torek, 28. maj 2013 Vabilo na Poletno šolo kritičnega državljanstva

Pedagoška fakulteta Univerze na Primorskem in doc. dr. Andraž Teršek vabita študente vseh fakultet Univerze na Primorskem in vseh letnikov na dvodnevno Poletno šolo kritičnega državljanstva,  ki bi se izvedla v zadnjem tednu meseca junija 2013 v Kopru.

V študijskem letu 2013/2014 bo fakulteta UP PEF v naboru izbirnih študijskih predmetov ponudila nov študijski predmet z naslovom Vzgoja za kritično državljanstvo. Predmet bo ponujen na izbiro tako študentkam in študentom UP PEF, kot tistim z drugih fakultet UP.

Vsebina predmeta je zasnovana kot kombinacija temeljnega učenja in kritične analize tistih vprašanj in problemov sodobne družbe, ki določajo posameznikov status državljana, hkrati pa se zdijo temeljnega pomena za vzgojo državljanov kot obveščenih, opolnomočenih, razmišljujočih, kritičnih in aktivnih političnih subjektov.

V smislu domovinske vzgoje bo šlo pri tem predmetu predvsem za učenje o konstitutivnih temeljih državnosti, za kritično učenje o prvinah demokratične legitimnosti političnega in pravnega sistema, kritično izpostavitev temeljnih značilnosti sodobne družbe in za analizo izbranih problemov družbene dejanskosti. Slednja vključuje kritično analizo dnevne politike, pravnih politik, delovanja institucij in delovanja sistema odločanja v družbi. Pri poskusu vzgoje za politično aktivnega in kritičnega državljana pa bo šlo predvsem za krepitev splošne državljanske zavesti o pomenu in vlogi aktivnega in kritičnega državljanstva, opolnomočenje za aktivno sodelovanje v družbenih praksah v vlogi razmišljujočega in kritičnega državljana in za pomoč  pri usposabljanju mladih za prenašanje zavesti o pomenu in vlogi obveščenega, aktivnega in kritičnega državljana na mlajše generacije in na splošno javnost.

Poletna šola, ki bo pripravljena tudi z namenom promocije opisane programske ideje za dopolnitev študijskih vsebin, bo primarno namenjena strnjeni kritični predstavitvi in polemični pogovorni izpostavitvi izbranih tem, ki neposredno zadevajo aktualne probleme sodobne družbe in idejo o bistveni okrepitvi statusa razmišljujočega, kritičnega in aktivnega državljana v slovenskem in evropskem okviru. Izvedla se bo kot sklop smiselno povezanih pogovornih predavanj. Konkretna vsebina dvodnevnega programa, vključno s številom povabljenih predavateljev, bo odvisna od interesa, ki ga bodo za poletno šolo pokazali študentke in študentje Univerze na Primorskem.  Šola, ki bo brezplačna, se bo zaključila s skupno zabavo. Udeleženci bodo prejeli uradna potrdila o aktivni udeležbi.

Prijave na poletno šolo so možne do 10. junija 2013.

Za prijavo na poletno šolo in dodatne informacije pišite na:
UP PEF: referat@pef.upr.si
Doc. dr. Andraž Teršek: andraz.tersek@upr.si
Študentka Tina Valenčič: tinka.valencic@gmail.com

Izvajalec:  UP PEF
Termin:   27. (četrtek) IN 28. (petek) JUNIJ 2013
Lokacija:   Koper, UP PEF
Prijavni rok:   10. junij 2013
Kotizacija: NE

Več informacij na
:

Predavatelji in teme v četrtek, 27. junija:

Ob 11. uri
Dr. Andraž Teršek
Znosna težavnost razmišljanja o hudičih v angelskih podobah.

Ob 14. uri
Dr. Patrick Vlačič
Labodji spev? (Kritični) državljan pred politiko, v politiki in po politiki.

Ob 17. uri
Mag. Marcel Štefančič Jr.
Kritično ocenjujva, Ronaldo pa bo dvigal roke!

V petek, 28. junija:

Ob 11, uri
Dr. Sandra Bašič
Kam je šla demokratizacijska in legitimacijska funkcija medijev?!

Ob 14. uri
Luka Zajc
Tudi o resnici o sodiščih in lažeh o odvetnikih

Ob 17. uri
Sebastjan Jeretič
Koliko volivcev lahko racionalno prepričamo in zakaj bi bila poražena na volitvah?!

Petek, 28. junij, ob 22. uri, sproščeno druženje, naknadni dogovor o lokaciji.

*** Lokacija posameznih predavanj bo določena in sporočena naknadno. Prav tako morebitna časovna ali vsebinska sprememba urnika. »Skriti gosti« ne bodo predhodno najavljeni.