četrtek, 7. marec 2024 Branje piezije ob Mednarodnem dnevu matematike

Oddelek za matematiko (UP FAMNIT) vabi na družabni dogodek, da skupaj počastimo Mednarodni dan matematike, znan kot dan števila pi. V sodelovanju s Knjižnim klubom UP bomo ob kavi in čaju predstavili dela prispela na letošnji natečaj za piezijo v slovenščini (https://www.famnit.upr.si/sl/novice/natecaj-piezije-v-sl) ter razglasili nagrajence.

Branje piezije bo potekalo 14. marca 2024, ob 13.00 uri, v Avli Galeba (Kettejeva 1).

Kaj je piezija? Pifilologija zajema različne mnemotehnične tehnike, ki nam lahko pomagajo pri znanju največjega možnega števila decimalk števila pi. En od načinov je piezija – torej poezija, v kateri mora število črk v n-ti besedi sestavka biti enako n-ti decimalki v desetiškem zapisu števila pi.

Prvo izbiranje piezije v slovenščini z natečajem smo izvedli leta 2014. Navdušeni smo bili nad umetniško vrednostjo prispelih del, ki so bila zapisana v različnih oblikah, presegala pa so 130 decimalk števila pi.