ponedeljek, 14. november 2016 Drugo predavanje Famnitovih izletov v matematično vesolje 2016/17

1. PREDAVANJE FAMNITOVIH IZLETOV V MATEMATIČNO VEOLJE 2016/17

Na drugem predavanju z naslovom

»Matematika skrivnostnih sporočil«,

ki bo potekalo

v sredo, 16. novembra 2016, ob 18h,

v Veliki predavalnici UP FAMNIT (Glagoljaška 8, Koper).

bo dr. Ademir Hujdurović (UP FAMNIT in UP IAM) predstavil, kako lahko z matematiko razkrijemo zakodirana sporočila. Čeprav je bilo šifriranje sporočila v preteklosti rezervirano predvsem za vojaške namene, se danes vsi srečujemo s šifriranjem na določen način – pri spletnem nakupovanju, pri uporabi bančnih kartic,… Na predavanju bo predstavljeno nekaj osnovnih modelov za šifriranje, ki so bili uporabljeni skozi zgodovino, ter  nekaj sodobnejših metod. Razpravljalo se bo tudi o varnosti določenih tipov šifriranj podatkov.

O predavatelju:

Dr. Ademir Hujdurović je diplomiral iz matematike leta 2009 na Naravoslovno-matematični fakulteti na Univerzi v Tuzli, Bosna in Hercegovina. Med študijem je sodeloval kot član različnih komisij na tekmovanjih za učence osnovnih šol in dijake srednjih šol ter kot predavatelj na pripravah za tekmovanja. Za diplomsko delo je prejel zlato plaketo Univerze v Tuzli. V letih 2010 - 2013 je bil zaposlen kot mladi raziskovalec na FAMNIT-u. Doktoriral je leta 2013, z disertacijo z naslovom Algebraični aspekti teorije grafov. Zaposlen je kot docent na Univerzi na Primorskem, kjer predava različne matematične predmete, raziskovalno pa se ukvarja s teorijo grafov, predvsem z algebraičnega vidika.

Za dodatne informacije nas lahko kontaktirate na martin.milanic@upr.si.

Veselimo se novih popotovanj v matematična vesolja v vaši družbi!

Vljudno vabljeni.