petek, 23. januar 2015 Promocija filma o Alanu Turingu: torek, 27.1.2015 v Art Kino Odeon

V torek, 27. januarja ob 20.30 bo v Art Kino Odeon v Izoli potekal filmski večer FILM JE ZAKON!

Tokrat bo na sporedu film z naslovom Igra imitacije (The Imitation Game, 2014) norveškega režiserja Mortena Tylduma. Igrajo: Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode, Mark Strong, Rory Kinnear, Charles Dance in drugi. Film je do sedaj prejel številne nagrade, nominiran pa je za kar osem Oskarjev, med drugimi tudi za najboljši film, režijo, prirejeni scenarij in najboljšo moško glavno vlogo (Benedict Cumberbatch).

Kratka vsebina: Film pripoveduje zgodbo o angleškem matematiku Alanu Turingu, ki med drugo svetovno vojno sodeluje pri uspešnem dešifriranju nacističnega kodirnega stroja Enigma. Po nekaterih ocenah naj bi na ta način rešili več kot 14 milijonov življenj in skrajšali drugo svetovno vojno za dve leti, kar pa Turingu ni prineslo niti priznanja niti slave, saj je projekt do devetdesetih let preteklega stoletja ostal skrbno varovana skrivnost. Prav nasprotno, ker ga po drugi svetovni vojni aretirajo in obsodijo zaradi homoseksualnosti, mora privoliti v hormonsko terapijo in svoje življenje konča leta 1954 s samomomorom, star 41 let. Film tako ni zgolj biografska vojna pripoved, temveč tudi družbena kritika.

Na projekciji in pogovoru po njej bosta tokrat sodelovala zgodovinar prof. dr. Jože Pirjevec in študentka doktorskega študijskega programa Matematične znanosti na UP FAMNIT Nastja Cepak.

Večere FILM JE ZAKON!, ki v Art Kinu Odeon potekajo enkrat mesečno, vodita Erik Toth in prof. dr. Ernest Ženko. Vstopnina z veljavno študentsko izkaznico ali potrdilom o vpisu je 2,50 EUR.