sreda, 18. november 2009 Seminar MARA

V ponedeljek, 23.11.2009, bo ob 16. uri v veliki predavalnici (računalništvo) Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem, Glagoljaška 8, Koper predavanji v okviru skupnega SEMINARJA ZA MATEMATIČNE IN RAČUNALNIŠKE ZNANOSTI Oddelka za matematiko in računalništvo UP FAMNIT, Oddelka za matematiko in računalništvo UP PINT, Oddelka za matematiko in računalništvo UP PEF ter Oddelkov za matematiko in teoretično računalništvo IMFM.

Velika predavalnica

Predavatelj: Peter Rogelj

Naslov: Poravnavanje slik

Povzetek
Slike so bogat vir informacij, pa vendarle lahko nekatere informacije iz slik izluščimo le z združevanjem več slik. Tako naprimer iz slik iz dveh različnih pogledov lahko pridobimo podatek o oddaljenosti predmetov, s primerjavo slik iz različnih časovnih obdobij pa sklepamo o dogajanju. Za združevanje informacij več slik je nujno predhodno poravnavanje slik, kjer dve sliki (ali več slik) geometrijsko umestimo v isti prostor. Šele tako poravnane slike lahko primerjamo in združujemo njihovo informacijsko vsebino. Poravnava slik ima poseben pomen pri avtomatski obdelavi slik, kjer se z uporabo različnih slikovnih tehnik odpirajo široke možnosti za pridobivanje dodatnih znanj o slikanih objektih. Posebej pomembno je poravnavanje slik v medicini, kar naprimer omogoča napredno medicinsko diagnostiko, analizo delovanja organov ter nudi podporo operativnim posegom. V predavanju bo predstavljeno poravnavanje slik s poudarkom na poravnavanju slik v medicini. Predstavljene bodo različne vrste (modalnosti) dvodimenzionalnih in trodimenzionalnih medicinskih slik, opisani temeljni postopki in prikazani praktični primeri poravnavanja slik.

Vabljeni