sreda, 29. september 2021 Možnost izdelave magistrske naloge na Morski biloški postaji Piran z začetkom najkasneje novembra 2021

Nacionalni inštitut za biologijo, Morska biološka postaja Piran vabi k sodelovanju študente magistrskega študija, ki bi pri njih opravljati magistrsko nalogo.

Na trgu so na voljo številni proizvodi iz morskih organizmov, ki so narejeni iz različnih vrst morskih organizmov (surimi, ribje palčke in podobno), ugotavljanje vrstne sestave v takih proizvodih ni enostavno, hkrati pa je pomembno vedeti kakšna je sestava, ker lahko vsebujejo številne alergene vrste, ali pa tudi ogrožene in zavarovane vrste. S tehnikami sekvenciranje nove generacije (NGS) lahko s postopkom metabarkodiranja (uporabimo univerzalne začetne primerje) pomnožimo kratke fragmente DNA iz vzorca, nato jih sekvenciramo ter kratke sekvence bioinformatsko obdelamo in dobimo podatek o vrstni sestavi.

K sodelovanju vabijo študente magisterskega študija, ki jih zanimajo molekularne metode in problematika varne hrane iz morja. Študent lahko začne z izvajanjem magistrske naloge takoj oziroma po dogovoru, a najkasnjeje v mesecu novembru 2021. Od kandidatov pričakujejo zavzetost za delo, poznavanje osnovnih molekularnih tehnik (izolacija DNA, PCR, sekvenciranje, NGS, osnove bioinformatike). Več informacij dobite pri doc. dr. Andreja Ramšak andreja.ramsak@nib.si