sreda, 13. marec 2024 Četrto predavanje FAMNITovih izletov v matematično vesolje 2023/24

Vljudno vabljeni na četrto letošnje predavanje z naslovom

»Matematika v ozadju igre Sudoku«

ki bo v sredo, 20. marec 2024, ob 18.00, v Veliki predavalnici 3, UP FAMNIT in prek ZOOM povezave,

predaval bo Dr. Slobodan Filipovski, UP FAMNIT, UP IAM in UL FMF.

Sudoku je logična uganka, ki uživa svetovno priljubljenost od leta 2005. Uganka je sestavljena iz kvadratne mreže velikosti 9 x 9, ki je nadalje razdeljena na devet podmrež velikosti 3 x 3. CIlj je zapolniti mrežo s števili od 1 do 9 tako, da se vsako število pojavi točno enkrat v vsakem stolpcu, vsaki vrstici in vsaki podmreži. Vsaka uganka se začne z nekaj že podanimi števili, ki definirajo težavnost problema. Za rešitev uganke je potrebna kombinacija logike, poskušanja in vračanja. V ozadju se skriva precej matematike: kombinatorika, ki se uporablja pri štetju veljavnih sudoko mrež, teorija grup, ki se uporablja za opis, kdaj sta dve mreži enakovredni, in računska kompleksnost v zvezi z reševanjem sudokujev. Na predavanju si bomo med drugim pogledali, koliko je najmanjše število začetnih namigov, ki definirajo enolično rešitev, in koliko je največje število začetnih namigov, ki ne porodijo enolične rešitve.

Predavatelj: Slobodan Filipovski je diplomiral iz matematike leta 2010 na Naravoslovno-matematični fakulteti na Univerza sv. Cirila in Metoda v Skopju. Med študijem je sodeloval kot član različnih komisij na tekmovanjih za učence osnovnih šol in dijake srednjih šol ter kot predavatelj na pripravah za tekmovanja. Doktoriral je na Univerzi na Primorskem leta 2018 s področja ekstremalne teorije grafov. Leta 2020 je bil podoktorski študent na Univerzi Komenski v Bratislavi. Sedaj je docent na UP FAMNIT, kjer se tudi raziskovalno še naprej ukvarja z ekstremalno teorijo grafov in kemijsko teorijo grafov.

Prenos plakata