ponedeljek, 13. februar 2017 Četrto predavanje Famnitovih izletov v matematično vesolje 2016/17

1. PREDAVANJE FAMNITOVIH IZLETOV V MATEMATIČNO VEOLJE 2016/17

Na četrtem predavanju z naslovom

»Sprehod po zgodovini diskretne geometrije«,

ki bo potekalo

v sredo, 15. februarja 2017, ob 18h,

v Veliki predavalnici UP FAMNIT (Glagoljaška 8, Koper).

bo dr. Tomaž Pisanski (UP FAMNIT, UP IAM, UL FMF in IMFM) predstavil, kaj pravzaprav pomeni besedna zveza »diskretna geometrija«. Na predavanju bo predstavljenih nekaj pomembnih pojmov, ki so zaznamovali zgodovino diskretne geometrije in sooblikovali sodoben pogled na matematiko. Potovanje skozi zgodovino se bo začelo v starem Egiptu, antični Grčiji in Rimu, zaključilo pa v Sloveniji. Na predavanju boste lahko spoznali, katere strukture diskretne geometrije preučujejo naši raziskovalni matematiki in njihovi sodelavci po vsem svetu. Med drugim boste spoznali zanimive lastnosti, ki so delno skrite na spodnji sliki.

O predavatelju:  Prof. dr. Tomaž Pisanski je doktoriral leta 1981 iz matematičnih znanosti na Univerzi v Ljubljani. Zaposlen je na Univerzi v Ljubljani ter delno na Univerzi na Primorskem in na Inštitutu za matematiko, fiziko in mehaniko. Raziskovalno se ukvarja z diskretno matematiko in z matematično kemijo, aktiven pa je tudi na področju popularizacije matematike. Za organizacijo in izvedbo Vegovih dni 2004 je leta 2005 prejel Red za zasluge Republike Slovenije, za vrhunske dosežke pri znanstvenoraziskovalnem delu na področju diskretne matematike in njenih uporab pa leta 2015 Zoisovo nagrado. Leta 2016 je prejel nagrado "Donald Michie in Alan Turing" na multikonfernci Informacijska družba 2016 za življensko delo. S predavanji je gostoval na številnih univerzah v tujini (v Avstriji, na Hrvaškem, v Italiji, Kanadi, Novi Zelandiji in v ZDA). Je častni član Društva matematikov, fizikov in astronomov Slovenije in član številnih mednarodnih akademij in inštitutov, avtor in soavtor preko 130 znanstvenih člankov ter soavtor knjige "Configurations from a graphical viewpoint", izdane pri založbi Springer leta 2013.

Veselimo se novih popotovanj v matematična vesolja v vaši družbi!

Vljudno vabljeni.