskovalnega področja,
- sodelovanje in vodenje strokovnih organov ter občasnih skupnih projektov in nalog po dogovoru z vodstvom,
- opravljanje drugih nalog po nalogu vodstva in nadrejenih,
- znanje iz področja bioloških/ekoloških, bioiformatičnih ali naravoslovnih (biokemijskih/kemijskih) znanosti,
- izkušnje z delom s študenti,
- udeležba na konferencah ter sodelovanje pri realizaciji projekta.
Kandidatke oziroma kandidati lahko pisne ponudbe z življenjepisom in dokazili o izpolnjevanju pogojev pošljejo: na interni razpis do 16. 8. 2024 na e-naslov razpisi@famnit.upr.si,
sreda, 31. julij 2024 Nov projekt SCSR za krepitev kompetenc preprečevanja samomorov med mladimi
Raziskovalna skupina Slovenskega centra za raziskovanje samomora UP IAM je bila, pod vodstvom namestnice predstojnika centra izr. prof. dr. Vite Poštuvan z Oddelka za psihologijo UP FAMNIT, znova uspešna pri pridobitvi projekta. V obdobju 2024-2026 bodo raziskovalke in raziskovalci centra izvajali projekt Ker te štekam: Razvoj trajnostne mreže strokovnjakov in njihovih veščin za preprečevanje samomorilnega vedenja mladih ter obravnavo posledic samomora, financiranega v okviru razvoja programov za duševno zdravje otrok, mladostnikov in mlajših odraslih, ki ga razpisuje Ministrstvo za zdravje.
Vodja projekta dr. Vita Poštuvan je o novi pridobitvi povedala: “ V zadnjih nekaj letih smo na našem centru, pa seveda tudi širše pri nas in v tujini, razvili programe, ki učinkovito naslavljajo samomorilno vedenje. Med temi izstopajo programi naslavljanja stisk, ko prepoznamo osebo v stiki. Velikokrat se namreč ljudje v takšnih situacijah ne znajdejo najboljše in ne vedo, kaj reči. Danes učinkoviti programi reagiranja obstajajo, vendar je težava zagotavljati njihovo vzdržnost in široko uporabo. To namreč terja precej resursov. S tem projektom upamo, da bomo ravno to naslovili: radi bi namreč čim več ljudi, ki prihajajo v stik z ranljivimi opolnomočili, da bodo vedeli, kaj v takšnih situacijah narediti. Ljudem v stiski, še posebej mladim, namreč veliko pomeni občutek, da jih nekdo razume, da se imajo na koga obrniti in da drugemu to ni odveč. Motivira nas, da bomo s tem projektom lahko pomagali mladim.”
Strokovni delavci v vzgojno-izobraževalnih ustanovah (VIZ), nevladnih organizacijah, zdravstvu in socialnem varstvu zaradi narave dela in pogostosti stika z mladimi lažje dostopajo do njih, implementirajo preventivne aktivnosti, prej prepoznajo znake stiske in ukrepajo. So ključni pri preprečevanju samomorilnega vedenja mladih, a pogosto nezadostno ali različno usposobljeni za to. Preprečevanje samomorilnega vedenja v šolah v VIZ in drugih resorjih se ne izvaja sistematično, zaradi česar prihaja do vidnih razlik in variabilne učinkovitosti preventivnih programov, ki se odražajo v nižji ozaveščenosti mladih glede problematike samomorilnega vedenja in virih pomoči.
Projekt Ker te štekam si prizadeva izboljšati znanje in razvijati kompetence za prepoznavanje stisk med mladimi, ukrepanje ob samomorilni ogroženosti, samostojno, sistematično in neodvisno izvajanje programov krepitve duševnega zdravja in preprečevanja samomorilnega vedenja za mlade ter ukrepanje po samomoru mladostnika. Usposobljenost manjše in geografsko razpršene skupine strokovnjakov za izvajanje postvencij bo tako omogočilo hitrejše in ustrezno ukrepanje ob smrti zaradi samomora mladostnika, s tem pa zmanjšalo tveganje za posnemanje vedenja med vrstniki, ki je v obdobju po smrti izrazito visoko.
Javni razpis sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za zdravje in Evropska unija – NextGeneration EU. Javni razpis se izvaja skladno z Načrtom za okrevanje in odpornost v okviru 4. točke razvojnega področja »Zdravstvo in socialna varnost«, komponenta 14: Zdravstvo (C4 K14), investicije B. Krepitev kompetenc kadrov v zdravstvu za zagotavljanje kakovosti oskrbe, ki med drugimi vključuje tudi projekt na področju krepitve duševnega zdravja: Razvoj programov za duševno zdravje otrok, mladostnikov in mlajših odraslih.
torek, 30. julij 2024 Trdo delo raziskovalca z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT so prepoznali tudi v podjetju Wildlife Acoustics, Inc.
Martin Senič z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT se je v mesecu juliju podal na raziskovalni obisk v Brazilijo, kjer bo tri meseca preučeval predstavnike ptic iz družine hokojke prisotne na območju severnega Pantanala, ki veljajo za eno izmed najbolj ogroženih družin ptic na območju Južne Amerike.
Za dodatno podporo pri preučevanju hokojk se je prijavil za pridobitev nepovratnih sredstev ameriškega podjetja Wildlife Acoustics, Inc., ki proizvaja vodilna orodja za akustično spremljanje netopirjev, ptic, dvoživk in drugih vokalnih prostoživečih živali.
Na razpisu je bil uspešen, podjetje pa mu je pri tem doniralo 6 bioakustičnih naprav ter programsko opremo, kar mu bo omogočilo bolj celostno obravnavo tematike s tem pa izboljšanje razumevanja te nadvse zanimive a hkrati izmuzljive skupine ptic.
Prejemniku iskreno čestitamo in mu želimo veliko uspehov na raziskovalni poti!
Več o projektu si lahko preberete > TUKAJ
ponedeljek, 29. julij 2024 SPLETNI SEMINARJI LIFE BE-WOODEN
Prvi sklop 9 brezplačnih spletnih seminarjev LIFE Be-WoodEN je zdaj na voljo v italijanskem jeziku, kmalu pa bodo na voljo tudi angleške različice.
Ogledate si jih lahko na uradni platformi za e-učenje „Ordine degli Architetti di Genova“. Kliknite TU in začnite z izkušnjo LIFE Be-WoodEN.
Teme spletnih seminarjev vključujejo:
- Ocenjevanje življenjskega cikla in ekološko načrtovanje
- Uvod v zelena javna naročila
- Lesene konstrukcije in arhitekturno oblikovanje
- Nove lesene arhitekture: Od načrtovanja do gradnje
- Anatomija in anizotropija lesa
- Vpliv vlage na les
- Biodeterioracija in zaščita lesa
- Značilnosti in mehanske lastnosti lesa
- Trajnost lesa
- Masivni les: Razvrstitev in certificiranje
Poleg tega je na voljo več priložnosti za sodelovanje, za katere lahko izrazite zanimanje in se jim pridružite:
- Inovacijski laboratoriji v regiji Ligurija (Italija)
- Zimska šola v Firencah (Italija)
- Študijski obisk v Izoli (Slovenija)
Izbor se bo zaključil jeseni 2024. Kreditne točke so na voljo za arhitekte in strokovnjake.
Več informacij o tem najdete tukaj.
Projekt LIFE BE-WoodEN – Stavbe in izobraževanje v lesnem ekosistemu za Novi evropski Bauhaus, je financiran v okviru pobude LIFE2027 Evropske komisije in si prizadeva spodbujati dekarbonizacijo stavb in izboljšati krožnost v gradbenem sektorju ter premagovati ovire, ki preprečujejo široko uporabo lesa in materialov na osnovi biomase.
petek, 26. julij 2024 Poziv lokalnim društvom in organizacijam - predstavite se študentom na dogodku ŠtartUp
Po lanskoletni, zelo uspešni izvedbi ŠtartUP dogodka tudi letos Univerza na Primorskem v sodelovanju z Mestno občino Koper, začenja priprave na že tretji ŠtartUP dogodek, ki ga je v lanskem letu obiskalo približno 500 študentov.
Prva oktobrska sobota ali 5. 10. med 10. in 16. uro bo tudi letos v obliki športno-družabnega dogodka namenjena sprejemu množice študentov v obmorskem parku Žusterna, v Kopru.
Namen Univerze na Primorskem je predvsem sedanjim in novim študentom v čim večjem številu predstaviti deležnike v njihovem novem okolju, zato je tudi letos dogodek promocijska priložnost za vsa obalno kraška društva, zavode in podjetja, ki se lahko z različnimi športnimi, kulturnimi, umetniškimi ali življenjskimi aktivnosti, predstavijo tako študentom kot mimoidočim.
Obisk študentov pri vseh sodelujočih organizacijah je zagotovljen, saj bo niz dejavnosti potekal na način s katerim bodo študentje zbirali žige na kartončku aktivnosti. Ena izmed teh aktivnosti pa je lahko tudi predstavitev vašega podjetja ali organizacije. Študentje bodo ravno tako ob zbranem številu žigov, prejeli manjšo pozornost, zato se Univerza na Primorskem zahvaljuje vsem sodelujočim, ki bi želeli svojo promocijo nadgraditi z darovanjem svojih izdelkov ali storitev.
Kako lahko sodelujete?
Dogodek je odlična promocijska priložnost za športna, kulturna in humanitarna društva, saj lahko s sodelovanjem v kartončku aktivnosti in predstavitvijo svojega delovanja na licu mesta, navdušite udeležence za takojšnji vpis v vaše društvo.
Dogodek je med drugim namenjen predvsem predstavitvi večjih in manjših podjetij iz okoliša. Predstavijo pa se lahko v prav posebnem EXPO kotičku, ki bo podjetjem omogočal bolj izrazito predstavitev svojih izdelkov in storitev. Ne le predstavitev svojega podjetja, to je priložnost tudi za iskanje novega potencialnega kadra, članov ter predstavitev svojega delovanja širši ciljni javnosti.
To je promocijska priložnost tudi za podjetja, društva ali organizacije, ki se dogodka ne utegnejo udeležiti, saj se v sodelovanju z Univerzo na Primorskem, študentom lahko predstavijo z darovanjem svojih izdelkov ali storitev za namene nagradnega srečelova.
Kaj morate narediti?
Prijavite se lahko do 16. septembra s pomočjo spletnega obrazca (povezava). Po prejemu prijave vas bomo osebno kontaktirali ter se podrobneje pogovorili in pripravili najboljši način predstavitve in vključitve v program.
Svoj prostor na dogodku si zagotovite z izvedbo donacije humanitarnemu društvu Palčica Pomagalčica v višini najmanj 10€ (brezplačno za humanitarna društva). Donacije se v primeru neprisotnosti ali odpovedi zaradi slabega vremena ne vrača.
Podatki za nakazilo: Palčica Pomagalčica in dobrodelni škratki, TRR: SI56 0400 1004 7069 045, namen: ŠtartUP za Ujemi svoje sanje. Potrdilo o nakazilu pošljite na szk@upr.si.
Se veselimo sodelovanja. Vse informacije so na voljo tudi v novici > tukaj.
Za podrobnejše informacije in uskladitev vaše predstavitve na ŠtartUP dogodku nas kontaktirajte na: szk@upr.si
torek, 23. julij 2024 Družba LUKA KOPER izdala informacije za javnost za preprečevanje večjih nesreč in zmanjševanje njihovih posledic
V skladu z evropsko direktivo SEVESO II oziroma Uredbo o preprečevanju večjih nesreč in zmanjševanju njihovih posledic sodi Luka Koper med obrate večjega tveganja za okolje.
Za zmanjševanje tveganja zaradi večjih nesreč z nevarnimi snovmi ter doseganje visoke ravni varstva pred takšnimi nesrečami je družba Luka Koper izdala informacije za javnost o nevarnostih in ravnanju v primeru nesreč. Te informacije so dostopne na naslednji povezavi > TUKAJ.
Na spletni strani podjetja je objavljen še dokument Zasnova preprečevanja večjih nesreč.
Vir: Luka Koper d.d.
torek, 16. julij 2024 Doktorska pozicija: Zasnova za dekonstrukcijo in ponovno uporabo hibridnih kompozitnih sistemov les-beton
Univerza na Primorskem išče dinamičnega in motiviranega doktorskega kandidata za delo na področju razvoja in vrednotenja razgradljivih kompozitnih sistemov les-beton. Raziskovalec se bo zaposlil na Univerzi na Primorskem v skupini za gradbeništvo in postal doktorant Univerze na Primorskem (v okviru doktorskega študijskega programa Obnovljivi materiali za zdrava grajena okolja).
Delovno razmerje bo sklenjeno s polnim delovnim časom, 40 ur na teden (100 %), za določen čas enega leta z možnostjo podaljšanja, s 3 mesečno poskusno dobo, predviden začetek dela s 1. 10. 2024.
Cilji in naloge:
Doktorska raziskava bo namenjena obravnavanju naraščajočega povpraševanja po trajnostnih gradbenih praksah z razvojem inovativnih rešitev, ki upoštevajo krožnost zgradb s poudarkom na hibridnih kompozitnih sistemih les-beton. To bo doseženo z raziskovanjem načinov za izboljšanje okoljskih vidikov hibridnih lesno-betonskih sistemov z zasnovo za dekonstrukcijo in ponovno uporabo materiala.
Kandidat bo odgovoren za:
- izvajanje pregleda literature za razumevanje obstoječih metodologij in izzivov,
- razvijanje novih oblikovalskih / konstrukcijskih rešitev, ki dajejo prednost in omogočajo enostavno razstavljanje in predelavo materiala,
- izvajanje naprednih eksperimentalnih in analitičnih metod za oceno strukturne zmogljivosti in drugih implikacij razvitih rešitev,
- razširjanje izsledkov raziskav z objavami v recenziranih revijah in predstavitvami na konferencah.
Pogoji za opravljanje dela in veščine:
- magisterij enega od teh področij: lesno inženirstvo, gradbeništvo, konstrukcije, lesarska tehnologija ali sorodna področja. Prijavijo se lahko tudi kandidati, ki so v zadnjem semestru svojega magistrskega programa, pod pogojem, da bo datum diplome pred julijem 2024,
- odlične pisne in verbalne komunikacijske sposobnosti v angleščini,
- sposobnost samostojnega in sodelovalnega dela v multidisciplinarnem mednarodnem raziskovalnem okolju,
- sposobnost oblikovanja in sporočanja novih raziskovalnih idej (npr. priprava raziskovalnega predloga),
- izpolnjevati pogoje za doktorske študente Univerze na Primorskem. Za več podrobnosti glejte: https://www.famnit.upr.si/en/education/doctoral/renew-mat
- https://www.famnit.upr.si/en/education/enrolment
Zahtevana dodatna funkcionalna znanja:
- znanja za delo z računalnikom,
- organizacijske sposobnosti,
- sposobnost timskega dela,
- samostojnost,
- zanesljivost.
Zaželene (vendar ne obvezne) zahteve/veščine:
- predhodne raziskovalne izkušnje z lesom ali lesenimi izdelki,
- obvladanje orodij za 3D modeliranje in simulacijo,
- strokovno znanje o konstrukcijskem načrtovanju in analizi.
Ponujamo:
- mesečna plača,
- brezplačna šolnina doktorskega študija,
- priložnost za sodelovanje v drugih tekočih prestižnih evropskih projektih.
Opis del in nalog:
- sodelovanje pri oblikovanju in izvajanju domačih in mednarodnih raziskovalnih projektov, programov in nalog,
- raziskovanje in obdelovanje specialne problematike na področju delovanja, izvajanje analiz, meritev in preizkusov za potrebe delovnega področja,
- pisanje prispevkov in poročil s področja raziskovalnega in strokovnega dela,
- sodelovanje na znanstveno-raziskovalnih in strokovnih posvetovanjih in srečanjih,
- pripravljanje, urejanje in arhiviranje projektne dokumentacije,
- pripravljanje administrativnih in strokovnih podlag za delo notranje organizacijske enote,
- sodelovanje pri delu strokovnih organov ter pri skupnih projektih in nalogah po dogovoru z vodstvom,
- opravljanje drugih nalog po nalogu nadrejenih.
Kandidatke oziroma kandidati naj pošljejo pisne ponudbe, ki vsebujejo:
- življenjepis (vključno s kratkimi opisi vseh predhodnih izobrazb, kvalifikacij in raziskovalnih ali delovnih izkušenj),
- motivacijsko pismo (največ ena stran A4),
- seznam publikacij (če obstaja).
V naslov (zadevo) elektronskega sporočila / prijave vpišite: PhD Timber-Concrete Composite
Vsa poslana gradiva naj bodo v angleškem jeziku in poslana v formatu PDF.
Pregled prijav se začne takoj in traja do zapolnitve delovnega mesta. Za dodatne informacije o raziskovalni temi se lahko obrnite na doc. dr. Mohammad Derikvand (e-naslov: mohammad.derikvand@famnit.upr.si).
Univerza na Primorskem si pridržuje pravico, da iz utemeljenih razlogov podaljša prijavni rok in upošteva prijave kandidatov, ki v prijavnem roku niso oddali prijave.
Zaposlitvene možnosti, vpisne politike, dejavnosti, storitve in zmogljivosti Univerze na Primorskem ne izključujejo nobene osebe na podlagi rase, barve kože, starosti, spola, vere, nacionalnega porekla ali invalidnosti. Pri obdelavi vaše prijave bo upoštevana GDPR in vaši podatki ne bodo posredovani zunaj ustreznega osebja Univerze na Primorskem. Z oddajo prijave se strinjate, da podatke, ki jih posredujete, pregledajo te organizacije.
Kontaktna oseba: Vanessa Pobega, Kadrovska služba UP FAMNIT/UP IAM, e-mail: razpisi.famnitiam@upr.si, telefon: 05 611-75-88
Rok prijave: 5. avgust 2024
ponedeljek, 15. julij 2024 Vabilo na javno predstavitev teme doktorske disertacije študentke Martine Marije Vrhovnik
Vabimo vas na javno predstavitev teme doktorske disertacije z naslovom "Annoying Impact Sound in Buildings: Perception, Measurement and Evaluation (Nadležen Udarni Zvok v Stavbah: Zaznava, Merjenje in Ocenjevanje)" študentke doktorskega študijskega programa 3. stopnje Obnovljivi materiali za zdrava grajena okolja – Martine Marije Vrhovnik
Predstavitev bo potekala v torek, 16. 7. 2024 ob 10:00 v prostorih InnoRenew CoE v sobi Pseudotsuga (Livade 6A, 6310 Izola) in preko Zooma na povezavi:
https://upr-si.zoom.us/j/82488682037
Vljudno vabljeni!
četrtek, 11. julij 2024 Nevena Pivač, nova doktorica znanosti
Danes, 11. 7. 2024, smo na UP FAMNIT pozdravili še eno doktorico znanosti.
Nevena Pivač, študentka doktorskega študijskega programa Matematične na UP Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT), je uspešno zagovarjala doktorsko disertacijo z naslovom Structure and algorithms for graph classes: new results on minimal separators and independent sets, pod mentorstvom prof. dr. Martina Milaniča.
Novi doktorici znanosti iskreno čestitamo in ji želimo uspešno nadaljevanje raziskovalne poti!
petek, 5. julij 2024 Mariem Zouari, nova doktorica znanosti
Danes, 5. 7. 2024, smo na UP FAMNIT pozdravili še eno doktorico znanosti.
Mariem Zouari, študentka doktorskega študijskega programa Obnovljivi materiali za zdrava grajena okolja na UP Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT), je uspešno zagovarjala doktorsko disertacijo z naslovom Biocarbon-based waterborne functional coating for integrated adsorption and photocatalytic degradation of indoor volatile organic compounds, pod mentorstvom izr. prof. dr. Davida DeVallanca in somentorstvom znan. sod. dr. Laetitie Marrot.
Novi doktorici znanosti iskreno čestitamo in ji želimo uspešno nadaljevanje raziskovalne poti!
petek, 5. julij 2024 INNORENEW COE IN UP USPEŠNO ORGANIZIRALA 67. MEDNARODNI KONGRES SWST O POSPEŠEVANJU REGENERATIVNE TRAJNOSTI Z VEČJO UPORABO LESA
Raziskovalni inštitut InnoRenew CoE in Univerza na Primorskem sta uspešno gostila 67. mednarodni kongres Združenja za znanost o lesu in tehnologijo SWST (The Society of Wood Science & Technology), ki je potekal od 30. junija 2024 do 4. julija 2024, v kongresnem centru hotela Bernardin.
Letošnji kongres je potekal pod geslom »Pospeševanje regenerativne trajnosti z znanostjo o lesu«, in je združil v Sloveniji več kot 190 raziskovalcev, akademikov in predstavnikov industrije iz različnih koncev sveta.
Kongres se je tradicionalno začel s sprejemno slovesnostjo že v nedeljo, kjer so tudi uradno odprli potujočo razstavo »Women in Science«. Ta je namenjena praznovanju žensk v znanosti.
Dr. Andreja Kutnar, direktorica InnoRenew CoE, je bila osrednja govorka na kongresu. V svojem predavanju se je dotaknila teme o prihodnosti za znanost o lesu.
V štirih dneh kongresa se je zvrstilo več kot 170 predstavitev, kjer so raziskovalci predstavljali najnovejša dognanja in spoznanja glede inovacij v gozdarskem sektorju, znanosti o lesu, nove uporabe lesa v grajenem okolju, pozitivnih okoljskih učinkih z uporabo lesa, o trajnostni, novih pristopih k izobraževanju v lesnem sektorju, prihodnosti za inženirske žive materiale ter o socialno-ekonomskih učinkih trajnostnih praks na področju lesa.
Na kongresu je bilo tudi najavljeno, da je dr. Matthew Schwarzkopf, raziskovalec v InnoRenew CoE, postal podpredsednik društva za znanosti o lesu in tehnologiji Society of Wood Science and Technology (SWST): »Počaščen sem, da sem bil izbran za ta položaj. V združenju sodelujem že od študentskih let in zelo cenim, kaj lahko tako združenje ponudi tako mladim kot uveljavljenim raziskovalcem. Veselim se, da bom zdaj lahko služil in vračal nazaj ter tako zagotovil, da bodo lahko tudi drugi še naprej imeli koristi od tega odličnega združenja!«
Organizatorji so pripravili tudi okroglo mizo in pogovor z uredniki knjige Handbook of Wood Science and Technology, izdane pri založbi Springer. Prestavili so knjigo in posebej izpostavili pomen poenotenja izrazoslovja na področju znanosti o lesu, kar je pomembno tudi za nadaljnji razvoj te discipline.
Poleg tega je potekala tudi posebna seja za predstavitve Mednarodne akademije znanosti o lesu (IAWS), pripravljen pa je tudi bogat spremljevalni program, ki vključuje aktivnosti za mlade raziskovalce in mentorje, poslovno srečanje SWST in podelitev nagrad ter slavnostno večerjo.
Kongres je bil pomembna priložnost za izmenjavo znanja in za obogatitev našega razumevanja in uporabe lesa kot ključnega naravnega vira ter za vzpostavljanje novih povezav in spodbujanje inovacij na področju lesarstva in tehnologije lesa. Organizatorji so kongres zaključili z vabilom k udeležbi na naslednjem kongresu, ki bo potekal v ZDA.
četrtek, 4. julij 2024 DIGI-MAT: Obravnava matematičnih učnih vsebin z uporabo digitalnih orodij - numerična matematika
Vljudno vas vabimo na nadaljnje izobraževanje in usposabljanje strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju, ki ga bomo izvedli na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT).
Izobraževanje z naslovom »DIGI-MAT: Obravnava matematičnih učnih vsebin z uporabo digitalnih orodij - numerična matematika« bo potekalo med 24. septembrom in 28. septembrom 2024, v živo na UP FAMNIT in prek aplikacije ZOOM.
Udeleženci bodo na usposabljanju poglobili svoje znanje na področjih modeliranja s krivuljami in ploskvami (3 ure predavanj in 5 ur delavnic v programskem jeziku Blender) ter numeričnega računanja ničel polinomov (3 ure predavanj in 5 ur delavnic v Octavu in GeoGebri). Usposabljanje bo izvedeno v kombinirani obliki, in sicer dva dneva v živo (skupaj 14 ur) in eno predhodno Zoom srečanje (skupaj 2 uri).
Izobraževanje je vredno1 točko.
Prijave za udeležence se zbirajo v sistemu KATIS.
Več o programu si lahko preberete TUKAJ.
Za dodatne informacije nas lahko kontaktirate na ana.zalokar@famnit.upr.si.
Vljudno vabljeni!
četrtek, 4. julij 2024 Zagovor doktorske disertacije študentke Nevene Pivač
Nevena Pivač, študentka doktorskega študijskega programa Matematične znanosti na UP Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT), bo zagovarjala doktorsko disertacijo z naslovom Structure and algorithms for graph classes: new results on minimal separators and independent sets, pod mentorstvom prof. dr. Martina Milaniča.
Zagovor bo potekal v četrtek, 11.7.2024 ob 11. uri v predavalnici Famnit-VP3 in prek IKT orodja Zoom:
https://upr-si.zoom.us/my/fam.vp3?pwd=VGRETEVzeDNCQklBSExLN3g5TDNZdz09
Meeting ID: fam.vp3
Passcode: UPFamnit
Doktorska disertacija bo javnosti na vpogled v knjižnici UP.
Vljudno vabljeni!
četrtek, 4. julij 2024 Evropska komisija prof. dr. Andreja Brodnika imenovala v strokovno skupino za pripravo usmeritev za poučevanje temeljnih vsebin RIN v EU
Prof. dr. Andrej Brodnik z Oddelka za informacijske znanosti in tehnologije na UP FAMNIT je bil izbran za člana neformalne Strokovne skupine Evropske komisije za razvoj smernic za kakovostno poučevanje računalništva in informatike.
Strokovno skupino sestavlja 25 članov. Člani so:
- Posamezniki, imenovani v osebnem imenu, ki imajo znanje in izkušnje na področjih, navedenih v merilih za izbor, in ki delujejo neodvisno in v javnem interesu. Prof. dr. Brodnik je bil izbran za člana te skupine.
- Posamezniki, imenovani za zastopanje skupnega interesa deležnikov na področju izobraževanja v računalništvu in informatiki. Ti posamezniki ne zastopajo posameznega deležnika, temveč skupno usmeritev politik različnih organizacij deležnikov.
- Organizacije, aktivne na področju izobraževanja v računalništvu in informatiki, vključno s podjetji EdTech, združenji, nevladnimi organizacijami, sindikati, univerzami, raziskovalnimi inštituti, odvetniškimi pisarnami in svetovalnimi podjetji.
Več informacij je dostopnih tukaj.
Iskreno čestitamo prof. Brodniku in želimo strokovni skupini veliko uspeha pri podpori, ki jo bo nudila Evropski komisiji pri izvajanju obstoječe zakonodaje, programov in politik Evropske unije.
sreda, 3. julij 2024 V JUNIJU PRIDOBLJENI NOVI PROJEKTI
Oddelka za matematiko UP IAM in UP Famnit sta bila ponovno uspešna na Javnem razpisu za (so)financiranje znanstvenoraziskovalnega sodelovanja med Republiko Slovenijo in Združenimi državami Amerike v letih 2024 – 2026, ki ga razpisuje Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovativno dejavnost Republike Slovenije (ARIS).
Na UP FAMNIT smo pridobili projekt Nepristranski šah na Youngovih diagramih, ki ga bo vodil dr. Peter Muršič s sodelujočo institucijo Rhodes College.
Projekt se osredotoča na preučevanje nepristranske igre, ki povezuje igro šaha in Youngove diagrame. Nepristranske igre se lahko natančno opiše samo s tem da povemo katere skupne poteze so možne. Namreč, igrata dva igralca, kjer so vse poteze skupne igralcema, in zato ni pomembno kdo začne. Izmenjujejeta se v premikanju, dokler ni več možnih potez. Po konvenciji zadnja poteza prinese zmago. Youngov diagram, je grafična predstava particije števil, le ta je padajoče zaporedje naravnih števil. Diagram zgleda kot šahovnica odgrizena na večih mestih iz spodnjega desnega kota. Glavna linija raziskav je povezana z nadaljevanjem obstoječih raziskav, objavljenih v [Gottlieb2023] in [Gottlieb2024].
Pridobljen je bil še projekt z naslovom Proučevanje 2-Y-homogenih dvodelnih grafov in njihovihpovezav s Terwilligerjevimi algebrami in kombinatoričnimi načrti, ki ga bo vodil dr. Blas Fernandez s sodelujočo institucijo College of Science and Engineering at Seattle University.
Karakterizacija oz. sistematična klasifikacija dvodelnih grafov, ki so (skoraj) 2-Y-homogeni, predstavlja izjemno zahteven izziv. V splošnem se je ta problem pokazal kot izjemno težek in kompleksen, zato se večina raziskav osredotoča na specifične družine grafov, in sicer na dvodelne razdaljnoregularne grafe in razdaljno-biregularne grafe. Pristop projektne skupine temelji na obstoječi literaturi in obravnava izzive v okviru razdaljno-polregularnih grafov. Namen projekta je raziskovanje 2-Y-homogenih lastnosti razdaljno-polregularnih grafov in klasifikacija vseh 2-Y-homogenih razdaljno-biregularnih grafov. Poleg glavnih ciljev ima raziskava potencial za odmevne rezultate, ki bodo segali izven okvirov stroke ter imeli pomemben vpliv tudi na širšo skupnost.
Na UP IAM pa so pridobili projekt z naslovom Izbrane teme o grafih, hipergrafih in Boolovih funkcijah, ki ga bo vodil prof. dr. Martin Milanič s sodelujočo institucijo Rutgers University.
Projekt se osredotoča na dve glavni smeri raziskovanja, ki povezujeta grafe in hipergrafe ter delno tudi Boolove funkcije. Prva linija raziskovanja je povezana z raziskavami 3-uniformnih hipergrafov. Izhodišče je dobro znan odprt problem v zvezi z obstojem 'popolnoma kombinatornega' polinomskega časovnega algoritma za prepoznavanje pragovnih hipergrafov (ali, kar je enakovredno, pragovnih monotonih Boolovih funkcij, podanih s popolno DNO). Druga linija raziskav se ukvarja s konceptom v teoriji grafov, imenovanim klično dualno konformni grafi. Ta koncept je tesno povezan z dualno konformnimi hipergrafi, pojmom, uvedenim v prejšnjem bilateralnem sodelovanju med projektnima skupinama. Na podlagi začetnih rezultatov za razred KDK grafov je cilj v tem delu projekta raziskati nadaljnje strukturne in algoritmične lastnosti KDK grafov ter tovrstne grafe karakterizirati v posebnih primerih.
Prav tako sta bila pridobljena dva projeka HORIZON:
HORIZON Research and innovation action - HORIZON RIA
EMPOWERING CLIMATE-SMART, CIRCULAR, AND ZERO-WASTE USE OF UNDERUTILIZED WOOD FROM THE FOREST AND BUILDING STOCK IN THE CONSTRUCTION SECTOR TO SUPPORT THE NEW EUROPEAN BAUHAUS, PARTNERJI, UP IAM, VODJA NA UP: PROF. DR. ANDREJA KUTNAR za Oddelka za aplikativno naravoslovje.
WoodStock je večplasten projekt, namenjen pospeševanju podnebno pametnih praks lesene gradnje v skladu z novo Novim evropskim Bauhausom (NEB). Primarni poudarek je na kvantificiranju in kartiranju lesnih virov, vključno s premalo izkoriščenimi tokovi z uporabo nove metodologije za izdelke iz posekanega lesa stopnje 3 in dinamičnega modeliranja analize toka materiala za pridobitev vpogleda v potencial izrabe lesa, vplive blaženja podnebja in razpoložljivost virov. To vključuje tudi robustno dinamično življenje. Metodologija Cycle Assessment (LCA) za oceno okolijskih, socialnih in ekonomskih vplivov, povezanih z različnimi tokovi virov in scenarijev. WoodStock bo izkoristil skupno strokovno znanje in izkušnje za razvoj brezodpadnih in krožnih zgradb izkoriščanje moči digitalnih dvojčkov, ocenjevanje vidikov človekovega zdravja in dobrega počutja z dejavnostmi soustvarjanja z množico akterjev, ki sledijo načelom in vrednotam NEB, v 6 živih laboratorijih (LL) v 6 različnih evropskih regijah. Preko sistemske krožnice rešitve za leseno gradnjo brez odpadkov in v skupnosti, usklajevanje novih poslovnih strategij s priporočili politike, namenskih predstavitvenih in izobraževalnih dejavnosti, projekt si prizadeva spodbuditi podnebno pametne in povečane trajnostne uporabe lesa v gradbeništvu.
HORIZON MSCA Cofund
MOMENTUM PREMIUM POSTDOCTORAL FELLOWSHIP PROGRAMME, PRIDRUŽENI PARTNERJI, UP, VODJA NA UP: PROF. DR. ŠTEFKO MIKLAVIČ z Oddelka za matematiko UP FAMNIT.
Naslov predloga je "Momentum Premium Postdoctoral Fellowship Programme", katerega ime izhaja iz vodilnega raziskovalnega programa vodilnega partnerja (Madžarska akademija znanosti, Madžarska), sheme financiranja Momentum (madžarsko "Lendület"), ki se izvaja že 15 let. Program podoktorskih štipendij Momentum Premium (MPPDF) ima ambiciozen cilj privabiti 35 visokokakovostnih podoktorskih štipendistov v raziskovalno uspešne institucije gostiteljice prestižnega programa Momentum, ki ga upravlja sekretariat Madžarske akademije znanosti. Te institucije gostiteljice pokrivajo zelo širok spekter znanstvenih področij in disciplin na vseh treh znanstvenih področjih. S podporo programa MSCA COFUND bo program Momentum (Lendület), ki je na Madžarskem splošno priznana shema za podporo raziskovalne odličnosti, izboljšan s povečanjem svoje mednarodne prepoznavnosti, okrepitvijo svojega evropskega in svetovnega dosega ter izboljšanjem interdisciplinarnega in medsektorskega sodelovanja. V času trajanja programa bosta objavljena dva razpisa, na katerih bo izbranih in podprtih 15/20 izjemnih podoktorskih štipendistov na razpis. Štipendije trajajo največ 36 mesecev, vključno z obdobji napotitve. Štipendisti Momentum PPDF bodo imeli popolno raziskovalno svobodo. Kandidati se lahko v svojih predlogih osredotočijo na eno ali več splošnih raziskovalnih tem, ki jih pokrivajo gostiteljske organizacije projekta Momentum. Dejavnosti in usposabljanja na ravni celotne mreže bodo še dodatno olajšale medcentralno, meddisciplinarno in medsektorsko izmenjavo in sodelovanje. Štipendisti bodo imeli tudi neomejeno prožnost pri izbiri priložnosti za napotitev, ki so na voljo pri uglednih mednarodnih raziskovalnih centrih in industrijskih partnerjih.
ponedeljek, 1. julij 2024 PREDSTAVITE SE NA ŠTARTUP 2024
Po zelo uspešni drugi izvedbi ŠtartUP dogodka, se tudi letos veselimo novega druženja z vami in našimi študenti. Dobrodošlico vsem študentom tako ponovno organiziramo v soboto, 5. oktobra med 10. in 16. uro v Obmorskem parku Žusterna.
Športno-družabni dogodek bo tudi letos odlična priložnost, da svoje delovanje prikažete študentom z različnimi aktivnostmi. Lani so se študentje tako navdušeno preizkusili v različnih novih športnih, kulturnih, umetniških in življenjskih panogah in verjamemo, da bo letos prav tako, saj bomo ponovno obisk pri vseh sodelujočih organizacijah zagotovili z zbiranjem žigov na kartončku aktivnosti.
Študentje bodo tudi letos nato prejeli manjšo pozornost, zato se že v naprej zahvaljujemo vsem, ki bi si želeli v darilne pakete darovati svoje izdelke ali storitve. Tudi letos pričakujemo blizu 500 študentov in mimoidočih, ki se jim želimo za sodelovanje tudi zahvaliti.
Kako lahko sodelujete?
Športna, kulturna in humanitarna društva in druge organizacije, lahko sodelujete z aktivnostjo znotraj zbirnega kartončka, pri čemer bodo študenti in mimoidoči aktivno udeleženi v vašo vadbo oz. predstavitev delovanja. To je najboljši način, da že v tistem trenutku preskusijo vase storitve ter se odločijo za vpis.
Podjetja, večja in manjša, lahko sodelujete v okviru EXPO kotička, kjer boste lahko predstavljali svoje izdelke in storitve, iskali potencialne kadre, se predstavili širši ciljni javnosti in mnogo več.
Vsi ostali, ki sicer na dogodku ne želite ali nimate možnosti aktivno sodelovati s predstavitvijo, pa ste vabljeni, da svoje izdelke in storitve v obliki daril prispevate v nagradni sklad srečelova.
Kaj morate narediti?
Do 16. septembra prijave zbiramo preko spletnega obrazca. Po prejemu prijave vas bomo osebno kontaktirali ter se podrobneje pogovorili in pripravili najboljši način predstavitve in vključitve v program. Svoj prostor na dogodku si zagotovite z izvedbo donacije humanitarnemu društvu Palčica Pomagalčica v višini najmanj 10€ (5€ za humanitarna društva). Donacije se v primeru neprisotnosti ali odpovedi zaradi slabega vremena ne vrača.
Podatki za nakazilo: Palčica Pomagalčica in dobrodelni škratki, TRR: SI56 0400 1004 7069 045, namen: ŠtartUP za Ujemi svoje sanje. Potrdilo o nakazilu pošljite na szk@upr.si.
Prijavite se sedaj ali stopite v kontakt z nami, da skupaj najdemo najboljšo rešitev za vašo predstavitev. Več na szk@upr.si
ponedeljek, 1. julij 2024 [Razpis podaljšanj do 15. 7. 2024] ASISTENT s področja bioloških, bioinformatičnih ali naroslovnih ved
Članica univerze: UP FAMNIT
Univerza na Primorskem vabi zainteresirane kandidate, da oddate prijavo na razpisano delovno mesto D010001 ASISTENT – ASISTENT s področja biološkh, bioinformatičnih ali naroslovnih ved, pri prof. dr. Eleni Bužan z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT. Delovno razmerje bo sklenjeno s polnim delovnim časom za 40 ur na teden (100 %), za določen čas 12 mesecev, s trimesečno poskusno dobo.
Pogoji za opravljanje dela:
- Specializacija po visokošolski izobrazbi (prejšnja) ali visokošolska univerzitetna izobrazba (prejšnja) ali magistrska izobrazba s področja bioloških/ekoloških, bioinformatičnih ali naravoslovnih (biokemijskih/kemijskih) znanosti (in sorodno),
- aktivno znanje svetovnega jezika.
Zahtevana dodatna funkcionalna znanja:
- izkušnje terenskega in laboratorijskega dela,
- računalniška znanja,
- pripravljenost za mentoriranje diplomskih/magistrskih del,
- velika sposobnost samostojnega opravljanja nalog
- sposobnost timskega dela,
- organizacijske sposobnosti,
- komunikativnost in
- praktične spretnosti.
Druga zaželena znanja:
- izvolitev v naziv visokošolski sodelavec – asistent ali izpolnjevanje pogojev za izvolitev v navedeni naziv,
- izkušnje in veselje do projektnega in pedagoškega dela.
Splošen opis del in nalog:
- sodelovanje pri izvajanju izobraževalnega, znanstveno-raziskovalnega in umetniškega dela ter opravljanje drugih nalog določenih v aktih UP in članic,
- vodenje različnih oblik vaj oz. usposabljanje študentov pri predmetu po navodilih nosilca predmeta, sodelovanje z učiteljem pri pripravi in izvedbi preizkusov znanja študentov in pri drugih pedagoških aktivnostih,
- pripravljanje učnega gradiva, opreme in pripomočkov za izvedbo vaj,
- izvajanje konzultacij s študenti in mentoriranje in/ali somentoriranje študentom skladno z akti UP in članic,
- sodelovanje pri terenskem delu in laboratorijskem delu
- udejstvovanje na znanstveno-raziskovalnem področju, prenašanje rezultatov znanstveno raziskovalnega dela v študijski proces ter sodelovanje pri aktivnostih vezanih na pedagoško in znanstveno–raziskovalno delo na področju stroke,
- opravljanje drugega strokovnega in razvojnega dela s katerim se uresničuje poslanstvo univerze in dviguje ugled univerze, njene članice, stroke,
- sodelovanje pri delu organov, delovnih teles in komisij članice oz. univerze,
- opravljanje drugih nalog po nalogu nadrejenih.
Rok za prijavo kandidatov: 15. 7. 2024
Kandidatke oziroma kandidati lahko pisne ponudbe z življenjepisom in dokazili o izpolnjevanju pogojev pošljejo na interni razpis na e-naslov razpisi@famnit.upr.si
četrtek, 27. junij 2024 Prof. dr. Elena Bužan del raziskovalne skupine, ki z novim odkritjem odpira nove možnosti za izboljšanje dentalne nege pri ljudeh
Raziskovalci z nemškega inštituta Max Planck, med katerimi je pod vodstvom slovenske znanstvenice Vesne Šrot sodelovala tudi raziskovalka prof. dr. Elena Bužan z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT, so podrobno raziskali strukturo in kemijsko sestavo zob glodavcev. To odkritje odpira nove možnosti za izboljšanje dentalne nege in zaščite zob tudi pri ljudeh.
Vir: Shutterstock Vir: STA
Raziskovalna skupina, v kateri sta sodelovala prof. dr. Elena Bužan z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT in Boštjan Pokorny s Fakulteta za varstvo okolja, je odkrila da so sekalci glodavcev tako trdni, ker je njihova sklenina prevlečena z edinstveno zunanjo plastjo, bogato z železom, ki krepi zobe in jih ščiti pred obrabo ter razjedanjem kisline.
Študija je pokazala tudi, da imajo različne vrste glodavcev različno debelino plasti sklenine, ki vsebuje železo. Nutrije so imele najdebelejšo plast, medtem ko so miši imele najtanjšo. Raziskovalci predvidevajo, da je ta razlika posledica različnih življenjskih navad, prehranjevalnih vzorcev, grizenja, genetskih faktorjev ter mehanskih obremenitev.
Ugotovitve bi lahko po navedbah Fakultete za varstvo okolja pripeljale do novih formulacij izdelkov za nego zob, kot so zobne paste in geli, ki bi lahko okrepili in zaščitili zobno sklenino ljudi, pa tudi do razvoja novih biokompatibilnih dentalnih materialov, ki ne bi povzročali škodljivih reakcij.
Raziskavo so objavili v prestižni reviji ACS Nano, izpostavilo pa jo je tudi znanstveno združenje American Chemical Society (ACS).
Celoten članek je dostopen na povezavi > TUKAJ.
četrtek, 27. junij 2024 Zagovor doktorske disertacije študentke Mariem Zouari
Mariem Zouari, študentka doktorskega študijskega programa Obnovljivi materiali za zdrava grajena okolja na UP Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT), bo zagovarjala doktorsko disertacijo z naslovom Biocarbon-based waterborne functional coating for integrated adsorption and photocatalytic degradation of indoor volatile organic compounds, pod mentorstvom izr. prof. dr. Davida DeVallanca in somentorstvom znan. sod. dr. Laetitie Marrot.
Zagovor bo potekal v petek, 5. 7. 2024 ob 11. uri v Innorenew, predavalnici Sequoia in prek IKT orodja Zoom: https://upr-si.zoom.us/j/86965329817.
Doktorska disertacija je javnosti na vpogled v knjižnici UP.
Vljudno vabljeni!
četrtek, 20. junij 2024 Matematiki Univerze na Primorskem uspešno zaključili 50. izvedbo delavnice o konceptih teorije grafov v računalništvu in informatiki - WG2024
Danes se je zaključila 50. edicija mednarodne delavnice o konceptih teorije grafov v računalništvu in informatiki - WG2024, ki se je letos odvijala med 19. in 21. junijem 2024 v Gozdu Martuljku v Kranjski Gori.
Mednarodna konferenca WG si že pol stoletja prizadeva združevati teorijo in aplikativnost s povezovanjem konceptov teorije grafov in različnih področij računalniške znanosti. Ta je bila prvič organizirana leta 1975 v Berlinu v Nemčiji, ob okrogli obletnici pa se je ta prvič preselila v Slovenijo.
Za letošnjo, že 50. izvedbo, sta organizacijsko štafetno palico prevzela UP FAMNIT ter UP IAM, v sodelovanju s Slovenskim društvom za diskretno in uporabno matematiko (SDAMS) ter Inštitutom za matematiko, fiziko in mehaniko (IMFM).
Tridnevno dogajanje je združilo 52 udeležencev iz 16 držav, poleg Slovenije še iz Avstrije, Kanade, Češke, Francije, Nemčije, Indije, Izraela, Japonske, Nizozemske, Poljske, Južne Koreje, Španije, Švice, Velike Britanije in ZDA.
Skozi znanstveni program so uspešni raziskovalci in strokovnjaki s področja predstavili najnovejše rezultate in zastavili možnosti nadaljnjega raziskovanja. Z zanimivimi vsebinami so predavanja še posebej popestrili priznani predavatelji, med njimi tudi:
- Prof. Hans L. Bodlaender, tudi prejemnik nagrade ToT (Univerza v Utrechtu) s predavanjem "Approximations of Treewidth and Other Graph Parameters",
- Prof. Shiri Chechik (Univerza Tel-Aviv) s predavanjem "Approximate Shortest Paths and Distance Oracles",
- Michał Pilipczuk (Univerza v Varšavi) s predavanjem "Graph Classes and Logic."
Poleg plenarnih predavanj se je zvrstilo še 31 predavanj, ki so jih izvedli udeleženci.
Letošnjo nagrado WG Test of Time Award (ToT), ki se podeljuje za zelo vpliven prispevek s pretekle konference delovnih skupin, so poleg Hansa L. Bodlaenderja (letošnjega vabljenega govornika) prejeli še John R. Gilbert, Ton Kloks in Hjálmtyr Hafsteinsson za prispevek z naslovom "Approximating Treewidth, Pathwidth, and Minimum Elimination Tree Height."
Programski odbor WG2024 pa je tudi letos podelil nagrade za najboljši prispevek in najboljši študentski prispevek, ki ju sponzorira Springer. Več o prejemnikih nagrad najdete TUKAJ.
Sponzorja WG2024 sta European Mathematical Society in ena vodilnih mednarodnih znanstvenih založb, Springer.
Knjiga povzetkov je na voljo tukaj.
Seznam preteklih koferenec serije WG je dostopen tukaj.
četrtek, 20. junij 2024 Izlet v galaksijo poskusov teorije iger: Vabljeni k ogledu zadnjega letošnjega posnetka Famnitovih izletov v matematično vesolje
Šesto predavanje letošnjega cikla z naslovom Izlet v galaksijo poskusov teorije iger, je izvedel Dr. Žiga Velkavrh, UP FAMNIT in UP IAM. Predavanje je potekalo v živo in prek videokonferenčne povezave ZOOM.
Na predavanju je bilo prikazano, kako lahko s pomočjo laboratorijskih poskusov, ki temeljijo na teoriji iger (in teoriji odločanja), preučujemo vrednote in vedenjske značilnosti posameznikov, kot so solidarnost, zaupanje, sodelovanje, altruizem, recipročnost, omejena racionalnost, poštenost ter odnos do tveganja. V laboratorijskih poskusih so (prostovoljni) preiskovanci postavljeni v različne interaktivne družbene ali ekonomske situacije, v katerih sprejemajo odločitve. Končni razplet in uspešnost preiskovancev sta odvisna od njihovih odločitev ter odločitev ostalih preiskovancev, v določenih primerih pa delno tudi od slučaja. Tovrstni poskusi so sistematični, nadzorovani in ponovljivi, poleg tega pa omogočajo pridobivanje določenih podatkov, ki jih je sicer v vsakdanjem življenju težko ali celo nemogoče pridobiti.
Žiga Velkavrh je leta 2022 doktoriral iz matematičnih znanosti na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (FAMNIT) Univerze na Primorskem. V zadnjih letih v vlogi asistenta vodi vaje pri različnih matematičnih in ekonomskih predmetih na UP FAMNIT in UP Fakulteti za management, občasno pa tudi na UL FMF. Raziskovalno se primarno ukvarja s teorijo iger - predvsem z eksperimentalno in vedenjsko, sodeluje pa tudi z oddelkom za biodiverziteto (skupino za molekularno ekologijo), kjer skrbi za statistično obdelavo metapodatkov ekologije živali. Redno tudi sodeluje pri promociji matematike.
torek, 18. junij 2024 Podaljšan razpis za doktorsko mesto - Analiza kompleksnega omrežja
Univerza na Primorskem (UP) je 15. maja 2024 objavila razpis za doktorsko mesto na področjuAnalize kompleksnega omrežja. Kandidat se bo zaposlil na Inštitutu Andrej Marušič (UP IAM) v skupini za Računalništvo in informatiko in postal doktorand Univerze na Primorskem, v okviru doktorskega študijskega programa Računalništvo in informatika na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT).
Delovno razmerje bo sklenjeno s polnim delovnim časom, 40 ur na teden (100 %), za določen čas enega leta z možnostjo podaljšanja, s 3 mesečno poskusno dobo, predviden začetek dela s 1. 10. 2024.
Kandidatke oziroma kandidati naj pošljejo pisne ponudbe, ki vsebujejo:
- življenjepis (vključno s kratkimi opisi vseh prejšnjih izobraževanj, kvalifikacij in raziskovalnih ali delovnih izkušenj),
- motivacijsko pismo za to doktorsko pozicijo (največ ena stran A4),
- povezava do Github/Gitlab profila,
- seznam objav (če obstaja).
V zadevi vaše prijave napišite PhD Complex Network Analysis. Prijava in vse priloge naj bodo v angleščini in v PDF formatu. Poslati na e-naslov: vanessa.pobega@famnit.upr.si. Za informacije o vsebini raziskovalnih tem se obrnite na doc. dr. Aleksandar Tošić na e-naslov: aleksandar.tosic@upr.si.
ponedeljek, 17. junij 2024 Razpis za mlade raziskovalce na UP v letu 2024 podaljšan
Univerza na Primorskem je 15. marca 2024 objavila Javni razpis za mlade raziskovalce na UP v 2024, s katerim razpisuje prosta delovna mesta za mlade raziskovalce, ki se bodo usposabljali za poklic raziskovalca in opravljali doktorski študij na UP, na podlagi pogodbe o zaposlitvi za poln delovni čas, za dobo do štirih let.
Na predlog mentorjev se rok za oddajo prijav podaljša do 10.7.2024, do konca dneva. Na voljo so tri raziskovalna področja, eno izmed njih tudi področje Matematike na UP IAM:
- Prof. dr. Michel Lavrauw – raziskovalno področje Matematika, raziskovalni program P1-0285 Algebra, diskretna matematika, verjetnostni račun in teorija iger, UP Inštitut Andrej Marušič (UP IAM).
Na razpis se lahko prijavijo kandidati, ki imajo zaključen študijski program druge stopnje v zadnjih štirih letih in povprečno oceno vseh izpitov in vaj, vključno z oceno magistrskega dela vsaj 8. Pri vsakem mentorju bo izbran en mladi raziskovalec, s katerim se bo sklenila pogodba o zaposlitvi za poln delovni čas, za dobo do štirih let.
Vse ostale določbe javnega razpisa ostanejo nespremenjene.
Celoten tekst razpisa: Razpis za mlade raziskovalce na UP v 2024
Tekst podaljšanja razpisa: Podaljšanje razpisa
Prijavni obrazec: UP-MR-Prijava2024
četrtek, 13. junij 2024 [Prosto delovno mesto] D010001 ASISTENT – ASISTENT s področja bioloških, bioinformatičnih ali naroslovnih ved
Članica univerze: UP FAMNIT
Področje: bioloških, bioinformatičnih ali naroslovnih ved
Univerza na Primorskem vabi zainteresirane kandidate, da oddate prijavo na razpisano delovno mesto D010001 ASISTENT – ASISTENT s področja biološkh, bioinformatičnih ali naroslovnih ved, pri prof. dr. Eleni Bužan z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT. Delovno razmerje bo sklenjeno s polnim delovnim časom za 40 ur na teden (100 %), za določen čas 12 mesecev, s trimesečno poskusno dobo.
Začetek dela po dogovoru.
Pogoji za opravljanje dela:
- Specializacija po visokošolski izobrazbi (prejšnja) ali visokošolska univerzitetna izobrazba (prejšnja) ali magistrska izobrazba s področja bioloških/ekoloških, bioinformatičnih ali naravoslovnih (biokemijskih/kemijskih) znanosti (in sorodno),
- aktivno znanje svetovnega jezika.
Zahtevana dodatna funkcionalna znanja:
- izkušnje terenskega in laboratorijskega dela,
- računalniška znanja,
- pripravljenost za mentoriranje diplomskih/magistrskih del,
- velika sposobnost samostojnega opravljanja nalog
- sposobnost timskega dela,
- organizacijske sposobnosti,
- komunikativnost in
- praktične spretnosti.
Druga zaželena znanja:
- izvolitev v naziv visokošolski sodelavec – asistent ali izpolnjevanje pogojev za izvolitev v navedeni naziv,
- izkušnje in veselje do projektnega in pedagoškega dela.
Splošen opis del in nalog:
- sodelovanje pri izvajanju izobraževalnega, znanstveno-raziskovalnega in umetniškega dela ter opravljanje drugih nalog določenih v aktih UP in članic,
- vodenje različnih oblik vaj oz. usposabljanje študentov pri predmetu po navodilih nosilca predmeta, sodelovanje z učiteljem pri pripravi in izvedbi preizkusov znanja študentov in pri drugih pedagoških aktivnostih,
- pripravljanje učnega gradiva, opreme in pripomočkov za izvedbo vaj,
- izvajanje konzultacij s študenti in mentoriranje in/ali somentoriranje študentom skladno z akti UP in članic,
- sodelovanje pri terenskem delu in laboratorijskem delu
- udejstvovanje na znanstveno-raziskovalnem področju, prenašanje rezultatov znanstveno raziskovalnega dela v študijski proces ter sodelovanje pri aktivnostih vezanih na pedagoško in znanstveno–raziskovalno delo na področju stroke,
- opravljanje drugega strokovnega in razvojnega dela s katerim se uresničuje poslanstvo univerze in dviguje ugled univerze, njene članice, stroke,
- sodelovanje pri delu organov, delovnih teles in komisij članice oz. univerze,
- opravljanje drugih nalog po nalogu nadrejenih.
Podroben opis nalog, ki jih bo javni uslužbenec opravljal:
- sodelovanje pri izvajanju domačih in mednarodnih raziskovalnih projektov in programov ter zahtevnih nalog,
- vzpostavljanje in vzdrževanje strokovnih stikov z uporabniki raziskovalnega dela ter z domačimi in tujimi znanstvenimi ustanovami,
- sodelovanje pri znanstvenih in strokovnih posvetovanjih s prispevki z raziskovalnega področja,
- sodelovanje in vodenje strokovnih organov ter občasnih skupnih projektov in nalog po dogovoru z vodstvom,
- opravljanje drugih nalog po nalogu vodstva in nadrejenih,
- znanje iz področja bioloških/ekoloških, bioiformatičnih ali naravoslovnih (biokemijskih/kemijskih) znanosti,
- izkušnje z delom s študenti,
- udeležba na konferencah ter sodelovanje pri realizaciji projekta.
Kandidatke oziroma kandidati lahko pisne ponudbe z življenjepisom in dokazili o izpolnjevanju pogojev pošljejo do 27. 6. 2024 na interni razpis na e-naslov razpisi@famnit.upr.si
Vse informacije so dostopne > TUKAJ
četrtek, 13. junij 2024 Dijaki Gimnazije Škofja Loka v Livadah izvedeli več o Agronomiji in Bioinformatiki
Danes smo gostili 27 dijakov in dve profesorici Gimnazije Škofja Loka.
Radovedni dijaki so s sodelovanjem v treh različnih delavnicah raziskovali zdravilne in aromatične rastline, pripravili poskus za ugotavljanje živosti peloda in poskus in vitro kalitve zrelega peloda ter v računalniški učilnici sami izvedli nekaj praktičnih primerov bioinformacijske analize.
Delavnice so izvedli doc. dr. Alenka Baruca Arbeiter, Petra Gabrovšek in doc. dr. Matjaž Hladnik, vsi trije z Oddelka za aplikativno naravoslovje UP FAMNIT.
Naravoslovni dan je bil izveden v sklopu projekta GDI UP, ki ga sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, in Evropska unija – NextGenerationEU.
Na UP FAMNIT izvajamo naslednje dodiplomske študijske programe: Matematika, Matematika v ekonomiji in financah, Računalništvo in informatika, Bioinformatika, Varstvena biologija, Biopsihologija in Agronomija. Aktualni prijavni roki za vpis so objavljeni tukaj.
ponedeljek, 10. junij 2024 Inavguracijsko predavanje prof. dr. Janez Konc
Vljudno vas vabimo na inavguracijsko predavanje prof. dr. Janeza Konca, rednega profesorja za področje Bioinformatike, z naslovom: »Inovativni pristopi za napovedovanje vezavnih mest proteinov in ligandov ter njihov pomen v razvoju zdravil«, ki bo v sredo, 19. junija 2024 ob 11:30 v predavalnici FAMNIT-VP2, Glagoljaška 8, Koper (1. nadstropje).
ponedeljek, 10. junij 2024 Poletni delovni čas Univerzitetne ambulante UP
Univerzitetna ambulanta UP, ki deluje v prostorih Zdravstvenega doma Koper (ZD Koper) bo od julija do septembra 2024 ZAPRTA.
V tem času se lahko študenti in zaposleni UP obrnejo na:
- Otroško/šolski dispanzer ZD Koper, Dellavallejeva 3, Koper, tel. št. 05 66 47 284, 05 66 47 285,
- v nujnih primerih na Urgentno ambulanto ZD Koper, Ljubljanska 6a, tel. št. 05 66 47 440.
Vse informacije ambulante
petek, 7. junij 2024 V MAJU NA UP NOV PROJEKT IZ PROGRAMA HORIZON: vodja projekta prof. dr. Martin Milanič
V maju je bil na UP odobren en nov projekt iz programa Horizon, in sicer iz programa MSCA Staff Exchanges, namenjenega spodbujanju inovativnega mednarodnega, medsektorskega in interdisciplinarnega sodelovanja na področju raziskav ter inovacij z izmenjavo osebja, znanja in idej na vseh stopnjah inovacijske verige.
HORIZON-TMA-MSCA-SE
COVER: (C)OMBINATORIAL (O)PTIMISATION FOR (V)ERSATILE APPLICATIONS TO (E)MERGING U(R)BAN PROBLEMS, PARTNERJI, UP FAMNIT, VODILNI PARTNER: GEBZE TEKNIK UNIVERSITESI, TURKEY, VODJA NA UP: PROF. DR. MARTIN MILANIČ z Oddelka za aplikativno naravoslovje UP FAMNIT
Pri reševanju izzivov urbanizacije in trajnostnega razvoja ta projekt predlaga skupna prizadevanja za izkoriščanje moči metod kombinatorične optimizacije in operacijskih raziskav. Naša interdisciplinarna ekipa se osredotoča na aplikacije teorije grafov, kot sta barvanje grafov in dominacija, ter na širše optimizacijske tehnike, kot je celoštevilsko programiranje, in poskuša obravnavati urbane probleme v okviru partnerjev iz Evrope in tretjih držav. Z vključevanjem strokovnega znanja in izkušenj iz akademskih krogov, lokalnih skupnosti in industrije si prizadevamo razviti prilagojene rešitve, ki izboljšujejo kakovost življenja in hkrati spodbujajo načela trajnostnega razvoja. Cilji projekta vključujejo opredelitev lokalnih urbanih izzivov, oblikovanje teoretičnih modelov za optimizacijo in izvajanje inovativnih rešitev. Z delavnicami, usposabljanji in skupnimi raziskavami bomo vključili zainteresirane strani v opredelitev in določitev prednostnih mestnih problemov ter tako postavili temelje za praktično uporabo tehnik kombinatorične optimizacije. Ključne pobude vključujejo raziskovanje koncepta „15-minutnega mesta“ za izboljšanje dostopnosti in mobilnosti, predlaganje optimizacijskih modelov za upravljanje po naravnih nesrečah, optimizacijo postavitve polmobilnih klinik za dostopnost zdravstvene oskrbe in razvoj rešitev za omrežja javnega prevoza. Inovativni program projekta vključuje različne dejavnosti, vključno z opredelitvijo problema, teoretičnim modeliranjem, empiričnimi raziskavami in izmenjavo znanja. S strukturiranim delovnim načrtom želimo spodbujati sodelovanje, izmenjavo znanja in krepitev zmogljivosti med projektnimi partnerji. Z izkoriščanjem strokovnega znanja in raznolikosti našega mednarodnega konzorcija si prizadevamo ustvariti trajnostne rešitve s trajnimi učinki na mestne skupnosti po koncu trajanja projekta. Na splošno ta projekt predstavlja usklajeno prizadevanje za premostitev vrzeli med akademskimi raziskavami in praktičnimi urbanimi izzivi ter dokazuje preobrazbeni potencial kombinatorične optimizacije pri urbanizaciji.
četrtek, 6. junij 2024 14. Slavnostna podelitev diplom
V četrtek 6. junija 2024, je v gledališču Koper potekala 14. Slavnostna podeltitev diplom UP FAMNIT. Novi diplomanti – teh je bilo letos 124 - bodo obogatili lokalno in širše okolje z novimi kakovostnimi kadri: diplomiranimi bioinformatiki, varstveni biologi, biopsihologi, matematiki, finančnimi matematiki, inženirji računalništva in informatike, inženirji kmetijstva ter magistri inženirji računalništva in informatike ter trajnostno grajenega okolja, magistri matematike, varstva narave, biopsihologije, psihologije in podatkovne znanosti.
14. generacija diplomantk in diplomantov
14. generacijo diplomantk in diplomantov sta najprej nagovorila rektorica Univerze na Primorskem, prof. dr. Klavdija Kutnar in dekan UP FAMNIT, prof. dr. Ademir Hujdurović. Čestitke ob zaključku študija je podal tudi Vladan Jovičić, nekdanji študent UP FAMNIT in direktor razvoja aplikacij v podjetju Dinit Card Services.
Sledila je podelitev diplom po programih, svoje spomine in nabrane izkušnje pa sta delila diplomantka dodiplomskega študija Biopsihologija Eva Krebl in diplomant podiplomskega študijskega programa Varstvo narave Matteo Benussi.
Za glasbeni program je poskrbel Pihalni orkester Koper.
Tudi letos je fakulteta podelila pohvale študentom, ki so bili posebej uspešni pri študiju ali raziskovanju oziroma so se izkazali na področju razvoja obštudijskih dejavnosti.
Prejemniki pohval za študijske/raziskovalne dosežke so:
- Miha Rupar, dodiplomski študijski program Bioinformatika (predlagatelj: Oddelek za aplikativno naravoslovje UP FAMNIT),
- Adela Horvat, dodiplomski študijski program Varstvena biologija (predlagatelj: Oddelek za biodiverziteto UP FAMNIT),
- Staša Simčič, dodiplomski študijski program Varstvena biologija (predlagatelj: Oddelek za biodiverziteto UP FAMNIT),
- Andrej Erjavec, magistrski študijski program Računalništvo in informatika ( predlagatelj: Oddelek za informacijske znanosti in tehnologije UP FAMNIT),
- Aljaž Kosmač, doktorski študijski program Matematične znanosti (predlagatelj: Oddelek za matematiko UP FAMNIT),
- Ajla Šehović, magistrski študijski program Matematične znanosti (predlagatelj: Oddelek za matematiko UP FAMNIT),
- Lina Šenica, magistrski študijski program Psihologija (predlagatelj: Oddelek za psihologijo UP FAMNIT),
- Elara Udvanc, magistrski študijski program Psihologija (predlagatelj: Oddelek za psihologijo UP FAMNIT).
Prejemniki pohval za aktivno delovanje na področju razvoja obštudijskih dejavnosti študentov – predlagatelj: Študentski svet UP FAMNIT:
- Matic Bončina, dodiplomski študijski program Računalništvo in informatika,
- Gabriela Laznik Zalaznik,, dodiplomski študijski program Biopsihologija.
Diplomantom in prejemnikom pohval iskreno čestitamo in jim želimo veliko uspehov na njihovi nadaljnji študijski, raziskovalni in karierni poti.
Prejemniki pohval
Rektorica Univerze na Primorskem, prof. dr. Klavdija Kutnar
Dekan UP FAMNIT, prof. dr. Ademir Hujdurović
Vladan Jovičić, alumni UP FAMNIT
Diplomantka dodiplomskega študija Diplomant podiplomskega študijskega programa
Biopsihologija, Eva Krebl Varstvo narave, Matteo Benussi
Trobilni kvintet Pihalnega orkestra Koper
četrtek, 6. junij 2024 Preizkusno predavanje dr. Giusy Monzillo
Dr. Giusy Monzillo bo imela v sredo, 12. 6. 2024 ob 10:00, preizkusno predavanje za prvo izvolitev v naziv visokošolska učiteljica – docentka za področje »Matematika«.
Predavanje z naslovom »A Q-polynomial structure for the full bipartite graph of the Hamming graph H(D,n)« bo potekalo v predavalnici FAMNIT-MP6, Glagoljaška 8, 6000 Koper (2. nadstropje).
Vljudno vabljeni k udeležbi.
sreda, 5. junij 2024 Vabilo na javno predstavitev teme doktorske disertacije študentke Ane Gubenšek
Vabimo vas na javno predstavitev teme doktorske disertacije z naslovom Primerjalna analiza biodeterioracije s Parengyodontium spp. in biozaščite z Aureobasidium spp.: razkrivanje glivnih strategij pri razgradnji in zaščiti materialov študentke doktorskega študijskega programa 3. stopnje Obnovljivi materiali za zdrava grajena okolja Ane Gubenšek.
Predstavitev bo potekala v petek, 21. 06. 2024 ob 15.00 na InnoRenew CoE, Livade 6a, 6310 Izola, soba Pseudotsuga. Predstavitev bo na voljo tudi preko Zoom povezave, do katere dostopate tukaj.
Vljudno vabljeni!
torek, 4. junij 2024 Predavalnice UP FAMNIT napolnili osnovnošolci OŠ Elvire Vatovec Prade
V začetku tedna smo v sklopu naravoslovnega dne v prostorih objekta Livade 1.0 gostili 75 učenk in učencev ter njihove učiteljice z Osnovne šole Elvire Vatovec Prade.
Prvo skupino učencev smo pozdravili v ponedeljek, 3. 6. 2024, ter jih po sprejemu porazdelili v dve skupini, kjer so izvajali dve delavnici, ki ju je pripravil Oddelek za aplikativno naravoslovje UP FAMNIT.
Prva delavnica z naslovom "Spoznavanje aromatičnih rastlin na raziskovalen način," ki jo je izvedla doc. dr. Alenka Baruca Arbeiter z Oddelka za aplikativno naravoslovje UP FAMNIT, je učence popeljala v svet zdravilnih aromatičnih rastlin, ki so pomemben del biotske raznovrstnosti v Sredozemlju. Spoznavali so dragocene zdravilne in aromatične rastline, kot so laški smilj, kraški šetraj in sivka, njihove morfološke značilnosti ter metode za pridobivanje eteričnega olja in hidrolata ter drugih rastlinskih izvlečkov.
Od opraševanja žuželk je vsaj deloma odvisnih približno 80 odstotkov kmetijskih in divjih rastlin. Druga skupina je tako spoznavala pomen opraševalcev skozi predavanje z naslovom "Opraševanje - nevidno očem, a nujno za kmetijstvo in prehrano," kjer so skupaj z izvajalko delavnice asist. Petro Gabrovšek spoznavali pomen opraševanja. Učenci so se naučili razliko med oprašitvijo in oploditvijo ter ob koncu pripravili tudi poskus za ugotavljanje živosti peloda in poskus vitro kalitve zrelega peloda ter rezultate opazovali pod svetlobnim mikroskopom in stereo lupo.
Dan kasneje, 4. 6. 2024, smo pozdravili novo skupino osnovnošolk in osnovnošolcev, ki so skupaj s svojimi učiteljicami poslušali o zanimivih naravoslovnih vsebinah, ki jih je pripravil Oddelek za biodiverziteto UP FAMNIT.
Prvo delavnico je izvedla študentka biopsihologije Tina Hajdinjak, ki je v sklopu aktivnosti "Detektiv divjih živali: razkritje nevidnih divjih živali okoli vas" predstavila inovativen pristop za spremljanje biotske raznovrstnosti, ki ga izvajajo s pomočjo sodobnih genetskih metod. Skozi delavnico so učenci osvojili znanje o raziskovanju na terenu, natančneje, kako lahko iz okolja ali živali pridobimo ustrezne genetske vzorce, ki omogočajo pridobitev podatkov, pomembnih za varovanje, upravljanje in razumevanje lastnosti živali.
V sklopu druge delavnice, ki jo je izvedela študentka biopsihologije Špela Možgan Nos, so se učenci preizkusili v pridobivanju in uporabljanju podatkov o opažanju prostoživečih živali, kjer je bila predstavljena mobilna aplikacija SRNA, razvita v sklopu projekta Step Change - namenjena pridobivanju podatkov o prostoživečih živalih. Učenci so se naučili, kako zapisovati podatke o prisotnosti prostoživečih živali z uporabo aplikacije SRNA in kako uporabiti fotopasti za spremljanje prostoživečih živali.
Zadnjo delavnico je izvedla doc. dr. Katarina Šoln z Oddelka za biodiverziteto z naslovom "Kaj se skriva pod mikroskopom?", v sklopu katere so spoznali delovanje svetlobnega mikroskopa in se naučili pripraviti svež preparat, v drugem delu pa so osnovnošolci že samostojno mikroskopirali. V svetu skozi mikroskop so si pogledali praživali v kapljici vode, opazovali kloroplaste v listu in ugotovili, kaj je tisto, kar daje barvo cvetom.
ponedeljek, 3. junij 2024 UP FAMNIT tudi letos na že tradicionalnih ZOTKINIH TALENTIH
V nedeljo, 2. junija 2024, je v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani potekala slovesna razglasitev rezultatov državnih tekmovanj iz znanja in srečanje mladih raziskovalcev, v organizaciji Zveze za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS) - ZOTKINI TALENTI.
Pred slavnostnim dogodkom je v Veliki sprejemni dvorani Cankarjevega doma potekala tudi aleja fakultet in organizacij, kjer sta se tradicionalno predstavila Oddelek za matematiko in Oddelek za informacijske znanosti in tehnologije UP FAMNIT. Tudi tokrat so za mimoidoče pripravili zanimive matematične miselne in logične igre ter predstavili uporabo VR očal. Na aleji so se predstavile tehniške, naravoslovne in druge fakultete, nekaj podjetij in uspešnih projektov, ki so pri nas in po svetu predstavljali ZOTKS.
Na letošnji prireditvi se je zbralo več kot 1400 mladih (osnovno- in srednješolcev, pa tudi študentov s področja logike), njihovih staršev, mentorjev in drugih gostov. Med razglasitvijo nagrajencev in podelitvijo priznanj so za popestritev poskrbeli nadarjeni mladi, ki so se v tem šolskem letu še posebej izkazali. Častni pokrovitelj in govorec na letošnji prireditvi je bil minister za vzgojo in izobraževanje dr. Darjo Felda.
četrtek, 30. maj 2024 10. izvedba konference "Computers in Scientific Discoveries conference"
Med 28. in 30. majem 2024 je na Univerzi KU Leuven, v mestu Kortrijk (Belgija), potekala 10. konferenca "Computers in Scientific Discoveries conference" (CSD10), ki je združila raziskovalce s področij matematike, računalništva, kemije in računalniške teorije grafov.
Letos je konferenca temeljila na matematični kemiji in teoriji grafov. Prof. dr. Tomaž Pisanski in izr. prof. dr. Nino Bašić z Oddelka za informacijske znanosti in tehnologije UP FAMNIT sta k dogodku prispevala kot vabljena predavatelja.
Predavanja so vključevala tudi sekcijo, posvečeno 75. rojstnemu dnevu prof. dr. Pisanskega, uglednega raziskovalca na področju diskretne in računalniške matematike ter dolgoletnega podpornika konference CSD. Med konferenco je dr. Pisanski izvedelpredavanje z naslovom "Drawing graphs with geometric symmetry."
Izr. prof. dr. Bašić je prispeval s predavanjem z naslovom "Nut grafi in njihova simetrija."
Prof. dr. Klavdija Kutnar, rektorica UP, je bila članica znanstvenega odbora CSD10.
Na 10. srečanju so udeleženci nadaljevali premišljeno multidisciplinarno usmerjenost teh konferenc, omogočili prostor za sodelovanje in nadaljevanje rezultatov prejšnjih srečanj ter razširili nabor obravnavanih tem.
Konference CSD so dokazale obstoj navdušene skupnosti raziskovalcev na več kontinentih, ki so dejavni na področjih kemije, računalništva in diskretne matematike. Serija delavnic in konferenc CSD se je začela na Univerzi Rutgers z delavnico o diskretni matematični kemiji leta 1998 v New Brunswicku, ZDA. Osem let pozneje je bila šesta konferenca v Portorožu, soorganizirali so jo UP IAM, UP FAMNIT, UP FTŠ - Turistica, IMFM - Inštitut za matematiko, fiziko in mehaniko ter UL FMF - Fakulteta za matematiko in fiziko. Na CSD6 nas je obiskal znanstvenik in predavatelj prof. dr. Sir Harold Kroto, ki je leta 1996 skupaj z Robertom Curlom in Richardom Smalleyjem prejel Nobelovo nagrado za kemijo. Leto pozneje je prestižni nagrajenec prejel častni doktorat UP za leto 2013.
Naslednja izvedba konference (CSD11) bo potekala v Sloveniji leta 2026 v organizaciji UP. Za naslednji dogodek bo posebna sekcija posvečena prof. dr. Patricku Williamu Fowlerju, ki bo v začetku maja 2026 praznoval svoj 70. rojstni dan.
četrtek, 30. maj 2024 UP, UL in UM študentom in študentkam psihologije omogočile, da predstavijo svoje raziskovalno delo
Danes na UP FAMNIT poteka Psihološka magistrska konferenca 2024.
Dogodek organizira Oddelek za psihologijo UP, v sodelovanju z Oddelkoma za psihologijo UL in UM ter Nacionalnim odborom za podeljevanje certifikata EuroPsy.
Univerze so s sodelovanjem študentom in študentkam psihologije ob zaključevanju študija ponudile priložnost, da predstavijo svoje raziskovalno delo. Cilj organizatorjev je tudi spodbuda razprave in sodelovanja med študenti psihologije različnih univerz. Konferenca predstavlja odlično priložnost za deljenje dela med kolegi, povezovanje in učenje drug od drugega.
Ob začetku dogodka so prisotne pozdravili predstojniki Oddelkov za psihologijo s posameznih univerz: doc. dr. Tina Podlogar (UP), prof. dr. Eva Boštjančič (UL) in izr. prof. dr. Bojan Musil (UM). Prav tako je udeležence nagovorila prof. dr. Anja Podlesek, ki je predstavila Evropski certifikat iz psihologije EuroPsy in supervizirane prakse ter sistem SUPER PSIHOLOG.
Na konferenci poteka več različnih formatov predstavitev, in sicer predstavitev dispozicije magistrske naloge, predstavitev rezultatov magistrske naloge in predstavitev raziskovalnega dela v okviru doktorskega študija.
Študentje in študentke imajo za posamezno predstavitev na voljo med 10 in 15 minut, do konca programa pa se bo vse skupaj zvrstilo 55 predstavitev razdeljenih v 11 tematskih skupin, in sicer:
- Medosebni odnosi, partnerstvo, osebnostne lastnosti in stiske,
- Medvrstniško nasilje in konflikti na delovnem mestu,
- Življenjski slog v sodobnem svetu,
- Kognitivna psihologija in nevropsihologija,
- Spolno zdravje,
- Psihologija dela in organizacije,
- Mediji, spanje, delo in počitek,
- Duševno zdravje in doživljanje glasbe,
- Reprodukcija in družina,
- Svetovalno delo, pedagoški pristopi in učenje,
- Človek v naravi in sodobni družbi.
Študentom in študentom želimo velika uspeha pri nadaljnjem raziskovanju!
torek, 28. maj 2024 ZAKLJUČEN T4EU TEDEN NA UP
Univerza na Primorskem je v sodelovanju z Univerzo v Trstu, med 20. in 24. majem 2024, organizirala prvi T4EU teden (t.i. Transform4Europe Week: Beyond Borders) v novi seriji tednov Evropske univerze Transform4Europe.
Na prvi dan, 20. maja, ko praznujemo svetovni dan čebel, predlagan s strani Slovenije, sta UP in UNITS udeležence pričakali s posebnimi darili. UP je pripravila slovenski med, ki so ga pridelali prav naši zaposleni, UNITS pa s kavo. Tako sta s kulinariko pokazali specifiki okolij in gostom predali trajnostna darila.
Prvi del programa se je nato odvijal od 19. do 22. maja v Trstu, nato od srede, 22. do 24. maja na UP, v Koper in Izolo. Program je bil razdeljen v posamezne sekcije, ki obravnavajo pomen podjetniških znanj ter okoljskih, digitalnih in družbenih preobrazb.
Predavanja za študente T4EU univerz so potekala po hibridni shemi BIP (Blended Intensive Programme), vključno z nekaj spletnimi in 20 osebnimi urami poučevanja. Udeleženci bodo po opravljenih predavanjih imeli možnost pridobiti 3 kreditne točke. Izvajalci predavanj so bili z obeh univerz, študentje pa so se lahko prijavili na predmete:
- Buildings Design driven by New European Bauhaus
- Heritage beyond Borders for Societal Transformation: Interpretation and Education
- Exploring Methods for Multicultural Social Science Research in the Contemporary Era
- Environmental Genomics
- Symmetry in Graphs
- Suicide without Borders
- Digital Marketing and Consumers Behaviour
- Collaborative Innovation and Design of Solutions in Tourism
Ob tem je predvsem v okviru raziskovalne sekcije potekalo več dogodkov, namenjenih širši javnosti:Open Science, Fair Data and Creative Commons, Pecha Kucha in pa Bridging Communities: Dialogue and Action for Inclusive Futures. Posebnega pomena je bila tudi petkova satelitska konferenca Rektorske konference RS, na temo internacionalizacije visokega šolstva in vloge Evropskih univerz pri tem.
T4EU week pa je tudi izjemna priložnost za mreženje in spletanje novih povezav med udeleženci, kar so lahko doživljali tako na večerjah in med skupnimi kosili kot na aktivnostih ŠportUP na koprskih plažah, družabnih aktivnostih ESN Primorska, jutranjem literarnem sprehodu, zdravem zajtrku in drugih aktivnostih.
Ob priložnosti T4EU week je raziskovalni inšitut InnoRenew CoE postavil tudi posebne klopi na terasi ob rektoratu – les zanje je iz dobro poznanih lokacij v slovenskih gozdovih, oblikovanje in izdelava pa sta v celoti potekala s sodelovanjem inštituta ter zaposlenih v vzdrževanju UP. Prav tako so na institutu s pripravili posebno štafeto, ki bo tedne spremljala po Evropi, saj bo vsaka univerza na leseno drevo, po organiziranem tednu, dodala listek in jo podala naprej. Veselimo se, da bomo še naprej segali onkraj meja in širili našo močno vpetost v evropsko zavezo partnerjev, ki želijo spreminjati okolje za boljšo prihodnost.
torek, 28. maj 2024 Doc. dr. Katja Adam prejemnica Listine finalistke za priznanje Prometej znanosti za leto 2023
Slovenska znanstvena fundacija (SZF) je doc. dr. Katji Adam, raziskovalki in predavateljici z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT, na včerajšnji podelitvi v Ljubljani dodelila Listino finalistke za priznanje Prometej znanosti za leto 2023.
Nagrajenka se že preko petnajst let predano posveča raziskovanju in razumevanju problematike komarjev ter njihove vloge kot aktualnih in potencialnih prenašalcev bolezni. V zadnjih letih je na Oddelku za biodiverziteto vodila tržne projekte Zatiranje tigrastih komarjev na območju Mestne občine Nova Gorica, Zatiranje tigrastih komarjev v občinah slovenske Istre, COST projekt AIM - Aedes Invasive Mosquitoes (CA17108) ter CRP projekt Nadzor prenašalcev vektorsko prenesenih patogenov v Sloveniji. Njene raziskave so pripomogle k globljemu razumevanju življenjskega cikla, habitatov ter dejavnikov, ki vplivajo na njihovo razmnoževanje in razširjanje. Njeno delo ima pomembne implikacije za oblikovanje učinkovitih strategij nadzora komarjev, kar je ključno z vidika javnega zdravja. Kot strokovnjakinja za komarje je Slovenijo zastopala na številnih nacionalnih in mednarodnih posvetih, ki sta jih večinoma organizirala Evropski center za nadzor bolezni ter Svetovna zdravstvena organizacija.
Z znanjem, ki ga je pridobila tekom raziskav, je odigrala pomembno vlogo tudi pri pripravi nacionalnih načrtov pripravljenosti ob primeru pojava vektorsko prenosljivih bolezni (Zika, čikungunja, denga, virus Zahodnega Nila).
Njeno delo entomologinje na Univerzi na Primorskem pa je v zadnjih letih izstopalo tudi zaradi nenehne predaje ključnih informacij o komarjih širši javnosti. S svojim pristopom je uspela približati znanost širši javnosti, ne da bi pri tem izgubila znanstveno natančnost. Njena sposobnost prenašanja znanstvenih konceptov na razumljiv način je pomembno prispevala k ozaveščanju o nevarnostih, povezanih s komarji, ter spodbujanju preventive v boju proti boleznim, ki jih prenašajo.
Častno priznanje priznanja Prometej znanosti za odličnost v komuniciranju za leto 2023 pa je na naše veselje prejel CZ UP Akvarij Piran. Nagrado so prevzeli zaposleni v akvariju – strokovna vodja, dr. Manja Rogelja ter sodelavca v akvariju Aljoša Gračner in Gorazd Lazar, ki so dnevno vpeti ne le v delovanje akvarija samega ter skrb za dobrobit živali, ki v akvariju domujejo ali so le na krajšem obisku in za kvalitetno ter redno izvajanje raziskovalnih in promocijskih projektov.
Vsem prejemnikom priznanj iskreno čestitamo!
torek, 21. maj 2024 Uspešna izvedba Famnitovih tradicionalnih priprav na matematična tekmovanja in maturo iz matematike na višji ravni
Za nami so še ene uspešno izpeljane tradicionalne Famnitove priprave na splošno maturo iz matematike na višji ravni, za dijake in dijakinje zaključnih letnikov, ki jih organizira Oddelek za matematiko UP FAMNIT. Letošnje priprave so potekale v treh terminih v maju (z različnimi nalogami).
Priprav se je v prvih dveh terminih preko video - konferenčne povezave ZOOM udeležilo 60 in 50 dijakov, v zadnjem srečanju, ki je bilo izvedeno v živo pa čez 20 dijakov, ki so skupaj reševali naloge s preteklih maturitetnih pol.
Mesec prej so potekale že tradicionalne priprave na matematična tekmovanja za dijakinje in dijake vseh letnikov. Te so potekale v treh terminih v marcu in aprilu, in sicer na daljavo preko sistema ZOOM in v živo.
Dijaki so bili razdeljeni v dve skupini 1. in 2. letnikov, katerih je bilo skupaj prijavljenih 47 dijakov, ter skupina 3. in 4. letnikov, kjer je bilo prisotnih 24 dijakov iz vseh koncev Slovenije.
Dijakom želimo veliko uspeha!
torek, 21. maj 2024 Discovering Hidden Order in the Chaos: Vabljeni k ogledu petega posnetka Famnitovih izletov v matematično vesolje
Peto predavanje letošnjega cikla z naslovom Discovering Hidden Order in the Chaos, je izvedla Dr. Alejandra Ramos Rivera, UP in IMFM. Predavanje je potekalo v živo in prek videokonferenčne povezave ZOOM.
Ste se kdaj spraševali, ali obstaja metoda za to, kar se zdi naključje? V petem predavanju nas je predavateljica popeljala v svet, kjer iz kaosa nastaja red. Med predavanjem so raziskovali, kako se vzorci nenadoma pojavljajo v navidezno nepovezanih stvareh. Od vsakdanjih situacij do ugank, ki zmedejo matematike, ki so pokazale presenetljive primere, kjer se struktura naravno pojavi. Med predavanjem so razmišljali o vprašanjih, kot so: kako velik mora biti nabor števil, točk ali predmetov, da najdemo vzorec? Ali lahko vedno najdemo pravilen vzorec? Pogledali so si tudi nekaj primerov in odprtih problemov na različnih področjih matematike, ki vzbujajo zanimanje širše javnosti.
O predavateljici:
Alejandra Ramos Rivera je zaključila dodiplomski študij uporabne matematike na Metropolitan Autonomous univerzi v Mexico Cityju (2012) in nadaljevala magistrski študij matematičnih znanosti na Matematičnem inštitutu UNAM (2014), kjer je delala na področju abstraktnih politopov. Doktorirala je iz matematike leta 2019 na Inštitut Andreja Marušiča Univerze na Primorskem. Trenutno je zaposlena na Univerzi na Primorskem in na Inštitutu za matematiko, fiziko in mehaniko v Ljubljani. Njen raziskovalni interes je uporaba algebraičnih orodij za preučevanje simetrije v diskretnih objektih in sorodnih področjih.
Vabljeni k ogledu!
petek, 17. maj 2024 Rekordna udeležba na že tradicionalni 3. REGALNICI - popis zelene rege (Hyla arborea)
V soboto, 11. maja 2024 je potekala že tradicionalna 3. REGALNICA, z izhodiščem v Promocijsko kongresnem centru Pr Nanetovh v Matavunu.
Foto: Nina Štrekelj
Dogodek, ki se je odvijal tretje leto zapovrstjo, v organizaciji Oddelka za biodiverziteto (UP FAMNIT) in Parka Škocjanske jame - PŠJ, s podporo projekta ENGREEN 2 – Kapitalizacija krepitve zelene infrastrukture v čezmejni kulturni krajini IT-SI, ki ga sofinancira Evropska unija v okviru Programa Interreg VI-A Italija-Slovenija, je bil namenjen zbiranju podatkov o pojavljanju zelene rege v kalih na območju JZ Slovenije, kjer je bila v preteklosti ta izjemno prikupna dvoživka že zabeležena.
Foto: Nina Štrekelj
Letošnji akciji se je pridružilo okoli 78 udeležencev iz različnih organizacij, med njimi so bili najštevilčnejši študenti, pa tudi strokovnjaki, lokalni navdušenci nad naravo in tudi nekaj udeležencev z druge stani meje. Organizatorji so uvodoma predstavili lanske rezultate in potek terenskega dela, nato pa je vsaka od 23 skupin (od 2 do 5 članov) prejela podatke o dodeljenih lokacijah. Pred odhodom na teren so organizatorji večer popestrili tudi z družabnim dogodkom. Nato je vsaka skupina med 21.00 in 1.00 obiskala od štiri do osem kalov, kjer so preverjali prisotnost ciljne vrste in drugih dvoživk – to so naredili s poslušanjem oglašanja, nekateri pa so imeli tudi uspešen foto-ulov. Vse skupine skupaj so obiskale kar 140 kalov in potrdile prisotnost zelene rege na 20 lokacijah.
Žal na kar nekaj lokacijah, kjer so v preteklih dveh letih zaznali prisotnost zelene rege, letos te vrste niso zabeležili. Morda je bilo krivo nekoliko preveč hladno vreme v večernih urah, vendar so se na območjih Slovenske Istre, Vipavske doline in ponekod drugod zelene rege vseeno oglašale.
Foto: Nina Štrekelj
S pomočjo prepleta akademskega prostora in pristopa ljubiteljske oz. občanske znanosti so pridobili pomembne informacije, ki bodo pomagale pri razjasnitvi izhodiščnega stanja lokalnih populacij te dvoživke in nadaljnjih raziskavah na območju izvedenih popisov. Rezultati REGALNICE bodo v pomoč tudi pri načrtovanju obnov habitatov, predvsem kalov, na tem območju. Prvi rezultati namreč kažejo, da se je v zadnjih letih prisotnost zelene rege v kalih izrazito zmanjšala glede na podatke iz preteklih let, zabeleženih v podatkovni zbirki Centra za kartografijo favne in flore.
Organizatorji dogodka so doc. dr. Martina Lužnik in asist. Martin Senič, Oddelek za biodiverziteto UP FAMNIT, Sara Strah, Nacionalni inštitut za biologijo (NIB), dr. Renata Rozman, Nina Štekelj in Erika Zuodar, Javni zavod Park Škocjanske jame - PŠJ.
Glede na pozitiven odziv udeležencev, brez katerih izvedba takšnega dogodka ne bi bila mogoča, organizatorji upajo, da se bo dogodek nadaljeval in razvijal tudi v prihodnjih letih.
četrtek, 16. maj 2024 Iskanje programskih rešitev in mreženje s podjetji: Uspešen zaključek 27 - urnega dogodka - Famnitov Hackathon 3.0.
Ekipa kluba Googlovih razvijalcev Univerze na Primorskem (GDSC Primorska) je v prostorih UP FAMNIT, že tretje leto zapored združila ljubitelje programiranja in kodiranja na Famnitovem Hackathonu 3.0.
V vikendu med 11. 5. in 12. 5. 2024 je na UP FAMNIT sodelovalo 47 navdušencev programiranja in 12 ekip, ki so bile oblikovane samostojno ali na Hackathon Team Building dogodku pred Hackathonom. Skozi 27 - urno izvedbo so udeleženci pokazali svoje kreativne sposobnosti, sposobnosti dela v timu in se izkazali v reševanju izziva v eni izmed štirih aktualnih tematik, zastopanih po naslednjem vrstnem redu:
A) Rešitve za odkrivanje in preprečevanje goljufij: oblikovanje algoritmov za odkrivanje goljufivih dejavnosti pri finančnih transakcijah in preprečevanje nepooblaščenih dostopov.
B) Integracija plačil s kriptovalutami: omogočanje brezhibnih plačil s kriptovalutami za namene spletnih nakupov.
C) Iskanje inovativne/prilagodljive oblike za posredovanje informacij/vsebin na spletu.
D) Pametni pomočniki.
Najboljše ekipe, so ob koncu čakale bogate nagrade sponzorjev v skupni vrednosti 1550 evrov, pri čemer so člani ekipe za prvo mesto prejeli 750 evrov, za drugo mesto 500 evrov in za tretje mesto 300 evrov.
Tudi druge ekipe so prišle do odličnih programerskih rešitev, veliko študentk in študentov pa je bilo povabljenih tudi na nadaljnja srečanja sponzorjev, kjer bodo razpravljali o morebitnih možnostih za pripravništva.
Zahvaljujemo se vsem podjetjem in organizacijam, ki so izkazale zanimanje za mreženje z našimi študenti: podjetja Outbrain, Dinit, Epilog in HICUP lab. Nekateri njihovi predstavniki so med tekmovanjem prevzeli tudi mentorske vloge in sestavljali žirijo za ocenjevanje končnih rešitev.
Študentski klubi Googlovih razvijalcev (Google Developer Student Clubs) so skupine študentov dodiplomskih ali podiplomskih programov na posameznih univerzah v mednarodnem okolju, ki delujejo na področju Googlovih tehnologij.
GDSC Primorska omogoča razvijalcem okolje za učenje in v svoj krog vabi študente vseh dodiplomskih in podiplomskih programov, ki stremijo k nadgrajevanju svojega znanja in spretnosti na področju sodobne tehnologije. Učenje poteka v obliki interaktivnih delavnic in seminarjev, pri katerih sodelujejo tudi predavatelji, ki člane opremljajo s svojim širokim znanjem in dobrimi praksami.
Člani kluba z veseljem sprejemajo tudi ideje in predloge za še boljše delovanje skupnosti. Kontaktirate jih lahko preko elektronskega naslova gdsc.primorska@gmail.com.
Vabimo vas tudi k ogledu GDSC Primorska Facebook in Instagram profilov.
četrtek, 16. maj 2024 PRVI ALUMNI BIOLOŠKI TABOR V ZNAMENJU POVEZOVANJA IN OBUJANJA SPOMINOV
V vikendu od 17. do 19. maja 2024 so se na ALUMNI BIOLOŠKEM TABORU ponovno srečali alumni študenti programa Biodiverziteta, Varstvena biologija in Varstvo narave, ki so v slopu dvodnevnega programa obujali spomine na študentska leta ter se preizkusili v raznolikih aktivnostih, ki jih je tabor ponujal.
Srečanje je potekalo na območju Rakovega Škocjana, nedaleč od presihajočega Cerkniškega jezera, največjega v Evropi, ki poleg svoje ogromne površine ponuja nešteto možnosti za opazovanje različnih rastlinskih in živalskih vrst.
V sklopu tabora so imeli udeleženci na voljo kar pet različnih tematskih skupin, ki so jih vodili izkušeni strokovnjaki s področij, ki so poskrbeli za krepitev znanja izbranih skupin glede na interese posameznikov ter delili znanje o pticah, dvoživkah, plazilcih, opraševalcih in metuljih.
V sproščenem vzdušju se je terenski dan zaključil s piknikom, na katerega so se pridružili tudi tisti, ki jim terensko raziskovanje morda ni tako blizu. Naslednji dan so se udeleženci odpravili še na skupinski pohod na Slivnico v organizaciji Luke Kejžarja (ŠportUP), ki je poskrbel za dodatno druženje v naravi.
Da je takšne vrste dogodek večplasten pa se strinjata soorganizatorja dogodka Martin Senič in Nina Lončarević z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT: "Zagotovo takšen tabor ponuja dodatno priložnost za medgeneracijsko mreženje diplomantov in predavateljev, tkanje novih poznastev, obujanje spominov ter izmenjavo izkušenj med udeleženci. To odpira tudi dodatne priložnosti za morebitna bodoča strokovna, znanstvena ali druga sodelovanja med udeleženci, ki sicer morda niti nebi prišli (v ponoven) stik. Takšni dogodki so dragoceni, saj poskrbijo za krepitev odnosa med posamezniki s podobnimi interesi. Tako na osebni kot strokovni ravni."
Aja Bončina alumna Varstvene biologije in Varstva narave (UP FAMNIT), pa je dogodek videla kot odlično priložnost za ponovno srečanje v sproščenem okolju: "Alumni biološki tabor je izjemna izkušnja. Tukaj se srečujemo bivši biologi različnih generacij in uživamo v prijetnem vzdušju. Obiščemo različne terene, ki se nahajajo na čudovitih lokacijah, ter se povežemo med seboj. Poleg tega organiziramo različne aktivnosti, skuhamo okusne jedi in beležimo vse opažene vrste, ki jih spremljamo."
Prvega alumni tabora se je udeležilo 30 udeležencev, po pozitivnih odziivih pa se bo v prihodnje po besedah organizatorjev takšne vrste tabor še ponovil:"Z izvedbo tabora smo zadovoljni. Začetki so posejani in za prvi takšen res specifičen dogodek je tudi udeležba več kot zadovoljiva. Glede na pozitiven odziv udeležencev po samem dogodku pa izgleda, da bomo dogodek kmalu ponovili."
Tabor je bil organiziran s strani Oddelka za biodiverziteto s podporo Alumni pisarne UP, namenjen diplomantom programa Biodiverzteta, Varstvena biologija in Varstvo narave.
četrtek, 16. maj 2024 ONKRAJ MEJA: T4EU TEDEN NA UP
Univerza na Primorskem v sodelovanju z Univerzo v Trstu prvič organizira T4EU teden (t.i. Transfor4Europe Week: Beyond Borders), med 20. in 24. majem 2024. Glavni namen dogodka je mreženje, izmenjava mnenj, izkušenj, znanj ter sodelovanje študentov in zaposlenih z vseh 11 partnerskih univerz.
Prvi del programa T4EU tedna je načrtovan od 19. do 22. maja v Trstu, nato pa se bo od srede, 22. do 24. maja selil na UP, v Koper. Povezovanje obeh obmejnih univerz, članic T4EU zveze, v skupnem enotedenskem programu bo prineslo pester nabor dogodkov, ki bodo trajali vsak dan, od jutranjih do poznih večernih ur.
Program je razdeljen v posamezne sekcije, ki obravnavajo pomen podjetniških znanj ter okoljskih, digitalnih in družbenih preobrazb. Prilagojen je tako študentom vseh stopenj kot raziskovalcem in ostalim zaposlenim. Predavanja za študente T4EU univerz bodo potekala po hibridni shemi BIP (Blended Intensive Programme), vključno z nekaj spletnimi in 20 osebnimi urami poučevanja. Udeleženci bodo po opravljenih predavanjih imeli možnost pridobiti 3 kreditne točke.
Dogodki, ki bodo odprti za širšo javnost so: Open Science, Fair Data and Creative Commons (22. maj, 14.30-17.00 | ZOOM ali v živo UP Brolo B7) in Bridging Communities: Dialogue and Action for Inclusive Futures (23. maj, 14.00-16.00 | ZOOM | UP FM P1). Vabljeni, da se jim pridružite, v živo ali po spletu.
Več o programu dogodka lahko preberete TUKAJ.
POSTANI PROSTOVOLJEC_KA T4EU TEDNA! ;
UP vabi, da spoznaš ozadje dogodka T4EU tedna, in se nam pridružiš na dogodku kot prostovljec_ka!
Potrebujemo pomoč na dogodkih, ki se bodo odvili med sredo, 22. in petkom, 24. majem 2024, v Kopru / na različnih članicah UP, in sicer pri:
- izvedbi športnih in družabnih aktivnosti (glej direktno program – povezava spodaj)
- pripravi prostora za izvedbo dogodka (predvsem v sredo (Socerb – 11:30 -13.30) in v petek (Muzejski trg – 16.00-18.00))
- spremljanje skupin na lokacije (sreda na ŠOUP (13.30-15.00)) / četrtek do DŠD Koper na kosilo (13.00-14.00)
- registracija udeležencev v sredo popoldan in četrtek zjutraj
- ostalo po potrebi
Direktna povezava do programa T4EU tedna v Canvi: https://rb.gy/7dhoui
Prijavnica prostovoljci
sreda, 15. maj 2024 Doktorsko mesto - Analiza kompleksnega omrežja
Univerza na Primorskem (UP) išče dinamičnega in motiviranega doktorskega kandidata za delo na področju Analize kompleksnega omrežja. Kandidat se bo zaposlil na Inštitutu Andrej Marušič (UP IAM) v skupini za Računalništvo in informatiko in postal doktorand Univerze na Primorskem, v okviru doktorskega študijskega programa Računalništvo in informatika na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT).
Delovno razmerje bo sklenjeno s polnim delovnim časom, 40 ur na teden (100 %), za določen čas enega leta z možnostjo podaljšanja, s 3 mesečno poskusno dobo, predviden začetek dela s 1. 10. 2024.
Cilji
Izbrani kandidat bo zaposlen na UP IAM, doktorski študent na programu Računalništva in informatike na UP FAMNIT in član skupine Information Processing pri InnoRenew CoE. Predlagano doktorsko mesto bo nadaljevanje raziskav na temo analize omrežij, ki sta jih izvedla doc. dr. Aleksandar Tošić in dr. Niki Hrovatin. Edinstveno sodelovanje z InnoRenew CoE je priložnost za oblikovanje interdisciplinarne raziskave z drugimi raziskovalnimi skupinami. Vloga kandidata bo identificirati, razumeti in modelirati težave v drugih domenah kot so grafi/omrežja. Kandidat bo oblikoval programske rešitve, ki bodo izkoristile univerzitetni visokozmogljivostni računalniški (HPC) sistem za reševanje problemov, analiziranje in učenje iz opazovanih omrežij.
Naš cilj je razviti nove metode in pristope izluščenja relevantnih informacij z uporabo konceptov teorije grafov in visokozmogljive računalniške infrastrukture. Za kontekst vključujemo povezavo do nedavnih raziskav, ki jih bo kandidat v obdobju študija dodatno raziskal in nadgradil.
Naloge
- raziskovanje obstoječih rezultatov o različnih tehnikah kodiranja/shranjevanja grafov in algoritmov za analizo omrežij,
- razširjanje rezultatov preko znanstvenih publikacij in predavanj na konferencah,
- pridobitev doktorata iz Računalništva in informatike,
- podpora pri poučevanju do 4 ure na teden,
- delo na tekočih in prihodnjih raziskovalnih ter industrijskih projektih.
Pogoji za opravljanje dela in veščine
- magisterij iz računalništva ali uporabne matematike,
- zahtevane so programerske veščine (kandidati naj bi imeli izkušnje z vsaj enim ali več naslednjih programskih jezikov: Java, C++, Rust, Kotlin, TypeScript in R.),
- znanje o podatkovnih strukturah in algoritmih je potrebno (kandidati naj bi znali identificirati idealno reprezentacijo grafa in algoritme za izvajanje specifične analize na grafičnih podatkih),
- dokazan interes za interdisciplinarno raziskovanje, teorijo grafov in analizo omrežij,
- zavezanost, ekipni duh, kritično razmišljanje in motivacija so veščine, ki so zelo zaželene,
- jezik: angleščina je obvezna, slovenščina bi bila prednost,
- izpolnjevanje zahtev za doktorske študente na Univerzi na Primorskem.
Za več informacij poglejte: https://www.famnit.upr.si/sl/izobrazevanje/doktorskistudij/racunalnistvo/#heading5
Opis del in nalog
- sodelovanje pri oblikovanju in izvajanju domačih in mednarodnih raziskovalnih projektov, programov in nalog,
- raziskovanje in obdelovanje specialne problematike na področju delovanja, izvajanje analiz, meritev in preizkusov za potrebe delovnega področja,
- pisanje prispevkov in poročil s področja raziskovalnega in strokovnega dela,
- sodelovanje na znanstvenoraziskovalnih in strokovnih posvetovanjih in srečanjih,
- pripravljanje, urejanje in arhiviranje projektne dokumentacije,
- pripravljanje administrativnih in strokovnih podlag za delo notranje organizacijske enote,
- sodelovanje pri delu strokovnih organov ter pri skupnih projektih in nalogah po dogovoru z vodstvom,
- opravljanje drugih nalog po nalogu nadrejenih.
Kandidatke oziroma kandidati naj pošljejo pisne ponudbe, ki vsebujejo:
- življenjepis (vključno s kratkimi opisi vseh prejšnjih izobraževanj, kvalifikacij in raziskovalnih ali delovnih izkušenj),
- motivacijsko pismo za to doktorsko pozicijo (največ ena stran A4),
- povezava do Github/Gitlab profila,
- seznam objav (če obstaja).
V zadevi vaše prijave napišite PhD Complex Network Analysis. Prijava in vse priloge naj bodo v angleščini in v PDF formatu.
Prijave sprejemamo do najkasneje 15. junija 2024 na e-naslov: vanessa.pobega@famnit.upr.si.
Pregled prijav se bo začel takoj in bo potekal dokler pozicija ne bo zasedena. Za informacije o vsebini raziskovalnih tem se obrnite na doc. dr. Aleksandar Tošić na e-naslov: aleksandar.tosic@upr.si.
Univerza na Primorskem si pridržuje pravico, da iz utemeljenih razlogov podaljša prijavni rok in upošteva prijave kandidatov, ki v prijavnem roku niso oddali prijave.
sreda, 15. maj 2024 ODKRIJTE MOČ KIBERNETSKE OBRAMBE
Kdaj? 29. 5. 2024 od 12.00 do 15.00
Kje? UP FAMNIT, Glagoljaška 8, Koper (VP3 predavalnica)
Prijave: TUKAJ. Rok prijav - 25. 5. 2024.
Več: TUKAJ!
Vabljeni na strokovni posvet s plenarnim predavanjem in okroglo mizo, kjer bomo skupaj z priznanimi strokovnjaki spoznavali ključne vidike kibernetske varnosti, vključno z razumevanjem kibernetskih napadov in prepoznavanjem prevar. Na okrogli mizi bomo razpravljali tudi o kritični in varni uporabi informacijske tehnologije pri delu, v prostem času in pri komuniciranju, strokovnjaki pa nam bodo predstavili primere preprostih pristopov h kibernetski samozaščiti. Vabljeni!
Sodelujoči na okrogli mizi:
- dr. Janez Mekinc, moderator
- dr. Blaž Markelj, predstojnik katedre za kibernetsko varnost na FVV,
- Aljoša Špeh, vodja oddelka za preiskovanje računalniške kriminalitete na Policijski upravi Koper,
- Boštjan Špehonja, etični heker,
- Boris Turk, Mastercard.
torek, 14. maj 2024 Slovenski matematik s strani predsednice Republike Slovenije prejel Red za zasluge
Prof. dr. Bojan Mohar, slovenski matematik, ki se ukvarja s teorijo grafov, je prejel Red za zasluge za izjemne znanstvene dosežke v slovenskem in mednarodnem prostoru ter velik prispevek k prepoznavnosti Slovenije v svetovnih znanstvenih krogih. Ukaz o podelitvi je objavljen v Uradnem listu RS. Odlikovanja je predsednica države Nataša Pirc Musar podelila na slovesnosti v predsedniški palači ob 20. obletnici članstva Slovenije v EU in zvezi Nato.
Dr. Mohar trenutno deluje kot vodja kanadske raziskovalne katedre za teorijo grafov na univerzi Simon Fraser v Vancouvru in kot vodja projekta ERC Synergy Grant KARST na FMF UL.
Prejemnik odlikovanja uspešno sodeluje tudi z Oddelkom za matematiko UP FAMNIT, med drugim je član uredniškega odbora mednarodne matematične revije Ars Mathematica Contemporanea (AMC), ki izhaja v založništvu UP v sodelovanju s strokovnimi društvi.
Za izjemen uspeh prof. dr. Bojanu Moharju iskreno čestitamo!
Foto: Bor Slana/STA
četrtek, 9. maj 2024 Oddelek za informacijske znanosti in tehnologije UP FAMNIT v sklopu projekta FTDCHE/Sollertia na srečanju partnerjev v Hasseltu (Belgija)
Predstavniki Oddelka za informacijske znanosti in tehnologije UP FAMNIT so se 23. aprila 2024 udeležili srečanja projekta Erasmus+ KA220 FTDCHE/Sollertia (Promotion of Transversal Digital Competences in Higher Education) v Hasseltu, Belgija.
Projektni partnerji FTDCHE/Sollertia
Tokratno srečanje je organiziral Strokovni center za izobraževanje in razvoj v kampusu Diepenbeek Univerze Leuven-Limburg (UCLL) v Hasseltu, glavnem mestu flamske regije Limburg. Omenjeni raziskovalni center spremlja nova odkritja na področju učenja in poučevanja, razvoja, vizije, politik in inovacij izobraževanja, ter jih pretvarja v prakso in izmenjavo znanja.
Ostali partnerji projekta, ki so se udeležili srečanja, prihajajo iz Politehniške univerze v Bukarešti, Univerze na Primorskem in Univerze uporabnih znanosti Šiauliai (Litva). Skupaj so načrtovali dokončanje učnega gradiva pilotnega tečaja o digitalnih kompetencah, ki bo kmalu objavljen na spletu. Ta tečaj je namenjen študentom in diplomantom visokošolskega izobraževanja s kateregakoli področja in se osredotoča na pridobivanje najbolj iskanih digitalnih spretnosti na današnjem trgu dela.
Gradiva, ki so jih partnerji že razvili, so trenutno brezplačno na voljo na virtualni platformi Sollertia, do njih lahko dostopate brez registriracije. Z namenom spodbujanja kohezije med partnerskimi državami bodo vse vsebine na voljo v španščini, nizozemščini, romunščini, litovščini in slovenščini ter v angleščini kot dodatnem jeziku za lažje razširjanje.
Partnerji so se še dogovorili, da bo naslednje transnacionalno projektno srečanje potekalo septembra 2024 v Šiauliaiu v Litvi pod okriljem Univerze uporabnih znanosti v Šiauliaiu (SVAKO).
četrtek, 9. maj 2024 Zadnje letošnje predavanje Famnitovih izletov v matematično vesolje
Vljudno vabljeni na šesto in zadnje letošnje predavanje niza 2023/24 z naslovom
»Izlet v galaksijo poskusov teorije iger«,
ki bo v sredo, 15. maja 2024, ob 18.00, v Veliki predavalnici 3, UP FAMNIT in
prek ZOOM povezave,
predaval bo Dr. Žiga Velkavrh, UP FAMNIT in UP IAM.
Na predavanju bo prikazano, kako lahko s pomočjo laboratorijskih poskusov, ki temeljijo na teoriji iger (in teoriji odločanja), preučujemo vrednote in vedenjske značilnosti posameznikov, kot so solidarnost, zaupanje, sodelovanje, altruizem, recipročnost, omejena racionalnost, poštenost ter odnos do tveganja. V laboratorijskih poskusih so (prostovoljni) preiskovanci postavljeni v različne interaktivne družbene ali ekonomske situacije, v katerih sprejemajo odločitve. Končni razplet in uspešnost preiskovancev sta odvisna od njihovih odločitev ter odločitev ostalih preiskovancev, v določenih primerih pa delno tudi od slučaja. Tovrstni poskusi so sistematični, nadzorovani in ponovljivi, poleg tega pa omogočajo pridobivanje določenih podatkov, ki jih je sicer v vsakdanjem življenju težko ali celo nemogoče pridobiti.
Žiga Velkavrh je leta 2022 doktoriral iz matematičnih znanosti na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (FAMNIT) Univerze na Primorskem. V zadnjih letih v vlogi asistenta vodi vaje pri različnih matematičnih in ekonomskih predmetih na UP FAMNIT in UP Fakulteti za management, občasno pa tudi na UL FMF. Raziskovalno se primarno ukvarja s teorijo iger - predvsem z eksperimentalno in vedenjsko, sodeluje pa tudi z oddelkom za biodiverziteto (skupino za molekularno ekologijo), kjer skrbi za statistično obdelavo metapodatkov ekologije živali. Redno tudi sodeluje pri promociji matematike.
Prenos plakata
sreda, 8. maj 2024 NOVO PRIDOBLJEN PROJEKT NA UP FAMNIT: KRAS4US - PRILOŽNOSTI ZA OHRANJANJE BIODIVERZITETE IN IDENTITETE KRASA
Interreg VI-A Italija-Slovenija 2021-2027
KRAS4US - PRILOŽNOSTI ZA OHRANJANJE BIODIVERZITETE IN IDENTITETE KRASA, VODILNA ORGANIZACIJA, UP FAMNIT, VODJA NA UP: DOC. DR. SARA ZUPAN Z ODDELKA ZA BIODIVERZITETO.
Kras4us se ukvarja predvsem s izzivi, skladnimi s cilji Agende ZN 2030 za trajnostni razvoj in strategijami EU o podnebnih spremembah, kjer se poudarja aktivno varovanje in ohranjanje visoke stopnje in razpršenosti biotske raznovrstnosti na edinstvenem in ogroženem območju Krasa. Splošni cilj projekta Kras4us je ohranjati in obnavljati biotsko raznovrstnost na čezmejnem Krasu z uresničevanjem čezmejnih pilotnih ukrepov in aktivnosti vezanih na spremljanje stanja bioindikatorskih in krovnih vrst, ki so pokazatelji stanja ohranjenosti habitatov in biodiverzitete. S prvim delovnim sklopom (DS) bomo izvedli tri pilotne akcije, ki bodo podprle naše cilje vezane na zeleno infrastrukturo. Zeleno infrastrukturo kot so travišča, kali in suhozidi bomo poudarjali ne le iz vidika pomena za ohranjanje biodiverzitete temveč tudi kot izjemno kulturno dediščino, katere prepoznavnost je del kraške identitete. V drugem DS bomo preverjali stanje biodiverzitete na območjih požarišč z različnimi načini upravljanja in identificirali območja, kjer je stanje populacij indikatorskih vrst ugodno in kakšen je vpliv različnih upravljavskih praks po požarih na Krasu. Monitoring izbranih indikatorskih vrst bo prvič izveden na manjkrat uporabljenih in spremljanih varstveno pomembnih vrstah. Končna strateška vloga projekta Kras4us pa se zaokroži s pilotnimi ukrepi in študijami v tretjem DS, ker se bo razvijalo možnosti krožnih ekonomij z uporabo biomase iz kraških območij, med drugimi tudi požarišč, zaraščajoče “gmajne” in lesa tujerodnih invazivnih vrst.
Cilj projekta je doseči nove strategije, ki bi območju omogočile trajnostni razvoj, ki bo po eni strani omogočil lokalnem uporabniku (predvsem izvajalcem primarnih dejavnosti, kot so kmetijstvo in gozdarstvo) možnosti uporabe biomase kot energije ter po drugi strani omogočil tudi razvoj in ohranjanje biodiverzitete, ker se bo krožne ekonomije razvijalo ob poznavanju in upoštevanju naravovarstvenega znanja in določil. Čezmejno sodelovanje bo omogočilo delitev skupnih pristopov spremljanja in ukrepov za zaščito podobnih čezmejnih habitatov na Krasu. Opredelitev in razvoj krožnih ekonomij z uporabo biomase kot energije bo prvič uporabljena na čezmejnem območju Krasa.
sreda, 8. maj 2024 Znanost in zabava za študente UP na PRIMATIJADI 2024
28 študentov UP FAMNIT je sodelovalo na letošnji Primatijadi, mednarodnem športno-znanstvenem dogodku, ki že skoraj pol stoletja združuje študente naravoslovnih in matematičnih fakultet iz Bosne in Hercegovine, Črne Gore, Hrvaške, Makedonije, Slovenije in Srbije. Naši študentje so predstavili svoje znanstveno delo in osvojili dve nagradi na področju informatike.
Letošnja Primatijada je od 28. aprila do 2. maja potekala v Trebinju (Bosna in Hercegovina), združila pa je več kot 730 študentov naravoslovnih in matematičnih ved iz celotne regije. Dogodka se je udeležilo 28 študentov UP FAMNIT, od katerih jih je 19 predstavilo svoje znanstvene prispevke s področij matematike, informatike in biologije. Naši študentje so osvojili dve nagradi na področju informatike: 2. mesto je osvojil Zhivko Stoimchev s prispevkom »Comparing Distributed vs Centralized applications using Blockchain technology with practical implementation«, 3. mesto pa je osvojil Andrej Natev s prispevkom »Hit Song Prediction Using Machine Learning and Spotify Data«.
Poleg matematike, informatike in biologije so bila znanstvenemu delu dogodka zastopana tudi področja kemije, fizike in geografije. Študentje so imeli priložnost izpopolniti svoje spretnosti v predstavljanju in pisanju znanstvenih člankov ob pomoči mentorjev na svojih fakultetah. Komisijo so sestavljali trije profesorji/strokovnjaki s področja naravoslovnih/matematičnih ved. Komisija je razglasila najbolje ocenjene prispevke v dvanajstih disciplinah.
Poleg znanstvenih predstavitev so imeli študentje priložnost sodelovati v tekmovanjih v različnih športnih disciplinah: futsalu, košarki, odbojki, rokometu, namiznem tenisu in šahu. Ob tekmovalnih disciplinah so bile na voljo tudi športne aktivnosti, namenjene druženju in spoznavanju študentov iz regije (pikado, plavanje, odbojka na plaži).
»Zelo sem vesel, da se je število naših študentov na Primatijadi več kot podvojilo v primerjavi z lanskim letom. Mislim, da so se vsi zabavali, kar je bilo najpomembnejše, in da se bodo želeli ponovno udeležiti dogodka tudi naslednje leto,« je dejal Pavel Jolakoski, študent dodiplomskega študijskega programa Računalništvo in informatika in član Študentskega sveta UP FAMNIT.
Primatijada 2024 je bila ponovno odlično mesto za mreženje, učenje in izmenjavo idej, postavljajoč visoke standarde za prihodnje dogodke.
ponedeljek, 6. maj 2024 Karierni sejem UP 2024 – spoznajte potencialne delodajalce in trg dela
Univerza na Primorskem tudi to leto organizira Karierni sejem UP 2024, ki bo potekal v sredo, 15. maja 2024, od 10.00 do 13.00.
Zaradi slabe vremenske napovedi bo Karierni sejem UP (tudi) letos potekal v večnamenskem prostoru UP FAMNIT (vhod z Muzejskega trga).
Na Kariernem sejmu UP 2024 se bo predstavilo 19 delodajalcev in organizacij. Vsi udeleženci imajo možnost razgovora z njihovimi predstavniki in pridobivanja informacij o prostih delovnih mestih ter pogojih za njihovo zasedbo. Izvedli bodo tudi, katere kadre bodo podjetja potrebovala v naslednjih letih, s katermi znanji in kompetencami.
Zaradi lažje izvedbe srečanja z delodajalci je organizirana ZAPOSLITVENA KAVARNA, v okviru katere delodajalci predstavijo svojo dejavnost, potrebe po kadrih in možnosti sodelovanja v obliki študijske prakse, pripravništva, zaposlitvenih možnosti, sodelovanja pri projektih in možnostih zaposlitve. V prijavi lahko izberete poljubno število delodajalcev, s katerimi se želite pogovoriti.
PRIJAVE na Zaposlitveno kavarno omogočajo lažjo in bolj učinkovito organizacijo razgovorov z izbranimi delodajalci. Prijavite se na dogodek.
V okviru sejma bo izveden tudi seminar Zaposlitvene priložnosti v Evropi, od 13.00 do 14.00 v Santorijevi sejni sobi v avli Rektorata UP. Na seminarju nam bo Mateja Grajzer, svetovalka EURES, predstavila, kje in kako do zaposlitvenih priložnostih v državah EU.
Kratka predstavitev sodelujočih podjetij
Adecco H. R. d. o. o.
Adecco H.R. kadrovsko svetovanje d.o.o. je del velike mednarodne skupine Adecco Group AG, vodilnega svetovnega podjetja za upravljanje storitev na področju zaposlovanja in upravljanja s človeškimi viri.
S široko mrežo lokalnih poslovalnic po vsej Sloveniji, s tehnološkimi rešitvami, z nenehnim nadgrajevanjem novih storitev v naši ponudbi, upoštevajoč neprecenljive dolgoletne izkušnje tudi na mednarodnem področju, in s hitrim odzivom zagotavljajo izbor najustreznejših kandidatov za vse vrste del.
Aupair Slovenija
Program Au Pair v Ameriki ponuja edinstveno priložnost dekletom in fantom, starim do 26,5 let, da preživijo eno leto v Ameriki, kjer živijo pri izbrani družini, pomagajo pri varstvu otrok in se obenem izobražujejo ter raziskujejo novo kulturo. Gre za izjemno bogato izkušnjo, ki omogoča osebno rast, pridobivanje novih veščin in medkulturno razumevanje ter tedensko plačilo 215$ (približno 11.000 $ na leto).
Kulturno izobraževalno društvo PiNA
Društvo PiNA, ustanovljeno leta 1998, že več kot dvajset let spodbuja družbeno odgovorne prakse in krepi kulturni dialog. Od ustanovitve naprej PiNA odpira prostor za srečevanje, informiranje, izmenjavo, povezovanje in sodelovanje na področju družbenih izzivov. Sprva kot prva spletna kavarna v Sloveniji leta 1998, do leta 2016 pa kot multimedijski in mladinski center, članica mreže točk EUROPE DIRECT Slovenije, kot Stičišče nevladnih organizacij obalno-kraške regije, od leta 2022 pa kot kontaktna točka programa Državljani, enakost, pravice in vrednote (CERV) ter organizacija, ki deluje v javnem interesu na področju kulture, mladine in mednarodnega razvojnega sodelovanja.
Na sejmu bodo ponudili informacije o priložnostih za mlade v EU in možnosti za opravljanje prakse ali prostovoljskega dela na PiNI.
Mladinska zveza Brez izgovora Slovenija
Mladinska zveza Brez izgovora Slovenija je nacionalna mladinska organizacija v javnem interesu z unikatnim vrednotnim sistemom, aktivno vpetostjo v reševanje družbenih problemov in z dolgoletno prakso odličnosti na področju implementacije kompetenčnih modelov za mlade, ki se celostno dopolnjujejo v med-disciplinarni »Metodi Brez izgovora«. Osredotoča se na področje zdravja in okolja.
Organizacija deluje na dveh ravneh:
- razvija osebne kompetence mladih in njihov potencial ter
- prenaša potrebno znanje, izkušnje in veščine z izvajanjem učinkovitih, dolgoročno zastavljenih programov, namenjenih zmanjševanju neenakosti v zdravju, povečanju zdravstvene in okoljske pismenosti ter spodbujanju aktivnega državljanstva.
Delujejo tudi z več različnimi delovnimi skupinami, od otrok do mladih in pedagoških delavcevm in v različnih okoljih.
Mladim bodo predstavili možnost sodelovanja pri preventivnem delu, projektnem managementu ter pripravi in izvajanju izobraževalnih programov ali aktivnosti.
Javni zavod Park Škocjanske jame, Slovenija
Škocjanske jame so prvi spomenik v Sloveniji in na klasičnem Krasu, vpisan na Unescov seznam svetovne dediščine. To jih uvršča na častno mesto med naravnimi spomeniki sveta. Vpisane so v seznam svetovno pomembnih mokrišč Ramsarske konvencije, kot prvo podzemno mokrišče na svetu sploh. Skupaj s podzemnim tokom reke Reke so eno od najdaljših kraških podzemnih mokrišč v Evropi. Škocjanske jame so del programa MAB. Človek in biosfera (MAB) je Unescov medvladni raziskovalni program, ki vzpostavlja svetovno mrežo biosfernih območji, kjer se ohranja biološka pestrost in spodbuja trajnostni razvoj.
Na svetu je le 19 območji, ki so hkrati na seznamu svetovne dediščine, na seznamu mednarodno pomembnih mokrišč Ramsar in v programu MAB. Med njimi je tudi Park Škocjanske jame.
Upravljavec Regijskega parka Škocjanske jame je javni zavod. Glavne aktivnosti zavoda so:
- monitoring naravne in kulturne dediščine,
- spremljanje stanja in analiziranje naravnih vrednot,
- sodelovanje pri mednarodnih projektih, predstavitvah in strokovnih raziskavah parka,
- vzdrževanje, obnova in varstvo naravne in kulturne dediščine,
- skrb za strokovno predstavitev parka in organiziranje izobraževanj ter
- vodenje obiskovalcev po zavarovanem območju.
Javni zavod Park Škocjanske jame, Slovenija bo na sejmu predstavil tudi pogoje za zasedbo delovnega mesta »projektni sodelavec«, ki spada v Strokovno službo.
Epilog, d.o.o.
Dihaš hi-tech? Si poliglot v programerskem svetu? Se rad učiš in v izzivih vidiš nove priložnosti? Iščeš po zaključku študija zaposlitev v podjetju, kjer rešujejo izzive iz realnega sveta in nudijo tudi mednarodne priložnosti?
Epilog d.o.o. vam odpira vrata, kjer vaša strast do tehnologije postane način življenja. Svojo zgodbo pišejo od leta 1990. Od takrat naprej razvijajo in implementirajo najzahtevnejše programske rešitve za podporo procesom logistike. Ali bolj enostavno: povezujejo ljudi, stroje in stvari v enoten sistem.
Do strank se obnašajo vedno profesionalno, do sodelavcev prijazno in sodelovalno. So programerji, razvojniki, sistemski analitiki, arhitekti, inženirji elektrotehnike … Na prvi pogled različni, povezuje jih en interes – in to je, da radi osvajajo nova znanja, še raje pa jih delijo in drug drugega kaj novega naučijo. In to ne glede na to, ali sedijo v ljubljanski ali koprski pisarni.
V Epilog d.o.o. iščejo mlade strokovnjake, ki so navdušeni nad kakovostnimi rešitvami in imajo smisel za podrobnosti. Tistim, ki so odprti za nova znanja s področja kakovosti, so pripravljen preizkusiti svoje analitične sposobnosti ter sodelovati z razvijalci pri oblikovanju vrhunskih rešitev, predlagajo, da se spoznajo, ker je delovno mesto QA morda namenjeno prav njim.
Ljudska univerza Koper
Ljudska univerza Koper je največje izobraževalno in svetovalno središče za odrasle v Obalno-kraški regiji. Odrasli lahko na Ljudski univerzi Koper zaključijo osnovnošolsko in srednješolsko izobraževanje, se udeležijo številnih tečajev in delavnic, poiščejo nasvet v zvezi s kariero ali izobraževanjem ter dobijo podporo pri samostojnem učenju. Podjetja, ki sodelujejo z Ljudsko univerzo Koper, dobijo pozornega sogovornika, ki zagotavlja kakovostna izobraževanja za zaposlene, krojena po meri naročnika. V 60 letih obstoja so se dotaknili že skoraj vsake družine na Obali; samo v letu 2020 se je z njimi izobraževal ali poiskal nasvet vsak četrti prebivalec obalnih občin.
Tečaje lahko obiskujejo posamezniki, izvajajo pa jih tudi za zaključene skupine po naročilu podjetij in drugih ustanov. Pridobite ali izboljšate lahko svoje jezikovne in digitalne veščine in naredite korak naprej za svojo osebno rast. Pooblaščeni so tudi za izvajanje izpitov tujih jezikov in slovenščine.
Veliko sredstev za svoje delo pridobijo z državnimi in evropskimi projekti, zato je pri njih na voljo tudi kar nekaj brezplačnih programov. Prav tako pa lahko brezplačno poiščete nasvet za svojo kariero ali mentorstvo pri samostojnem učenju.
O kakovosti njihovega dela in programov ne pričajo le mnogi zadovoljni udeleženci programov, temveč tudi nacionalni certifikat kakovosti v izobraževanju odraslih – znaka POKI (Ponudimo odraslim kakovostno izobraževanje), ki ga ponosno nosijo.
Zaposleni na Ljudski univerzi Koper vam bodo predstavili možnosti zaposlovanja na delovnih mestih učitelje: slovenščine, računalništva, IKT, knjigovodstva, kemije, italijanščine, španščine in v programu Učenje za življenjsko uspešnost.
Postojnska jama d.d.
Podjetje Postojnska jama d.d. goji in razvija bogato tradicijo upravljanja ogledov in prireditev, ki sega v 20. leta 19. stoletja, ko je bila jama urejena za turistični obisk. Podjetje sestavlja več enot, in sicer Postojnska jama s pripadajočo hotelsko-gostinsko dejavnostjo, Predjamskim gradom, Hotelom Cerkno ter butično Vilo Planinko na Jezerskem.
Predstavili vam bodo potrebe po zaposlovanju v poklicih: natakar, natakarski pomočnik, sommelier, turistični vodnik v jami, kuhar in kuharski pomočnik.
SLOAM, Agencija za mlade (Program Social Impact Award)
Social Impact Award podpira mlade podjetnike v zgodnjih fazah razvoja, ki razvijajo in uresničujejo inovativne poslovne rešitve za reševanje družbenih izzivov. Program mladim pomaga spoznati področje socialnega podjetništva in narediti prve korake k ustvarjanju socialnega podjetja. Od leta 2009 skupaj spodbujajo mlade socialne podjetnike v več kot 25 državah.
Skupina Admiral
Skupina Admiral Slovenija združuje vrhunske storitve na področju igralništva, hotelirstva, gostinstva in zabave. Blagovno znamko Admiral v Sloveniji predstavlja krovna družba Novo investicije d.o.o., s sedežem v Trzinu. Danes se Admiral Slovenija ponaša z 10 igralnimi saloni, 3 hoteli in 4 restavracijami na različnih lokacijah po Sloveniji (Ljubljana center, Ljubljana BTC, Lesce, Grosuplje, Maribor, Ptuj, Nova Gorica, Portorož, Kozina, Škofije). Poleg stalnega vlaganja v izgled njihovih lokacij, posebno pozornost namenjajo tudi investicijam v strokovna izpopolnjevanja znanj več kot 300 zaposlenih.
Predstavili vam bodo razpise za delovni mesti kuharja in natakarja v restavraciji.
Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje, Območna služba Koper
Zavod RS za zaposlovanje (ZRSZ) je ena ključnih ustanov na trgu dela. Ima 12 območnih služb z uradi za delo po vsej Sloveniji, 11 kariernih središč in 12 pisarn za delodajalce.
Zagotavljajo storitve na področjih: zaposlitveno svetovanje in posredovanje zaposlitev, omrežje EURES, vseživljenjska karierna orientacija, izvajanje programov aktivne politike zaposlovanja, izvajanje zavarovanja za brezposelnost, zaposlovanje in delo tujcev, priprava analitičnih gradiv in informacije o trgu dela.
V povprečju delodajalci na Zavodu RS za zaposlovanje, Območna služba Koper, objavijo približno 1.000 prostih delovnih mest na mesec iz praktično vseh dejavnosti. V prvih treh mesecih 2024 je bilo največ potreb na področju zdravstva in socialnega varstva, prometa in skladiščenja, gostinstva, gradbeništva, izobraževanja, predelovalne dejavnosti, trgovine, javne uprave ...
Dinit d.o.o.
Temeljna dejavnost podjetja Dinit d.o.o. je procesiranje kartičnih transakcij. So mlado a drzno podjetje, ki je v 15 letih od ustanovitve zraslo v ekipo z več kot 100 zaposlenimi, prisotnostjo na mnogih zahodno evropskih trgih in močno strateško pozicijo znotraj globalne kartične sheme Diners Club International. Skupaj s svojimi partnerji razvijajo inovativne informacijske rešitve, ki so sodobne, enostavne za integracijo ter stroškovno učinkovite.
Zaposleni v Dinitu vam bodo predstavili razpise za delovna mesta: razvijalec aplikacij .NET, razvijalec aplikacij Java in IT projektni vodja.
GoOpti d.o.o.
GoOpti je mednarodno podjetje/platforma, ki se ukvarja s cestnim prevozom potnikov. Njihova ponudba zajema različne vrste prevozov, med katerimi so nizkocenovni skupinski prevozi na letališča in v mesta, zasebni prevozi za poslovne uporabnike in prevozi po meri, ki jih organizirajo v skladu z željami in potrebami potnikov.
Podjetje zaposluje mlade na različnih delovnih mestih in bo predstavilo delovna mesta za: agenta kontaktnega centra za podporo strankam (m/ž), izvajanje aktivnosti asistenčnega in klicnega centra za njihove potnike, logista v podpornem centru (m/ž), Izvajanje aktivnosti asistenčnega in klicnega centra za potnike in voznike razporejanje potnikov, voznikov in vozil z namenom zagotavljanja pravočasnega in varnega prevoza in Marketing and Business Analyst (poslovnega analitika).
Univerza na Primorskem
Na sejmu se bo predstavila tudi Univerza na Primorskem in njeni predstavniki kadrovske službe bodo razložili nekaj več o aktualnih razpisih za prosta delovna mesta ter predstavili potrebe po kadrih v naslednjih letih.
petek, 26. april 2024 PODALJŠAN ROK PRIJAVE DO 7. MAJA | ALUMNI BIOLOŠKI TABOR
Kdaj? 17. 5. - 19. 5. 2024
Kje? območje Rakovega Škocjana
Prijave: TUKAJ. Prijave zbiramo do 7. maja 2024.
Več: TUKAJ!
Vabimo vas, da se nam pridružite na prvem ALUMNI BIOLOŠKEM TABORU in z nami soustvarjate!
Dogodek je namenjen diplomantom študijskih programov Biodiverziteta, Varstvena biologija in Varstvo narave ter preostalim diplomantom Univerze na Primorskem, ki se navdušujejo nad naravo.
Glavni cilji dogodka so mreženje in prostor za ponovno srečanje, obujanje spominov, krepitev obstoječih vezi in tkanje novih poznanstev.
Ker so diplomante, medgeneracijsko povezovali ravno dogodki, povezani s terenjenjem, bo dogodek potekal na način sproščenega terenskega vikenda, v obliki mini biološkega tabora. Ta bo ponujal 5 tematskih skupin, katerim se lahko pridružite:
- dvoživke,
- metulji,
- opraševalci,
- plazilci in
- ptice.
Skupine bodo vodili izkušeni mentorji iz posameznega področja. Terenjenju bo sledilo večerno druženje s piknikom, dogodek pa bo zaključen z nedeljskim pohodom. Tabora se je možno udeležiti tudi deloma (več informacij v prijavnem obrazcu).
Udeležba na dogodku je brezplačna!
Prijave do 7. maja 2024 oziroma do zapolnitve kapacitet (do 50 udeležencev). Da si zagotovite mesto v želeni skupini, se prijavite čimprej, saj bodo udeleženci med skupinami enakomerno porazdeljeni do zasedbe mest v posamezni skupini. Glede na izražene želje, bodo prednost pri izbiri imeli hitrejši!
PROGRAM
- Petek, 17. 5. 2024
Spoznavni večer z druženjem. Prihod možen v večernih urah (predvidoma od 18.00 dalje). Za večerjo in prenočišča bo poskrbljeno.
- Sobota, 18. 5. 2024
Od jutranjih ur do 17.00 bo potekalo terenjenje po skupinah. Namen terenjenja je obnova oz. izmenjava znanj, ter druženje. Ob 17. bomo nadaljevali s piknikom in večernim druženjem. Za obroke in prenočišča bo poskrbljeno.
- Nedelja, 19. 5. 2024
Skupinski pohod do enega izmed okoliških hribov, ki ga zaključimo v času kosila. Za terensko malico je poskrbljeno.
Za dodatne informacije glede poteka in vsebine tabora nas lahko kontaktirate na:
nina.loncarevic@famnit.upr.si.
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visokošolstvo, znanost in inovacije, in Evropska unija – NextGenerationEU. Projekt se izvaja skladno z načrtom v okviru razvojnega področja Pametna, trajnostna in vključujoča rast, komponente Krepitev kompetenc, zlasti digitalnih in tistih, ki jih zahtevajo novi poklici in zeleni prehod (C3 K5), za ukrep investicija F. Izvajanje pilotnih projektov, katerih rezultati bodo podlaga za pripravo izhodišč za reformo visokega šolstva za zelen in odporen prehod v Družbo 5.0: projekt Pilotni projekti za prenovo visokega šolstva za zelen in odporen prehod.
petek, 26. april 2024 Vabljeni na informativne dneve za magistrski študij na UP FAMNIT
Interdisciplinarni, raznoliki in sodobno naravnani magistrski študijski programi na UP FAMNIT ponujajo vse, kar si študentke in študenti želijo: znanje, projektno delo, sodelovanje s podjetji, raziskovanje, mednarodne izkušnje, sodobno laboratorijsko in računalniško opremo.
UP FAMNIT izvaja sedem študijskih programov 2. stopnje: Matematične znanosti, Računalništvo in informatika, Varstvo narave, Biopsihologija, Psihologija, Trajnostno grajeno okolje in Podatkovna znanost.
***
Vabimo vas, da se udeležite virtualnih predstavitev magistrskih študijskih programov, ki bodo potekale med 20. 5. in 21. 5. 2024, preko video-konferenčnega sistema ZOOM.
Z vami bodo koordinatorji študijskih programov, za vprašanja, ki so vezana na prijavno-vpisni postopek, pa bo na voljo tudi Referat za študente.
Informativna srečanja za programe, ki jih izvajamo tudi v angleškem jeziku, bodo potekala v angleščini.
Predstavitve študijskih programov v slovenskem jeziku bodo potekale 20. maja 2024 ob 17.00 uri, medtem ko bodo predstavitve študijskih programov v angleškem jeziku potekale dan kasneje, 21. maja 2024 ob 17.00 uri.
Več informacij o informativnih dogodkih in Zoom povezave najdete > TUKAJ
Vsi aktualni roki in prijavno - vpisni postopek > TUKAJ
Dan in ura |
Študijski program |
20. 5., 17.00 |
|
20. 5., 17.00 |
|
20. 5., 17.00 |
|
20. 5., 17.00 |
Podatkovna znanost | PREDSTAVITEV V ANGLEŠČINI - ZOOM |
20. 5., 17.00 |
|
20. 5., 17.00 |
|
20.5., 17.00 |
|
21. 5., 17.00 |
Data Science - PREDSTAVITEV V ANGLEŠČINI - ZOOM |
21. 5., 17.00 |
Mathematical Sciences - PREDSTAVITEV V ANGLEŠČINI - ZOOM |
21.5., 17.00 |
Sustainable built environments - PREDSTAVITEV V ANGLEŠČINI - ZOOM |
petek, 26. april 2024 Nov doktor znanosti, Campos Mijangos Cuauhtlii
Danes, 26. 4. 2024, smo na UP FAMNIT pozdravili še enega doktorja znanosti.
Campos Mijangos Cuauhtlii, študent doktorskega študijskega programa Računalništvo in informatika na UP Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT), je uspešno zagovarjal doktorsko disertacijo z naslovom Designing Interactive Paper Displays by Interlacing Physical and Digital Content Using Horizontal Touchscreen, pod mentorstvom izr. prof. dr. Klena Čopiča Puciharja in somentorstvom izr. prof. dr. Matjaža Kljuna.
Novemu doktorju znanosti iskreno čestitamo in mu želimo uspešno nadaljevanje raziskovalne poti!
,
četrtek, 25. april 2024 Rektorska konferenca - internacionalizacija visokega šolstva
Rektorska konferenca RS skupaj s CMEPIUS organizira konferenco na temo internacionalizacije visokega šolstva, ki bo izvedena v angleškem jeziku. Namen konference je izmenjati mnenja, opraviti refleksijo, deliti dobre prakse in predstaviti priložnosti za razvoj in krepitev kompetenc ter dviga kakovosti in poučevanja v okviru internacionalizacije.
Ciljne skupine so: vodstva univerz in fakultet, tajniki univerz in članic, mednarodne pisarne, vodje oddelkov in snovalci politik internacionalizacije na oddelkih, fakultetah in univerzah ter širše, vsi zainteresirani. Prijava je možna tukaj.
sreda, 24. april 2024 Lekov dogodek ScienceBeat za študente naravoslovnih in poslovnih ved
Farmacevtsko podjetje Lek, član skupine Sandoz, v sodelovanju s slovenskimi javnimi univerzami organizira vrhunski znanstveni in strokovni dogodek ScienceBEAT, ki bo potekal od 11. do 14. 9. 2024 v Ljubljani, Mariboru in Lendavi. Mladim talentom omogoča vstop v globalno mrežo strokovne odličnosti na področjih znanosti in podjetništva.
Udeleženci bodo lahko pridobili edinstven vpogled v trende in izzive sodobne farmacevtske industrije ter začutili utrip globalnega farmacevtskega podjetja, ki je vodilno na področju razvoja in proizvodnje podobnih bioloških zdravil in generičnih farmacevtskih izdelkov.
Prav tako bodo imeli izjemno priložnost mreženja in pridobivanja neprecenljivega znanja ter strokovnega vpogleda od svetovno priznanih znanstvenikov in podjetnikov inovatorjev, ki premikajo meje na svojih področjih. Na dogodku bodo udeleženci pridobili tudi praktične izkušnje s skupinskim delom na zastavljenem farmacevtsko-poslovnem izzivu ter priložnost za prikaz znanja in veščin v praksi. Nenazadnje bodo prejeli tudi dostop do globalne mreže strokovnjakov in kariernih priložnosti v agilnem in navdihujočem poslovnem okolju, ki temelji na vključenosti, pravičnosti in vrednotenju raznolikosti.
V Leku z različnimi projekti nagovarjajo mlade perspektivne študente in strokovnjake z različnih področij, ki lahko v mednarodnem okolju Sandozove globalne mreže sodelujejo s tujimi strokovnjaki, pridobivajo nova znanja in veščine, razvijajo svoje talente in ustvarjalnost ter gradijo kariero. Pritegniti želijo najboljše posameznike z zaposlitvenih trgov, fakultet, raziskovalnih inštitutov in drugih ustanov v Sloveniji in tujini.
Dogodek ScienceBEAT je tako namenjen perspektivnim študentom zadnjega letnika dodiplomskega študija ter študentom magistrskega, doktorskega in postdoktorskega študija naravoslovnih in poslovnih ved iz Slovenije in tujine. Več informacij o samem dogodku in prijavah lahko pridobite na spletni strani ScienceBEAT - Lek.
sreda, 24. april 2024 April v znamenju kvantne mehanike: Kvantni dogodek v Centru eksperimentov DMFA Koper | 25. april
Društvo matematikov in fizikov Koper si skupaj z UP FAMNIT prizadeva vpeljati kvantno programiranje med mlajše generacije ter vključiti tako študente kot tudi usmerjati razvijalce v izdelavo kvantnih programov za potrebe logistike.
S tem namenom DMFA Koper organizira kvantni dogodek v Centru eksperimentov (DMFA Koper), v četrtek, 25. aprila, ob 18.30, kjer bodo člani društva skupaj z Univerzo in Polo Tecnologico Alto Adriatico ter raziskovalci s Famnita razpravljali o temi: Harbor and High Tech. Povabljeni pa so tudi predstavniki podjetij, ki bodo prispevali k razvoju idej. Na dogodek pa so za razvoj idej še posebej vabljeni informatiki ter razvijalci.
DMFA Koper je skupaj z UP FAMNIT ter Qworld organiziral že tri uvodne tečaje. Pridobili pa so tudi edini osebni kvantni računalnik na svetovnem trgu, kar jima omogoča, da ozaveščajo študente ter organizacije glede nove tehnologije.
ponedeljek, 22. april 2024 MEETUP 2024 OKREPIL POVEZANOST ALUMNI UP SKUPNOSTI
V četrtek, 18. aprila 2024, se je v avli UP FAMNIT odvilo letno srečanje alumnov Univerze na Primorskem – Alumni MeetUP, ki ga je letos zaznamovala prva podelitv nagrad in priznanj Alumni UP.
Alumni klub Univerze na Primorskem uradno združuje diplomantke in diplomante UP ter predstavlja pomembno stičišče medsebojnega povezovanja diplomantov, nudi priložnosti mreženja in spodbujanja nadaljnjega profesionalnega ter osebnega razvoja, vseživljenjskega učenja in nadaljnjega raziskovanja.
Letošnjo srečanje smo otvorili z nastopom vokalne skupine Kaelestis, ki je ustvarila prijetno vzdušje. Alumnom UP sta rektorica UP in prva doktorantka UP FAMNIT prof. dr. Klavdija Kutnar in predsednik kluba Alumni UP, izr. prof. dr. Mirko Prosen, namenila nekaj spodbudnih besed. Častni gost, izr. prof. UP FTŠ – Turistice in pevec kultne rock skupine Zmelkoow, Gorazd Sedmak, je prisotnim podal izjemno dragocene nasvet o iskanju ravnovesja med delom in strastjo.
Velika novost letošnjega dogodka MeetUP je bila podelitev nagrad Alumni UP, članom skupnosti, ki so se posebej izkazali v svoji karieri in življenju. Podpornike naše dejavnosti pa smo počastili s priznanji Alumni UP.
Iskreno čestitamo Đorđetu Mitroviću, alumnu UP FAMNIT, za prejem nagrade »Mladi UP«, Đejmi Hadrovič, alumni UP FHŠ, za prejem nagrade Alumni UP za odličnost in Vanji Kosmina Novak, alumni UP FVZ, prejemnici nagrade Alumni UP za izjemne dosežke na strokovnem področju. Za njihov trud, prizadevnost in uspeh čestitamo tudi prejemnikom priznanj – Tadeju Rogelji, alumnu UP FTŠ – Turistica, Lovrencu Habetu, alumnu UP PEF in Vasiliju Žbogarju, alumnu UP FM. Vsi nagrajenci so v ponos tako skupnosti Alumni UP, kot celotni Univerzi.
Srečanje smo uspešno zaključili z druženjem in mreženjem študentov, alumnov, profesorjev, zaposlenih in vseh ostalih prisotnih, ki smo ob pogostitvi in glasbi navezali veliko novih stikov, podelili obilico dobrih nasvetov, prigod, anekdot, spodbudnih besed ter se stežka poslovili z nasmehom na obrazu, novimi idejami, upi in spletenimi prijateljstvi.
petek, 19. april 2024 Zagovor doktorske disertacije študenta Camposa Mijangosa Cuauhtlija
Campos Mijangos Cuauhtli, študent doktorskega študijskega programa Računalništvo in informatika na UP Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT), bo zagovarjal doktorsko disertacijo z naslovom Designing Interactive Paper Displays by Interlacing Physical and Digital Content Using Horizontal Touchscreen, pod mentorstvom izr. prof. dr. Klena Čopiča Puciharja in somentorstvom izr. prof. dr. Matjaža Kljuna.
Zagovor bo potekal v petek, 26. 4. 2024 ob 9. uri prek IKT orodja Zoom:
https://upr-si.zoom.us/j/89763642857?pwd=UGptT3FsVVVtK0l6d0xyd09SVDNiZz09
Meeting ID: 897 6364 2857 Passcode: 264850
Doktorska disertacija bo javnosti na vpogled v knjižnici UP v prihodnjih dneh.
Vljudno vabljeni!
četrtek, 18. april 2024 Vabljeni k ogledu zadnjih dveh posnetkov letošnjih Famnitovih bioloških večerov 2023/24
Sedmo predavanje letošnjega cikla bioloških večerov z naslovom "Skrivnostna kozača (Strix uralensis) kot končni plenilec v gozdnem eksosistemu: od favnističnih popisov do ekosistemskih raziskav, “je izvedel Doc. dr. Al Vrezec, Nacionalni inštitut za biologijo. Predavanje je potekalo preko vidokonferenčne povezave ZOOM.
Doc. dr. Al Vrezec je znanstveni svetnik na Nacionalnem inštitutu za biologijo in muzejski svetovalec na Prirodoslovnem muzeju Slovenije v Ljubljani, kjer je tudi strokovni vodja Slovenskega centra za obročkanje ptičev. Njegovo področje delovanja so raziskave v ekologiji, zlasti na področju ptic (ornitologija) in žuželk (entomologija), kjer večji del raziskovalnega dela posveča hroščem, v zadnjem času pa se raziskovalno intenzivno ukvarja tudi s potočnimi raki in problematiko tujerodnih vrst. Posebno raziskovalno področje so medvrstne interakcije in ekosistemska vloga vrst. Kot predavatelj trenutno sodeluje z Univerzo v Ljubljani in Mednarodno podiplomsko šolo Jožefa Stefana, kjer je tudi mentor večim magistrskim in doktorskim študentom. Je član več domačih in mednarodnih strokovnih združenj, vodil je mednarodni program EURAPMON pri Evropski znanstveni fundaciji, v letu 2017 pa ga je upravni odbor COST akcije ERBFacility za vzpostavitev sheme biomonitoring ujed in sov v Evropi imenoval za podpredsednika, akcijo pa je vodila Univerza v Oxfordu. Od leta 2006 je koordinator nacionalnega monitoringa hroščev v okviru omrežuja Natura 2000 v Sloveniji. Med leti 2002 in 2004 je kot glavni urednik urejal slovensko znanstveno ornitološko revijo Acrocephalus, sicer pa je član uredniškega odbora več domačih in tujih revij. Do sedaj je objavil skoraj 900 del, med njimi prek 120 znanstvenih člankov in prispevkov. Dejaven je tudi na področju poljudno-znanstvenega pisanja, kjer je objavil več knjig, poleg tega pa je tudi avtor dveh srednješolskih učbenikov.
V gozdnih eksosistemih predstavljajo sove kot nočni plenilci navadno vrh prehranjevalne verige. A se raziskovalci sov po vsem svetu običajno soočajo s pomanjkanjem osnovnih informacij o vrstah, ki jih preučujejo, tj. razširjenosti in številčnosti, saj so sove kot nočno dejavne ptice navadno izključene iz običajnih popisov ptic. Nedavni pregled monitoringa plenilskih ptic v Evropi je pokazal, da je shem monitoringa sov znatno manj v primerjavi z dnevnimi ujedami. V predstavitvi je predavatelj predstavil primer večvrstne sheme monitoringa sov iz osrednje Slovenije, ki zajema že prek 20 let neprekinjenega zbiranja podatkov za kozačo (Strix uralensis), lesno sovo (Strix aluco) in koconogega čuka (Aegolius funereus). Poudarek je bil na največji vrsti v preučevani združbi sov, to je kozači, ki predstavlja v Sloveniji ledenodobni relikt. V 90-tih letih je bila ta sova v Sloveniji izjemno slabo poznana, danes pa ne poznamo dobro le njene razširjenosti, pač pa njene vpetosti v ekosistemske porocese, ki se kažajo v odnosu plenilec-plen kot v odnosu plenilec-plenilec. Ti odnosi pa se skozi podnebne spremembe spreminjajo, kar vpliva tako na kozačo kot vrsto, kot na vrste s katerimi ta velika sova sobiva. Predavanje je bilo izvedeno v okviru projekta Interreg IT-Si eNat2Care, katerega cilj je izboljšati monitoring kozače v Sloveniji in Italiji, kamor se ta vrsta danes širi, kakor tudi razviti kompleksnejšo shemo monitoringa, ki bo sposobna prepoznavati tudi eksosistemske spremembe, ki vplivajo na spremembe v populaciji kozač.
Šesto predavanje letošnjega cikla Famnitovih bioloških večerov z naslovom "Dobrine, vrednote in koristi narave v območju UNESCO biosfernega območja Kras“ je izvedla Nina Lončarević, z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT. Predavanje je potekalo preko vidokonferenčne povezave ZOOM.
Nina Lončarević je diplomirala iz varstva okolja na Univerzi v Črni Gori (2017) in končala magistrski študij krajinske ekologije na Univerzi Hohenheim v Nemčiji in Švedski kmetijski Univerzi (2019). Prej in v teku študija je opravljala različna prostovoljna dela, od prostovoljstva v nevladnih organizacijah do TEDx, WWOOF, programa za opolnomočenje mladih itn. Od 2019 do 2022 je delala v NVO sektorju, v varstvu narave v Črni Gori, od koder prihaja. Oktobra 2022 se je pridružila ekipi Oddelka za biodiverziteto na Univerzi na Primorskem. Njeni hobiji so pohodništvo, fotografija in vadba v fitnesu. Njena velika želja je živeti v naravnem domu iz gline in poglobljenih odnosov z drugimi ljudmi.
Dobrine, vrednote in koristi narave so že desetletja predmet znanstvene obravnave. Raziskovalci razvrščajo vse dobrine in storitve, ki jih ljudje dobimo od narave, v štiri glavne skupine: oskrbovalna (hrana, voda, les ...), regulacijska (varovanje pred poplavami in požari; preprečevanje erozije; regulacija čistote vode ...) in kulturna (rekreacija, estetska vrednost narave, navdih …) skupina. V sklopu predavanja je predavateljica predstavila raziskavo omenjenih storitve narave na UNESCOvem Biosfernem rezervatu Kras, ki obsega štiri občine: Divačo, Hrpelje-Kozino, Pivko in Ilirsko Bistrico. Raziskava je potekala od oktobra 2022 do decembra 2023. Njen namen je bil zagotoviti vpogled v storitve narave in sodelovati v oblikovanju novega plana upravljanja Biosfernega območja.
četrtek, 18. april 2024 V APRILU ŽE DRUGI SEJEM UPGRADE - RAZŠIRI SVOJE ZNANJE!
Študij na prvi stopnji predstavlja pogosto priložnost za razmislek o smeri nadaljevanja študija in pa karierne usmeritve, saj so smeri nadaljevanja različne. Z željo podati čimveč podpore in pomoči vsem študentkam in študentom, je UP zasnovala sejem podiplomskih programov, ki sega onkraj predstavljanja smeri matične fakultete.
Tako je sejem potekal v sredo, 17. aprila 2024, na Muzejskem trgu in v avli UP Famnit, kjer so se predstavile posamezne fakultete tako z lastnimi programi kot predstavljanjem možnosti prehajanja med smermi znotraj fakultete ali univerze, saj se pogoji razlikujejo. Ob tem so bile na voljo svetovalne aktivnosti Kariernega centra in Kadrovske službe UP – slednja je predstavljala tudi različne možnosti zaposlitve na UP. Poseben poudarek je bil na opciji karierne usmeritve v raziskovanje, kar sta predstavljala tako inštitut UP IAM kot Center znanosti UP. Mednarodno usmeritev univerze je zastopalo področje internacionalizacije, kjer so lahko spoznali široke možnosti sodelovanja s tujino, ki jih omogoča močna mednarodna vpetost UP. Pomembno podporo med študijem pa kolegicam in kolegom ponujajo in predstavljajo tako Študentski svetovi (krovni in fakultetni) kot Tutorji UP.
Posebnost dogodka pa so bile pogovorne točke, na katerih so bili na voljo študentje, Alumni in zaposleni, ob kavi so z udeleženci delili svoje izkušnje in vtise o vzporednem študiju, popolni menjavi smeri, delni menjavi smeri - pridobivanju drugih kompetenc, ponovnem vpisu na isto stopnjo študija po pridobljeni diplomi, delu mladega raziskovalca na UP, delu v strokovnih službah UP, študiju v zrelih letih ter dokončanju študija po tem, ko manjka zgolj še zapis diplome/zaključne naloge.
Vsi zainteresirani bodo lahko dodatne informacije o posameznih programih prejeli na informativnih dogodkih posameznih fakultet, ki jih objavljajo prek svojih kanalov.
torek, 16. april 2024 Prva delavnica o interakciji med človekom in računalnikom na osnovi radarja: Beyond Radar Waves
V sklopu EICS 2024 - 16. simpozija o inženirskih interaktivnih računalniških sistemih ACM SIGCHI bo 25. junija 2024, v Cagliari v Italiji, potekala prva delavnica o interakciji med človekom in računalnikom na osnovi radarja: Beyond Radar Waves.
Delavnico organizira izr. prof. dr. Klen Čopič Pucihar z Oddelka za informacijske znanosti in tehnologije (UP FAMNIT), eden od vodij Laboratorija za interakcijo človek-računalnik na Univerzi na Primorskem – HICUP, skupaj z izkušenemi raziskovcalci s področja umetne inteligence in strojnega učenja. (Beyond Radar Waves: The First Workshop on Radar-Based Human-Computer Interaction (upr.si).
Sprva se je radarska tehnologija uporabljala pri nadzoru in zaznavanju predmetov, vendar so raziskovalci HCI to nedavno začeli uporabljati za ustvarjanje novih uporabniških izkušenj. Te vključujejo interakcijo na podlagi gest s pomočjo radarskega zaznavanja, prepoznavanje materialov ter omogočanje interakcij prek tkanin in površin. Na delavnici bodo udeleženci skozi praktično uporabo raziskali temeljne, praktične in eksperimentalne izzive radarske interakcije v igrah, virtualnih in razširjenih resničnostih, zdravstvu, sistemih za odzivanje v sili in pametnih okoljih.
Pomembni datumi:
- Rok za oddajo prispevkov: 10. maj 2024
- Povratna informacija: 31. maj 2024
- Rok za prijavo na delavnico: 7. junij 2024
- Končni program delavnice: 15. junij 2024
- Delavnica (celodnevna): 25. junij 2024
- Predlog poglavja za knjigo RBI: 30. junij 2024. Avtorji morajo navesti začasni naslov, seznam avtorjev in povzetek. Ti podatki bodo uporabljeni za predložitev predloga za knjigo v seriji HCI založbe Springer.
- Oddaja predloga knjige s strani organizatorjev delavnice v serijo Springer HCI: 7. julij 2024.
- Obvestilo o odločitvi: 1. avgust 2024
- Oddaja poglavja po delavnici: 23. avgust 2024
- Začetek izdelave knjige: september 2024
Odvisno od sprejetih člankov se predvideva predlog za knjigo v seriji Springer HCI. Ostali rezultati delavnice, kot so videoposnetki in predstavitve, bodo na voljo na spletni strani delavnice.
- Avtorji morajo svoje prispevke pripraviti v skladu s Springerjevimi smernicami, ki so na voljo na spletni strani > TUKAJ
- Postopek prijave
- Spletna stran delavnice
EICS 2024 je šestnajsta mednarodna konferenca - ACM SIGCHI, posvečena inženiringu interaktivnih računalniških sistemov in njihovim uporabniškim vmesnikom, ki obravnavajo enega ali več dejavnikov kakovosti programske opreme, kot so uporabnost, uporabniška izkušnja, zanesljivost, varnost, itd. Ta bo potekala od 24. do 28. junija 2024 v Cagliari, Italija.
torek, 16. april 2024 DELOVNO MESTO: D010001 ASISTENT - ASISTENT Z DOKTORATOM
Članica: UP FAMNIT
Področje: Matemtika
Mentor: prof. dr. Martin Milanič
Delovno razmerje bo sklenjeno s polnim delovnim časom 40 ur na teden (100 %), za določen čas 24 mesecev, predvidoma v mesecu oktobru 2024.
Pogoji za opravljanje dela:
- doktorat znanosti (prejšnji) oziroma doktorat znanosti s področja matematike, računalništva ali sorodnega področja - kandidati morajo imeti (ali pričakovati, da bodo kmalu pridobili) doktorat iz matematike, računalništva ali sorodnega področja in izkazati odličnost na področju diskretne matematike ali teoretičnega računalništva,
- zahteva se ustrezno strokovno znanje na področju strukturne in algoritmične teorije grafov, vključno s solidnim poznavanjem različnih vidikov teorije grafov, algoritmov in teorije računske zahtevnosti,
- delovno mesto bo zahtevalo poučevanje največ dveh predmetov na leto, v okviru študijskih programov Matematike oz. Računalništva in informatike na UP FAMNIT (odvisno od kandidatovega znanja in izkušenj),
- aktivno znanje svetovnega jezika.
Druga zaželena znanja:
- izvolitev v naziv visokošolski sodelavec – asistent s področja Matematike oziroma izpolnjevanje pogojev za izvolitev v ta naziv.
Nudimo:
- podoktorski raziskovalec bo imel dostop do določenega zneska financiranja za potovanja, konference in raziskovalne goste.
Rok in postopek prijave:
Za prijavo pošljite naslednje dokumente v elektronski obliki neposredno na mail razpisi@famnit.upr.si z besedilom »Univerza na Primorskem Postdok 2024« v polju Zadeva.
K vlogi priložite:
- življenjepis,
- seznam znanstvenih objav,
- opis raziskovalnih interesov,
- kopije največ treh nedavnih člankov ali prednatisov,
- imena in e-poštne naslove dveh ali treh oseb, na katere se lahko obrne za referenco (in so se strinjale, da se z njimi vzpostavi stik).
Neuradna vprašanja lahko naslovite na prof. dr. Martina Milaniča (martin.milanic@upr.si).
Rok za prijavo je: 15. maj 2024
ponedeljek, 15. april 2024 Peto predavanje FAMNITovih izletov v matematično vesolje 2023/24
Vljudno vabljeni na peto letošnje predavanje z naslovom
»Discovering Hidden Order in the Chaos«
ki bo v sredo, 24. aprila 2024, ob 18.00,Veliki predavalnici 3, UP FAMNIT in prek ZOOM povezave,
predavala bo Dr. Alejandra Ramos Rivera, UP in IMFM.
Ste se kdaj spraševali, ali obstaja metoda za to, kar se zdi naključje? Pridružite se nam na potovanju v svet, kjer iz kaosa nastaja red. Med predavanjem bomo raziskovali, kako se vzorci nenadoma pojavljajo v navidezno nepovezanih stvareh. Od vsakdanjih situacij do ugank, ki zmedejo matematike, bomo pokazali presenetljive primere, kjer se struktura naravno pojavi. Med predavanjem bomo razmišljali o vprašanjih, kot so: kako velik mora biti nabor števil, točk ali predmetov, da najdemo vzorec? Ali lahko vedno najdemo pravilen vzorec? Pogledali si bomo tudi nekaj primerov in odprtih problemov na različnih področjih matematike, ki vzbujajo zanimanje širše javnosti.
O predavateljici:
Alejandra Ramos Rivera je zaključila dodiplomski študij uporabne matematike na Metropolitan Autonomous univerzi v Mexico Cityju (2012) in nadaljevala magistrski študij matematičnih znanosti na Matematičnem inštitutu UNAM (2014), kjer je delala na področju abstraktnih politopov. Doktorirala je iz matematike leta 2019 na Inštitut Andreja Marušiča Univerze na Primorskem. Trenutno je zaposlena na Univerzi na Primorskem in na Inštitutu za matematiko, fiziko in mehaniko v Ljubljani. Njen raziskovalni interes je uporaba algebraičnih orodij za preučevanje simetrije v diskretnih objektih in sorodnih področjih.
Prenos plakata
četrtek, 11. april 2024 Predstavitev konzorcija NEBA Alliance na festivalu Novega evropskega Bauhausa v Bruslju
Akademija Novega evropskega Bauhausa (NEB Academy) je vodilna pobuda Evropske komisije, katere namen je pospešiti nadgradnjo znanj in prekvalifikacijo strokovnjakov s področja arhitekture, gradbeništva in inženirstva (ACE) ter podobnih področij. Z mrežo vozlišč za usposabljanje po vsej Evropi združujejo regionalne kompetence in omogočajo dostop do vsebin o trajnostnosti, krožnosti in znanju o biotskih materialih. Močno partnerstvo univerz, regionalnih centrov za usposabljanje, organov oblasti in evropskih organizacij je predstavilo delovanje konzorcija NEBA Alliance in pričelo soustvarjati to novo platformo za gradbeni sektor.
Pospešitev prenosa znanja glede blažitve podnebnih sprememb med delavce, podjetja, oblikovalce politik in javnost je nujno potrebna zaradi pereče podnebne krize in gradbeništva, ki je odgovoren za več kot 40 % emisij toplogrednih plinov. Prav zato je Ursula Von der Leyen, predsednica Evropske komisije, novembra 2022 napovedala Akademijo Novega evropskega Bauhausa (NEB Academy) kot glavno in vodilno smer razvoja pobude Novega evropskega Bauhausa.
V okviru pobude bomo omogočili enostaven dostop do gradiva za usposabljanje in ponujali predavanja. Izvajali jih bomo v mednarodni mreži, ki vzpostavlja vse večje število vozlišč po vsej Evropi, in s tem zagotavlja regionalno pokritost in strokovno znanje o določenih temah. Na tak način bomo z usmerjenimi programi podpirali prehod iz linearnega in na fosilnih virih temelječega sistema, v bolj krožno, regenerativno in distributivno gospodarstvo.
Namen Akademije (NEB Academy) je povečati ozaveščenost, izboljšati znanja in spretnosti ter spodbuditi zavezanost zainteresiranih deležnikov k spodbujanju sprememb. Krepitev industrializacije na biotski osnovi in digitalizacije v gradbeništvu, drugem največjem industrijskem ekosistemu v Evropi, bo ustvarila priložnosti za privabljanje mladih talentov in usposobljenih delavcev ter prispevala k rasti krožnega biogospodarstva in uresničevanju Evropskega zelenega dogovora. Z Valom prenove pobuda podpira cilj odprtja 160.000 dodatnih zelenih delovnih mest v evropskem gradbeništvu.
Akademija (NEB Academy) bo vzpostavila platformo, ki bo omogočala usklajevanje visokokakovostnih usposabljanj s potrebami po znanju in spretnostih ter zahtevami različnih ciljnih skupin. Vzpostavitev osrednjega portala in zbirke podatkov o certificiranih gradivih za usposabljanje, predavanjih in modulih ter izbor najboljših pedagoških praks bo omogočila široko razširjanje usposabljanja o biotskih materialih v trajnostnem gradbeništvu. Z upravljanjem zbirke predavanj Akademije (NEB Academy), ki jo bomo sprotno preverjali glede na tematska področja in vrednote NEB, bo učiteljem in udeležencem usposabljanja omogočala, da takoj poiščejo najprimernejše možnosti za usposabljanje.
“Usposabljanje akterjev v celotnem ekosistemu gradbeništva, po vsej Evropi, bo pripomoglo k večji uporabi biomaterialov in več ljudi bo imelo dostop do zdravih in lepih stavb za delo, bivanje in učenje.”Prof. dr.
Andreja Kutnar, Univerza na Primorskem, Slovenija, koordinatorka NEBA Alliance
“Pozdravljam konzorcij Akademije novega evropskega Bauhausa (NEBA Alliance), ki združuje 14 evropskih partnerjev in je pripravljen vzpostaviti mrežo za usposabljanje po vsej Evropi. To bo trdna podpora za evropsko gradbeno industrijo, ki bo obravnavala pomanjkanje delovne sile in spodbujala izmenjavo znanja, vključno s trajnostnimi rešitvami na biotski osnovi, kot je krožna uporaba lesa in drugih inovativnih materialov.”
Ursula von der Leyen, predsednica Evropske komisije
“Novi evropski Bauhaus želi v naše bivalne prostore vnesti Evropski zeleni dogovor. Da bi bil uspešen, moramo gradbeništvo opremiti z veščinami in znanjem, ki jih potrebuje za izkoriščanje potenciala trajnostnih rešitev. Namen Akademije NEB je prispevati pomembne spremembe.”
Iliana Ivanova, Evropska komisarka za inovacije, raziskave, kulturo, izobraževanje in mlade
“Pozdravljam konzorcij Akademije novega evropskega Bauhausa (NEBA Alliance), ki bo s svojim raznolikim strokovnim znanjem in izkušnjami po vsej Evropi obravnaval vrzeli v znanju in spretnostih v trajnostnem in krožnem gradbeništvu ter ustvaril boljše zaposlitvene možnosti na regionalni in nacionalni ravni. Hkrati pa v gradbeništvu spodbujal visoko kakovost in vključenost.”
Elisa Ferreira, Evropska komisarka za kohezijo in reforme
Vir uradnega sporočila za javnost Evropske komisije (v angleškem jeziku):
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_23_6593
Forum na festival NEB 2024 – uradna otvoritev konzorcija NEBA Alliance (v angleškem jeziku):
https://new-european-bauhaus.europa.eu/festival/forum_en
Sledi nam na LinkedIn !
https://bit.ly/nebali
The project is supported by the Circular Bio-based Europe Joint Undertaking and its members under Horizon Europe grant no. 101160532 | cordis.europa.eu/project/id/101160532
Splošne informacije
NEBAP Hub: Univerza na Primorskem, Slovenija, ponuja izobraževanje na področju raziskav in izobraževanja o trajnostnih grajenih okoljih. Gosti katedro UNESCO za interpretacijo in izobraževanje za spodbujanje celostnih pristopov k dediščini in je ustanovila začetno vozlišče NEB Academy Pioneer Hub. upr.si
Holzbau Austria, Zveza avstrijskih mizarjev, ki zastopa obrtna MSP podjetja in je partner pri nacionalni in evropski standardizaciji (Timber Construction Europe). holzbauaustria.at
Lodz University of Technology, Poljska, je vodilna univerza na področju arhitekturnega in urbanističnega oblikovanja, prilagodljive ponovne uporabe, urbane regeneracije, ohranjanja dediščine, naravnih rešitev v arhitekturi in urbanizmu ter digitalnih tehnologij (BIM, GIS). p.lodz.pl/en
Nordic Bauhaus Hub: RISE Research Institutes of Sweden je nacionalni inštitut in inovacijski partner, ki deluje na področju upravljanja sprememb, uporabnih raziskav in razvoja, preskušanja, pregledovanja in certificiranja ter vseživljenjskega učenja. ri.se
Aalto University združuje umetnost in znanost ter je vodilna nordijska univerza na področju visokošolskega izobraževanja o oblikovanju, arhitekturi, umetnosti in medijih. Priznani oddelek za arhitekturo se osredotoča na trajnostno gradnjo in je aktiven na področju multidisciplinarnih raziskav življenjskih okolij. aalto.fi
Estonian Academy of Arts je edina javna univerza v Estoniji, ki nudi visokošolsko izobraževanje na področju likovne umetnosti, oblikovanja, arhitekture, medijev, vizualnih študij, umetnostne zgodovine in konservatorstva ter možnosti vseživljenjskega učenja prek Odprte akademije. artun.ee
Central Hub: Bauhaus Earth je “think tank” s sedežem v Berlinu, ki se ukvarja z globalnimi vplivi stavb na podnebje, političnimi načrti za biotske materiale, upravljanjem spremembe in programi krepitve zmogljivosti za javne uprave. bauhauserde.org
TU Delft je med najbolje uvrščenimi univerzami v Evropi na področju gradbeništva, arhitekture in strojništva. Je vodilna na področju spletnega izobraževanja z več kot 3,5 milijona študentov po vsem svetu, ponuja 130 MOOC, 10 spletnih akademskih predmetov, 45 strokovnih izobraževalnih predmetov, 35 kratkih programov, ki jih izvaja 400 predanih predavateljev. https://online-learning.tudelft.nl
South Hub: IAAC Institute for Advanced Architecture of Catalonia, Španija, je pionir na področju oblikovanja in urbanizma, trajnostne gradnje, tehnologije materialov, digitalne izdelave, naprednega in ekološkega oblikovanja, robotike, praktičnega izobraževanja na področju oblikovanja in gradnje. iaac.net
Regione Liguria je teritorialna javna ustanova, ki se ukvarja z intenzivno krepitvijo zmogljivosti na področju tem in kulture NEB za zainteresirane deležnike, kot so občine, pokrajine, upravni organi parkov, raziskovalni organi, podjetja, izobraževalni akterji, združenja državljanov in terciarni sektor. regione.liguria.it
CESEFOR Foundation regije Kastilja in Léon v Španiji spodbuja celotno gozdno lesno vrednostno verigo k trajnosti, biogospodarstvu in ohranjanju biotske raznovrstnosti. Glavna prednostna naloga je izpopolnjevanje in nova delovna mesta v lesni gradnji in sektorju habitatov. cesefor.com
EU Outreach Hub: InnovaWood je evropska mreža za raziskave, inovacije in izobraževanje v lesarstvu z več kot 70 organizacijami iz 30 evropskih držav. IW predseduje zavezništvu Wood4Bauhaus, ki ga sestavlja pet evropskih krovnih organizacij v lesarstvu. innovawood.com
EAAE European Association for Architectural Education je mednarodna organizacija več kot 150 arhitekturnih šol, ki si prizadeva za izboljšanje kakovosti arhitekturnega izobraževanja in spodbujanje kakovosti arhitekture v Evropi. eaae.be
BOKU / European Bioeconomy University je mreža osmih vodilnih univerz v vseh sektorjih biogospodarstva. Članice EBU si izmenjujejo znanje ter se medsebojno podpirajo pri evropskih projektih v okviru programov Obzorje, Erasmus, Marie Curie-Sklodoswka in drugih. Univerza BOKU na Dunaju trenutno predseduje EBU. european-bioeconomy-university.eu
EC CORDIS spletna stran (v angleškem jeziku) cordis.europa.eu/project/id/101160532
četrtek, 11. april 2024 S skupnimi močmi do obnove travniških in mokriščnih ekosistemov: Uspešen zaključek projekta ReNature – obnova mreže mokrišč in travišč
Po dveh letih se je v Parku Škocjanske jame uspešno zaključil projekt ReNature - obnova mreže mokrišč in travišč, ki so pomembna za Natura 2000 in druge zavarovane vrste ter habitatne tipe v Biosfernem območju Kras in porečju reke ter Krajinskem parku Pivška presihajoča jezera.
Arhiv: PŠJ
V projektu so sodelovali tudi strokovnjaki UP FAMNIT (Oddelek za biodiverziteto) s področja biologije, ekologije in varstva narave ter partnerji z Norveškega inštituta za raziskovanje narave, ki so v sklopu projekta kartirali in popisali ekosistemske storitve (koristi človeka od lokalne krajine in narave), ki jih nudijo travniški in mokriščni ekosistemi.
V torek, 9. 4. 2024, je potekal zaključni dogodek projekta, s predstavitvijo aktivnosti, ki so jih izvedli v preteklih dveh letih. Sledila je novinarska konferenca in ekskurzija po Biosfernem območju Kras z ogledom obnovljenih kalov, na novo vzpostavljenih travišč in visokodebelnega sadovnjaka.
Arhiv PŠJ
Najobsežnejšo obnovo travnikov so izvedli na območju Vremščice, kjer so pod vodstvom ljubljanske Veterinarske fakultete izkrčili 39 hektarov zaraščajoče se površine, s tem pa zagotovili dodaten prostor za pašo črede avtohtonih ovc istrskih pramenk, kar bo preprečilo ponovno zaraščenje.
Nekaj več kot pet hektarov travnikov so obnovili tudi v občini Pivka in tako prispevali k ohranjanju življenjskega prostora pomembnih vrst ptic in metuljev. V bližini dvorca Ravne so zasadili manjši travniški sadovnjak, saj je tudi teh vse manj, nudijo pa dom več vrstam ptic. Na območju Brkinov pa je Park Škocjanske jame obnovil več mokriščnih življenjskih okolij,osem kalov in en obokan oz. narečno 'velban' studenec, ki je posebnost brkinskega območja.
Strokovnjaki so se povezali tudi z domačini ter s skupnimi močmi ugotavljali, kako pomembno je ohranjanje kulturne krajine in dediščine. Nalogo vzdrževanja kalov so prevzele vaške skupnosti. Za pomoč pri ohranjanju travnikov so se dogovorili s kmeti.
Območja veljajo za zelo učinkovite zbiralnike ogljika in življenjski prostor evropsko pomembnih živalskih in rastlinskih vrst Nature 2000. Njihove funkcije so pomembne za življenje različnih rastlinskih in živalskih vrst ter za človekove dejavnosti, ki zaradi podnebnih sprememb, suše, erozije, spremenjene rabe zemljišč in vnašanja tujerodnih vrst rastlin in živali hitro izginjajo. S projektom so želeli to izginjanje ustaviti.
Projekt ReNature se je izvajal v okviru programa Blaženje podnebnih sprememb in prilagajanje nanje, v sklopu Izboljšano upravljanje ekosistemov pod pritiskom zaradi podnebnih sprememb – Boljša usposobljenost za upravljanje ekosistemov.
Vodilni partner je bil Javni zavod Park Škocjanske jame, poleg Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem, so sodelovali še Veterinarska fakulteta Univerze v Ljubljani in Norveški inštitut za raziskovanje narave. Skupna vrednost projekta je bila 1,2 milijona evrov, sofinancirali so ga s sredstvi norveškega finančnega mehanizma.
Arhiv PŠJ
Arhiv PŠJ
sreda, 10. april 2024 Vabimo vas na 3. REGALNICO - popis zelene rege (Hyla arborea) v Slovenski Istri, Brkinih in na Krasu
Vabimo vas na 3. REGALNICO - popis zelene rege (Hyla arborea) v Slovenski Istri, Brkinih in na Krasu
Zelena rega (Hyla arborea) je med 3 in 5 cm velika in izjemno prikupna dvoživka. Je edina vrsta rege v Sloveniji. Poleg njenega videza je posebej markantna zaradi njenih plezalnih sposobnosti, ki jih omogočajo okrogle oprijemalne blazinice na konicah prstov. Spretno pleza po listih in vejah dreves in grmovnic, po trstičju in drugih rastlinah podobnih velikosti. Večinoma je aktivna podnevi, a njeno prisotnost najlažje zaznamo po sončnem zahodu v času parjenja (pozno spomladi in zgodaj poleti), ko se odrasli samci posebej intenzivno oglašajo. Uglašeno oglašanje skupine samčkov se ob tihem večeru zlahka sliši tudi nekaj kilometrov daleč. Zelena rega je zavarovana vrsta in je na slovenski Rdeči seznam uvrščena v kategorijo ranljiva (V). Predvsem jo ogroža hitro izginjanje primernih habitatov zaradi urbanizacije, zasipavanja in izsuševanja. Resen problem so tudi vse vrste onesnaževanja, ki lahko privedejo do sprememb v kakovosti vode. Prav tako pa grožnjo predstavlja vnos rib v vodne habitate, kjer se razmnožuje.
V sodelovnju s Parkom Škocjanske jame, bo v soboto 11. maja 2024 potekala tokrat že tradicionalna 3. REGALNICA, s pričetkom ob 18. uri. Izhodiščna točka dogodka bo Promocijski kongresni center Pr Nanetovih (Park Škocjanske jame, Matavun 8, 6215 Divača). Dogodek se bo zaključil okoli polnoči. Uvodoma bomo pričeli z družabnim dogodkom, kateremu bo sledila predstavitev lanskih rezultatov in terenskega dela. Nato se bomo razdelili v skupine in se podali na teren. Vsaka skupina bo dobila nekaj koordinat, nato pa se bo podala na popis prisotnosti zelene rege na območju Parka Škocjanske jame, Brkinov, Krasa in Slovenske Istre.
Udeležba na dogodku je brezplačna, a je potrebna prijava, saj je število mest omejeno.
Prijavite se preko spletnega obrazca (prijave se odprejo 15. aprila 2024 in bodo odprte do zapolnitve mest) na povezavi.
Organizatorji dogodka:
Dogodek bo izveden v sodelovanju med Oddelkom za biodiverziteto UP FAMNIT in Javnim zavodom Park Škocjanske jame - PŠJ, s podporo projekta ENGREEN 2 – Kapitalizacija krepitve zelene infrastrukture v čezmejni kulturni krajini IT-SI, ki ga sofinancira Evropska unija v okviru Programa Interreg VI-A Italija-Slovenija.
Organizacijska zasedba:
Doc. dr. Martina Lužnik (UP FAMNIT), asist. Martin Senič (UP FAMNIT), Sara Strah (NIB), dr. Renata Rozman (PŠJ), Nina Štekelj (PŠJ), Erika Zuodar (PŠJ).
Dnevni red
Sobota 11. maj 2024:
- 18.00 Zbor
Predstavitev popisa zelene rege, skupaj s predstavitvijo lanskih rezultatov
Razdelitev v skupine in prejem podrobnejših navodil po skupinah
Uvodno druženje z malico
- 20.00 Odhod na teren - pričetek popisa zelene rege na območju Parka Škocjanske jame, Brkinov, Krasa in Slovenske Istre
- 00.00 Povratek na izhodišče
Nekaj o začetkih in pomenu organizacije takšnih dogodkov
Maja 2022 smo s podporo AEBR (The Association of European Border Regions) in Parka Škocjanske jame izvedli 1. REGALNICO – popis zelene rege v Slovenski Istri, Brkinih in na Krasu. Dogodka se je udeležilo 50 udeležencev, med katerimi ni manjkalo študentov bioloških smeri, strokovnjakov in drugih zainteresiranih iz lokalnega okolja kot tudi širše. Po družabnem uvodnem delu smo se razdelili v 16 skupin in opravili večerni terenski popis. Skupno smo pregledali 112 lokacij – kalov in tudi drugih vodnih habitatov – od tega je bila zelena rega zaznana na 25 lokacijah. Glavni cilj takšnega dogodka je s pristopom ljudske znanosti, ob podpori strokovnjakov, preveriti prisotnost zelene rege na lokacijah, kjer je bila v preteklosti že zaznana. Rezultati REGALNICE pri tembistveno prispevajo k boljšemu poznavanju stanja lokalnih populacij zelene rege na pregledanem območju.
Zaradi dobrega odziva javnosti in uspešnosti izvedenega dogodka smo se odločili, da dogodek ponovimo. Organizatorji smo zopet združili moči in tako je maja 2023 bila izvedena 2. REGALNICA. Tokrat v še lepši zasedbi, s kar 70 udeleženci. Pregledali smo 115, prisotnost zelene rege pa potrdili na 30 lokacijah.
Arhiv: 2. REGALNICA, 2023
Z letošnjo načrtovano izvedbo 3. REGALNICE, ta postaja že tradicionalna. Veseli nas, da je bila prepoznana vrednost takšnih prizadevanj. Tako iz vidika pomena za poznavanja stanja vrste na tem območju, kot tudi iz vidika izobraževalne ter ozaveščevalne note, ki ju takšen dogodek zagotovo nudi.
sreda, 10. april 2024 Usmerjanje državljanske znanosti v novo smer: Zaključuje se mednarodni projekt Step Change
Pretekli teden je na Dunaju potekala 5. konferenca Evropskega združenja za državljansko znanost (European Citizen Science Association – ECSA), v sklopu katere je bil organiziran tudi zaključni dogodek mednarodnega projekta Step Change. Pod geslom »Usmerjanje državljanske znanosti v novo smer, korak za korakom,« so partnerji predstavili rezultate vseh delovnih skupin (Citizen Science Initiatives) in horizontalnih dejavnosti. Dogodka so se udeležili tudi predstavniki UP FAMNIT, ki je vodilna partnerica projekta.
V sklopu konference je v dunajskem Prirodoslovnem muzeju potekal tudi pridruženi dogodek z naslovom »Citizen Science Day«. Predstavniki skupine za molekularno ekologijo z UP FAMNIT so predstavili različne metode monitoringa prostoživečih živali v Sloveniji (foto pasti, aplikacija SRNA, eDNA) ter z otroci izvedli kratko spominsko igro v povezavi z aplikacijo SRNA (aplikacija za monitoring prostoživečih živali).
ECSA 2024 je potekala pod pokroviteljstvom dr. Alexandra Van der Bellena, predsednika Republike Avstrije.
O projektu Step Change
Mednarodni projekt Step Change poteka pod okriljem programa Obzorje 2020, vodi in koordinira ga Oddelek za biodiverziteto UP FAMNIT. Vodja projekta, vrednega dobrih 2 milijona evrov, je prof. dr. Elena Bužan. Step Change se je začel marca 2021 in temelji na strokovnem znanju 11 partnerjev iz 7 evropskih držav in Ugande.
Projekt STEP CHANGE temelji na predpostavki, da lahko državljanska znanost igra celo širšo družbeno in znanstveno vlogo, kot je splošno priznano. Splošni cilj projekta je raziskati potencial državljanske znanosti in oblikovati priporočila in instrumente za boljše utrjevanje tega pristopa v institucijah za raziskave in inovacije.
V Sloveniji se iniciativa osredotoča na problematiko prostoživečih živali v Sloveniji, kar bo pripomoglo k dodatnemu razvoju in povečanju uporabne vrednosti lovsko-informacijskega sistema ter še tesnejše sodelovanje med vodilnimi domačimi raziskovalci divjadi ter Lovsko zvezo Slovenije (LZS).
Projekt se bo uradno zaključil 30. aprila 2024.
sreda, 10. april 2024 WINGS FOR LIFE SKUPINSKI TEK Z APLIKACIJO V ORGANIZACIJI UP
Prvo nedeljo v maju (5. maja) že nekaj let zaznamuje tek Wings for life, ki poteka na tri načine – na večjem dogodku, kjer tekače lovi zasledovalno vozilo (ta bo v Ljubljani) ali pa z aplikacijo. To lahko uporabi vsak, ki se bo na nedeljo ob 13.00 odpravil na tek, lahko pa se pridruži enemu od t. i. »app run« organiziranih tekov z aplikacijo, kjer vas lovi virtualni avtomobil. Letos bo tovrstni tek že drugič potekal ob morju v organizaciji Šport UP, ki na Univerzi na Primorskem skrbi za rekreacijo študentov in zaposlenih. Tekli bomo od stavbe UP FTŠ Turistica do zadnjega pomola portoroške plaže (krajši tek, obračališče po 2 km), do Seče (srednje dolg tek, 4,4 km v eno smer) ali do Sečoveljskih solin (8km). Letos je naš dogodek medijsko podprl tudi Radio Capris.
S tekom želimo najprej spodbuditi študente in zaposlene k dodatni rekreaciji ter prijetnem druženju, predvsem pa pomagati pri dobrodelnem projektu, saj se zavedamo pomena podpore dobrim raziskovalnim projektom. Pri tem želimo k skupnemu teku povabili lokalne in regionalne tekače, ki se za tek v prestolnici niso odločili, bi pa raje tekli v družbi. Vsi pa bomo sledili sloganu teka – tečem za tiste, ki ne morejo.
V poseben navdih nam bo zato ambasador ŠportUP Wings for life World Run 2023 – App Campus Run UP, in sicer naš alumni Aljoša Habjan, diplomant Aplikativne kineziologije UP FVZ. Aljoša se je tekom študija težko poškodoval in postal tetraplegik. Kljub temu je vztrajal in opravil vse manjkajoče predmete in vsebine ter decembra 2022, pod mentorstvom doc. dr. Mateja Plevnika uspešno zagovarjal zaključno nalogo z naslovom »Gibalna/športna aktivnost tetraplegikov«. Njegova zgodba o nesreči, ki ga ni ustavila, bo zagotovo motivacija za vsakega od nas.
Prijavo na tek opravite prek aplikacije teka, kjer tudi opravite donacijo v višini 18,00 EUR. Drugih stroškov s pridružitvijo organiziranemu teku ni, UP Pedagoška fakulteta pa bo poskrbela tudi za animacijo in varstvo otrok tekačev (od dopolnjenega 5. leta, s predhodno prijavo TUKAJ). Za vse tekače bosta po teku na voljo pijača in prigrizek na terasi UP Turistice, kjer se lahko podružijo in podelijo vtise.
Ne tečeš, bi pa pomagal? Rabimo pridne roke, ki bodo pomagale ob trasi usmerjati tekače, deliti vodo in ostale osvežilne pijače in hrano, ter z nami pomagali pri pripravi dogodka. Prideš? Prosim prijavi se TUKAJ.
sreda, 10. april 2024 V marcu dva nova projekta na UP FAMNIT in UP IAM
PROGRAM EU4Health EVROPSKE KOMISIJE
Modular Mental Health Toolbox, partnerji, vodilna organizacija: European Alliance Against Depression (EAAD), UP IAM, vodja na UP: dr. Vita Poštuvan
Projekt MentBox si prizadeva zapolniti vrzel med obstoječimi najboljšimi praksami na področju duševnega zdravja in sposobnostjo držav članic EU, da jih učinkovito izvajajo. Cilj projekta je identificirati in prilagoditi obetavne intervencije na področju duševnega zdravja, še posebej tiste, ki se osredotočajo na depresijo, samomor in neklinično duševno stisko. Prek Modularnega orodja za duševno zdravje (MH-Toolbox) bo projekt zagotovil podrobna navodila za izvajanje, vključno z intervencijami, ki temeljijo na dokazih, iz preteklih in tekočih projektov, financiranih s strani EU. Te intervencije bodo optimizirane in prilagojene različnim državam članicam EU prek sodelovanja z ministrstvi, zdravstvenimi strokovnjaki, pacienti in manjšinskimi skupnostmi. Pacienti in posamezniki z izkušnjami bodo prav tako prispevali k razvoju intervencij, da se zagotovi njihova ustreznost in sprejetost. Po projektu bo MHToolbox gostila Evropske zveze za preprečevanje depresije (EAAD), koordinatorica projekta s partnerji UP, Universidad Autonoma de Madrid, Servicio Andaluz de Salud, Fundación Pública Andaluza Investiga, and the Global Alliance of Mental Illness Advocacy Networks AISBL.
ERC KOMPLEMENTARNA SHEMA (ARIS)
Onkraj redkosti: razredi grafov in širinski parametri, vodilni partner UP FAMNIT, partner UP IAM, vodja projekta: dr. Martin Milanič, vodja na partnerski članici: dr. Nina Chiarelli
Teorija redkosti grafov Nešetřila in Ossona de Mendeza je zelo aktivna in hitro razvijajoča se tema v kombinatoriki in teoriji grafov, ki se uporablja na številnih področjih, vključno z algoritmično teorijo grafov, teorijo kompleksnosti in testiranjem lastnosti. Nedavno je bil poudarek strukturne in algoritemske teorije grafov na razširitvi teorije redkosti grafov na razrede gostih grafov. Cilj predlaganega projekta je uvesti nove načine in metode za dosego tega cilja. To bo potekalo v naslednjih dveh medsebojno povezanih raziskovalnih smereh: prvič, z razvojem nedavno nastale in hitro razvijajoče se teorije parametrov širine in globine grafov s splošnim okvirom, ki temelji na merah grafov in poglobljeni analizi znanih in novih parametrov grafov; drugič, z razvojem biparametrične teorije dednih razredov grafov, v katerih je nek parameter omejen s funkcijo drugega parametra, s ciljem ugotoviti netrivialne strukturne in algoritmične implikacije. Naš pristop dopolnjuje teorijo razredov grafov z omejeno širino preloma, ki jo je nedavno razvil Toruńczyk, in bo vodil k boljšemu razumevanju meja rešljivosti za maksimalno neodvisno množico in več drugih praktično pomembnih problemov optimizacije grafov.
torek, 9. april 2024 Matic Bončina, študent UP FAMNIT, na Nacionalnem tekmovanju v podjetniških idejah mladih - POPRI osvojil odlično 3. mesto
Pretekli teden, 4. aprila 2024, je v Novi Gorici potekal finale Nacionalnega tekmovanja v podjetniških idejah mladih - POPRI, kjer se je potegovalo kar 103 nadobudnežev.
Ekipe so se potegovale za zmago v kategorijah osnovnošolci, dijaki in mladi do 29. leta, kar prinaša denarne nagrade in možnost udeležbe na mednarodnih tekmovanjih ter strokovnih ekskurzijah v tujini. Ugledni podjetniki v komisiji pa so odločali, kdo je svojo idejo najbolje razvil v poslovni model in ga tudi najbolj suvereno predstavil.
Matic Bončina, prejemnik nagrade na tekmovanju POPRI
V kategoriji mladi do 29. leta je v finalnem tekmovanju svojo idejo predstavil tudi Matic Bončina, študent 1. letnika programa Računalništva in informatike (UP FAMNT), skupaj z Matejem Aleksov (Univerza v Ljubljani), ki sta vzpostavila spletno storitev Repono in prejela odlično 3. mesto. Mesec prej pa sta na regionalnem tekmovanju osvojila 1. mesto.
Spletna storitev - Repono je namenjena študentom v študentskih domovih ali zasebnih nastanitvah, ki omogoča varno shranjevanje in selitev lastnine med počitnicami ali izven sezone. Njen glavni namen in delovanje pa povzema Matic Bončina, razvijalec aplikacije: "Pri Reponu poskrbimo za vse, od zagotavljanja materiala za pakiranje do varnega in zavarovanega shranjevanja stvari študentov ter prevzema in dostave, vse skupaj pa je omogočeno prek spletne platforme, ki je enostavna za uporabo. To študentom omogoča, da se med izpitnim obdobjem osredotočijo le na študij brez dodatnega stresa zaradi selitve."
Prve tri najbolje uvrščene ekipe v kategoriji Mladi do 29. leta bodo lahko koristile tudi podjetniško usposabljanje v tujini preko programa Erasmus, kar omogoča Tehnološki park Ljubljana.
Gala prireditev s podelitvijo nagrad zmagovalcem je potekala v Kulturnem domu Nova Gorica. Zbrane sta nagovorila minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han in župan mestne občine Nova Gorica Samo Turel, ki sta tudi podelila nagrade.
Enaindvajseta sezona POPRI je bila rekordna, saj se je na tekmovanje prijavilo skoraj trideset odstotkov več mladih kot leto pred tem. 203 ekipe (607 tekmovalcev) iz vse Slovenije in zamejstva so tako ob podpori 137 mentorjev v 98 izobraževalnih ustanovah pripravile poslovne modele za svoje ideje. Več kot 60 izkušenih podjetnikov iz vse države si je vzelo čas, da so preučili podjetniške modele, ki so jih razvili mladi.
POPRI organizira Primorski tehnološki park v sodelovanju z Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport, SPIRIT Slovenija, javno agencijo, in Slovenskim podjetniškim skladom, ki zagotavlja tudi nagradni sklad tekmovanja. Ostali organizatorji so Urad vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu, Mestna občina Nova Gorica ter Občina Šempeter-Vrtojba."
Iskrene čestitke!
torek, 9. april 2024 Elham Motamedi Mohammadabadi, nova doktorica znanosti
Danes, 9. 4. 2024, smo na UP FAMNIT pozdravili še eno doktorico znanosti.
Elham Motamedi Mohammadabadi, študentka doktorskega študijskega programa Računalništvo in informatika na UP Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT), je uspešno zagovarjala doktorsko disertacijo z naslovom User and Item Modelling Using Eudaimonic and Hedonic Characteristics for Personalised Recommender Systems, pod mentorstvom izr. prof. dr. Marka Tkalčiča in somentorstvom izr. prof. dr. Mehdija Elahija
Novi doktorici znanosti iskreno čestitamo in ji želimo uspešno nadaljevanje raziskovalne poti!
ponedeljek, 8. april 2024 Objavljen je razpis za mlade raziskovalce na UP v letu 2024
Univerza na Primorskem je objavila razpis za mlade raziskovalce, ki se bodo v prihodnjih štirih letih usposabljali po programu, ki je sestavljen iz raziskovalnega in študijskega sklopa. Posamezen mladi raziskovalec bo pod mentorstvom izvajal raziskovalno nalogo, ki bo ustrezno umeščena v raziskovalni program na članici UP.
V letu 2024 so razpisana štiri prosta mesta za mlade raziskovalce, od teh sta na UP IAM skupno razpisani dve mesti.
Kandidati se lahko prijavijo za usposabljanje pri naslednjih mentorjih, na raziskovalnih področjih in v okviru matičnih raziskovalnih programov UP.
Prof. dr. Michel Lavrauw – raziskovalno področje Matematika, raziskovalni program P1-0285 Algebra, diskretna matematika, verjetnostni račun in teorija iger, UP Inštitut Andrej Marušič (UP IAM),
Prof. dr. Enes Pasalic – raziskovalno področje Matematika, raziskovalni program P1-0404: Matematično modeliranje in enkripcija: od teoretičnih konceptov do vsakodnevnih aplikacij, UP Inštitut Andrej Marušič (UP IAM).
Kandidati morajo imeti zaključen študijski program druge stopnje v zadnjih štirih letih in povprečno oceno vseh izpitov in vaj, vključno z oceno magistrskega dela, vsaj 8.
Pri mentorju je lahko izbran samo en kandidat, s katerim se bo sklenila pogodba o zaposlitvi za poln delovni čas, za dobo do štirih let. V primeru, da je kandidatov več, se razvrstijo po seštevku doseženih točk. Izbran je kandidat z najvišjim seštevkom točk. V primeru, da dva kandidata dosežeta enako število točk, se da prednost kandidatu iz podreprezentiranega spola na določenem raziskovalnem področju, v kolikor je za raziskovalno področje značilna spolna neuravnoteženost raziskovalcev na UP (več kot 60 %/40 % v korist/škodo enega spola).
Rok oddaje je do vključno 15. 6. 2024, do konca dneva. Kandidati oddajo prijave in priloge v elektronski obliki (skenirani dokumenti v formatu PDF) na e-naslov: razpis.mr@upr.si.
Celoten razpis MR 2024 // Prijavni obrazec MR 2024
ponedeljek, 8. april 2024 VABLJENI K UDELEŽBI NA FESTIVALU NOVEGA EVROPSKEGA BAUHAUSA
Evropska komisija bo v Bruslju med 9. in 13. aprilom 2024 organizirala drugi festival Novega evropskega Bauhausa. Med udeleženci bo tudi dr. Andreja Kutnar, direktorica InnoRenew CoE in koordinatorka Akademije Novega evropskega Bauhausa (NEBA), evropska komisarka Iliana Ivanova pa bo tudi uradno otvorila Akademijo NEBA, ki jo vodi Univerza na Primorskem.
Evropska komisija v sodelovanju z belgijskim predsedstvom Sveta Evropske unije, organizira Festival Novega evropskega Bauhausa z namenom združevanja različnih deležnikov – predstavnikov industrije, mnenjskih voditeljev, strokovnjakov za inovacije, znanstvenikov in umetnikov – da skupaj razpravljajo o ključnih temah, ki so potrebne za trajnostno preobrazbo naše družbe.
Med udeleženci festivala bo tudi dr. Andreja Kutnar, direktorica InnoRenew CoE in koordinatorka Akademije Novega evropskega Bauhausa (NEBA): »Na festivalu bom predstavila zgodbo in proces ustanavljanja Akademije Novega evropskega Bauhausa na Univerzi na Primorskem ter izpostavila načrtovane dejavnosti tega vseevropskega konzorcija, ki združuje 14 partnerjev iz Avstrije, Belgije, Estonije, Finske, Nemčije, Italije, Poljske, Španije, Švedske in Nizozemske.«
Evropska komisarka za inovacije, raziskave, kulturo, izobraževanje in mlade Iliana Ivanova bo na festivalu tudi uradno otvorila Akademijo Novega evropskega Bauhausa, katere ključen cilj je razviti mednarodno zvezo izobraževalnih akterjev in ponudnikov usposabljanja po celi Evropi ter tako ponuditi prilagojene in visokokakovostne storitve in programe usposabljanja, na področju trajnostnih gradbenih rešitev. V Evropski komisiji so prepričani, da je Akademija NEBA trdna podpora za evropsko gradbeno industrijo, saj obravnava tudi pomembno temo pomanjkanja delovne sile in spodbuja izmenjavo znanja o trajnostnih rešitvah, kot je denimo krožna uporaba lesa in drugih inovativnih materialov.
Na festivalu se bodo zbrali ljudje z vse Evrope, ki bodo delili svojo vizijo in ukrepe za trajnostno, lepo in vključujočo prihodnost. V sklopu različnih aktivnosti bodo razglasili prejemnike nagrad Novega evropskega Bauhausa 2024, za katero se poteguje tudi raziskovalni inštitut InnoRenew CoE.
Udeležba na festivalu je brezplačna in odprta za vse, potrebna pa je predhodna registracija. Vljudno vabljeni k udeležbi!