torek, 20. marec 2018 Peto predavanje Famnitovih izletov v matematično vesolje 2017/18

Vabljeni na peti Famnitov izlet v matematično vesolje z naslovom

»Euler in kompleksna števila«,

ki bo potekalo v sredo, 21. marca 2018, ob 17.00,

v Veliki predavalnici UP FAMNIT (Glagoljaška 8, Koper).

Predavanju bo sledila razglasitev zmagovalnih del natečaja Piezija v slovenščini.

Leonhard Euler (1707–1783) je bil eden najbolj plodovitih in univerzalnih matematikov vseh časov. Pomembno je prispeval k teoriji števil, geometriji, algebri, analizi in kombinatoriki.
Na predavanju bomo najprej na kratko predstavili tako njegovo življenje kot delo, potem pa še nekaj njegovih matematičnih prispevkov z najpomembnejših področij njegovega delovanja, s posebnim poudarkom na kompleksnih številih.

Nato bomo predstavili ključne zgodovinske mejnike v spreminjanju odnosa matematikov do kompleksnih števil:

• od prvotnega zavračanja in skepse (ko so se v delih italijanskih matematikov 13. do 16. stoletja najprej pojavila kot rešitve enačb 3. in 4. stopnje),
  • prek odkrivanja njihove učinkovitosti in uporabnosti, k čemur je pomembno prispeval prav Leonhard Euler (1707-1783),
  • do njihove nepogrešljive vloge v današnji matematiki (npr. v kompleksni analizi).

Nazadnje bomo povzeli nekaj najzanimivejših uporab kompleksnih števil (npr. v geometriji) ter omenili nekaj ključnih formul, izrekov in konstrukcij v zvezi s kompleksnimi števili.

O predavatelju:
Jurij Kovič je po diplomi iz teoretične matematike (1985) in magisteriju iz matematike na Univerzi v Ljubljani (1993) doktoriral iz matematičnih znanosti na UP FAMNIT (2013). Raziskovalno je aktiven na področju diskretne matematike (grafi, poliedri, konfiguracije). Napisal je knjigo matematično logičnih problemov Znate rešiti sami? (DMFA 1997) in objavil knjigo Amadeusov abecednik: mala šola glasbe (Modrijan 2000). Na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani vodi Seminar za zgodovino matematičnih znanosti.

Za dodatne informacije nas lahko kontaktirate na martin.milanic@upr.si.