sreda, 31. marec 2010 Brezplačen ogled gledališke predstave Tri sestre za študente

Gledališče Koper ponuja vsem študentom Univerze na Primorskem ter vodstvu in zaposlenim na univerzi brezplačen ogled gledališke predstave Tri sestre Antona Pavloviča Čehova.

Predstava bo v torek, 6. aprila 2010, ob 18.00 uri v Gledališču Koper (Verdijeva ulica 3, Koper).

O vsebini:

Tri sestre, verjetno najpopolnejša Čehovova drama, uprizarja samotna bitja, pijana od spominov in sanjajoča o prihodnosti. Njihovo sedanjost drobita preteklost in prihodnost; to je vmesni čas, čas, v katerem so izpostavljena in v katerem je vrnitev v izgubljeno »domovino« edini cilj. Vzgojene v svetovljanskem duhu Moskve, ki se v drami vzpostavlja kot metafora želje, so obsojene na to, da bodo obtičale v zakotnem podeželju, do katerega gojijo občutek vzvišenosti, preostanek nekdaj varnega aristokratskega življenja pa ohranjajo le njihovi obredni obiski, srečevanja v gostoljubni hiši in pomenki ob čaju in pecivu. Prepad med pritlehno realnostjo in nedoseženimi željami, med resničnostjo in videzom je globok, posledice ujetosti krute in vsaka streznitev bolj groba. Vpetost v preteklost, vezano na simbolno podobo Moskve, porodi tudi spoznanje, da sestre pravzaprav vnaprej vedo, da se njihovo hrepenenje ne bo uresničilo. Hrepenenje zato ostaja edini način, kako vzpostaviti in ohraniti napetost, ki jim pomaga preživeti sivino vsakdana, njihova nemoč pa je morda prav tisto, kar sestre približa tudi sodobnemu gledalcu; tolažijo nas v prepričanju, da tudi mi sami nismo tako osamljeni v želji po boljšem, drugačnem življenju.

Uprizoritev Treh sester na odru Gledališča Koper je sedemnajsta postavitev te drame na slovenskih odrih po letu 1925, režija Jake Ivanca pa znova obeta izrazito avtorsko branje in uprizoritev, ki se sprehaja med filmom in gledališčem, raziskuje možnosti projekcij znotraj gledališkega prostora in tako išče stike med spominom, željo in realnostjo.

Več informacij o predstavi najdete na spletni strani Gledališča Koper.

Vabljeni!