sreda, 18. januar 2023 Tretje predavanje FAMNITovih izletov v matematično vesolje 2022/23

Vabimo vas na tretje letošnje predavanje z naslovom

»When are two graphs really the same?«,

Sreda, 25. januar 2023, ob 18.00, Velika predavalnica 3, UP FAMNIT /ZOOM povezava

Dr. Ted Dobson, UP FAMNIT in UP IAM

Za namen tega predavanja bo graf razmeroma preprost objekt. Ima dva sestavna dela in sicer točke (ki jim pravimo vozlišča) in črte med pari točk (ki jim pravimo povezave). Zanimalo nas bo vprašanje, kdaj sta dva grafa zares “enaka” ter kaj to pravzaprav pomeni. To je znan problem, ki mu pravimo “problem izomorfizma grafov”. Po ogledu nekaj primerov bomo razpravljali o trenutnem stanju problema in nato obravnavali grafe, ki so “simetrični”.

O predavatelju:

Ted Dobson je leta 1995 doktoriral na Louisiana State University v ZDA. Po 20 letih na Univerzi v Misisipiju v ZDA in dolgoletnemu gostovanju pri slovenskih matematikih je leta 2018 postal profesor na Univerzi na Primorskem. Njegovo raziskovalno področje so simetrije na grafih, skupaj s povezanimi področji.