četrtek, 23. maj 2019 Nacionalni inštitut za biologijo vabi na seminar: »Objavi odprto ali ... ?«

Nacionalni inštitut za biologijo vabi na seminar CTK PREDSTAVLJA: »Objavi odprto ali ... ?«, ki ga bosta izvedla Maja Vihar in Mitja V. Iskrić.

Seminar bo potekal dvakrat, in sicer v sredo, 5. junija 2019, ob 14.00 v Biološkem središču, v B5, Večna pot 111, v Ljubljani ter v četrtek, 13. junija 2019, ob 9.00 v sejni sobi MBP v 2. nadstropju, Fornače 41, v Piranu.

Na predavanju bodo na kratko predstavljeni ključni premiki na področju znanstvenega komuniciranja, ki odpirajo nove razsežnosti v smeri odprtega objavljanja oz. odprte znanosti. Kljub nedvoumnim pozitivnim učinkom teh premikov pa se (predvsem) raziskovalci v praksi srečujejo s kar pogostimi, manjšimi ali večjimi, ovirami in problemi:

-           kako izbrati ustrezno pot za objavo rezultatov raziskav v odprtem dostopu glede na

zahteve financerja, pogoje založnikov, znanstvene kriterije in razpoložljiva sredstva;

-           kako najti relevantno revijo/založnika za objavo in primerno avtorsko zaščititi svoje delo;

-           na kakšen način in v kakšni obliki deliti znanje (repozitoriji, akademska socialna omrežja);

-           kje poiskati pomoč in informacije (spletni viri, osebni stiki s strokovnjaki v knjižnicah, projektnih pisarnah ipd.).

Na koncu bodo omenili še izzive odprte znanosti v prihodnosti (načela Načrta S, Evropski oblak odprte znanosti, naslednji okvirni program EU za raziskave in inovacije, politike slovenskih financerjev raziskovalne dejavnosti).«

Za dodatne informacije je na voljo Barbara Černač na elektronskem naslovu barbara.cernac@nib.si ali na telefonski številki 059 232 710.