Univerza na Primorskem Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije
-->
SI | EN

petek, 23. november 2018 Vabilo na konferenco »Ponovna uporaba plastike - nove poslovne priložnosti«

Pisarna Evropskega parlamenta v Sloveniji vabi na konferenco »Ponovna uporaba plastike - nove poslovne priložnosti«, ki bo v ponedeljek, 26. novembra, ob 11.00 v Zeleni dvorani Območne obrtno-podjetniške zbornice Koper, Staničev trg 1, Koper.

Na dogodku bodo sodelovali: Romana Tomc, evropska poslanka, Tanja Fajon, evropska poslanka, Patricija Šulin, evropska poslanka, dr. Igor Šoltes, evropski poslanec, Denis Bele, direktor Komunale Izola in Miha Vivoda, prostovoljec in član iniciative Naredi nekaj za naravo (NNN).

Prijava na dogodek je možna na povezavi: http://bit.ly/prijavanaokroglomizo

***

V svetovnih oceanih vsako leto konča od 5 do 13 milijonov ton plastike (kar je med 1,5 %  in 4 % svetovne proizvodnje plastike). V Evropski uniji vsako leto v oceanih konča 150 000 do 500 000 ton plastičnih odpadkov. EU vsako leto proizvede tudi 25 milijonov ton odpadne plastike in le 30 % odstotkov se je ponovno uporabi oz. reciklira. Plastične odpadke tako najdemo tudi v zraku, tleh, naših telesih in v naši hrani.

Plastika je lahka, poceni in prisotna je na vseh področjih našega življenja. Je zelo uporaben material, ki pa ima tudi resne pomanjkljivosti. Odpadki se reciklirajo kar 450 let, razpadajo v škodljive mikrodelce, ki ogrožajo okolje in naša življenja. Zato je napočil čas, da vnovič premislimo o uporabi plastike. Do leta 2030 bo predvidoma več kot polovica plastičnih odpadkov v Evropi recikliranih. Ločeno zbiranje plastičnih odpadkov je sicer precej razširjeno, vendar kljub temu več kot 30 % odpadkov pristane na nezakonitih odlagališčih . Od leta 2015 do leta 2030 se bodo zmogljivosti za sortiranje in recikliranje plastike povečale za štirikrat, zaradi česar naj bi nastalo 200.000 novih delovnih mest po vsej Evropi.

Na konferenci bomo skušali najti odgovore na naslednja vprašanja:

  • Kako lahko odpravimo ali vsaj podaljšamo rok uporabe plastičnih izdelkov za enkratno uporabo?
  • Kako lahko olajšamo njihovo recikliranje?
  • Kako lahko preprečimo, da bi plastika končala tam, kamor ne spada?
  • Kaj to pomeni za trg dela in poslovne priložnosti?
  • Kako bi se vi lotili reševanja problematike, ki jih prinaša prekomerna uporaba plastike?

Vabljeni!