sreda, 10. april 2024 V marcu dva nova projekta na UP FAMNIT in UP IAM

PROGRAM EU4Health EVROPSKE KOMISIJE

Modular Mental Health Toolbox, partnerji, vodilna organizacija: European Alliance Against Depression (EAAD), UP IAM, vodja na UP: dr. Vita Poštuvan

Projekt MentBox si prizadeva zapolniti vrzel med obstoječimi najboljšimi praksami na področju duševnega zdravja in sposobnostjo držav članic EU, da jih učinkovito izvajajo. Cilj projekta je identificirati in prilagoditi obetavne intervencije na področju duševnega zdravja, še posebej tiste, ki se osredotočajo na depresijo, samomor in neklinično duševno stisko. Prek Modularnega orodja za duševno zdravje (MH-Toolbox) bo projekt zagotovil podrobna navodila za izvajanje, vključno z intervencijami, ki temeljijo na dokazih, iz preteklih in tekočih projektov, financiranih s strani EU. Te intervencije bodo optimizirane in prilagojene različnim državam članicam EU prek sodelovanja z ministrstvi, zdravstvenimi strokovnjaki, pacienti in manjšinskimi skupnostmi. Pacienti in posamezniki z izkušnjami bodo prav tako prispevali k razvoju intervencij, da se zagotovi njihova ustreznost in sprejetost. Po projektu bo MHToolbox gostila Evropske zveze za preprečevanje depresije (EAAD), koordinatorica projekta s partnerji UP, Universidad Autonoma de Madrid, Servicio Andaluz de Salud, Fundación Pública Andaluza Investiga, and the Global Alliance of Mental Illness Advocacy Networks AISBL.

ERC KOMPLEMENTARNA SHEMA (ARIS)

Onkraj redkosti: razredi grafov in širinski parametri, vodilni partner UP FAMNIT, partner UP IAM, vodja projekta: dr. Martin Milanič, vodja na partnerski članici: dr. Nina Chiarelli

Teorija redkosti grafov Nešetřila in Ossona de Mendeza je zelo aktivna in hitro razvijajoča se tema v kombinatoriki in teoriji grafov, ki se uporablja na številnih področjih, vključno z algoritmično teorijo grafov, teorijo kompleksnosti in testiranjem lastnosti. Nedavno je bil poudarek strukturne in algoritemske teorije grafov na razširitvi teorije redkosti grafov na razrede gostih grafov. Cilj predlaganega projekta je uvesti nove načine in metode za dosego tega cilja. To bo potekalo v naslednjih dveh medsebojno povezanih raziskovalnih smereh: prvič, z razvojem nedavno nastale in hitro razvijajoče se teorije parametrov širine in globine grafov s splošnim okvirom, ki temelji na merah grafov in poglobljeni analizi znanih in novih parametrov grafov; drugič, z razvojem biparametrične teorije dednih razredov grafov, v katerih je nek parameter omejen s funkcijo drugega parametra, s ciljem ugotoviti netrivialne strukturne in algoritmične implikacije. Naš pristop dopolnjuje teorijo razredov grafov z omejeno širino preloma, ki jo je nedavno razvil Toruńczyk, in bo vodil k boljšemu razumevanju meja rešljivosti za maksimalno neodvisno množico in več drugih praktično pomembnih problemov optimizacije grafov.