nedelja, 20. februar 2022 Orientacijski dnevi - Sprejem Erasmus študentov na UP

Petek in soboto (18. in 19. 2. 2022) so Koper in Škocjanske jame z mlado mednarodno energijo napolnili študentje, ki so k nam prišli v okviru programa Erasmus+ in bodo v spomladanskem semestru obiskovali predavanja na naših fakultetah. Orientacijski dnevi (Orientation days) so tako sprejeli več kot 70 študentov iz več kot 23 držav. Tokrat je na mobilnost največ študentov prišlo iz Bosne in Hercegovine, z Norveške, s Portugalske, iz Rusije, Srbije in Turčije.

Sprejeli so jih tako zaposleni iz mednarodnih pisarn kot prostovoljci, ki so se za pomoč odločili zaradi prijetnih spominov na njihovo izkušnjo: “Najini Orientacijski dnevi so bili izjemen navdih in odlična izkušnja – cel dan na odprtem, med spoznavanjem novih ljudi iz najrazličnejših držav je bil resnično zabaven.” (prostovoljca Marko iz Severne Makedonije in Luka iz Srbije)

V petek so najprej spoznali Univerzo, obrazce za Upravno enoto in nekaj besed v slovenskem jeziku. Na PSEN in ŠOUP so spoznali študentsko prehrano in obštudijske dejavnosti. Po okrepčilu z bobiči so Koper dokončno osvojili in spoznali prek tradicionalnega Lova na zaklad.

Za organizacijo tokratnega Lova na  zaklad se zahvaljujemo skupini Primorska Exchange. Njihova predstavnica Inga je povedala: “Lepo je, da so udeleženci lahko raziskali Koper, sodelovali z lokali, premostili komunikacijske ovire z domačini in se nasploh zabavali. Veseli smo, da smo lahko organizirali tak dogodek, zahvalila bi se vsem našim prostovoljcem za pomoč in Univerzi na Primorskem, da nas je podprla.

Dogodek je bil odlično sprejet tudi med študenti, ki so poleg pomoči dobili odlično možnost za spoznavanje in sklepanje novih prijateljstev v novem okolju. To zagotovo ni lahka naloga, lahke pa niso bile tudi naloge na Lovu na zaklad: “Najtežja igra je bila tista, v kateri smo morali povezati slike z jedmi – tudi slovenski udeleženci niso poznali vseh. Resnično ne vem kako smo uspeli zmagati, verjetno zgolj zato, ker smo bili hitri. Naloge niso bile lahke, zagotovo pa so bile izjemno zabavne.” (Alessandro iz Italije)

Vtise je strnil tudi Pantelios iz Grčije: “Všeč mi je bila celotna izkušnja, krasno je bilo bolje spoznati koprske ulice, nove ljudi in z njimi podeliti to novo izkušnjo. Naloge so bile dovolj težke, da so nam predstavljale izziv, pa vendar ne prezahtevne. Čeprav nismo zmagali, je bilo to izjemno doživetje.

Sobota je bila za študente čas za ekskurzijo v Park Škocjanske jame, ki niso le edini spomenik v Sloveniji, vpisan v UNESCO svetovno dediščino, ampak z Univerzo na Primorskem tudi partner Unescove Katedre za interpretacijo in izobraževanje za spodbujanje celostnih pristopov k dediščini, kar bodo obeležili tudi z inavguracijskim sestankom v torek, 22. februarja 2022.