torek, 1. oktober 2013 Vabilo k sodelovanju pri raziskovalnem projektu GUESS

Obveščamo vas, da se bo Slovenija v letu 2013 pridruzila 34-im drzavam pri izvedbi globalne mednarodne raziskave GUESSS.

GUESSS - Global University Entrepreneurial Spirit Students Survey je mednarodni raziskovalni projekt na podrocju podjetnistva. Namen projekta je zbrati in analizirati podatke, ki v čim vecji meri opisujejo podjetniski namen in aktivnosti studentov za dosego Ie tega. Podatki se zbirajo s pomocjo on-line vprasalnika.

Prva raziskava je bila izvedena leta 2003. Do leta 2011 je bila raziskava izvedena petkrat. Projekt vodi Swiss Institute for Small Business and Entrepreneurship pri Univerzi St. Gallen iz  Švice. Raziskava se izvaja vsake dve leti in je postala pomembna na globalni ravni. V letu 2011 je bilo obdelanih kar 1,3 milijona vprašalnikov iz 500 univerz v 26. drzavah. V letu 2013 bo v raziskavi sodelovalo 34 držav, prvič tudi Slovenija.

Vec o projektu Iahko najdete na spletni povezavi www.guesssurvey.org.

Rezultati raziskave so objavljeni v strokovnih č1ankih v obliki nacionalnih poročil. Zbrani podatki se uporabljajo za raziskave v širsem kontekstu podjetništva, še posebej od leta 2011, ko se je projektu kot  globalni partner pridružilo podjetje Ernst &Young.

Osnovni cilji raziskave so:

• Sistematično sledenje in analiza vzgibov studentov za karierno odločitev.
  • Sledenje aktivnostim študentov na dolgi rok.
  • Mednarodna primerjava zbranih podatkov.
  • Visokosolskim zavodom ponuditi vpogled v dojemanje podjetnistva s strani študentov.
  • Ponuditi primerjavo podatkov na geografski osnovi.

Dodana vrednost raziskave:

• Primerjava podatkov na globalni mednarodni ravni omogoča pozicioniranje države v smislu podjetniške   usmeritve mladih.
  • Rezultati raziskave ponujajo predloge aktivnosti na nacionalni ravni.
  • Objava rezultatov pomaga pri ustvarjanju pozitivnega podjetniškega vzdušja.
  • Visokošolski zavodi lahko sledijo spremembam motivacije za podjetništvo med svojimi študenti.
  • Fakultetam ponuja možnost primerjave med ponujenim in dojetim podjetniškim izobraževanjem        ..
  • Izvajanje raziskave pomaga  pri promociji podjetnistva med študenti.

Ker Slovenija vstopa v projekt letos prvič, bomo skupaj s projektnim partnerjem GEO College - Fakulteto    za  podjetnistvo, predvidoma v mesecu oktobru med študenti izvedli spletno anketiranje preko on-line vprašalnika. Trenutno je vprašalnik še v fazi prevajanja v več jezikov, v kratkem pa vas bomo že povabili k izpolnjevanju.

Več informacij o projektu lahko najdete na spletni povezavi www.guesssurvey.org.