Problemi ohranjevalcev v kvantni mehaniki

Problemi ohranjevalcev v kvantni mehaniki

Vodja projekta:
dr. Bojan Kuzma

Nosilna institucija v Sloveniji:
UP FAMNIT

Partnerska institucija:
Embry-Riddle Aeronautical University

Financer projekta:
Javna agencija RS za raziskovalno dejavnost (ARRS)

Vrsta projekta:
Znanstveno-raziskovalno sodelovanje med RS in ZDA

Raziskovalno področje (ARRS):
1.01 - Matematika

Trajanje projekta:
1.7.2022 - 30.6.2024

Predstavitev projekta:
Ohranjevalci spektra na neomejenih operatorjih. V matematični formulaciji kvantno-mehanske opazljivke (tj. stvari, ki jih lahko opazujemo in merimo) modeliramo z (neomejenimi) sebi-adjungiranimi operatorji, ki delujejo na kompleksnem separabilnem Hilbertovem prostoru. V okviru projekta tako nameravamo klasificirati vse aditivne transformacije, ki (neomejene) sebi-adjungirane operatorje slikajo same vase in ohranjajo njihov spekter. Izometrije pri kompleksificiranih normah. Vsak realen vektorski prostor lahko kompleksificiramo, tj. naredimo za kompleksen vektorski prostor; procedura je enolična. Problemi ohranjevalcev v kvantno-informacijskih znanostih. Tenzorski produkti igrajo ključno vlogo v kvantni mehaniki in teoriji kvantne informacije: V matematični terminologiji kvantno stanje opiše pozitivno-semidefinitna matrika s sledjo ena; tenzorski produkt dveh (ali več) stanj pa opisuje skupni bipartitni (ali multipartitni) sistem. V kvantni mehaniki imamo pogosto dostop do majhnega nabora stanj (kot so npr. tenzorska stanja). Preučevali bomo tudi preslikave, ki ohranjajo določene lastnosti, npr. spekter, norma, meritve (numerični zaklad) na manjših podmnožicah, kot so vsa tenzorska stanja ali algebre efektov, in določili strukturo njihovih ohranjevalcev.

Oddelek UP FAMNIT, v okviru katerega se izvaja projekt:
Oddelek za matematiko