četrtek, 3. december 2009 Seminar MARA

V ponedeljek, 7.12.2009, bosta ob 16. uri v mali predavalnici (matematika) in predavalnici Pošta (računalništvo) Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem, Glagoljaška 8, Koper predavanji v okviru skupnega SEMINARJA ZA MATEMATIČNE IN RAČUNALNIŠKE ZNANOSTI Oddelka za matematiko in računalništvo UP FAMNIT, Oddelka za matematiko in računalništvo UP PINT, Oddelka za matematiko in računalništvo UP PEF ter Oddelkov za matematiko in teoretično računalništvo IMFM.

Predavalnica Pošta

Predavatelj: dr. Petr Homola (Charles University in Prague):

Naslov predavanja:
Machine Translation Between Related Languages
Strojno prevajanje sorodnih jezikov
Překlad mezi příbuznými jazyky

Abstract:

We present a hybrid approach of machine translation between closely related languages. We describe a method of combining a simple shallow parser for the source language with a stochastic ranker of sentences in the target language. The ranker exploits a simple stochastic model of the target language and its main task is to choose the best translation among those provided by the system.

Affiliations:
Department of Computational Linguistics, Universität des Saarlandes, Saarbrücken Institute of Formal and Applied Lingustics, Univerzita Karlova, Praha Research areas: rule-based machine translation shallow NLP

Mala predavalnica:

Predavatelj: Jana Kosec

Naslov: Uvod v grupne kolobarje - Kolobarji in ideali (nadaljevanje)

Povzetek:

V študijskem letu 2009/10 bomo v okviru matematičnega dela Seminarja MARA obravnavali vsebino
knjige C.P. Milies, S.K. Sehgal, An introduction to group rings, Kluwer Academic Publisher, 2002.
Na tokratnem predavanju bomo nadaljevali z obravnavo poglavja o kolobarjih in idealih.

Vabljeni!