Starševska analiza oljk z mikrosateliti – podpora pri programu žlahtnjenja

Naslov projekta:
Starševska analiza oljk z mikrosateliti – podpora pri programu žlahtnjenja
Paternity analysis of olives with microsatellites - support in breeding programs

Oznaka projekta:
BI-ME/23-24-004

Nosilna institucija v Sloveniji:
UP FAMNIT

Vodja projekta:

Partnerska institucija:
 Univerzitet Crne Gore, Biotehnički fakultet, Črna gora

Financer projekta:
Javna agencija RS za raziskovalno dejavnost (ARRS)

Vrsta projekta:
Znanstveno-raziskovalno sodelovanje med RS in Črno goro

Raziskovalno področje (ARRS):
4.03.01 - Biotehnika / Rastlinska produkcija in predelava / Kmetijske rastline

Trajanje projekta:
1.1.2023 - 31.12.2024

Predstavitev projekta:
Oljko (Olea europaea L.) se na območju Vzhodno jadranske obale goji že več kot 2000 let in v tem dolgem obdobju se je pod vplivom različnih okoljskih razmer razvilo veliko število lokalnih sort, ki so dobro prilagojene posameznim mikroklimatskim razmeram in tako predstavljajo visoko vrednost za ohranjanje nacionalne in celo svetovne genetske dediščine oljke. Večina teh sort je vključenih v pridelavo, vendar niso bile predmet žlahtniteljskih programov in imajo še vedno nekatere nezaželene lastnosti, kot so alternativna in nestabilna rodnost.

V okviru projekta bodo raziskovalci UP FAMNIT in BF (Univerzitet Crne Gore, Biotehnički fakultet) proučevali mehanizme opraševanja in oploditve vodilnih slovenskih in črnogorskih sort, Istrske belice in Žutice. V ta namen bo opravljena molekularna analiza zarodkov iz plodov Žutice in Istrske belice, pridobljenih z odprtim opraševanjem ter analiza odraslih sadik, pridobljenih z načrtnim križanjem, s čimer se bo določilo natančno genetsko identiteto križancev. Raziskovalci bodo ugotavljali tudi učinek mutacijskega žlahtnjenja z uporabo X-žarkov na kalitev in sposobnost preživetja sadik ter na molekularni ravni proučevali razlike med obsevanimi rastlinami in matičnimi drevesi. Namen projekta je prispevati k boljši selekciji donorjev peloda za vodilne sorte oljk v Črni gori in Sloveniji ter pridobiti potencialno različne genotipe za nadaljnje programe žlahtnjenja.

Oddelek UP FAMNIT, v okviru katerega se izvaja projekt:
Oddelek za aplikativno naravoslovje