četrtek, 6. januar 2011 Seminar MARA

V ponedeljek, 10. januarja 2011, bo ob 16.00  uri v prostorih Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem, Glagoljaška 8, Koper predavanje v okviru skupnega SEMINARJA ZA MATEMATIČNE IN RAČUNALNIŠKE ZNANOSTI Oddelka za matematiko in Oddelka za Informacijske znanosti in tehnologije UP FAMNIT, Oddelka za matematiko in Oddelka za Informacijske znanosti in tehnologije UP PINT, Oddelka za matematiko in računalništvo UP PEF ter Oddelkov za matematiko in teoretično računalništvo IMFM.

RAČUNALNIŠKI SEMINAR

Prostor - RU1 ob 16.00

Naslov: Časovno-frekvenčna analiza izbranih delnic slovenske borze

Predavatelj: Tina Nemarnik

Povzetek:

Magistrsko delo je osredotočeno na časovno – frekvenčne predstavitve izbranih delnic in indeksa slovenske borze. Prvi del naloge se naslanja na ekonomska izhodišča o obstoječih raziskavah podatkov o delnicah v časovno – frekvenčnem prostoru. V delu se predstavi obstoječa baza podatkov in signali izbranih časovnih vrst, s katerimi dosežemo transparentnost (solventnost) historičnega gibanja cen delnic in vrednosti indeksov oziroma zadostimo prvi stopnji /hipoteze efektivnega trga/. Teoretični del, ki je matematično in grafično usmerjen, je posvečen energijskim časovno – frekvenčnim predstavitvam. S pomočjo sintetiziranega signala se predstavijo prednosti in pomanjkljivosti posamezne porazdelitve za prepoznavanje poslovnih ciklov v časovno – frekvenčnem prostoru. Jedro magistrskega dela temelji na predstavitvi izbranih delnic v časovno – frekvenčnem prostoru. Cilj metodološkega pristopa je opazovanje in razpoznavanje skritih periodičnosti v izbranih podatkih. Periodičnosti v časovno – frekvenčnem prostoru v ekonomski terminologiji pravimo poslovni cikli. Z izdelavo sintetiziranega signala podatkov se preverja ustreznost porazdelitev in preučuje njihove karakteristike. Podatkom enotnih tečajev se aplicirajo različni filtri, ki signal razdelijo na trend in ciklično komponento. Ciklična komponenta postane analitični del signala, nad katerim izvajamo časovno – frekvenčno analizo in določamo poslovne cikle.

Vabljeni!