ponedeljek, 21. oktober 2019 Prvo predavanje Famnitovih izletov v matematično vesolje 2019/20

Vabimo vas na prvo letošnje predavanje z naslovom

»Kaj imajo skupnega konjske brce, rojstva četverčkov,
pivske kvasovke in klicni centri? Poissonovo porazdelitev?«,

ki bo v sredo, 23. oktobra 2019, ob 18.00,
v Veliki predavalnici 2, UP FAMNIT (Glagoljaška 8, Koper).

Predaval bo dr. Gaj Vidmar, SOČA, UL, UP FAMNIT in UP FVZ.

V naravi, družbi in vsakdanjem življenju se srečujemo z redkimi dogodki – v prostoru in času. Prijeten primer prvih so rozine v kolaču, neprijeten primer drugih pa prometne nesreče. Temeljni matematični opis takih pojavov je Poissonova porazdelitev. Spoznali bomo njene osnove, zgodovino, primere uporabe in razširitve.

O predavatelju:
Gaj Vidmar je vodja biostatistike in znanstvene informatike na Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu RS – Soča. Zaposlen je tudi na Inštitutu za biostatistiko in znanstveno informatiko UL MF, predava pa na UP FAMNIT, UP FVZ, UL ZF in na magistrskem študiju Uporabna statistika na UL. Po diplomi in magisteriju je psiholog (natančneje psihofizik in psihometrik), doktoriral je iz biomedicinske informatike, opravil strokovni izpit iz bibliotekarstva, ima pa še druge izobrazbe in poklice (npr. športni trener, prevajalec in tolmač). Je tudi pesnik in ugankar. Več kot 40 let se je aktivno posvečal namiznemu tenisu v vseh možnih vlogah. Je (so)avtor več kot 170 znanstvenih člankov in več kot 470 najrazličnejših del, med znanstvenimi področji pa ima najraje prikaz podatkov (statistično vizualizacijo). Je tudi tisti čudak, ki na Ljubljanskem maratonu žonglira s tremi loparji in pingpong žogico – kako pogosto mu pade na tla, seveda opiše Poissonova porazdelitev.