petek, 13. februar 2015 Seminar MARA

V ponedeljek, 16. februarja 2015, bo ob 16.00 uri v prostorih Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem, Glagoljaška 8, Koper predavanje v okviru skupnega SEMINARJA ZA MATEMATIČNE IN RAČUNALNIŠKE ZNANOSTI Oddelka za matematiko in Oddelka za Informacijske znanosti in tehnologije UP FAMNIT, Oddelka za matematiko in Oddelka za Informacijske znanosti in tehnologije UP IAM, Oddelka za matematiko in računalništvo UP PEF ter Oddelkov za matematiko in teoretično računalništvo IMFM.

RAČUNALNIŠKI SEMINAR

Prostor: FAMNIT-1-MP2 ob 16:00

Predavatelj: Pavel FIČUR

Naslov:
ODKRIVANJE PRIKRITIH VIROV

POVZETEK:
Na seminarju bodo predstavljene metode pozitivne matrične faktorizacije (PMF) kot način odkrivanja povezanosti večjega števila merjenih parametrov v skupine, ki jih imenujemo faktorji in so v splošnem prikriti. Osnovni problem je vhodno matriko Y (reda m x n) zapisati (dekomponirati) kot produkt dveh matrik G in F, nižjega ranga. Poseben pomen ima določitev velikosti tega ranga. V ta namen je bilo umetno generiranih nekaj množic podatkov z različnimi korelacijami med faktorji in različnim dodanim šumom. Ti podatki so bili "raziskani" s programom EPA PMF 5.0 ter metodama FA PCA (principal component analysis s kasnejšo rotacijo faktorjev)in NNMF (non-negative matrix factorization). Primerjane so bile originalne G in F matrike s tistimi, ki so bile pridobljene z dekompozicijo. Poleg umetno generiranih podatkov je bila za primerjavo izpeljana še dekompozicija realnih okoljskih podatkov, za katere pa ni mogoče pridobiti originalnih matrik F in G, imajo pa ti podatki realno fizikalno-kemično podlago.
Predstavljena bodo tudi nekatera druga področja, kjer se metode PMF uveljavljajo.

Vabljeni!