četrtek, 19. september 2019 Širjenje bakterijskega ožiga oljk – grožnja za Sredozemlje in širše?

Vabljeni v četrtek, 26. septembra 2019, ob 9.30 v dvorano KS Marezige (Marezige 24, Marezige).

Kot ob začetku bodo tudi ob zaključku projekta gostili dr. Donata Boscia, ki bo predstavil rezultate zaključujočih se evropskih projektov in zadnjih dogodkov na okuženih območjih v južni Italiji in Sredozemlju. Dr. Donato Boscia, ki prihaja iz laboratorija Institute for Sustainable Plant Protection v Italiji, je leta 2013 identificiral bakterijo Xylella fastidiosa kot povzročiteljico bakterijskega ožiga oljk v južni Italiji. Od takrat je aktivno vključen v raziskovalno delo, komuniciranje z javnostjo, uradnimi službami in s pridelovalci ter še posebej v poskuse obvladovanja te nevarne bolezni.

Na sliki: Bolezenska znamenja propadanja oljk (Puglia, Italija). Vir: EPPO, Donato Boscia, Istituto di Virologia Vegetale del CNR, UOS, Bari (IT) - Franco Nigro, Dipartimento di Scienze del Suolo, della Pianta e degli Alimenti, Università degli Studi di Bari (IT) - Antonio Guario, Plant Protection Service, Regione Puglia (IT)

Ciljni raziskovalni projekt V4-1603, ‘Sinergija znanj – Razvoj metod in postopkov za hitro odkrivanje in obvladovanje bolezni, ki jih povzroča Xylella fastidiosa, in njenih prenašalcev (vektorjev) (CRP)’ je del ciljnih raziskovalnih programov ARRS – Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije, ki ga podpira tudi Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.