ponedeljek, 3. januar 2011 Nastopno predavanje dr. Bojana Lazarja

Dr. Bojan Lazar bo dne 07.01.2011 imel nastopno predavanje za izvolitev v naziv visokošolski učitelj - docent za področje Biologija.
Predavanje z naslovom 'Populacijski modeli v varstvenoj biologiji: odkritje črne škatle' bo pričelo ob 15:30 v Mali predavalnici UP FAMNIT.

Povzetek predavanja:
Pri številnih dolgoživečih in počasi rastočih vrstah z nizko reproduktivno sposobnostjo predstavljajo populacijski modeli edini način ocene mogočih scenarijev vpliva antropogenih peturbacij na spremembe v populacijski rasti. Zato predstavljajo populacijski modeli danes ključno orodje v varstveni biologiji, ki usmerjajo upravljanje z vrstami in omogočajo oceno alternativnih planov njihove zaščite. Predavanje bo na primeru velikih morskih vretenčerjev razkrilo pomembnost teorije življenskih ciklov (life-history) kot teoretske osnove populacijskih modelov, načela sestave in interpretacije matričnih populacijskih modelov, in primere njihove praktične uporabe pri načrtovanju znanstveno utemeljene zaščite ogroženih vrst.