četrtek, 4. maj 2023 Oddelek za biodiverziteto v maju organizira 4 različne dogodke

Vabljeni, da se v maju udeležite naslednjih dogodkov, ki jih organizira Oddelek za biodiverziteto UP FAMNIT:

• predavanje gostujoče predavateljice Joane Costa (12.5.)
  • tečaj znanstvenega pisanja (Joana Costa – 12., 15. in 16.5.)
  • delavnica o bioblitz dogodkih (19.5.)
  • MiniBioBlitz (20.5.)

Predavanje gostujoče predavateljice Joane Costa (12.5.)

Predavanje z naslovom REPRODUCTIVE TRAITS AND POPULATION STRUCTURE OF THE INVASIVE OXALIS PES- CAPRAE IN THE MEDITERRANEAN AREA,” bo izvedla Joana Costa, v petek, 12. maja 2023, ob 13.00 uri , v kampu Livade, izola (FAMNIT 3).

***

O predavateljici: Joana Costa je rastlinska biologinja, ki se že več let ukvarja z reproduktivno biologijo rastlin heterostilov. Joana je po končanem doktoratu iz Univerze v Coimbri, delala pet let kot medicinska pisateljica na Inštitut za zdravje okolja, Medicinske fakultete Univerze Lizbona, Portugalska. Danes pa je na položaju vodje znanosti v raziskovalnem centru LEAF, šole kmetijstva, Univerze v Lizboni, Portugalska.

O seminarju: Biološke invazije resno ogrožajo biotsko raznovrstnost, kar predstavlja številne izzive pri prizadevanju njenega ohranjanja. Oxalis pes - caprae (Oxalidaceae) je invazivna vrsta na območju sredozemlja, ki kaže kompleksen reproduktivni sistem, sestavljen iz treh cvetov morfe (L-, M- in S-morf) in treh stopenj ploidnosti (di-, tetra- in pentaploid).

Zadnji obsežnejši pregled naravnih populacij Sredozemlja je pokazal, da je večina teh sestavljena iz S-morfa. Vendar pa nedavne ugotovitve populacij kažejo, da tisti sestavljeni iz dveh ali treh oblik, ter pridelava plodov in semen, kažejo da se spremembe v reproduktivnem sistemu lahko pojavljajo.

Širše vzorčenje na območju Sredozemlja v sklopu COST Akcije 18201, je v teku za  a) oceno reprodukcijskih lastnosti in populacijske strukture in b) prepoznavo sprememb v spolnosti reproduktivne strategije te invazivke.

Predavanje bo potekalo v angleškem jeziku.

Tečaj znanstvenega pisanja (Joana Costa – 12., 15. in 16.5.)

10-urni uvodni tečaj o znanstvenem pisanju iz bioloških ved, bo potekal 12. 15. in 16. maja 2023. Tečaj se izvaja v angleškem jeziku.

Prijave možne do 7. maja 2023. Prijavite se >>> TUKAJ

Tečaj bo zajemal:

• Kratek uvod v znanstveno pisanje

• Struktura IMaRAD

• Pisanje je postopek v treh korakih

• Kakšen je načrt?

• Kako napisati osnutek?

• Priporočila za slovnico in slog

• Programska oprema za upravljanje referenc

• Kaj je to grafična abstrakcija?

• Nekaj priporočil za oblikovanje

Delavnica o bioblitz dogodkih (19.5.)

Oddelek za biodiverziteto vabi na delavnico o izkušnjah organizacije BioBlitz dogodkov, ki bo potekala v petek, 19. maja 2023 med 9.30 in 13.15 v Parku Škocjanske jame. Delavnica je namenjena predvsem zaposlenim v zavarovanih območjih, pa tudi drugim organizacijam in posameznikom, ki bi jih organizacija takih dogodkov utegnila zanimati.

Kaj so BioBlitz dogodki?  To so dogodki, na katerih znanstveniki, terenski biologi, ljubitelji narave in drugi posamezniki znotraj izbranega manjšega območja v omejenem času - ponavadi 24 urah -  raziščejo biotsko pestrost območja ter svoje rezultate tudi javno predstavijo.

BioBlitz dogodki postajajo v svetu vedno bolj popularni; pogosto se jih poslužujejo v zavarovanih območjih kot način ozaveščanja javnosti o lokalni biodiverziteti, hkrati pa ti dogodki prispevajo k novemu znanju o razširjenosti vrst. V ta namen organizirajo v sklopu COST Akcije CA18201 ConservePlants delavnico, na kateri bo več strokovnjakov iz tujine in Slovenije predstavilo svoje izkušnje pri organizaciji ter koristih BioBlitz dogodkov. Delavnica bo potekala v angleškem jeziku.

Na dogodku bo poskrbljeno za kosilo. Po kosilu se udeleženci lahko udeležijo praktičnega prikaza spletnega orodja za monitoring opraševalcev, ki so ga razvili v sklopu Life projekta LIFE4Pollinators.

V kolikor ste zainteresirani za sodelovanje na delavnici, vas prosim za prijavo do 8. 5. 2023. Število mest je omejeno. Prijavljeni boste dodatne informacije prejeli preko elektronskega sporočila.

Okvirni dnevni red dogodka (lahko pride do manjših odstopanj):

Ura

Tema

Kava & prihodi

10:00 - 11:00

Citizen Science and Bioblitz overview.

Citizen science experiences from Slovenia, Iceland, the Netherlands and United Kingdom, Cyprus, Germany and more.

Govorci:

1. Baiba Pruse, VU Athena Institute, the Netherlands
  2. Marta Galloni, Università di BolognaLIFE4Pollinators, Italy
  3. Björk Þorleifsdóttir, Reykjavik Botanical Garden, Iceland (video contribution)
  4. Turner-Wallace, The Natural History Consortium, UK (video contribution)
  5. Gregor Šmalcelj, Lahinja Landscape Park, Slovenia(video contribution)
  6. Nino Kirbiš, Ministry of Agriculture, Forestry and Food, Slovenia
  7. Kelly Martinou, Alien CSI Communication Manager, Cyprus (video contribution)
  8. Ioanna Angelidou, Enalia Physis Environmental Research Centre (NGO), Cyprus
  9. Eduardo Sampaio, University of Konstanz, Germany(video contribution)
  10. Emu-Felicitas Ostermann-Miyashita, Leibniz-Centre for Agricultural Landscape Research, Germany

Kratek premor

11:30 - 12:45

How do the participants envision citizen science/BioBlitz’s as part of their National Parks/institution?

- Skupinska razprava

12:45 - 13:15

Kosilo

Praktična delavnica v parku pod okriljem Marte Galloni

• Monitoring pollinators through LIFE4Pollinators tools.

MiniBioBlitz (20.5.)

MiniBioBlitz na temo rastlin in njihovih opraševalcev bodo potekali v soboto, 20. maja 2023 med 10.00 in 16.00 uro v Parku Škocjanske jame.

Na terenu bomo skušali skupaj s strokovnjaki - botaniki in entomologi - določiti opraševalce na rastlinah v Parku Škocjanske jame.

Aktivnost bo potekala med 10-12.30 ter 13.30-16.00 z vmesnim odmorom za malico. Za sodelovanje se prijavite do 10.5 >> TUKAJ.

Prijavljeni boste dodatne informacije prejeli preko maila.