četrtek, 9. september 2010 Seminar MARA

V ponedeljek, 13. septembra 2010, bosta ob 16.00 in 17.00 uri v prostorih Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem, Glagoljaška 8, Koper predavanji v okviru skupnega SEMINARJA ZA MATEMATIČNE IN RAČUNALNIŠKE ZNANOSTI Oddelka za matematiko in računalništvo UP FAMNIT, Oddelka za matematiko in računalništvo UP PINT, Oddelka za matematiko in računalništvo UP PEF ter Oddelkov za matematiko in teoretično računalništvo IMFM.

16.00 - Računalniška učilnica

Predavatelj: Aljaž Vidmar

Naslov: Uporaba Splet 2.0 tehnologij za snovanje sodobnih spletnih aplikacij

Povzetek:

Svetovni splet je v današnjem času ena izmed najbolj popularnih storitev, ki jih ponuja Internet. Uporabnikom omogoča hiter dostop do informacij bodisi iz posebnih računalnikov ali drugih naprav. V zadnjih letih smo priča razcvetu socialnih mrež, spletnih dnevnikov, ponujanja/deljenja vsebin med uporabniki, itd. Vse to in še veliko več lahko označimo s pojmom Splet 2.0 (angl. Web 2.0).
Način izdelave spletnih aplikacij se je v zadnjih nekaj letih podredil sodobnim Splet 2.0 trendom. S tem predvsem mislimo na pojav novih tehnologij, ki programerjem omogočajo hiter in učinkovit razvoj. Ker je omenjenih tehnologij veliko, se velikokrat pojavi problem pri izboru. Predstavljen bo primer razvoja sodobne spletne aplikacije - spletni koledar MAGiCAL. Opisali bomo nekatere tehnologije, ki smo jih uporabili in ocenili njihovo primernost za realizacijo posameznih funkcionalnosti. Te tehnologije so: programski jezik PHP, podatkovna baza MySQL, programski ogrodji Codeigniter ter jQuery, pristop AJAX, objektno usmerjeno programiranje in arhitektura Model-Pogled-Krmilnik, prekrivni slogi (CSS3) in druge. Na koncu bomo na podlagi trenutnih trendov in potreb uporabnikov poskušali napovedati prihodnost svetovnega spleta ter zapisali ugotovitve v obliki ocene uporabljenih tehnologije, orodij in pristopov ter sklepa.

17.00 - Računalniška učilnica

Predavatelj: David Paš

Naslov: Ants solve the Integrated Vehicle and Crew Scheduling Problem in the public urban bus system of Ljubljana, Slovenia

Povzetek:
We will present a new and unconvential approach to the important integrated vehicle and driver scheduling problem in the public urban bus transit that is based on ACO. Although the predominant technique for that problem is the Langragian relaxation with column generation it is known to be inflexible in modeling real world constraints and to incur long computational times. The ACO meta-heuristic has been applied to real-world data provided by the public bus companies in Ljubljana (Slovenia) and Szeged (Hungary). Moreover, we will evaluate the potential gain from parallelization.

Vabljeni!