petek, 12. september 2014 Zasedanje Mednarodne komisije za kitolov v Portorožu

V Portorožu se je te dni pričelo 65. zasedanje Mednarodne komisije za kitolov (International Whaling Commission, IWC), ki ga gosti Republika Slovenija. Zasedanja se kot član delegacije Republike Slovenije udeležuje tudi mag. Tilen Genov z Oddelka za biodiverziteto UP FAMNIT, ki v okviru zasedanja pokriva predvsem delo Varstvenega pod-odbora, v Komisiji pa deluje tudi kot član Znanstvenega odbora. Temeljni namen omenjene komisije je sicer ureditev in ne prepoved kitolova, kljub temu pa so v zadnjih nekaj letih na zasedanjih Komisije vedno bolj pogoste tudi druge teme o varstvu populacij kitov in delfinov, npr. preprečevanje neželenega ulova v ribiško opremo ter trčenj kitov z ladjami, problematika onesnaženja ter druge grožnje kitom in delfinom. Komisija je tako v svetovnem merilu postala eno izmed osrednjih teles za vprašanja raziskovanja in varstva kitov in delfinov, zato smo veseli, da se tovrstnih dogodkov udeležujejo tudi naši raziskovalci.