sreda, 9. marec 2011 Nastopno predavanje Katarine Babnik

Naslov predavanja:

Klima in kultura: komplementarna koncepta

Povzetek:
Koncepta klime in kulture izhajata iz različnih znanstvenih disciplin, znanstveno proučevanje obeh pa je sprva potekalo povsem neodvisno. Kognitivna revolucija in vse večja potreba po razlagi vzrokov za razlike v vedenju, opazne med posamezniki in kolektivi, je omogočila zbliževanje obeh konceptov. Izhodiščni kvalitativni, ideografski in induktivni pristop h kulturi namreč ne omogoča napovedovanja posledic in tistih vidikov socialnega konteksta, ki določajo razlike v učinkovitosti posameznikov in kolektivov. Slednje pa je temeljni namen koncepta klime, ki se je do danes v raziskavah dokazal kot posredujoča spremenljivka med značilnostmi okolja ter odzivi članov kolektiva nanj. Približevanje klime in kulture je vneslo v znanost številne dvome in potrebo po legitimaciji obeh. Namen predavanja je podati pregled razvoja razlag kulture in klime, značilnosti obeh konstruktov in funkcij, ki jih imata za kolektiv in njegove člane, pristopov k njihovemu proučevanju ter podati usmeritve za njuno proučevanje kot komplementarni kontekstualni spremenljivki.

Predavanje bo v ponedeljek  14.3.2011, ob 16. uri v predavalnici - POŠTA.