ponedeljek, 20. januar 2014 Vabljeni na 3. predavanje Famnitovih izletov v matematično vesolje 2013/14

Pred nami je tretje predavanje cikla poljudnih predavanj o matematiki in njeni vlogi v sodobnem svetu FAMNITovi Izleti v matematično vesolje 2013/14 ( http://izleti.famnit.upr.si ).

Na predavanju z naslovom »Ste podobni kateri izmed slavnih osebnosti?«, ki bo potekalo

v sredo 22. januarja 2013 ob 18h ,
v Veliki predavalnici UP FAMNIT (Glagoljaška 8, Koper),

bo dr. Janez Žibert predstavil delo na področju biometrije in pokazal, kako je znanost lahko zanimiva za vsakega, saj bodo lahko obiskovalci ugotovili, kateri izmed slavnih osebnosti so resnično, preverjeno podobni.

Z biometrijo se vedno bolj srečujemo v vsakdanu, saj kot znanstvena veda o načinih razpoznavanja ljudi na podlagi njihovih telesnih in vedenjskih značilnosti išče načine ter postopke za preverjanje in ugotavljanje identitete posameznikov. Tako lahko z računalniki prepoznavamo ljudi na podlagi slik obrazov, dlani, prstnih odtisov, slik šarenice, zvočnih posnetkov govora, pa tudi na podlagi načina hoje ali gibanja.

V predavanju si bomo pogledali, kako izgraditi računalniško aplikacijo za prepoznavanje ljudi na podlagi obrazov, spoznali se bomo s tehniko lastnih obrazov in s poskusom pokazali, kako deluje. V ta namen bomo preizkusili tudi biometrični računalniški sistem, ki sam ugotavlja podobnosti med ljudmi na podlagi njihovih obrazov. Tako bo lahko računalnik na podlagi slike obraza obiskovalcev s postopki biometrične primerjave slik obrazov ugotovil, komu od slavnih osebnosti so najbolj podobni.

O predavatelju:

Dr. Janez Žibert je diplomiral leta 1998 na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani na smeri Uporabna matematika. Leta 1998 se je kot mladi raziskovalec zaposlil na Fakulteti za elektrotehniko na Univerzi v Ljubljani, kjer je pod mentorstvom prof. dr. Franceta Miheliča leta 2001 magistriral in leta 2006 doktoriral z deli s področja obdelave govornih signalov Leta 2008 se je zaposlil kot visokošolski učitelj in raziskovalec na UP FAMNIT ter UP IAM. Trenutno je zaposlen na Univerzi na Primorskem in na Univerzi v Ljubljani. Raziskovalno delo dr. Žiberta je usmerjeno v področja statistike in statističnega modeliranja, obdelave in analize signalov, razpoznavanja vzorcev ter v raziskovanje na področju biometričnih in govornih tehnologij.

Več informacij o ciklu je na voljo na spletu, http://izleti.famnit.upr.si .
Za dodatne informacije nas lahko kontaktirate na e-naslov martin.milanic@upr.si .

Veselimo se novih potovanj v matematična vesolja v vaši družbi!

Doc. dr. Martin Milanič,
koordinator cikla