četrtek, 24. maj 2012 Biološki večeri: »Ocena izpostavljenosti živemu srebru pri slovenskem prebivalstvu«

UP FAMNIT
vabi na
BIOLOŠKE VEČERE,
ki bodo potekali v veliki predavalnici UP FAMNIT in bodo ponudili drugačen vpogled v svet bioloških pojavov,
razložen na laikom razumljiv način.

Tokratni biološki večer bo v četrtek, 31.5.2012 ob 19ih, v veliki predavalnici UP FAMNIT, Glagoljaška ulica 8.
Predavanje z naslovom
Ocena izpostavljenosti živemu srebru pri slovenskem prebivalstvu
bo imela
Ana Miklavčič.

Kratek opis predavanja: Živo srebro se uvršča med najbolj strupene elemente, njegova strupenost pa je odvisna od kemijske zvrsti, odmerka in načina izpostavljenosti. Najbolj občutljiv segment prebivalstva so nosečnice in otroci. Dosedanje epidemiološke študije kažejo na oslabljene psiho-fizične sposobnosti otrok, ki so prenatalno izpostavljeni metil živemu srebru. V predavanju se bomo osredotočili na izpostavljenost ljudi organskemu živemu srebru preko uživanja rib in druge morske hrane. Predstavljeni bodo rezultati povezani z vsebnostjo živega srebra v ribah kupljenih na slovenskem tržišču in rezultati v povezavi z biološkimi kazalci izpostavljenosti kot so koncentracije celokupnega živega srebra ali metil živega srebra v popkovni krvi, laseh in materinem mleku.

Ana Miklavčič je diplomirala na Biotehniški fakulteti na oddelku za Živilsko tehnologijo Univerze v Ljubljani. Trenutno je zaposlena kot mlada raziskovalka na Institutu Jožef Stefan na Odseku za znanost o okolju. Pod mentorstvom prof. dr. Milene Hrvat končuje doktorsko disertacijo z  naslovom: »Ocena izpostavljenosti živemu srebru pri slovenskem prebivalstvu«.