petek, 14. december 2012 Rektor Univerze na Primorskem promoviral štirinajst doktorjev znanosti

Rektor Univerze na Primorskem, prof. dr. Dragan Marušič, je v sredo 12.12.2012 na slovesnem dogodku v Pretorski palači v Kopru promoviral štirinajst doktorandov v doktorje znanosti. Prvi doktor znanosti s področja računalništva na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije UP pa je postal dr. Milan Đorđević, ki je zagovarjal doktorsko disertacijo z naslovom »Cepljeni genetski algoritmi in problem potujočega obiskovalca (Grafted Genetic Algorithm and the Traveling Visitor Problem)«.

Vir: Dejan Šraml

Milan Đorđević, je bil rojen 1.10.1982 v Beogradu, na UP FAMNIT je bil prvič vpisan v študijskem letu 2007/2008, kot študent doktorskega študijskega programa 3. stopnje Računalništvo in informatika. Doktoriral je iz Računalništva in informatike,  z  doktorsko disertacijo z naslovom »Cepljeni genetski algoritmi in problem potujočega obiskovalca (Grafted Genetic Algorithm and the Traveling Visitor Problem)« pod mentorstvom prof. dr. Andreja Brodnika in somentorstvom doc. dr. Janeza Žiberta.

Kratek povzetek vsebine doktorske disertacije: V doktorski disertaciji sta obravnavani dve med seboj povezani temi s področja teoretičnega racunalništva: Prva tema obravnava cepljene (hibridizirane) genetske algoritme. V disertaciji je analizirana izvedba lokalnega iskanja ter genetskega algoritma. Rezultati primerov iz TSPLIB kažejo na to, da metoda združuje dobre lastnosti obeh metod in prekaša vsako posamezno metodo. Druga tema disertacije obravnava problem potujočega obiskovalca (angl. Traveling Visitor Problem). V tem problemu si obiskovalec želi ogledati vse zanimive lokacije v mestu natanko enkrat in se po ogledu vrniti v hotel. Pri reševanju problema potujočega obiskovalca smo primerjali dve metodi. V vseh testiranih primerih problema algoritem koper prekaša naivni algoritem za reševanje problema potujočega obiskovalca.

Rektor prof. dr. Dragan Marušič, ki prihodnost in napredek družbe vidi v mladih, je v svojem nagovoru poudaril, da je Univerza na Primorskem z današnjim dnem pridobila štirinajst novih doktorjev znanosti (skupno jih šteje štiriinsedemdeset), s katerimi bo tudi v prihodnje sodelovala in jim, navkljub finančnim rezom in po svojih najboljših močeh, pomagala na njihovi nadaljnji akademski poti.

V nadaljevanju objavljamo imena promoviranih doktorjev znanosti 2012:

• dr. Milan Đorđević UP FAMNIT,
  • dr. Igor Presl UP FHŠ,
  • dr. Miha Koderman UP FHŠ,
  • dr. Nenad Jelesijević UP FHŠ,
  • dr. Sandra Radoš Krnel UP FM,
  • dr. Vesna Kamin Kajfež UP FM,
  • dr. Andrej Mihevc UP FM,
  • dr. Maja Murnik UP FHŠ,
  • dr. Maša Sakara Sučević UP FHŠ,
  • dr. Gašper Mithans UP FHŠ,
  • dr. Vinko Logaj UP FM,
  • dr. Karmen Verle UP FM,
  • dr. Tina Bratkovič Kregar UP UP FM,
  • dr. Lucijan Adam UP FHŠ.

Slovesno promoviranim doktorjem znanosti iskreno čestitamo in jim želimo nadaljnjih osebnih in poslovnih uspehov.