ponedeljek, 13. februar 2012 5. predavanje 3. cikla Izleti v matematično vesolje: "Kaj vse lahko narišemo z ravnilom in šestilom?"

Tokratno predavanje doc. dr. Marka Orla z naslovom Kaj vse lahko narišemo z ravnilom in šestilom? bo potekalo

v sredo 15. februarja 2012 ob 18h

v Veliki predavalnici UP FAMNIT (Glagoljaška 8, Koper).

Ali lahko le s pomočjo ravnila in šestila narišemo pravilni sedemkotnik? Kako je s pravilnim petkotnikom? Na predavanju si bomo ogledali, katere pravilne večkotnike lahko skonstruiramo le s pomočjo ravnila in šestila. Ugotovili bomo, da je konstrukcija teh likov tesno povezana s posebnimi praštevili, ki so poimenovana po Pierre de Fermatu, znanem matematiku iz 17. stoletja.

O predavatelju: dr. Marko Orel je diplomiral leta 2004 na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani na smeri teoretična matematika. Na isti fakulteti je doktoriral leta 2009. Raziskovalno se ukvarja s teorijo matrik, zaposlen pa je kot docent za matematiko na UP FAMNIT.

Več o ciklu na spletu, http://izleti.famnit.upr.si. Za dodatne informacije nas lahko kontaktirate na martin.milanic@upr.si. Veselimo se novih potovanj v matematična vesolja v vaši družbi!

doc. dr. Martin Milanič                                                             doc. dr. Klavdija Kutnar

koordinator cikla                                                                      v. d. dekana UP FAMNIT