ponedeljek, 25. november 2019 Drugo predavanje Famnitovih izletov v matematično vesolje 2019/20

Vabimo vas na drugo letošnje predavanje z naslovom

»Veriženje + podatki = blockchain«,

ki bo potekalo v sredo, 27. novembra 2019, ob 18.00,
v Veliki predavalnici 2, UP FAMNIT (Glagoljaška 8, Koper).

Predavala bo dr. Nastja Cepak, UP IAM in CREA plus d. o. o.

O blockchainu smo že veliko slišali, a o tej tehnologiji vemo bolj malo. Kaj blockchain sploh je? Kako je bil razvit in kako deluje? Kaj pa rudarjenje? In kam v to zgodbo sodijo bitcoin in ostale kriptovalute?
Na predavanju bomo izvedeli, kako so se idejni osnutki iz 80. letih razvili v koncept blockchaina, ki je bil prvič opisan leta 2008, kako ta deluje in kako se rudarji odločajo, kateri podatki bodo zapisani na njem.

O predavateljici:
Nastja Cepak je kot mlada raziskovalka na UP IAM doktorirala leta 2018 na UP FAMNIT s področja kriptografije. Zdaj na UP IAM deluje v sklopu Centra za kriptografijo in je asistentka na UP FAMNIT. Raziskovalno se ukvarja z Boolovimi funkcijami z visoko nelinearnostjo in s permutacijami nad končnimi polji. Zaposlena je tudi v podjetju CREA plus d. o. o., kjer dela s praktično platjo šifriranja in računalniške varnosti ter izvaja izobraževanja o uporabi šifrirnih produktov v tujini.