četrtek, 31. januar 2019 Naši entomologi pomagajo preučevati invazivne nalezljive bolezni na Tajskem

Raziskovalci Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT svoje izkušnje redno delijo z drugimi raziskovalci in partnerji iz gospodarstva. Tokrat so svoje znanje ponudili strokovnjakom na Tajskem, katerim z najsodobnejšimi metodami in tehnikami pomagajo preučevati invazivne nalezljive bolezni, ki se z živali prenašajo na človeka.

V začetku študijskega leta so tako entomologi doc. Dr. Vladimir Ivović, doc. Dr. Jure Jugovic in dr. Katja Kalan izvedli delavnico iz medicinske entomologije na Tajskem, pri kateri so sodelovali raziskovalci z univerz Prince of Songkla University iz mesta HatYai in Chulalongkorn University iz Bangkoka.

Predavanja o komarjih, klopih in flebotomskih muhah so bila podkrepljena z demonstracijami vzorčenja ter določanja preučevanih prenašalcev bolezni na terenu in v laboratoriju. Ves čas delavnice je potekalo tudi snemanje videoposnetkov, ki jih bodo v prihodnje lahko uporabljali profesorji medicinske entomologije, mikrobiologi in zdravniki v izobraževalne namene.

Delavnica je potekala v okviru projekta Erasmus + LIFE for SEA-AD – Learning to Investigate by Field Experiment for Southeast Asian Emerging Diseases, v katerem so se združili strokovnjaki medicinske entomologije (ti raziskujejo žuželke in pajkovce, ki prenašajo različne bolezni na ljudi in živali), mikrobiologije in parazitologije iz Slovenije, Francije in Portugalske. Glavni cilj projekta je, da raziskovalci in predavatelji s treh največjih tajskih univerz spoznajo, z uporabo najnovejših metod in tehnik, invazivne zoonoze (nalezljivih bolezni, ki se z živali prenašajo na človeka in so prenašalci komarji, flebotomske muhe in klopi).

Območje jugovzhodne Azije je znano kot endemično žarišče zelo nevarnih zoonoz, tj. bolezni, ki se iz okužene živali lahko prenesejo na ljudi in zaradi katerih je v zadnjih dvajset letih umrlo veliko ljudi. Zato v prvi fazi projekta poteka ozaveščanje predvsem lokalnih strokovnjakov, s katerimi so naši entomologi obiskali tudi lokacije, kjer so bili v zadnjem času izbruhi lišmanioze, mrzlice čikungunja, denga in malarije.

V okviru projekta je predvidenih še več delavnic, ki se bodo izvajale na Tajskem, tako da bodo raziskovalci naše univerze še nekajkrat odšli na teren. Naslednja delavnica bo maja, in sicer na tematiko lišmanije, nato pa ponovno oktobra na temo vzorčenja prenašalcev.