četrtek, 10. oktober 2019 Uspeh našega matematičnega podmladka: pridobili so devet projektov ARRS za sodelovanje z ZDA

Oddelka za matematiko UP IAM in UP FAMNIT sta bila ponovno uspešna na javnem razpisu za sofinanciranje znanstvenoraziskovalnega sodelovanja med Republiko Slovenijo in ZDA, tokrat za obdobje od leta 2019 do 2021. Od 99 odobrenih projektov slovenskim raziskovalnim ustanovam so se naši raziskovalci podpisali pod kar devet.

Do konca septembra 2021 bodo tako z gostovanji okrepili sicer že uspešna sodelovanja z naslednjimi raziskovalnimi ustanovami: University of Alaska Fairbanks, Mississippi State University, College of William & Mary, University of Delaware, Troy University, The Massachusetts College of Liberal Arts (MCLA), Rutgers University in National Institutes of Health.

Vodje devetih odobrenih projektov so: dr. Nina Chiarelli, dr. Nino Bašič, dr. Slobodan Filipovski, dr. Matjaž Krnc, dr. Safet Penjić, dr. Graham Luke Morgan, dr. Dušanka Janežič, dr. István Kovács in dr. Karla Ferjančič.

V preteklosti so matematiki pridobili že številne bilateralne projekte za sodelovanje z ZDA, tokratna novost pa je, da vodje projektov predstavljajo večinoma podmladek obeh matematičnih oddelkov. Tako mlajši kot starejši raziskovalci se torej uspešno povezujejo s celim svetom (spomnimo na pridobljene bilateralne projekte z Rusko federacijo).

Na istem razpisu so bili uspešni tudi drugi raziskovalci naše univerze, in sicer dr. Martina Blečić Kavur (UP FHŠ) ter dr. Matjaž Nahtigal (UP FM) ter David Brian DeVallance in Iztok Šušteršič (UP in InnoRenew CoE).

Vsem želimo uspešno raziskovanje in še nadaljnjo krepitev sodelovanja s tujimi institucijami!

Rezultate razpisa lahko preberete na tej povezavi.

Čestitke vsem!

(Na fotografiji od leve: dr. Graham Luke Morgan, dr. Dušanka Janežič, dr. Nino Bašič, dr. Safet Penjić, dr. Nina Chiarelli, dr. Matjaž Krnc in dr. Karla Ferjančič)

Več o odobrenih projektih:

• István Kovács
    Grafi, politopi in konfiguracije/Graphs, polytopes and configurations, UP IAM & University of Alaska Fairbanks.
  • Slobodan Filipovski
    Problem kletk/The cage problem, UP IAM & Mississippi State University.
  • Graham Luke Morgan
    Razlikovalno število grafov/Distinguishing number of graphs, UP IAM & College of William & Mary.
  • Safet Penjić
    Algebraične karakterizacije in kombinatorične lastnosti (ne)regularnih grafov s tankim modulom s krajiščem nič/Algebraic characterizations and combinatorial properties of (non)regular graphs with thin module of endpoint zero, UP IAM & University of Delaware.
  • Karla Ferjančič
    Gibanja z racionalnimi zlepki nizkih stopenj/Rational spline motions of a low degree, UP IAM & Mississippi State University.
  • Nina Chiarelli
    F-WORM barvanja v hereditarnih grafovskih razredih/F-WORM colorings in hereditary graph classes, UP IAM & Troy University.
  • Nino Bašić
    Kemijski grafi na steroidih/Chemical graphs on steroids, UP IAM & The Massachusetts College of Liberal Arts (MCLA).
  • Matjaž Krnc
    Nekateri problemi na hipergrafih, grafih ter igrah/Certain problems in hypergraphs, graphs, and games, UP FAMNIT & Rutgers University.
  • Dušanka Janežič
    Razvoj računalniških algoritmov za simulacije molekulske dinamike makromolekul/Computer Algorithm Development for Molecular Dynamics Simulation of Macromolecules, UP FAMNIT & National Institutes of Health.