sreda, 17. oktober 2012 Vabilo na predavanje dr. Eve Kisdi z Univerze Helsinki

V sredo, 24.10.2012 bo ob 16. uri v Veliki predavalnici UP FAMNIT potekalo predavanje dr. Eve Kisdi (Univerza Helsinki) z naslovom

Models of sympatric speciation

Predavanje dr. Eve Kisdi je organizirano v okviru obiska znotraj projekta znanstvenoraziskovalnega sodelovanja med Republiko Slovenijo in Republiko Finsko v letih 2012-2013 z naslovom "Matematični modeli evolucijske dinamike nalezljivih bolezni z različnimi načini prenosa", nosilke dr. Barbare Boldin, financiranega s strani ARRS.

Abstract:
Can speciation succeed without complete and long-lasting geographic isolation? Decades of research revolved around this question, highlighting two obstacles to sympatric speciation. First, the "raw material" of speciation is genetic variability under disruptive natural selection, but such variability is difficult to maintain, especially if selection is (initially) weak. Second, species are by definition reproductively isolated, hence random mating must yield to mating only within species. Classic models explored whether reproductive isolation can evolve via a genetic association between genes under natural selection and genes that control mate choice. Because genetic recombination potently destroys any such association, speciation is impossible unless selection is strong.
In this lecture, I revisit the classic speciation models and show that the conditions for speciation via the above route are even more restrictive than previously thought. Next, I discuss an alternative scenario, which has recently received considerable empirical support and leads to speciation more readily.

vir: http://mathstat.helsinki.fi/~kisdi/

O predavateljici:
Raziskovalno delo dr. Eve Kisdi zajema raznovrstne probleme s področja matematične in teoretične biologije, najbolj odmeven pa je njen prispevek pri razvoju Adaptivne Dinamike. Adaptivna Dinamika je zbirka orodij za preučevanje fenotipske evolucije, ki so okoli leta 1990 razvili Geritz, Kisdi, Meszena in Metz, z združevanjem idej teorije iger in populacijske dinamike pa nam omogoča študij interakcij populacijske dinamike in evolucije v različnih bioloških sistemih.
Dr. Eva Kisdi predava matematično biologijo na Fakulteti za matematiko in statistiko ter Fakulteti za biologijo na Univerzi Helsinki.