četrtek, 21. januar 2021 Vabilo - Seminar skupine SI-MATH-IN

V petek, 22. 01. 2021 ob 12.00
vas vabimo na prvi seminar skupine SI-MATH-IN
z naslovom
Heuristike in metahevristike – zakaj ne enostavno
(Heuristics and metaheuristics - simpler is better)

Predaval bo prof. dr. Janez Žerovnik
(Laboratorij za matematiko, Fakulteta za strojništvo UL, IMFM)

Seminar  bo potekal v slovenščini (s PPT v angleškem jeziku), preko videokonferenčnega sistema Zoom, na povezavi:
Passcode: 974051

O PREDAVANJU: V literaturi se v zadnjih letih in desetletjih pojavljajo vedno nove metahevristike za reševanje težkih optimizacijskih problemov. Ker verjetno velja domneva P \neq NP, bodo tovrstne naloge ostale velik izziv ne glede na dramatično povečanje procesorske moči. Nekoliko provokativen naslov na kratko pove osnovno tezo predavanja, da so enostavne metahevristike ponavadi enakovredne ali celo boljše od mnogo bolj sofisticiranih. Namesto (nemogočega) dokaza tovrstne trditve bom navedel nekaj primerov, znanih problemov in morda manj znanih hevristik, tudi s področja večkriterijske optimizacije.

Dogodek organizira konzorcij za industrijsko matematiko SI-MATH-IN za EU-MATHS-IN (European Service Network of Mathematics for Industry and Innovation), članice konzorcija SI-MATH-IN so UP FAMNIT ter UP IAM.